Рішення № 79521411, 29.01.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2019
Номер справи
803/757/18
Номер документу
79521411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2019 року ЛуцькСправа № 803/757/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Бойка Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду державного майна України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Фонду державного майна України про визнання бездіяльності протиправною щодо відмови внести зміни в рецензію на звіт про оцінку ЦМК колективного державного підприємства "Коломийська паперова фабрика" (код рецензії 99-16-0236, дата рецензування 20.05.2016 року) в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент" та зобов'язати Фонд державного майна України внести зміни в рецензію на цей Звіт в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент".

Позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що 07.02.2018 року на сайті Фонду державного майна України (далі - ФДМ України, відповідач) була опублікована інформація про результати рецензування звітів про оцінку майна у вигляді реєстру рецензій що класифікується за ознакою: звіт про оцінку майна не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний. Реєстр виконано на підставі даних з автоматизованої підсистеми "Рецензент", яка ведеться відповідно до наказу ФДМ України №3128 від 16.07.2012 року. В даному реєстрі у якості виконавців звіту про оцінку цілісного майнового комплексу "Коломийська паперова фабрика" на підставі рецензії (код рецензії 99-16-0236 дата рецензування 20.05.2016 року) включено ОСОБА_1 (далі - позивач).

Вище зазначений звіт про оцінку цілісного майнового комплексу "Коломийська паперова фабрика", відповідно до листування з ФДМУ, здійснювався ПАТ "Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів".

Враховуючи, що ОСОБА_1 не приймала участі у проведенні оцінки цілісного майнового комплексу державного підприємства "Коломийська паперова фабрика", не складала звіту та його не підписувала, позивач звернулася з зверненням до Фонду державного майна України в якому просила внести зміни в рецензію на цей звіт в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент".

На зазначене звернення, ФДМУ надіслав відповідь, в якій зазначив, що не має підстав щодо внесення будь-яких коректив до автоматизованої підсистеми "Рецензент" і вирішення питання вбачає в "судовому порядку".

Бездіяльності відповідача щодо відмови внести зміни в рецензію на Звіт про оцінку ЦМК колективного державного підприємства "Коломийська паперова фабрика" (код рецензії 99-16-0236, дата рецензування 20.05.2016 року) в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент" позивач вважає протиправною та просить зобов'язати Фонд державного майна України внести зміни в рецензію на цей Звіт в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент".

У відзиві відповідач позову не визнав просить у задоволенні позову відмовити з огляду на те, що за даними автоматизованої підсистеми "Рецензент" автоматизованої системи "Оцінка" оцінювач ОСОБА_1 має негативну рецензію на звіт про оцінку цілісного майнового комплексу колишнього державного підприємства "Коломийська паперова фабрика" за напрямом оцінки: II "Оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі прав на об'єкти інтелектуальної власності" та спеціалізацією в межах цього напряму 2.1. Вказаний вище звіт класифікується за ознакою абзацу п'ятого пункту 67 Національного стандарту №1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 року № 1440, як такий, що - не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний. Зважаючи на вищезазначене, Фонд не має підстав щодо внесення будь- яких корективів до автоматизованої підсистеми "Рецензент", зокрема рецензії, що обліковується за № 99-16-0236.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Фонду державного майна України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії було відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2018 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 про відмову у відкритті провадження у справі було скасовано і направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 29.12.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, а також зазначено, що судовий розгляд справи необхідно проводити за правилами спрощеного позовного, призначено судове засідання на 11:30 29 січня 2019 року.

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали з підстав викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити.

Представник відповідача позову не визнав з підстав викладених у відзиві, просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши вступне слово сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

07.02.2018 року на сайті Фонду державного майна України була опублікована інформація про результати рецензування звітів про оцінку майна у вигляді реєстру рецензій що класифікується за ознакою: звіт про оцінку майна не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний. Реєстр виконано на підставі даних з автоматизованої підсистеми "Рецензент", яка ведеться відповідно до наказу ФДМ України №3128 від 16.07.2012 року. В даному реєстрі у якості виконавців звіту про оцінку цілісного майнового комплексу "Коломийська паперова фабрика" на підставі рецензії (код рецензії 99-16-0236 дата рецензування 20.05.2016 року) включено ОСОБА_1 .

Вище зазначений звіт про оцінку цілісного майнового комплексу "Коломийська паперова фабрика" здійснювався ПАТ "Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів".

ОСОБА_1 не приймала участі у проведенні оцінки цілісного майнового комплексу державного підприємства "Коломийська паперова фабрика", не складала звіту та його не підписувала.

23.03.2018 за вихідним №1307/09390 позивач звернулася зі зверненням до Фонду державного майна України в якому просила внести зміни в рецензію на цей звіт в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент".

На зазначене звернення, ФДМУ надіслав відповідь від 02.04.2018 за №10-58-6470, в якій зазначив, що не має підстав щодо внесення будь-яких коректив до автоматизованої підсистеми "Рецензент" і вирішення питання вбачає в "судовому порядку".

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Частиною 1 статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про Фонд державного майна України", Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Частиною 5 статті 5 Закону України "Про Фонд державного майна України" визначено, що у сфері оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності Фонд здійснює контроль за виконанням суб'єктами оціночної діяльності та оцінювачами вимог законодавства.

Правові засади здійснення оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності визначені Законом України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» (далі - Закон про оцінку). Положення цього Закону поширюються на правовідносини, які виникають у процесі здійснення оцінки майна, майнових прав, що належать фізичним та юридичним особам України на території України та за її межами, а також фізичним та юридичним особам інших держав на території України та за її межами, якщо угода укладається відповідно до законодавства України, використання результатів оцінки та здійснення професійної оціночної діяльності в Україні.

Згідно з статтею 4 цього Закону, професійна оціночна діяльність (далі - оціночна діяльність) - діяльність оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень цього Закону, яка полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна.

Оціночна діяльність може здійснюватися у таких формах:

практична діяльність з оцінки майна, яка полягає у практичному виконанні оцінки майна та всіх процедур, пов'язаних з нею, відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами з оцінки майна; консультаційна діяльність, яка полягає в наданні консультацій з оцінки майна суб'єктам оціночної діяльності, замовникам оцінки та (або) іншим особам в усній або письмовій формі; рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), яке полягає в їх критичному розгляді та наданні висновків щодо їх повноти, правильності виконання та відповідності застосованих процедур оцінки майна вимогам нормативних правових актів з оцінки майна, в порядку, визначеному цим Законом та нормативно-правовими актами з оцінки майна; методичне забезпечення оцінки майна, яке полягає в розробленні методичних документів з оцінки майна та наданні роз'яснень щодо їх застосування; навчальна діяльність оцінювачів, яка полягає в участі у навчальному процесі з професійної підготовки оцінювачів.

Практична діяльність з оцінки майна може здійснюватися виключно суб'єктами оціночної діяльності, визнаними такими відповідно до статті 5 цього Закону.

Діяльність судових експертів, пов'язана з оцінкою майна, здійснюється на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про судову експертизу", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом щодо методичного регулювання оцінки цього майна. Інші положення цього Закону не поширюються на судових експертів.

Відповідно до Положення про конкурсний відбір суб'єктів оціночної діяльності, затвердженого наказом Фонду від 31.12.2015 № 2075 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2016 за № 60/28190 (викладено в новій редакції відповідно до наказу Фонду державного майна України від 16.01.2018 № 47) (далі - Положення), 04.05.2016 було проведено конкурс з відбору суб'єкта оціночної діяльності для визначення вартості єдиного майнового комплексу колишнього державного підприємства "Коломийська паперова фабрика", з метою приватизації шляхом продажу за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону. Переможцем конкурсу визнано суб'єкта оціночної діяльності - Державну акціонерну компанію "Національна мережа аукціонних центрів" (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 20064284).

Судом встановлено, що звіт про оцінку цілісного майнового комплексу "Коломийська паперова фабрика" здійснювався ПАТ "Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів".

Згідно з наказом №1/2-к ТзОВ "Ірта Консалтинг" ОСОБА_1 з 11.04.2011 назначено директором ТзОВ "Ірта Консалтинг" з окладом згідно штатного розкладу з суміщенням посади оцінювача (а.с.79).

Листом від 23.03.2018 за №1307/09390 ОСОБА_1 повідомила Фонд державного майна України, що вона є штатним працівником ТзОВ "Ірта Консалтинг", здійснювати професійну діяльність у складі іншої компанії юридичного права не мала, відповідно ні ТзОВ "Ірта Консалтинг", ні ОСОБА_1 як самостійний оцінювач участі у виконанні звіту про оцінку цілісного майнового комплексу "Коломийська паперова фабрика" не приймали і не підписували. Також повідомила, що ТзОВ "Ірта Консалтинг" будь-якої співпраці з ПАТ "Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" немало і договорів субпідряду не укладало (а.с.80).

Зазначене позивач підтвердила в судовому засіданні.

Отже в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 участі у виконанні звіту про оцінку цілісного майнового комплексу "Коломийська паперова фабрика" не приймала і звіту не підписувала.

Відповідно до п. 59 Постанови Кабінету Міністрів України - "Про затвердження Національного стандарту N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав" від 10 вересня 2003 р. N 1440 звіт про оцінку майна підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання. Документи та інші інформаційні матеріали, зібрані оцінювачами в процесі проведення оцінки майна, разом із звітом про оцінку майна зберігаються в архіві суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання не менше ніж п'ять років, якщо інше не встановлено договором на проведення оцінки майна.

На виконання вимог договору від 13.05.2016 №184, укладеного між суб'єктом оціночної діяльності ПАТ Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" та Фондом державного майна України, ПАТ Державною акціонерною компанією України "Національна мережа аукціонних центрів " листом від 16.05.2016 № 447 було надіслано до Фонду на рецензування Звіт про оцінку цілісного майнового комплексу колишнього державного підприємства "Коломийська паперова фабрика" з метою його приватизації шляхом продажу за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону, виконаного суб'єктом оціночної діяльності ПАТ Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів", станом на 31.03.2016 (далі - Звіт про оцінку майна).

Згідно ст.ст. 12, 13 ЗУ "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність" звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору.

Відповідно до статті 13 Закону, Фондом забезпечено рецензування вищезазначеного Звіту про оцінку майна, за результатами якого встановлено, що Звіт про оцінку майна класифікується за ознакою абзацу п'ятого пункту 67 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440, як такий, що не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний, та відповідні дані занесені до автоматизованої підсистеми "Рецензент" за № 99-16-0236.

Відповідно до абзацу третього пункту 4.2 Договору про надання послуг з оцінки єдиного (цілісного) майнового комплексу №184 від 13.05.2016 листом від 23.05.2016 №10-36-9398 звіт про оцінку майна було повернуто суб'єкту оціночної діяльності - ПАТ Державна акціонерна компанія "Національна мережа аукціонних центрів" для доопрацювання у строк до 26.05.2016.

Зазначене порушує права позивача оскільки отримання рецензії на звіт про оцінку майна, яка класифікується за ознакою: звіт про оцінку майна не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та (або) непрофесійним і не може бути використаний відповідно до Положення про порядок роботи Екзаменаційної комісії, затверджено наказом Фонду державного майна України від 13.11.2002 № 1997 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2002 р. за № 925/7213 являється грубими порушеннями нормативно-правових актів з оцінки майна, майнових прав і професійної оціночної діяльності. Таке неодноразове грубе порушення є підставою для позбавлення кваліфікаційного свідоцтва (кваліфікаційного документа) оцінювача відповідно до абзацу другого статті 16 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні ". У випадку повторення таких фактів позивача безпідставно може бути позбавлено права на заняття професійною оціночною діяльністю.

З врахуванням викладеного позов підлягає задоволенню, суд визнає протиправною бездіяльність Фонду державного майна України щодо відмови у внесені змін в рецензію на звіт про оцінку цілісного майнового комплексу колективного державного підприємства "Коломийська паперова фабрика" (код рецензії 99-16-0236, дата рецензування 20.05.2016 року) в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС «Рецензент» та зобов'язує Фонд державного майна України внести зміни в рецензію на Звіт про оцінку цілісного майнового комплексу колективного державного підприємства «Коломийська паперова фабрика» (код рецензії 99-16-0236, дата рецензування 20.05.2016 року) в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент".

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 768,40 грн., сплачений квитанцією від 15.01.2019 № 1-3377К (а. с. 69).

Керуючись статтями 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Фонду державного майна України щодо відмови у внесені змін в рецензію на звіт про оцінку цілісного майнового комплексу колективного державного підприємства «Коломийська паперова фабрика» (код рецензії 99-16-0236, дата рецензування 20.05.2016 року) в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент".

Зобов'язати Фонд державного майна України внести зміни в рецензію на Звіт про оцінку цілісного майнового комплексу колективного державного підприємства «Коломийська паперова фабрика» (код рецензії 99-16-0236, дата рецензування 20.05.2016 року) в частині відомостей про оцінювачів, що виконували оцінку, а саме виключити ОСОБА_1 та внести відповідні зміни в АПС "Рецензент".

Стягнути з Фонду державного майна України (01133, м.Київ, вул. Генерала Алмазова,18/9, код ЄДРПОУ 00032945) в користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний кодНОМЕР_1) сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення буде складено 01 лютого 2019 року.

Суддя В.Д. Ковальчук