
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 січня 2019 року Справа № 280/4771/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стрельнікової Н.В. розглянув у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з 01 травня 2018 року по 01 жовтня 2018 року ;
-зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по виплаті пенсії за віком, що виникла з 01.05.2018 по 01.10.2018.
В обґрунтування позову посилається на те, що позивач є пенсіонером, який отримує пенсію за віком, згідно довідки від 01.11.2016 №0000018320 позивач зареєстрований як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Проте у травні, червні, серпні та вересні 2018 року відповідачем не виплачено пенсію позивачу. З такими діями відповідача позивач не погоджується, вважає їх протиправними. Просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнає, з підстав викладених у письмовому відзиві (вх. №40214 від 07.12.2018). Стверджує, що на підставі проведеної у травні поточного року верифікації, позивачу була призупинена соціальна виплата (пенсія) з травня 2018 року. Однак, після поновлення з 01.07.2018 позивачу нарахована та виплачена пенсія за липень 2018 року. В подальшому на підставі верифікації проведеної у серпні поточного року позивачу призупинена виплата пенсії з серпня 2018 року, яку поновлено з 01.10.2018. Вказує, що виплату пенсії за травень, червень, серпень вересень 2018 року , які не виплачені позивачу та обліковуються в об'єднаному управлінні буде здійснено в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 19.11.2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін на 19.12.2018.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою про що свідчить довідка від 01.11.2016 №00000018320 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (а.с.12).
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Запоріжжя та отримує пенсію за віком, що підтверджується розпорядженням №79 від 17.12.2014 та атестатом НОМЕР_2 (а.с. 24, 25 зворотній бік).
У травні, червні, серпні та вересні 2018 року позивачу не виплачено пенсію.
Листом від 21.09.2018 №42/5-1/ВЕБ, на письмову заяву позивача, відповідач повідомив, що на підставі проведеної верифікації в травні та серпні 2018 року соціальна виплата позивачу призупинена у зв'язку із тим, що позивач перетнув кордон на непідконтрольну територію України. Водночас повідомлено, що соціальна виплата буде поновлена з 01.102018 а суми пенсійних виплат, які не виплачені, обліковуються в управлінні та будуть виплачуватися на умовах окремого Порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Поновлення виплати пенсій здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних - виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", на підставі рішення Комісії з питань щодо призначення/відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених виконавчими органами рад.
Згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.
Згідно статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Згідно абзацу 2 пункту 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N509, 01.10.2014, Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно статті 5 Закону України N 1706 від 20.10.2014 "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Тобто, вказана Довідка є єдиним документом, який свідчить про місце знаходження внутрішньо переміщеної особи. При скасуванні вказаної довідки у цієї особи відсутні підстави для отримання пенсії та інших соціальних виплат за вказаною нею у заяві адресою, оскільки вона втрачає статус внутрішньо переміщеної особи.
Разом із тим, відповідачем не надано доказів скасування довідки позивача від 01.11.2016 №0000018320 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Системний аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених ст. 49 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Між тим, рішення пенсійним органом щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії не приймалося, зворотнього відповідачем не доведено.
Як встановлено судом, в період: травень, червень, серпень та вересень 2018 року пенсія позивачу не виплачена. При цьому як свідчать Листи Правобережного ОУПФУ м.Запоріжжя від 05.09.2018 №41/Б-1/ВЕБ, від 21.09.2018 №42/5-1/ВЕБ, рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам по Хортицькому району м.Запоріжжя від 20.06.2018 (протокол №50) соціальна виплата відновлена з 01.07.2018. Однак за результатом проведеної верифікації в серпні 2018 року соціальна виплата призупинена з 01.08.2018. При цьому на підставі довідки управління соціального захисту населення по Хортицькому району від 23.08.2018 №10-09/7267, соціальна виплата буде поновлена з 01.10.2018.
Не виплату пенсії за травень, червень, серпень та вересень 2018 року відповідач обґрунтовує відсутністю на теперішній час окремого порядку визначеного Кабінетом Міністрів України щодо виплати пенсії за минулий час.
Водночас статтею 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такої підстави для припинення виплати пенсії не встановлено.
Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, передбачених законом, для припинення позивачеві виплати пенсії, а тому суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо припинення позивачеві виплати пенсії є протиправними.
Також суд звертає увагу на пріоритетність застосування вимог ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд звертає увагу позивача, що у своїх вимогах він просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з 01 травня 2018 року по 01 жовтня 2018 року та зобов'язати відповідача виплатити заборгованість по виплаті пенсії за віком, що виникла з 01.05.2018 по 01.10.2018.
Разом із тим, матеріалами справи підтверджено та визнається позивачем у своєму позові, що у липні 2018 року відповідачем нараховано та виплачено позивачу пенсію.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за травень, червень, серпень, вересень 2018 року
Зобов'язати Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя виплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії за віком, що виникла за травень, червень, серпень, вересень 2018 року.
В іншій частині вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя (69076, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул. Запорозького Козацтва, буд.25-а, код ЄДРПОУ 41248943).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.
Рішення у повному обсязі виготовлено 15.01.2019.
Суддя Н.В.Стрельнікова