
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 січня 2019 року о/об 17 год. 00 хв.Справа № 0840/3972/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., за участю секретаря судового засідання Малої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (71043, Запорізька область, Більмацький район, с. Олексіївка, вул. Зоряна, 23, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
до Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області (71040, Запорізька область, Більмацький район, с. Смирнове, вул. Торгова, буд. 1, код ЄДРПОУ 04352635)
про визнання протиправним та скасування рішення, -
за участі:
позивача - ОСОБА_1
(особа посвідчується паспортом серія СВ № 584235)
представника позивача - ОСОБА_2
(діє на підставі довіреності б/н від 31.07.2018 року)
предстаника відповідача - ОСОБА_3
(діє на підставі довіреності № 3 від 08.01.2019 року)
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Смирновської сільської ради №1 від 03 липня 2018 року «Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік».
Ухвалою суду від 01 жовтня 2018 року зазначену позовну заяву було залишено без руху, в зв’язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.
Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 22 жовтня 2018 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2018 року провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження, а підготовче судове засідання призначено на 27 листопада 2018 року.
27 листопада 2018 року в судовому засіданні протокольною ухвалою суду підготовче судове засідання відкладено до 10 грудня 2018 року у зв’язку з необхідністю надання відповідачем додаткових доказів.
10 грудня 2018 року в судовому засіданні протокольною ухвалою судом закрито підготовче судове засідання, а справу призначено до судового розгляду на 09 січня 2019 року.
Відповідно до статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 09 січня 2019 року сторонам проголошено вступну та резолютивну частину рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що 14 червня 2018 року голові Смирновської сільської ради подано звернення жителів Смирновської об’єднаної територіальної громади з проханням прийняти до уваги пропозицію встановити на території Смирновської ОТГ ставки на землю не більше 0,6%, так як більший відсоток тягне за собою збільшення податкового навантаження, що в свою чергу може призвести до неможливості сплати податків. Під даним зверненням підписалося 56 осіб, які мешкають на території Смирновської ОТГ. 30 липня 2018 року відбулося друге пленарне засідання тридцять шостої сесії сьомого скликання, відповідно до якого до черги денної включено одне питання: «встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік». Позивач вказує, що незважаючи на чітку позицію жителів громади, жоден представник громади не був запрошений на засідання сесії, звернення громадян не було розглянуто та винесено на розгляд сесії, у той же час прийнято відповідне рішення «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік». Позивач вказує, що зауваження і пропозиції щодо оприлюдненого проекту регуляторного акту, внесеного на розгляд сесії ради, та відповідного аналізу регуляторного впливу надаються фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями розробникові цього проекту та головній постійній комісії ради. Вказує, що у позивача, як жителя та громадського активіста Смирновської ОТГ, власниці земельної ділянки були певні пропозиції щодо того, якими мають бути ставки податку на 2019 рік, проте вона була позбавлена можливості внести свої пропозиції та зауваження у зв'язку з тим, що посадові особи сільської ради не оприлюднили проект рішення у встановленому законом порядку, не надали можливості ознайомитися з пропонованими ставками податку та не повідомили про те, яким чином слід оформити свої пропозиції і зауваження. Разом з тим, вказує, що рішення Смирновської сільської ради №1 від 03 липня 2018 року «Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік» прийнято з порушенням строків, а також вказує на те, що проект тексту рішення не розміщено на офіційному веб-сайті Смирновської сільської ради.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили суд адміністративний позов задовольнити.
Представник Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№36873 від 15 листопада 2018 року), відповідно до якого зазначає, що на виконання статті 284 Податкового кодексу України відповідачем прийнято рішення від 03 липня 2018 року №1, яким затверджено розміри ставок і пільг зі сплати земельного податку на території Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області починаючи з 1 січня 2019 року. Представник відповідача вказує на те, що у Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області відсутні друковані засоби масової інформації, але наявний офіційний сайт: https://smimovska-gromada.gov.ua. Саме на цьому сайті в розділі «Новини» 30 травня 2018 року опубліковано повідомлення про оприлюднення проекту рішення Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік» з аналізом його регуляторного впливу. Оголошення про оприлюднення повідомлення, з дотриманням строків визначених чинним законодавством, розміщувалось також в районній газеті «Рідний край», яка вийшла 02 червня 2018 року, до відзиву додається копія витягу із даної газети, оригінал якої надано під час судового розгляду. Встановлений строк подання пропозицій до проекту регуляторного акту визначений до 02 липня 2018 року. Тобто, посилання позивача на ту обставину, що проект регуляторного акту з аналізом регуляторного впливу не оприлюднювався відповідачем у строки визначенні чинним законодавством не відповідає дійсності. Отже вказує про те, що спірне рішення органу місцевого самоврядування прийнято в межах повноважень визначених статтею 284 Податкового кодексу України та з дотриманням вимог встановлених нормами Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали та з’ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
14 червня 2018 року голові Смирновської сільської ради подано звернення жителів Смирновської об’єднаної територіальної громади з проханням прийняти до уваги пропозицію встановити на території Смирновської ОТГ ставки на землю не більше 0,6%, так як більший відсоток тягне за собою збільшення податкового навантаження, що в свою чергу може призвести до неможливості сплати податків. Під даним зверненням підписалося 56 осіб, які мешкають на території Смирновської ОТГ та є власниками земельних ділянок.
27 червня 2018 року відбулося засідання тридцять шостої сесії сільської ради сьомого скликання, на черзі денній якої, зокрема, розглянуто питання про встановлення ставок та пільг із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2019 рік.
Однак, 27 червня 2018 року питання щодо встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік перенесено на 03 липня 2018 року.
03 липня 2018 року відбулося друге пленарне засідання тридцять шостої сесії сьомого скликання, до черги денної включено одне питання встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2019 рік.
За результатами пленарного засідання Смирновською сільською радою прийнято рішення №1 від 03 липня 2018 року «Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік», яким встановлено ставки земельного податку у розмірі 1%, від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (пункт 285.1 статті 285 ПК України).
Пунктом 284.1 статті 284 ПК України встановлено, що Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
За правилами пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є:
нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом;
площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Пунктом 24 частини 1 статті 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Учасниками справи не заперечується наявність у відповідача повноважень на встановлення місцевих податків та зборів в межах граничних розмірів ставок, визначених ПК України.
Відповідно до пункту 8.3 статті 8 ПК України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Згідно з пунктом 4.4 статті 4 ПК України установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.
Частиною першої статті статтею 143 Конституції України визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування, зокрема, встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону.
Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному пунктом 12.3 статті 12 ПК України, згідно з яким сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до підпункту 12.3.7 пункту 12.3 статті 12 ПК України не дозволяється сільським, селищним, міським радам та радам об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.
Позивач стверджує, що Смирновська сільська рада Більмацького району Запорізької області порушила порядок прийняття оскаржуваного рішення, оскільки таке рішення прийнято не до 01 липня 2018 року.
Суд не погоджується з таким твердження позивача, оскільки підпунктом 12.4.3 пункту 12.4 статті 12 ПК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать: до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.
Позивач, як підставу протиправності рішення Смирновської сільської ради №1 від 03 липня 2018 року зазначає порушення порядку його прийняття, зокрема що рішення прийнято після 01 липня 2018 року.
Так, законодавець не визначає рішення «Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку» повинно бути прийнято до 01 липня 2018 року, а лише вказує на те, що копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них (підпункт 12.3.3 пункту 12.3 статті 12 ПК України).
Тобто, порядок прийняття рішення в частині строку визначеного Податковим кодексом України відповідачем не порушено.
З іншого боку суд вважає за необхідне зазначити про те, що направлення копії прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів не в строк визначений ПК України впливає на його подальше виконання, застосування та реалізацію, а не на протиправність його прийняття, або порушення порядку його прийняття.
Також позивач посилається на те, що Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів не було офіційно оприлюднено відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період) таким чином рішення №1 від 03 липня 2018 року про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку є протиправним.
Суд не бере до уваги такі посилання протиправності рішення №1 від 03 липня 2018 року, оскільки оприлюднення Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів не впливає на правомірність оскаржуваного рішення, оскільки таким рішенням нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів не приймались.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 листопада 1997 № 6-зп «Щодо офіційного тлумачення частини другої статті 55 Конституції України та статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України» частину 2 статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо вважають, що ці рішення, дія чи бездіяльність порушують їхні права і свободи або перешкоджають здійсненню цих прав і свобод, а тому потребують правового захисту в суді.
З викладеної правової позиції Конституційного Суду України випливає, що умовою для звернення особи до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб є наявність у позивача переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав.
Порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею свого суб'єктивного права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона має право розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.
Так, позивач обґрунтовує звернення до суду зокрема тим, що 14 червня 2018 року голові Смирновської сільської ради подано звернення жителів Смирновської об’єднаної територіальної громади з проханням прийняти до у ваги пропозицію встановити на території Смирновської ОТГ ставки на землю не біліше 0,6%, так як більший відсоток тягне за собою збільшення податкового навантаження, що в свою чергу може призвести до неможливості сплати податків. Однак, голова ради ніяким чином не відреагував на таке звернення, чим порушив права позивача.
Досліджуючи матеріали справи, судом встановлено, що звернення громадян від 12 червня 2018 року до голови Смирновської сільської ради не містить прізвища позивача, власних імен, імен по батькові, адрес листування.
Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (стаття 1 Закону України «Про звернення громадян» № 393/96-ВР від 02 жовтня 1996 року.
Відповідно до частини 7 статті 5 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону (частина 8 статті 5 Закону України «Про звернення громадян»).
Отже суд вважає, що оскільки звернення громадян оформлено не у відповідності до чинного законодавства, то ненадання відповіді на таке звернення не може впливати на прийняте Смирновською сільською радою Більмацького району Запорізької області рішення по суті встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік.
Крім того, порушення вимог Закону України «Про звернення громадян» несе відповідальність в іншій правовій площині. Доказів того що позивачем оскаржено бездіяльність відповідача щодо не розгляду звернення громадян від 14 червня 2018 року до суду не надано.
Позивач, на обґрунтування протиправності рішення Смирновської сільської ради №1 від 03 липня 2018 року також посилається на порушення регламенту. Вказує, що проект рішення не оприлюднювався, а інформація на веб-сайті та проект рішення протиправно змінювалися.
Суд не погоджується з такими посиланнями позивача на підставі наступного.
За правилами частини 1,2 статті 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» № 1160-IV від 11 вересня 2003 року визначено, що кожен проект регуляторного акту оприлюднюється з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань.
Про оприлюднення проекту регуляторного акту з метою одержання зауважень і пропозицій розробник цього проекту повідомляє у спосіб, передбачений статтею 13 цього Закону.
Судом встановлено, що на виконання статті 9 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» відповідачем здійснено оголошення про оприлюднення регуляторного акту - проекту рішення Смирновської сільської ради «Про місцеві податки на 2019 рік» на офіційному веб-сайті Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області за адресою: https://smirnovska-gromada.gov.ua/news/1527675582/.
Таким чином, відповідачем виконано вимоги Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» чим забезпечено права громади.
Так позивач в судовому засіданні та у відзиві зазначає, що: «...У відомостях про файл «ОСОБА_2 проекту рішення про ставки» у програмі Microsoft Word 2013 міститься інформація, що файл створено 31 травня 2018 року, змінено 15 червня 2018 року, надруковано 14 червня 2018 року користувачем «Наталя». За аналогічним принципом було з'ясовано і те, що файл «Проект_Про_встановлення_ставок_та_піл_г_із_сплати_земел_ного_податку_на_2019_рік» було створено 19 липня 2017 року, надруковано 19 липня 2017 року, змінено 15 червня 2018 року користувачем «Sergey». Тобто, фактично даний файл на час розміщення повідомлення на сайті сільської ради не існував у тій редакції, в якій був прийнятий, та не роздруковувався раніше 15 червня 2018 року. Отже, дані файли не могли бути розміщені ні 30 травня 2018 року, ні в період до 15 червня 2018 року...».
З цього приводу суд зазначає, що у а ні у позивача, а ні у його представника немає спеціальної технічної освіти для надання суду таких висновків, тому суд не приймає такі посилання до уваги, а допитаний свідок – системний адміністратор (ОСОБА_4М.), пояснив суду про обставини оприлюднення проекту саме 30 травня 2018 року. А зміни вносились у середині червня 2018 року у зв’язку з виправленням технічної помилки.
В судовому засіданні судом допитані свідки, які повідомили суду про те, що ОСОБА_1 виступала на засіданні сесії Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області 27 червня 2018 року з пропозиціями про зменшення ставок земельного податку на 2019 рік. Однак досліджуючи матеріали справи а також вислухавши пояснення позивача, судом не встановлено вмотивованих доказів (розрахунку, аналізу), які б подавалися до Смирновській сільській раді, як докази неправомірного встановлення розміру податку.
Що стосується не відображення секретарем Смирновської сільської ради в протоколі тридцять шостої сесії восьмого скликання ради перенесення питання про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік, на друге пленарне засідання, то суд погоджується з таким порушенням. Разом з тим, при допиті судом секретаря Смирновської сільської ради останньою визнано свою помилку та не заперечувалось тієї обставини що така помилка мала місце. Разом з тим, вказує про те, що на сесії питання щодо перенесення розгляду встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік обговорювалось.
Суд приходить до висновку про те, що не внесення в протокол тридцять шостої сесії восьмого скликання ради обговорення щодо перенесення питання про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік, на друге пленарне засідання не може впливати на прийняте рішення 03 липня 2018 року, оскільки сама ОСОБА_1, була присутня на засіданні сесії та не була позбавлена права знати про таку обставину.
Свідок, ОСОБА_5 (секретар Смирновської сільської ради) в судовому засіданні повідомила про те, голова ради 27 червня 2018 року надав слово ОСОБА_1 з приводу обґрунтувань зниження ставок земельного податку з 1% на 0,6 %. Крім того повідомила про те, що крім позивача на сесії виступали всі присутні які мали спільні мотиви на зниження земельного податку. Разом з тим при допиті інших свідків судом встановлено, що виступ позивачу був забезпечений, що й не заперечує сама позивач, а відтак право члена громади ОСОБА_1 забезпечене.
Суд вважає за необхідне зазначити про те, що Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» регуляторний акт - це прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
Згідно із статтею 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є:
1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;
2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
В рішенні Смирновської сільської ради №1 від 03 липня 2018 року «Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік», зокрема, в частині якій воно оскаржується йде мова про податок за землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Оспорюване рішення органу місцевого самоврядування в частині встановлення ставок земельного податку у відношенні суб'єктів господарювання, а саме юридичних осіб є регуляторним актом.
Отже враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що наведені позивачем підстави позову не є достатніми доказами протиправності рішення Смирновської сільської ради №1 від 03 липня 2018 року «Про встановлення ставок і пільг із сплати земельного податку на 2019 рік».
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (частини 1 та 2 статті 76 КАС України).
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За правилами частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваного рішення.
Із системного аналізу вищезазначеного, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, оскільки спірне рішення прийнято відповідачем на підставі та у межах наданих повноважень з дотриманням процедури, визначеної Податковим кодексом України, Регламентом Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області сьомого скликання та іншими нормативно-правовими актами.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (71043, Запорізька область, Більмацький район, с. Олексіївка, вул. Зоряна, 23, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Смирновської сільської ради Більмацького району Запорізької області (71040, Запорізька область, Більмацький район, с. Смирнове, вул. Торгова, буд. 1, код ЄДРПОУ 04352635) про визнання протиправним та скасування рішення № 1 від 03 липня 2018 року – відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 21 січня 2019 року.
Суддя Д.В. Татаринов