Рішення № 79523260, 23.01.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
1340/5617/18
Номер документу
79523260
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1340/5617/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2019 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Коморний О.І.,

секретар судового засідання Редкевич О.Р.,

за участю:

представника позивача Штибель Х.Й.

представник відповідача не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області про застосування заходів реагування до Львівського комунального підприємства «Сонячне».

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області з вимогами:

- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ЛКП «Сонячне», а саме, заборонити експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-405); (реєстр. № Л-404); (реєстр. № Л-403); (реєстр. № Л-402); (реєстр. № Л-3243); (реєстр. № Л-1286); (реєстр. № Л-1287); (реєстр. № Л-1559); (реєстр. № Л-1558); (реєстр. № Л-2780); (реєстр. № Л- 2781); (реєстр. № Л-2783); (реєстр № Л-2783); (реєстр. № Л-3104); (реєстр. № Л-3103); (реєстр. № Л-2778); (реєстр № Л- 2779) до усунення зазначених у позовній заяві порушень.

Позовні вимоги мотивовано тим, що під час планової перевірки з 02.10.2018 року по 10.10.2018 року виявлені факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю мешканців багатоквартирних житлових будинків, де експлуатуються пасажирські ліфти та працівників ЛКП «Сонячне» і які не були своєчасно усунені на момент проведення планової перевірки.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, надав пояснення та просить позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, свого відношення до позову не висловив.

Суд вважає за можливе продовжити розгляд справи за відсутністю представника відповідача, оскільки на адресу суду не надходило клопотань чи заяв про відкладення розгляду справи.

Суд заслухав пояснення представника позивача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та

в с т а н о в и в:

Згідно плану проведення перевірок суб'єктів господарювання Головного управління Держпраці у Львівській області на 2018 р. затверджений наказом Головного управління Держпраці у Львівській області від 21.11.17 року № 197-ОД (а.с.18-19), на підставі Наказу № 2264-П від 01.10.2018 року (а.с. 10) та Направлення від 01.10.2018 р. № 2073 (а.с.9) проведено планову перевірку з 09.00 год. 02.10.2018 року по 16.00 год. 10.10.2018 року на Львівському комунальному підприємстві «Сонячне» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Перевірка проведена комісією у складі : голови комісії - начальника відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_2; членів комісії- головного державного інспектора відділу нагляду в АПК та СКС ОСОБА_3, головного державного інспектора відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку ОСОБА_4, головного державного інспектора відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку ОСОБА_5, головного державного інспектора відділу питань гігієни праці ОСОБА_6 у присутності уповноваженої особи відповідача - головного інженера ОСОБА_7 та складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 10.10.2018 року № 13/01/156/0987 та примірник акту отримано директором ОСОБА_8 (а.с.11-17).

В результаті проведеної перевірки виявлені факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю мешканців багатоквартирних житлових будинків, де експлуатуються пасажирські ліфти та працівників ЛКП «Сонячне» і які не були своєчасно усунені на момент проведення планової перевірки, а саме:

- не проведено експертне обстеження після закінчення граничного строку експлуатації пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-405) вул. Кобилиці, 19/1; (реєстр. № Л-404) вул. Кобилиці, 19/2; (реєстр. № Л-403) вул. Кобилиці, 19/3; (реєстр. № Л-402) вул. Кобилиці, 19/4; (реєстр. № Л-3243) вул. Грабянки, 13/3; (реєстр. № Л-1286) вул. Грабянки, 13/2; (реєстр. № Л-1287) вул. Грабянки, 13/1; (реєстр. № Л-1559) вул. Кн. Ольги 102/2; (реєстр. № Л-1558) вул. Кн. Ольги. 102/1; (реєстр. № Л-2780 (1 під'їзд),. № Л- 2781 (2 під'їзд) по вул. Айвазовського 10); (реєстр. № Л-2782 (1 під'їзд), № Л-2783 (2 під'їзд) по вул. Айвазовського 12); (реєстр. № Л-3104 (1 під'їзд) № Л-3103 (2 під'їзд) по вул. Бойчука 8); (реєстр. № Л-2778 (1 під'їзд). № Л-2779 (2 під'їзд) по вул. Бойчука 10), що є порушенням пунктів 9.6.1, 9.7.15. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08 (далі-Правил), які містять вимоги, що експертне обстеження (технічне діагностування) ліфтів проводиться у разі закінчення граничного строку експлуатації (п.9.6.1 Правил) та робота ліфта не дозволяється, якщо не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта (Пункт 9.7.15 Правил);

- не проведено позачерговий технічний огляд після закінчення граничного строку експлуатації пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-405) вул. Кобилиці, 19/1; (реєстр, № Л-404) вул. Кобилиці, 19/2; (реєстр, № Л-403) вул. Кобилиці, 19/3; (реєстр. № Л-402) вул. Кобилиці, 19/4; (реєстр, № Л-3243) вул. Грабянки, 13/3; (реєстр, № Л-1286) вул. Грабянки, 13/2; (реєстр, № Л-1287) вул. Грабянки, 13/1, (реєстр, № Л-1559) вул. Кн. Ольги 102/2; (реєстр, № Л-1558) вул. Кн. Ольги, 102/1; (реєстр. № Л-2780 (1 під'їзд), № Л- 2781 (2 під'їзд) по вул. Айвазовського 10); (реєстр. № Л-2782 (1 під'їзд), № Л-2783 (2 під'їзд) по вул. Айвазовського 12); (реєстр. № Л-3104 (1 під'їзд), № Л-3103 (2 під'їзд) по вул. Бойчука 8); (реєстр. № Л-2778 (1 під'їзд), № Л-2779 (2 під'їзд) по вул. Бойчука 10), що є порушенням пунктів 9.5.1, 9.7.15. «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів» НПАОП 0.00- 1.02-08, які містять вимоги, що позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження (Пункт 9.5.1. Правил) та робота ліфта не дозволяється, якщо не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта (Пункт 9.7.15 Правил);

До складу робіт з проведення позачергового технічного огляду входять перевіряння і випробовування такі ж, як при проведенні первинного технічного огляду згідно з розділом 9.3, за винятком пунктів 9.3.7-9.3.9 цих Правил.

- відсутні буфери кабін і противаг в приямках пасажирських ліфтів (реєстр, № Л-1286) вул. Грабянки, 13/2; (реєстр, № Л-1559) вул. Кн. Ольги 102/2; (реєстр, № Л-1558) вул. Кн. Ольги 102/1; (реєстр.№Л-2780(1 під'їзд , 2шт.), № Л-2781 (2 під'їзд, 2-шт.) по вул. Айвазовського 10); (реєстр. № Л -3104 (1 під'їзд, 3шт), № Л-3103 (2 під'їзд, 3шт.) по вул. Бойчука 8); (реєстр. № Л-2778 (1під'їзд, 1шт) № Л-2779 (2 під'їзд,1шт) по вул. Бойчука 10, що є порушенням пунктів 6.6.6, 9.7.15. Правил, що містять вимогу, що напрямні, буфери і кінцеві вимикачі повинні відповідати вимогам глави 10 ДСТУ EN 81-1:2003 та ДСТУ EN 81-2:2003 (п. 6.6.6 Правил) та робота ліфта не дозволяється, якщо несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта (п. 9.7.15. Правил);

- не замінені тріснуті пружини підвісок противаг пасажирських ліфтів (реєстр, № Л-1286) вул. Грабянки, 13/2; (реєстр, № Л-1287) вул. Грабянки, 13/1, (реєстр, № Л-1558) вул. Кн. Ольги, 102/1, що є порушенням пункту 6.6.4. Правил, який містить вимогу , що підвісна система, компенсація та обмеження швидкості електричних ліфтів повинні відповідати вимогам глави 9 ДСТУ EN 81-1:2003;

- відсутній паспорт пасажирського ліфта (реєстр, № Л-402) вул. Кобилиці, 19/4, що є порушенням пунктів 7.1.3, 9.7.15 Правил, які містять вимогу, що виготовлені ліфти повинні бути забезпечені такою технічною документацією від виробника: - паспортом ліфта, зразок якого наведено в додатку 1 до цих Правил (п.7.1.3) та робота ліфта не дозволяється, якщо відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію(п. 9.7.15. Правил).

Позивач вважає, що вказані порушення створюють загрозу життю та здоров'ю мешканців багатоквартирних житлових будинків, де експлуатуються пасажирські ліфти та працівників ЛКП «Сонячне», тому звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

За визначенням, яке міститься у ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, та пункту З Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 № 75, (далі Положення), основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - Управління) є:

-реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 15 п.4 Положення до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, в тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Приписами норми ч. 1 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, зокрема, мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, а також забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Згідно, статтею 13 Конвенції Міжнародної організації праці № 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, інспектори праці уповноважені вживати заходів з метою усунення недоліків, виявлених на споруді, в обладнанні або методах роботи, які вони мають підстави вважати такими, що загрожують здоров'ю чи безпеці працівників. Для того, щоб інспектори праці мали можливість вживати таких заходів, вони будуть уповноважені, з дотриманням права на оскарження у судових або адміністративних органах, яке може бути передбачене законодавством, давати розпорядження або вимагати, щоб було дано розпорядження: а) щодо внесення протягом визначеного терміну до установки або споруди таких змін, які можуть бути необхідні для забезпечення дотримання правових норм з питань охорони здоров'я та безпеки працівників; б) у разі безпосередньої загрози здоров'ю чи безпеці працівників - щодо вжиття заходів, які підлягають негайному виконанню.

Відповідно до частини 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Судом з'ясовано з матеріалів справи, що зазначені порушення в акті перевірки суб'єкта господарювання від 10.10.2018 року № 13/01/156/0987, не усунені та відповідачем не заперечувалися, оскільки останній не надав суду жодних пояснень та відзив на позовну заяву.

За правилами, встановленими ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Враховуючи встановлені фактичні обставини справи та вищенаведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та підлягають задоволенню.

Судові витрати у відповідності до вимог ст. 139 КАС України відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ЛКП «Сонячне» (вул. Айвазовського 10, м. Львів, 79053; ЄДРПОУ : 20806900), а саме, заборонити експлуатацію пасажирських ліфтів (реєстр. № Л-405); (реєстр. № Л-404); (реєстр. № Л-403); (реєстр. № Л-402); (реєстр. № Л-3243); (реєстр. № Л-1286); (реєстр. № Л-1287); (реєстр. № Л-1559); (реєстр. № Л-1558); (реєстр. № Л-2780); (реєстр. № Л- 2781); (реєстр. № Л-2783); (реєстр № Л-2783); (реєстр. № Л-3104); (реєстр. № Л-3103); (реєстр. № Л-2778); (реєстр № Л- 2779) до усунення виявлених порушень.

3. Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення подається через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 31.01.2019 р.

Суддя Коморний О.І.