
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2019 р. Справа № 480/21/19
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Шаповала М.М., розглянувши в спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати їй починаючи з 01.07.2018 пенсії та зобов'язати Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - Буринське ОУПФУ) поновити позивачці виплату пенсії починаючи з 01.07.2018.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачка є пенсіонером, внутрішньо переміщеною особою, перебуває на обліку в Буринському ОУПФУ, яке до липня 2018 виплачувало їй пенсію. З липня 2018 року відповідачем, виплата пенсії припинена у зв'язку з відсутністю ОСОБА_1 за місцем проживання. 05.06.2018 рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам пенсію припинено виплату пенсії ОСОБА_2 у зв'язку відсутністю за місцем проживання. Таким чином, дії відповідача щодо невиплати пенсії, на думку позивачки, є протиправними, у зв'язку із чим остання звернулася до суду за захистом своїх прав.
24.01.2019 відповідачем подано відзив, у якому Буринське ОУПФУ проти позовних вимог заперечує та зазначає, що припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.
Позивачка перебувала на обліку в управлінні з 01.09.2017 та отримувала пенсію по 01.05.2018 як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. Рішенням Буринського ОУПФУ № 150609 від 11.05.2018 ОСОБА_2 виплату пенсії з 01.05.2018 припинено згідно списків верифікації до з'ясування. Рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 05.06.2018 позивачці було припинено всі соціальні виплати. При цьому поновлення пенсійних виплат позивачці можливе лише за умови особистого звернення ОСОБА_1 до управління із заявою про відновлення виплати пенсії за фактичним місцем проживання, дійсною довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та отримання відповідного рішення комісії.
04.01.2019 ухвалою суду відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Дослідивши докази та письмові пояснення сторін, викладені у позові та відзиві, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивачка - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонер по інвалідності, з 01.09.2017 перебуває на обліку в Буринському ОУПФУ, яке до 01.05.2018 нараховувало та виплачувало їй пенсію. 01.09.2017 позивачці було видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 (а.с. 16).
Рішенням Буринського ОУПФУ від 11.05.2018 № 150609 припинено виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.05.2018 згідно списків верифікації до з'ясування (а.с. 36).
На адвокатський запит представника позивача від 01.11.2018 № 011118/1/1 відповідач листом від 05.11.2018 № 2972/02-36 повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно списків верифікації, в яких наявна інформація про тривалу відсутність (понад 60 днів) за місцем проживання ОСОБА_1 та які надійшли до управління у травні місяці 2018 року виплата пенсії припинена з червня місяця 2018 року. 05.06.2018 до управління надійшло рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 05.06.2018 відповідно до якого пенсія ОСОБА_1 припинена через відсутність за фактичним місцем проживання (пп. 2 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365) (а.с. 17).
22.11.2014 року набув чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок № 509). Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених укладеним відповідно до пункту 3 цієї постанови тристороннім договором.
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку за місцем перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк України".
При цьому суд зазначає, що у даному випадку ОСОБА_1 дійсно перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб, їй видана довідка від 01.09.2017 № НОМЕР_1. Доказів скасування вказаної довідки відповідачем не надано.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені підстави припинення та поновлення виплати пенсії.
У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 зазначеного Закону поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Як встановлено судом, виплата пенсії ОСОБА_1 припинена на підставі рішення районної комісії по розгляду заяв громадян з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 05.06.2018.
При цьому судом не встановлено, а відповідачем не зазначено у відзиві та не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, визначених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для припинення виплати пенсії ОСОБА_2
Ухвалою суду від 04.01.2019 судом зобов'язано відповідача надати належним чином завірену інформацію щодо помісячної сплати ОСОБА_2 пенсії у 2018 році, інформацію щодо наявності заборгованості перед позивачем та рішення про припинення виплати пенсії позивачці. Згідно копії рішенням Буринського ОУПФУ від 11.05.2018 № 150609 ОСОБА_2 припинено виплату пенсії з 01.05.2018.
Суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин практику Європейського Суду з прав людини, як джерело права відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Як зазначив Європейський суд з прав людини в рішенні у справі "Пічкур проти України" (набрало статусу остаточного 07.02.2014 року) право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Суд звертає увагу відповідача на положення статті 1 Конвенції, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Париж, 20.III.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення Статті 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає дії Буринського ОУПФУ такими, що не відповідають зазначеним приписам Основного Закону, оскільки виплата пенсії позивачці була за відсутності законодавчо встановлених підстав.
Посилання відповідача на норми постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 суд вважає безпідставним, оскільки встановлення нормативно-правовим актом розширеного кола підстав для припинення виплати пенсії суперечить вимогам Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який має вищу юридичну силу.
Даний висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 06.02.2018 по справі № 233/4105/17 провадження № К/9901/614/17. Також позиція суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеною в рішенні від 03 травня 2018 року у зразковій справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії, залишеною без змін Великою Палатою Верховного Суду, викладеної в постанові від 04.09.2018 № 805/402/18-а провадження № 11-644асі18.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач - Буринське ОУПФУ, припиняючи виплату пенсії позивачці, діяв не на підставі та у спосіб, що визначені законом, у зв'язку із чим вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
При цьому позивачка просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо припинення виплати пенсії. Суд зазначає, що припинення виплати пенсії є активними діями суб'єкта владних повноважень, а тому належним способом захисту прав позивачки є визнання протиправними дій Буринського ОУПФУ Сумської області щодо невиплати пенсії, а також зобов'язання виплатити пенсію позивачці з дня припинення - 01.07.2018.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнатипротиправним та скасувати рішення Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 11.05.2018 № 150609.
Визнати протиправними дії Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_2 пенсії починаючи з 01.07.2018.
Зобов'язати Буринське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_2 виплату пенсії починаючи з 01.07.2018.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань Буринського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41700, м. Буринь, вул. Пилипа Орлика, 6, код ЄДРПОУ 40384385) в рахунок повернення судового збору 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал