Рішення № 79523119, 31.01.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2019
Номер справи
1140/3439/18
Номер документу
79523119
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3439/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до міського голови Волуйка Романа Тарасовича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Волуйка Р.Т. на посаді міського голови про не оприлюднення Гайворонською міською радою публічної інформації у відповідності вимог ст. 46, 47, 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 15 ЗУ № 2939 "Про доступ до публічної інформації";

- зобов'язати відповідача оприлюднити на офіційному веб-сайті Гайворонської міської ради всі рішення 30, 31, 32, 33 сесій Гайворонської міської ради сьомого скликання протоколи та висновки постійних комісій Гайворонської міської ради по питаннях, які прийняли 30, 31, 32, 33 сесії Гайворонської міської ради, всі розпорядження міського голові видані ним за період з 01.05.2018 року по 01.12.2018 року.

В обґрунтування вимог позивач зазначив, що міський голова протиправно ухиляться від оприлюднення на офіційному веб-сайті Гайворонської міської ради рішень 30, 31, 32, 33 сесій Гайворонської міської ради сьомого скликання протоколи та висновків постійних комісій Гайворонської міської ради по питаннях, які прийняли 30, 31, 32, 33 сесії Гайворонської міської ради, всіх розпоряджень міського голови виданих ним за період з 01.05.2018 року по 01.12.2018 року.

Ухвалою суду від 20.12.2018 було встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Зазначену ухвалу суду відповідач отримав 28.12.2018 (а.с. 22), проте, станом на день винесення рішення відзив на позовну заяву ним не подано.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно акту обстеження офіційного сайту Гайворонської міської ради станом на 10.30 год. 30.11.2018 року в розділі «останні оприлюднені документи» наявні:

- проекти рішень міської ради 30; 31; 32; 33 сесій Гайворонської міської ради сьомого скликання, які оприлюднені з порушенням вимог ч. 3 ст. 15 ЗУ № 2939, тобто всі проекти оприлюднені менше ніж за 20 днів до їх прийняття.

В цьому розділі відсутні:

- протоколи 30,31,32,33 сесій Гайворонської міської ради;

- прийняті рішення 30,31,32,33 сесій Гайворонської міської ради;

- протоколи, висновки та рекомендації постійних комісій Гайворонської міської ради за період з 01.05.2018 по 01.12.2018;

- всі розпорядження міського голови за період з 01.05.2018 по 01.12.2018.

У регістрі «поіменне голосування» розміщені всі голосування, тобто сесії відбувалися та рішення приймалися.

Досліджено сторінки газети «Гайворонський кур'єр» за період з 01.05.2018 року по 01.12.2018 року та підтверджено факт того, що публічна інформація, а саме: - протоколи засідання, прийняті рішення 30, 31, 32, 33 сесії міської ради, протоколи, висновки та рекомендації постійних комісій Гайворонської міської ради, розпорядження міського голови - відсутні.

Досліджено сторінки газети «Гайворонські вісті» за період з 01.05.2018 року по 01.12.2018 року та підтверджено факт того, що публічна інформація, а саме: -протоколи засідання, прийняті рішення 30, 31, 32,33 сесії міської ради, протоколи, висновки та рекомендації постійних комісій Гайворонської міської ради, розпорядження міського голови - відсутні.

Досліджено стенд у коридорі приміщення Гайворонської міської ради з написом «Рішення міської ради» та підтверджено факт того, що публічна інформація, а саме - протоколи засідання, прийняті рішення 30, 31, 32, 33 сесії міської ради, протоколи; висновки та рекомендації постійних комісій Гайворонської міської ради, розпорядження міського голови - відсутні.

На підтвердження чого також надано фотокопію стенду (а.с. 10-12).

Так, утвердження правової держави відповідно до приписів ст. 1, ч. 3 ст. 8, ст. 55 Конституції України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту. Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно підкреслював значущість положень ст. 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді.

Згідно ст. 141 Конституції України, статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (стаття 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Система місцевого самоврядування включає в себе, зокрема: територіальну громаду, сільську, селищну, міську раду, сільського, селищного, міського голову, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, старосту, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад, сіл, селищ, міст, органи самоорганізації населення.

За приписами ч. 1 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.

Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції (ч.3 с. 24 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні").

Ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачені повноваження сільського, селищного, міського голови, за якими повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації.

За змістом ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова, в тому числі:

- забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

- організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету;

- здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету;

- забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

- забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань.

Відповідно до ч. 5 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

Згідно положень ч. 17 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Відповідно до положень ч. 10 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно ч.1,2,3 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності;

Відповідно до положень п .1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації:

- в офіційних друкованих виданнях;

- на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;

- на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;

- на інформаційних стендах;

- будь-яким іншим способом.

З огляду на викладене, з урахуванням положень ст. 42, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», міський голова зобов'язаний забезпечити оприлюднення рішень міської ради, висновків і рекомендацій постійних комісій у спосіб встановлений п.1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», ч. 3 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідачем не надано доказів оприлюднення всіх рішень 30, 31, 32, 33 сесій Гайворонської міської ради сьомого скликання протоколи та висновки постійних комісій Гайворонської міської ради по питаннях, які прийняли 30, 31, 32, 33 сесії Гайворонської міської ради, всіх розпорядження міського голові видані ним за період з 01.05.2018 по 01.12.2018 , а тому суд погоджується з доводами позивача про бездіяльність відповідача, яка полягала у неоприлюднені зазначених документів.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності дій пов'язаних із оприлюдненням на офіційному веб-сайті Гайворонської міської ради всіх рішень 30, 31, 32, 33 сесій Гайворонської міської ради сьомого скликання протоколів та висновків постійних комісій Гайворонської міської ради по питаннях, які прийняли 30, 31, 32, 33 сесії Гайворонської міської ради, всіх розпоряджень міського голові виданих ним за період з 01.05.2018 по 01.12.2018.

Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Таким чином позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Позивач звільнений від сплати судового збору. Доказів наявності інших судових витрат понесених позивачем не надано.

Керуючись ст.ст. 139, 243, 246, 371 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до міського голови Волуйка Романа Тарасовича (вул. Василя Стуса, буд. 30, м. Гайворон, Гайворонський р-н, Кіровоградська обл., 26300, код ЄДРПОУ 04055297) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Волуйка Романа Тарасовича на посаді міського голови Гайворонської міської ради щодо неоприлюднення Гайворонською міською радою публічної інформації у відповідності вимог ст. 46, 47, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Зобов'язати міського голову Гайворонської міської ради Волуйку Романа Тарасовича забезпечити оприлюднення на офіційному веб-сайті Гайворонської міської ради всіх рішень 30, 31, 32, 33 сесій Гайворонської міської ради сьомого скликання, протоколів та висновків постійних комісій Гайворонської міської ради по питаннях, які прийняли 30, 31, 32, 33 сесії Гайворонської міської ради, всіх розпоряджень міського голови, видані ним за період з 01.05.2018 по 01.12.2018.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун