
Справа № 761/2653/19
Провадження № 3/761/1282/2019
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2019 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Пономаренко Наталія Василівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного Управління ДФС в Івано-Франківській області Державної фіскальної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, який займає посаду керівника ПАТ «Укрнафта» (код ЄДРПОУ 00135390), за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
До Шевченківського районного суду м. Києва з Головного Управління ДФС в Івано-Франківській області Державної фіскальної служби України надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-2 КУпАП.
При підготовці до розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.163-2 КУпАП., суддя встановив наступне.
Стаття 245 КУпАП передбачає, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п.2 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, в тому числі, питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Положеннями ст.256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст.268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
Як вбачається із, адміністративних протоколів від 10 січня 2019 року № 14, № 15, № 17, № 19, № 21, які надійшли в провадження судді Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Н.В. 22 січня 2019 року відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП., складені посадовими особами ГУ ДФС в Івано-Франківській області, такі не відповідають вимогам ст.256 КУпАП, оскільки вони не містять часу та місця вчинення адміністративного правопорушення, а також суті правопорушень, вчинення яких інкримінується ОСОБА_1, а саме відсутні дані про зміст конкретно-визначених дій (бездіяльності) допущених ОСОБА_1
При цьому, посилання у протоколах про адміністративні правопорушення на Акти камеральних перевірок, не є викладенням суті адміністративного правопорушення за ч.1 ст.163-2 КУпАП в розумінні вимог ст.256 КУпАП
Також, матеріали справи не містять підтвердження статусу ОСОБА_1 як посадової особи ПАТ «Укрнафта» на момент вчинення адміністративного правопорушення.
Крім того, із змісту протоколів від 10 січня 2019 року № 14, № 15, № 17, № 19, № 21, щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, всупереч ст. 256 КУпАП, вбачається, що під час їх складання не були дотримані права ОСОБА_1, оскільки в матеріалах справи відсутні дані про те, що особі, відносно якої складені протоколи про адміністративне правопорушення, було відомо про їх складання, вказана особа не ознайомлена зі змістом даних протоколів та матеріалами справи в цілому, йому не були роз'яснені його процесуальні права, а також він був позбавлений можливості дати пояснення по суті правопорушення. Також, вказані протоколи не підписані особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та в них відсутні підписи правопорушника у відповідній графі протоколу щодо його відмови від підпису, в присутності свідків.
Водночас, акт про неявку посадових осіб ПАТ «Укрнафта» № 88/09-19-40-02 від 22.12.2018 року для складання та підписання протоколів, не є беззаперечним підтвердженням того, що ОСОБА_1 був належним чином повідомленим про складання відносно нього протоколів про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.163-2 КУпАП, оскільки жодних підтверджуючих даних про те, що запрошення було відправлене адресату та отримане ним, до матеріалів справи не долучено, як і не долучено самої копії запрошення.
Копія листа від 15.01.2019 року № 203/10/09-19-40-02-18 про направлення протоколів ПАТ «Укрнафта», також не є беззаперечним підтвердженням того, що такі протоколи були надіслані та отримані ОСОБА_1 або ж ПАТ «Укрнафта», оскільки жодних підтверджуючих даних про те, що лист був надісланий та отриманий адресатом, до матеріалів справи не долучено.
Також, вказана в протоколі адреса місця проживання ОСОБА_1 - АДРЕСА_1, за відсутності зазначення адреси місця проживання в Україні, позбавляє суд можливості викликати останнього для участі у розгляді справи.
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» відповідно до якої звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст.256 цього Кодексу вмотивованою постановою цього суду для належного оформлення.
Враховуючи вищевикладене, суд позбавлений можливості розглянути справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по суті, а тому суд приходить до висновку про необхідність направлення протоколів про адміністративне правопорушення, складених відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-2 КУпАП разом з матеріалами справи для належного оформлення, в ході якого необхідно усунути зазначені недоліки.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.163-2, 245, 256, 278 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення повернути до Головного Управління ДФС в Івано-Франківській області Державної фіскальної служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: