
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 грудня 2018 року 09 год. 55 хв.Справа № 280/5139/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Запорізької області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ч.2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 07.09.2018 та відмови в виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, яка розрахована відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком; зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області провести перерахунок та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі ч.2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 07.09.2018 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією; зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області виплатити ОСОБА_1, грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, яка розрахована відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Обґрунтовуючи заявлений позов, ОСОБА_1 зазначає, що з 16.11.2010 їй призначено пенсію за вислугу років. У зв'язку з досягненням пенсійного віку, 07.09.2018 ОСОБА_1 звернулась до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV. Відповідачем, листами від 12.11.2018 вказано, що ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком у 2018 році, а не призначено пенсію первинно, тому застосовується показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення пенсії та відсутні підстави для виплати грошової допомоги. Позивач вказує, що з таким перерахунком пенсії не згодна, оскільки відповідач порушив права позивача в частині призначення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. З огляду на таке, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 07.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/5139/18. Призначено судове засідання на 28 грудня 2018 року.
Представник відповідача позов не визнав, надавши свій письмовий відзив від 28.12.2018 вх. № 42993. Зокрема, вказав, що позивачу призначено пенсію за вислугу років з 16.11.2010 на умовах, передбачених п. «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», після прийняття на роботу, виплату пенсії було призупинено. Вказує, що з 07.09.2018 позивача за її заявою переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а не призначено пенсію первинно. У зв’язку з чим, Управлінням було повідомлено позивача про відсутність підстав для призначення пенсії за віком на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки позивач вже отримує такий самий вид пенсії. Зазначає, що скориставшись правом на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону “Про пенсійне забезпечення”, позивачем вже реалізоване право на призначення пенсії, а відповідно і на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій. З огляду на викладене, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у їх задоволенні.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Приписами ч. 2 ст. 263 КАС України, визначено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
З 16.11.2010 ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років як працівнику охорони здоров’я відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” відповідно до протоколу № 117713 від 22.11.2010.
29.10.2018 ОСОБА_1 звернулась до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявами про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Листами від 12.11.2018 вих. № 235/Г-7 та 234/Г-8 відповідач повідомив позивача про те, що до переведення на пенсію за віком їй вже призначалась і виплачувалась пенсія за вислугу років, тому права на отримання грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій ОСОБА_1 не має. Зазначив також, що позивача саме переведено на пенсію за віком, а не призначено її первинно, у зв'язку з чим, пенсія розрахована та призначена у відповідності до вимог чинного законодавства.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулась до суду із вказаним позовом за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі – Закон №1058-ІV).
Згідно зі статтею 1 Закону №1058-ІV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із статтею 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Відповідно до частини другої статті 40 Закону України № 1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що Законом №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.02.2018 у справі № 310/3774/17 та від 14.09.2018 у справі №127/18159/17.
Судом встановлено, що 11.10.2017 набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону №1058-ІV.
Відповідно до положень пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України “Про Державний бюджет України на 2017 рік”, збільшений на 79 гривень.
Згідно з абзацом 2 пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
См х Вс
Кс = -----------, де:
100% х 12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року.
Відповідач вказує, що на підставі особистої заяви від 07.09.2018 позивача переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, при цьому, при обчисленні пенсії застосовано показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014, 2015, 2016 роки, відповідно до вимог Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”.
Разом з тим, як встановлено судом, ОСОБА_1 первинно було призначено пенсію відповідно до п. “е” ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, що передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше. Законом №1058-ІV не регулюються порядок призначення, обчислення розміру та виплати пенсій за вислугу років.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відповідач повинен обчислювати пенсію позивачу із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2016 та 2017 роки, оскільки у даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не перерахунок вже призначеної пенсії за нормами Закону №1058-ІV, а тому дійшов висновку щодо протиправності відмови у перерахунку пенсії.
Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією Великої палати Верховного Суду викладеній в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17 (провадження № 11-731апп18).
Таким чином, позов підлягає задоволенню в частині визнання протиправними дій Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Запорізької області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ч.2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язання Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Запорізької області провести перерахунок та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі ч.2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 07.09.2018 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком.
Щодо вимоги зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, суд зазначає наступне.
Так, пунктом 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІV визначено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Статтею 26 Закону № 1058-ІV вказано, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку, зокрема: 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Позивач, обґрунтовуючи свою позицію, вказує, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій за наявності необхідного спеціального страхового стажу обмежено юридичним фактом отримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком будь-якого іншого виду пенсії, а не її нарахування чи призначення. Посилається на те, що на час звернення до відповідача із заявою про виплату спірної допомоги позивач пенсію не отримувала, досягла пенсійного віку та працювала на посаді, робота на якій дає право на призначення даної грошової допомоги.
Водночас, суд не погоджується з даним твердженням позивача, з огляду на наступне.
Так, синтаксичний аналіз пункту 7-1 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту 5 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати дає підстави для висновку, що умовою наявності права на отримання вказаної грошової допомоги є не відсутність факту отримання особою будь-якого іншого виду пенсії на момент виходу на пенсію за віком, як помилково вважали суди попередніх інстанцій, а відсутність такого факту до моменту виходу на цю пенсію, тобто в будь-який момент до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. При цьому законодавство не ставить право особи на отримання такої допомоги в залежність від розміру або тривалості отримання нею пенсії та часу її призначення, якщо такі обставини мали місце до виходу на пенсію за віком.
За змістом вказаної норми отримання вказаної грошової допомоги визначене законодавцем як заохочувальний захід щодо осіб, які, отримавши право на призначення пенсії, виявили бажання працювати та одержувати пенсію з більш пізнього віку, тобто фактично відтермінували реалізацію права виходу на пенсію.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 27.11.2018 № 328/328/1619/17(2-а/328/80/17).
Суд зазначає, що доводи позивача про те, що вона не отримувала до звернення із заявою про виплату спірної допомоги будь-яку пенсію спростовуються документами, копії яких надані до матеріалів справи. Зокрема, відповідно до протоколу від 22.11.2010 № 117713 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років за її заявою від 16.11.2010, відповідно до реєстру у відомостей на виплату пенсій, соціальних допомог за лютий 2011 року на період з 04.02.2011 по 25.02.2011 Веселівського РВЗ та відомостей про нарахування та виплаті пенсій, соціальних допомог за лютий 2011 року за період з 04.02.2011 по 25.02.2011 управлінням перераховано пенсію у розмірі 282,33 грн. ОСОБА_1 на поштове відділення, відповідно до відривного талону № 24/2309 за лютий 2011 року по вузлу зв’язку № 72252 пенсію у розмірі 282,33 грн. по особовому рахунку № 117713 отримано адресатом.
Тож, отримавши право на призначення пенсії за вислугу років, позивач таким своїм правом скористалась, за призначенням пенсії звернулась та отримувала пенсію за вислугу років, у зв'язку з чим, підстав для нарахування та отримання грошової допомоги у відповідності до положень пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV у неї немає.
З огляду на таке, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до приписів частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на часткове задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем на сплату судового збору у розмірі 704,80 грн., слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (72252, Запорізька область, Веселівський район, с. Мала Михайлівка, вул. 50 років Перемоги, буд.48, ІНН НОМЕР_1) до Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (72319, Запорізька область, м. Мелітополь вул. Івана Алексєєва, 2, код ЄДРПОУ 37927773) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Запорізької області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі ч.2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 07.09.2018, яка розрахована відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Запорізької області провести перерахунок та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на підставі ч.2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 07.09.2018 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Мелітопольського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення,а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 08.01.2019.
Суддя Л.Я. Максименко