
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2019 року справа № 2340/3508/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,
представника позивача – ОСОБА_1. (за ордером),
представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),
третьої особи – ОСОБА_3 (особисто),
представників третьої особи – ОСОБА_4, ОСОБА_5 (за ордерами),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 міської ради Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – ОСОБА_3, про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_6 (далі – позивач) з позовом до ОСОБА_7 міської ради Черкаської області (далі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача – ОСОБА_3 (далі – третя особа), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача про затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельну ділянку кадастровий номер 7122510100:09:013:0038 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86;
- зобов’язати відповідача розглянути заяву позивача про затвердження проекту землеустрою та надати у власність земельну ділянку кадастровий номер 7122510100:09:013:0038 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А. від 10.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
11.10.2018 ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, ОСОБА_3
Підготовче провадження 14.11.2018 суддею закрито та призначено розгляд справи по суті 29.11.2018 на 14.30
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона звернулась до відповідача із заявою від 03.01.2018 щодо затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки кадастровий номер 7122510100:09:013:0038 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області. Однак, на думку позивача, ОСОБА_7 міська рада Черкаської області вчинила бездіяльність щодо розгляду вказаного питання на чергових сесіях (пленарних засіданнях) із прийняттям відповідного рішення, тому, як вважає позивача, позов підлягає до повного задоволення. Крім того, позивач зазначила, що місце розташування бажаної земельної ділянки з кадастровим номером 7122510100:09:013:0038, площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області не межує та не належить третій особі ОСОБА_3, що виключає наявність спору щодо права користування (власності) земельною ділянкою між нею та третьою особою.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача позов не визнав, проти задоволення позову заперечив та надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що заява ОСОБА_6 від 03.01.2018 розглядалася на сесії ОСОБА_7 міської ради та було виготовлено проект рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_6 по вул. Тартацькій, 89 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області. Однак на сесію міської ради прибув ОСОБА_3 та повідомив, що він користується даною земельною ділянкою. У зв’язку з цим було прийнято протокольне рішення відправити даний проект на доопрацювання. Міський голова доручив членам земельної комісії, депутатам доопрацювати дане питання і доповісти на наступному пленарному засіданні. Дане питання до цього часу не розглянуто у зв’язку з тим, що ОСОБА_6 на засідання комісії не з’являється, що унеможливлює подальший розгляд заяви, а тому бездіяльності відповідач не вчиняв.
Третя особа та її представники погодились з доводами представника відповідача і просили суд відмовити у задоволенні позову через наявність спору щодо права користування (власності) земельною ділянкою між нею та третьою особою.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, третьої особи та його представників, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що рішенням ОСОБА_7 міської ради Черкаської області від 30.03.2017 №24-29 надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,07 га по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в приватну власність.
27.07.2017 ОСОБА_7 міською радою Черкаської області внесено зміни до пп. 1.1 п. 1 вказаного рішення в частині збільшення площі земельної ділянки з 0,07 га до 0,0820 га.
Позивач 03.01.2018 звернулась до ОСОБА_7 міської ради Черкаської області із заявою щодо затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки кадастровий номер 7122510100:09:013:0038 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86. у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області
Розпорядженням виконавчого комітету ОСОБА_7 міської ради від 23.01.2018 №6/03-06 про скликання 38 чергової сесії ОСОБА_7 міської ради 7 скликання внесено на розгляд сесії вищевказану заяву ОСОБА_6 від 03.01.2018.
З наявної в матеріалах справи виписки з протоколу 38 чергової сесії ОСОБА_7 міської ради 7 скликання вбачається, що 06.02.2018 під час розгляду заяви ОСОБА_6 на 38 черговій сесії ОСОБА_7 міської ради 7 скликання до сесійної зали прибув ОСОБА_3Є і повідомив, що він користується земельною ділянкою, яку хоче отримати ОСОБА_6 у власність. У зв’язку з цим, міський голова доручив членам земельної комісії, депутатам, закріпленим за вказаним округом, юридичному відділу вивчити дане питання і доповісти на наступному пленарному засіданні.
ОСОБА_7 міської ради Черкаської області №К-9/03-07 від 13.02.2018 позивача повідомлено, що питання затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд розглянуто на 38 сесії міської ради та за пропозицією депутатів вказане питання відправлено на доопрацювання.
Крім того, ОСОБА_7 міська рада Черкаської області листом від 20.03.2018 №К-216/03-07 повторно повідомила позивача, що питання затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд не розглядалось на черговій 39 сесії міської ради через перебування на розгляді постійної комісії з питань регламенту, етики, законності і правопорядку міської ради. Тому про результати розгляду вищевказаного питання комісія повідомить позивача додатково.
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 пояснили, що 06.02.2018 на 38 черговій сесії ОСОБА_7 міської ради 7 скликання розглядалася заява ОСОБА_6 про затвердження проекту землеустрою про відведення земельної ділянки по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. На засідання сесії прибув ОСОБА_3Є і повідомив, що він отримав частину будинку у спадщину та користується частиною земельної ділянки, яку хоче отримати у власність ОСОБА_6 У зв’язку з цим міським головою було доручено земельній комісії, до складу якої входять і вказані свідки, розібратися в даному питанні. Крім того, свідки повідомили, що вони телефонували ОСОБА_6, щоб остання з документами прийшла на засідання комісії, але вона на телефонний дзвінок не відповіла.
Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні пояснення вищенаведених свідків ОСОБА_8Ф та ОСОБА_9В і додав, що земельна ділянка, яку хоче отримати ОСОБА_6, є іншою,1 ніж та, якою користується ОСОБА_3Є та має інший кадастровий номер.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом.
За змістом ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України (далі – ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 1 статті 118 ЗК України передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі, якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням ОСОБА_7 міської ради Черкаської області від 30.03.2017 №24-29 надано позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,07 га по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в приватну власність. 27.07.207 ОСОБА_7 міською радою Черкаської області внесено зміни до пп. 1.1 п. 1 вказаного рішення в частині збільшення площі земельної ділянки з 0,07 га до 0,0820 га.
Слід зазначити, що відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання з регулювання земельних відносин.
Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Як встановлено судом, всупереч зазначеним положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного кодексу України ОСОБА_7 міською радою Черкаської області на черговому пленарному засіданні (сесії) з моменту звернення позивача із відповідною заявою у двотижневий строк з моменту погодження проекту землеустрою не було прийнято рішення щодо затвердження або щодо відмови у затвердженні ОСОБА_6 проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки кадастровий номер 7122510100:09:013:0038 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86 у м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що ОСОБА_7 міською радою не було прийнято рішення щодо затвердження або щодо відмови у затвердженні ОСОБА_6 відповідного проекту землеустрою через її неявку на засідання комісії з питань регламенту, етики, законності і правопорядку міської ради, оскільки відповідачем не надано доказів того, що позивач взагалі повідомлялась про засідання вказаної комісії з цього питання.
У зв’язку із вищевикладеним суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до повного задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_7 міської ради Черкаської області з розгляду заяви ОСОБА_6 щодо затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки кадастровий номер 7122510100:09:013:0038 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86.
Зобов’язати ОСОБА_7 міську раду Черкаської області на черговій сесії розглянути заяву ОСОБА_6 щодо затвердження проекту землеустрою та надати у власність земельної ділянки кадастровий номер 7122510100:09:013:0038 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,08 га по вул. Тартацька, 86.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_7 міської ради Черкаської області на користь ОСОБА_6 сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 31.01.2019.