Окрема ухвала № 79517406, 25.01.2019, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
922/2690/18
Номер документу
79517406
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

_________________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

ОКРЕМА УХВАЛА

"25" січня 2019 р. Справа № 922/2690/18.

Господарський суд Житомирської області у складі судді: Лозинської І.В., розглядаючи справу

за позовом Заступника військового прокурора Дарницького гарнізону в інтересах держави в особі

1) Державного підприємства "Київський бронетанковий завод" (м. Київ)

2) Державного концерну "Укроборонпром" (м. Київ)

до Приватної виробничо-комерційної фірми "Ленс" (м. Житомир)

про стягнення 29700,00 грн.

в засіданні суду прийняли участь:

- від прокуратури: ОСОБА_1 - прокурор військової прокуратури Житомирського гарнізону, дов. від 30.11.2018, вих. № 1/4740

- від позивача 1): не прибув

- від позивача 2): не прибув

- від відповідача: не прибув

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 04.10.2018 Господарський суд Харківської області передав матеріали справи №922/2690/18 за позовом Заступника військового прокурора Дарницького гарнізону в інтересах держави в особі Державного підприємства "Київський бронетанковий завод" і Державного концерну "Укроборонпром" до Приватної виробничо - комерційної фірми "Ленс" про стягнення 29700,00 грн. за територіальною підсудністю, які надійшли до Господарського суду Житомирської області 23.10.2018.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань щодо поставки світильників габаритних ГСТ 64 зелених у кількості 20 штук та світильників габаритних ГСТ 64 червоних у кількості 30 штук.

Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.10.2018 справу № 922/2690/18 передано для розгляду судді Лозинській І. В.

Ухвалою від 08.11.2018 господарський суд відкрив провадження у справі, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 28.12.2018 господарський суд закрив підготовче провадження; призначив справу до розгляду по суті на 25.01.2019 о 10:30; викликав в засідання суду повноважних представників сторін; направив копії цієї ухвали на адреси учасників справи, у тому числі, відповідачу - на юридичну адресу та поштову (а. с. 111).

Рішенням господарського суду від 25.01.2019 позов задоволено.

Разом з тим, при розгляді цієї справи судом встановлено недоліки, допущені Державним підприємством "Київський бронетанковий завод" з огляду на таке.

Законом України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон №922-VIII) визначено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.

Метою Закону №922-VIII є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №922-VIII цей Закон застосовується:

- до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товарів, послуг дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт -1,5 мільйона гривень;

- до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.

Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору, зокрема, постачальника товару (товарів) для укладення договору.

Таким чином, закупівля товарів для забезпечення потреб держави має здійснюватися за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням (ст. 3 Закону №922-VIII).

Абзацом 3 ч. 3 ст. 12 Закону №922-VIII передбачено, що під час використання електронної системи закупівель з метою подання тендерних пропозицій і здійснення їх оцінки документи та дані створюються та подаються з урахуванням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".

Зазвичай пакет документів тендерної документації включає в себе як: безпосереднє запрошення до торгів; запит на комерційну пропозицію; кваліфікаційні вимоги до постачальників; технічне завдання або проектна документація; умови подачі заявок на участь у тендері; інструкція або правила участі для постачальників.

Регулювання процедури комерційної закупівлі проводиться відповідно до правил електронного торговельного майданчика, на якій реалізується закупівля, і умов замовника. Тендери класифікуються за різними параметрами:

- за складом учасників: відкриті (брати участь можуть всі) і закриті (брати участь можуть тільки спеціально відібрані та запрошені підприємства);

- за можливістю зміни тендерних вимог: одноетапні (без переговорів) і двоетапні (з переговорами, доопрацюванням завдання, аналізом пропозицій і остаточним вибором).

Після визначення переможця оформлюється тендерний протокол, яким фіксуються всі фактичні умови; він являє собою документ з описом результатів аукціону. Останнім етапом є підписання договору з переможцем тендера.

За ч. 7 ст. 2 Закону №922-VIII забороняється, серед іншого, придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом.

В той же час, як встановлено під час розгляду справи, відповідний договір між Державним підприємством "Київський бронетанковий завод" та Приватною виробничо-комерційною фірмою " Ленс" не укладався.

Крім того, в діях посадових осіб ДП "Київський бронетанковий завод" вбачаються ознаки недбалого ставлення до службових обов'язків в частині перевірки інформації щодо постачальника товару - відповідача у справі, зокрема, щодо його місця знаходження.

Відповідно до ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

В свою чергу, згідно з п. 45.2 ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Тому відсутність відповідача за юридичною та поштовою адресами може свідчити про його фіктивну діяльність, що може спричинити в подальшому, не погашення завданих держав збитків.

Вказане потребує відповідного реагування та недопущення зазначених недоліків в подальшому.

Господарський суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню (ч. 1, 6 ст. 246 ГПК України).

За таких обставин, суд дійшов висновку про надіслання окремої ухвали позивачу 1) з метою усунення виявлених судом недоліків та недопущення їх повторенню подальшому.

Згідно із ч. 7 ст. 246 ГПК України, з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Керуючись ст. ст. 233, 234, 235, 246 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Направити вказану окрему ухвалу на адресу Державного підприємства "Київський бронетанковий завод" (02093, м. Київ, вул. Бориспільська,34-А, код ЄДРПОУ 14302667).

2. Державному підприємству "Київський бронетанковий завод" розглянути окрему ухвалу в місячний термін від дати її отримання та вжити відповідних заходів для усунення недоліків, виявлених в результаті розгляду справи № 922/2690/18;

- про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області в місячний термін після отримання окремої ухвали.

3. Окрему ухвалу може бути оскаржено в установленому Господарським процесуальним кодексом України порядку (ч. 15 ст. 255 ГПК України).

4. Окрема ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття.

Окрема ухвала підписана 31.01.19.

Суддя ОСОБА_2

Віддрук:

1 - в справу

2 - Державному підприємству "Київський бронетанковий завод" (02093, м. Київ, вул. Бориспільська,34-А (реком. з повід.)

3 - в наряд