
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2019 р. Справа № 480/51/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1, неотриманої за період з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року пенсії.
- зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1, суму неотриманої пенсії за період з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області. У період з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року їй було припинено виплату пенсії. Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушує її конституційні права.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.
На виконання зазначеної ухвали представником відповідача було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що позивач перебувала на обліку в управлінні та отримувала пенсію по 01.07.2018., як внутрішньо переміщена особа з Луганської області. Із даних міжвідомчої інформаційно - телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон управлінню стало відомо, що позивач виїхав на тимчасово непідконтрольну Україні територію стоком понад 60 днів. В зв'язку з цим їй з 01.07.2018 року було призупинено виплату пенсії та направлено відповідний запит до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради. 18.10.2018 року до управління надійшов лист Департаменту соціального захисту населення, в якому повідомлялося, що позивачу скасовано дію довідки внутрішньо переміщеної особи. 29.10.2018 року позивач звернулася із заявою про поновлення виплати її пенсії надавши нову довідку від 29.120.2018 року. Рішенням Комісії від 15.11.2018 року було ухвалено поновити виплату пенсії позивачу починаючи з 01.07.2018 року. Таким чином, виплата позивачу пенсії за липень 2018 - листопад 2018 року буде проведена управлінням на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. При цьому управління зауважує, що пенсія позивачу за вказаний період нарахована, проте її виплата буде проведена на умовах окремого порядку. Отже, управління вважає вимоги позивача протиправними та такими, що не підлягають задоволенню (а.с. 22-23).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області (а.с. 14).
Згідно з довідкою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради від 29.10.2018 року № НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа (а.с. 13).
14.12.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із запитом на отримання публічної інформації, в якому зокрема просила надати номер та дату рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про припинення нарахування (виплати) пенсії ОСОБА_1 та зазначити дату, з якої припинено нарахування та виплата пенсії ( а.с. 15).
Листом від 20.12.2018 року № 28086/11-23 Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило позивача, що згідно з даними інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон стало відомо про тривалу відсутність позивача (понад 60 днів) за місцем проживання, у зв'язку з чим була призупинена виплата пенсії з 1 липня 2018 р. до отримання результатів додаткової перевірки. Крім того в даному листі зазначено, що 18.10.2018 р. на адресу управління надійшов лист Департамента соціального захисту населення Сумської міської ради, відповідно до якого скасовано дію довідки позивача про взяття на облік внутрішньо перемішеної особи з 12.10.2018 р. у зв'язку з чим рішенням управління від 23.10.2018 р. припинено виплату пенсії з 01.11.2018 р. Також зазначено, що у зв'язку зі зверненням позивачки із заявою про поновлення виплати пенсії, рішенням управління від 22.11.2018 року виплату пенсії позивачу було поновлено з 01.07.2018 року (а.с. 16).
Проте доказів нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 за період 01.07.2018 року по 30.11.2018 року відповідачем суду надано не було.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Частиною третьою статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Отже нормативно-правовим актом, яким, зокрема, визначено підстави припинення пенсійних виплат, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Інші нормативно-правові акти у сфері правовідносин, врегульованих Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", можуть застосовуватися за умови, якщо вони не суперечать цьому Закону.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Зазначений перелік підстав для припинення виплати пенсії розширеному тлумаченню не підлягає.
З матеріалів справи суд вбачає, що виплату пенсії позивача органом Пенсійного фонду було призупинено з 01.07.2018 року до отримання результатів додаткової перевірки щодо фактичного проживання/перебування особи та рішенням Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 23.10.2018 року припинено виплату пенсії з 01.11.2018 року на підставі листа Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, у зв'язку зі скасуванням з 12.10.2018 року довідки внутрішньо переміщеної особи (а.с. 16).
Вказана підстава для припинення виплати пенсії не передбачена статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тому суд зазначає, що скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, не є підставою для припинення виплати пенсії.
Крім того, відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Дана позиція суду узгоджується з постановою Верховного суду від 31 липня 2018 року по справі № 243/7068/17.
Разом з тим з матеріалів справи судом встановлено, що рішенням Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.11.2018 року позивачу було поновлено виплату пенсії з 01.07.2018 року, при цьому виплату пенсії фактично було здійснено з 01.12.2018 року. А відтак посилання представника відповідача, що пенсія позивачу за період з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року нарахована, суд вважає необгрунтованими, оскільки, доказів нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року відповідачем суду надано не було.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40383837) щодо невиплати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40016, РНОКПП НОМЕР_2) пенсії з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 40383837) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40016, РНОКПП НОМЕР_2) пенсію за період з 01.07.2018 року по 30.11.2018 року.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек