ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
Справа 2а-7018/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2010 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді Сакалоша В.М.,
при секретарі Дак Т.П.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Львівського міського центру зайнятості (79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, розрахунковий рахунок 37170001000584 Банк ГУДКУ у Львівській області МФО 825014, ЗКПО 25555035, ЄДРПОУ 25555035)
до відповідача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1)
про стягнення коштів виплачених, як допомога по безробіттю та повернення коштів за навчання.
За участю представника позивача Лозової Я.М.,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищезазначеним адміністративним позовом 30.10.2009 року, 21.01.2010 року надав суду уточнення до позовної заяви, просить стягнути з відповідача на користь Львівського міського центру зайнятості кошти в сумі 2363,74 грн., як повернення коштів допомоги з безробіття, за реквізитами: Одержувач Львівський міський центр зайнятості, рахунок 37170001000584, банк ГУДКУ у Львівській області, ЗКПО 25555035, МФО 825014, а також стягнути на користь Львівського міського центру зайнятості суму коштів витрачених на навчання у розмірі 466,15 грн., за реквізитами: одержувач Львівський МЦЗ, р/р 37170001000584, банк ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 25555035, КЕКВ 1172 повернення коштів за навчання п. Н. Макогін.
Вимоги мотивує тим, що відповідачу надано статус безробітної та призначено і виплачено допомогу по безробіттю, оскільки остання була звільнена з місця роботи. Відповідач відповідно до матеріалів справи одночасно перебувала на обліку в центрі зайнятості як безробітна та працювала і отримувала доходи, а тому повинна повернути виплачену допомогу.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення аналогічні викладеним у позові та уточненнях до нього, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, явки повноважного представника не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений, однак в ході судового розгляду надав письмові заперечення проти позову (в матеріалах справи).
Суд розглядає справу за наявними матеріалами, відповідно до ст. 71 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Ст. 18 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається з Державної служби зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Позивач є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд) та діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення», «Про державну службу», наказів КМУ та наказів Міністерства праці та соціальної політики України, Положення про Державну службу зайнятості.
Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм дохід у грошовій або іншій формі. В пп. а п. З ст.1 цього ж Закону передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, ..., працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форми власності....".
Статтею 2 Закону № 804-ХІІ зазначається, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Особи, визнані у встановленому порядку безробітними, мають право на одержання, відповідно до Закону України від 02.03.00р. № 1533-ІІІ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (надалі - Закон № 1533-ІІІ) та Порядку надання допомоги по безробіттю.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 12.03.2009 року № 60/62 затверджено Порядок розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним (надалі Порядок № 60/62). Розслідування згідно з цим Порядком, здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Згідно вимог п. 8 ч.1 ст. 31 Закону № 1533-ІІІ виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Згідно п. 4 ч.5 ст. 31 Закону № 1533-ІІІ тривалість виплати допомоги по безробіттю, матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації скорочується на строк до 90 календарних днів у разі приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю.
Крім того, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг (п. 2 ст. 36 Закону № 1533-ІІІ).
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг (п.3 ст.36 Закон № 1533-ІІІ).
Пунктом 6 Порядку № 60/62 передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості, відповідно до цього Порядку, належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплат матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Статтею 39 Закону № 1533-ІІІ передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Відповідач - ОСОБА_1 двічі зверталася до позивача - Львівського міського центру зайнятості в пошуках роботи 06.02.2008р.та 21.04.2009р. Статус безробітної п. Н.Макогін було надано 13.02.2008р. та 28.04.2009р. на підставі власноручно підписаних цією особою заяв (тобто на восьмий день після реєстрації як особи, котра шукає роботу). У цих заявах Відповідачка підтвердила той факт, що «...що трудовою діяльністю не займається, доходів не отримує...». Згідно даних наданих ДПА які отримані відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» отримана інформація про дохід Відповідачки в період перебування на обліку, як безробітної. На підтвердження цих даних отримано з ЛКП № 504 наказ № 115 б-к про перебування у трудових відносинах Відповідачки з даною організацією.
За час перебування на обліку Відповідачка отримала матеріальне забезпечення, а саме допомогу по безробіттю за період з 01.08.2008р. по 31.10.2008р. сумі 1329грн. 03 коп. одна тисяча триста двадцять дев'ять грн. 03 коп.). та з 28.04.2009р. по 31.08.2009р. у сумі 034грн. 71 коп. (одна тисяча тридцять чотири грн. 71 коп.). Окрім цього п. Н.Макогін з 19.05.2008р. по 10.09.2008р навчалася за професією «Оператор котельні» у Львівському ЗУЦ ППК на що були затрачені кошти в сумі 466 грн. 15 коп. (чотириста шістдесять пість грн. 15 коп.).
Відповідно до п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» «застраховані особи, зареєстровані встановленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг». П. 3 ст. 36 цього ж Закону передбачено: «сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання цію своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати й забезпечення та надання соціальних послуг».
Отже загальна сума коштів, витрачених службою зайнятості, що підлягають поверненню відповідачкою складає 2829 грн. 89 коп. (дві тисячі вісімсот двадцять дев'ять рн., 89 коп.) в тому числі: 2363,74грн.(допомога з безробіття), 466,15 грн. (кошти витрачені на навчання).
Враховуючи вище викладене, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги базуються на законі, обґрунтовані, доведені і підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1) на користь Львівського міського центру зайнятості (79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, розрахунковий рахунок 37170001000584 Банк ГУДКУ у Львівській області МФО 825014, ЗКПО 25555035, ЄДРПОУ 25555035) 2829 грн. 89 коп., а саме 2363,74 грн. допомоги з безробіття та 466 грн. 15 коп. витрачених на навчання. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня постановлення постанови, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова виготовлена у повному обсязі 05.02.2010 року
Суддя (підпис) В.М. Сакалош
З оригіналом згідно
Суддя В.М. Сакалош