Ухвала суду № 79525251, 31.01.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2019
Номер справи
360/416/19
Номер документу
79525251
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

31 січня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/416/19 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 АДРЕСА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. В.Сосюри, 347) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2019 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з території проведення антитерористичної операції. Перемістившись у 2014 року, постійно проживав на підконтрольній території. Виконавши в повному обсязі вимоги щодо переведення та отримання пенсійних виплат (пенсія по інвалідності) з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої функції в повному обсязі, звернувся в 2014 році до Управління пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області з відповідними заявами та у передбаченому порядку. Відповідачем було поновлено виплату пенсії, відповідно, отримував пенсійні виплати у встановленому порядку та передбачені строки. Але, з 01.05.2018 року Відповідачем було припинено виплату пенсії Позивачу в односторонньому порядку, без повідомлення позивача про прийняті рішення щодо підстав припинення виплати пенсії. Не отримавши виплату у передбачені строки (05.05.2018 року) Позивач звернувся до Відповідача письмовим запитом щодо надання інформації про підстави та причини недотримання строків виплати пенсії. Позивач зазначив та звертав увагу Відповідача на те, що з боку Позивача не було порушено порядку отримання виплати пенсії. Відповідну заяву було подано 21.05.2018 на яку відповіді отримано не було. 05.07.2018 року Позивачу було відновлено виплату пенсії та виплачено пенсію за липень 2018 року та в подальшому пенсійні виплати здійснювалися щомісячно. Не отримавши виплату пенсії за період з 01.05.2018 по 30.06.2018 Позивач повторно звернувся до Відповідача з письмовою скаргою щодо невиплати пенсії за минулий період часу. Відповідну заяву було подано 05.12.2018 на яку відповіді отримано не було. Не отримавши виплату пенсії за період з 01.05.2018 по 30.06.2018 Позивач повторно звернувся до Відповідача з письмовою скаргою через портал Пенсійного Фонду України portal.pfu.gov.ua щодо невиплати виплати пенсії за минулий період час, від 02.01.2019 року. В особистому кабінеті на Порталі ПФУ на сайті portal.pfu.gov.ua лише січні 2019 року дізнався про те, що згідно відповіді від 04.06.2018 року, Відповідач робить посилання на загальне законодавство України, що регулює питання виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам та зосереджено увагу на строках виплати пенсії та порядку, який має бути затверджений на підставі постанови КМУ від 25.04.2018 року № 335. Лише після особистого візиту до Відповідача було особисто надано відповідь від 04.06.2018 року № 172/Є-7. В зазначеній відповіді Відповідач зазначає, що 12.05.2018 року набула чинності постанова КМУ від 25.04.2018 року № 335 «Про внесення змін до постанови КМУ від 08.06.2016 року №365». Відповідно до пункту 15 вищезазначеної постанови орган, що здійснює соціальні виплати на підставі рішення Комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати та виплачуються на умовах окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України. Після прийняття окремого порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам буде вирішено питання виплат коштів за травень та червень 2018 року. Отже, без законних на те підстав Відповідачем було порушено право Позивача на соціальний захист, що відображено у припиненні виплати пенсії Позивачу. Тобто, припинивши виплату пенсії, яка є єдиним та основним джерелом для існування Позивача, було відкрито та грубо порушено право Позивача на соціальний захист та достатній життєвий рівень, що гарантується Конституцією України.

На підставі вищевикладеного позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в місті Лисичанськ Луганської області, щодо припинення виплати з 01.05.2018 по 01.07.2018 пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати Управління пенсійного фонду України в місті Лисичанськ Луганської області, ОСОБА_1, з моменту припинення 01.05.2018 по 30.06.2018.

Крім того до позовної заяви надані клопотання про поновлення строку звернення до суду та звільнення від сплати судового збору.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Щодо клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Частиною другою статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом суду, заява сторони розглядається виходячи з наведених в ній обставин, які підтверджені належними доказами.

З вищевикладеного вбачається, що єдиною підставою для задоволення клопотання є врахування майнового стану сторони, обґрунтування цих обставин, які свідчать про неможливість оплати судового збору, покладається на сторону, яка звертається з заявою.

Позивачем вказано на незадовільний майновий стан; відсутності будь-яких інших джерел для існування; можливості сплати судового збору у майбутньому за рішенням суду тощо, а тому суд дійшов висновку про відстрочення сплати судового збору позивачу до ухвалення судового рішення у справі.

Щодо клопотання про поновлення строку звернення до суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Оскільки, позивачу стало відомо про порушення своїх прав у січні 2019 року, а тому позов поданий до суду у строки визначені ст. 122 КАС України, а тому не підлягають поновленню.

За таких обставин клопотання про поновлення строку звернення до суду не підлягає задоволенню.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.

Частинами першою, другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Суд вважає за необхідне розглядати дану справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У відповідності до ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне витребувати з власної ініціативи у Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), довідку про розмір заборгованості по невиплаченій пенсії та докази на підтвердження підстав, у зв'язку з якими ОСОБА_1 не виплачувалась пенсія.

Керуючись статтями 5, 9, 12, 77, 160, 161, 167, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 АДРЕСА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області (93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. В.Сосюри, 347) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Клопотання представника позивача про звільнення від сплати судового збору - залишити без задоволення.

Відстрочити позивачу сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

В задоволенні клопотання про поновлення строку звернення до суду - відмовити.

Зобов'язати відповідача надати суду належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), довідку про розмір заборгованості по невиплаченій пенсії та докази на підтвердження підстав, у зв'язку з якими ОСОБА_1 не виплачувалась пенсія.

Витребувані судом документи надати у строк до 25 лютого 2019 року.

Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду та позивачу відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Запропонувати позивачу протягом трьох днів з дня отримання відзиву надати до суду та відповідачу відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом трьох днів з дня отримання відповіді на відзив.

Справа розглядатиметься суддею Ірметовою О.В. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

СуддяО.В. Ірметова