
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Номер провадження 2/229/158/2019
Справа № 229/4317/18
23 січня 2019 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Лебеженка В.О.,
за участю: секретаря
судового засідання Слободкіної Т.І.,
представника позивача Тактарової С.А.
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дружківської міської Ради до ОСОБА_4 про стягнення надміру виплачених грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить стягнути з ОСОБА_4 суму надміру виплачених грошових коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживанн, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, в розмірі 23530грн. 73 коп., також судові витрати.
Обґрунтовує вимоги таким. Відповідач є працездатною особою, доглядала за дитиною до 3-х років, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2, але фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3. Відповідач є внутрішньо переміщеною особою, про що має відповідну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1423000569 від 21.10.2014 року. До складу сім'ї відповідача входить донька: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка також є внутрішньо переміщеною особою.
Відповідач вперше з заявою про призначення грошової допомоги звернувся 21.10.2014 року до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. ОСОБА_4 в своїй заяві у відповідній графі власноруч зазначила інформацію щодо відсутності наявності житла. На підставі цього, відповідачу призначено грошову допомогу з 21.10.2014 року по 20.04.2015 року в сумі 1326,00 грн., щомісячно.
21.07.2015 року ОСОБА_4 звернулась до управління з заявою про призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, в якій повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'явила довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Грошова допомога призначена з 21.07.2015 року по 20.01.2016 рік в сумі 1326, 00 грн.
Грошова допомога на наступний шестимісячний строк, а саме з 09.02.2016 року по 20.04.2016 рік подовжена на підставі заяви від 09.02.2016 року, в якій ОСОБА_4 повідомила про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'явила довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.
Грошова допомога призначена з 21.04.2016 року по 20.10.2016 рік в сумі 1326,00 грн.
За результатами проведення Міністерством фінансів України верифікації соціальних виплат відповідно до постанови КМУ від 18.02.2016р №136 та пунктів 4,12 Порядку здійснення контролю за соціальними виплатами внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, УСЗН повідомило ОСОБА_4 про те, що в її володінні є житлове приміщення, розташоване в регіоні, інше ніж тимчасово окупована територія України, за адресою: Донецька область, м. Дружківка, вул. Космонавтів, 23/12, згідно свідоцтва про право власності, серія та номер: САВ/297323, виданий 22.10.2007 року, Дружківська міська рада.
У зв'язку з наявністю у володінні житлового приміщення, утворилася переплата щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам на покриття витрат на проживання за період з 21.10.2014 року по 31.07.2016 року в сумі 23530,73 грн.
На час отримання відповідачем довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення АТО, розповсюджувалася дія розпорядження КМУ від 07 листопада 2014р № 1085-р., ані в зазначеному переліку, ані в подальших його поновлених редакціях, місто Дружківка - немає.
За весь період отримання допомоги заявник жодного разу не повідомив УСЗН про наявність житла на території, підконтрольній українській владі, що призвело до надміру виплачених коштів в наслідок подання документів з недостовірними відомостями.
Відповідач та її донька мають статус внутрішньо переміщеної особи на підставі вимог чинного законодавства. Але, факт отримання такого статусу не тягне за собою автоматично виплату коштів на підставах вимог п.п. 5,6,11,12 Порядку, оскільки відповідач надав недостовірні відомості щодо наявності у нього майна на контрольованій території українській владі, яка не входить до вкзаного Переліку.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі і визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. (а.с.40-41).
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги. Пояснила, що відповідачка та її донька є внутрішньо переміщеними особами, але право на отримання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг коштів, вони не мали, оскільки на момент їх переміщення з м.Донецьк до м.Дружківка, відповідачка мала у власності квартиру АДРЕСА_1. Просить позов задовольнити.
Також, представником позивача було надано відповідь на відзив, в якому викладені заперечення проти відзиву наданого відповідачем та просять суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. (а.с.48-49).
Представнк відповідачка позовні вимоги не визнав і просив в їх задоволенні відмовити, оскільки на момент звернення до УСЗН із заявою про отримання допомоги для покриття витрат на проживання, у жовтні 2014 року, і на момент припинення відповідачці цих виплат, м.Дружківка відносилося до населеного пункту в зоні проведення АТО. Вважає, що відповідачка і її донька мали право на отримання цієї допомоги.
Відповідачка, також в порядку ст.178 ЦПК України, надала відзив на позовну заяву, в якому вказала, що згідно п.1 пп. 11 додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» - м.Дружківка є населеними пунктом де проводиться антитерористична операція з 14 квітня 2014 року до теперішнього часу і в подальшому триває. А тому вимоги, що викладені у позовній заяві не грунтуються на законі та є помилковими (а.с.47).
Суд, заслухавши сторони, дослідивши докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_4, її донька - ОСОБА_5 мають статус особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а саме з АДРЕСА_2, до АДРЕСА_3, що підтверджено довідкою про взяття на облік особи , яка переміщується від 21.10.2014 року № НОМЕР_1, виданої УСЗН Дружківської міської ради. (а.с. 31 зв.ст.)
21.10.2014року відповідачка звернулася із заявою до УСЗН про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово комунальних послуг (а.с.33)
В заяві зазначила склад своєї сім'ї: донька ОСОБА_5, а також про відсутність у будь-кого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах , інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції.
На підставі наданої заяви на сім'ю ОСОБА_4 була призначена грошова допомога відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо - переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ №505 від 01.10.2014 року.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав № 68829288 від 23.09.2016 року, за ОСОБА_4 - 26.10.2007 року було зареєстровано право власності на 1/5 частки квартири за адресою: м.Дружківка, вул.Космонавтів, 23/12 (а.с.25, 32).
Розпорядженням начальника УСЗН №337 від 28.10.2016 року ОСОБА_4 припинено виплату щомісячної адресної допомоги особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО. Утворену переплату допомоги за період з 21.10.2014року по 31.07.2016року в сумі 23530,73 грн утримати. (а.с.24 зв.ст.).
Відповідно до довідки УСЗН Дружківської міської ради ОСОБА_6 за період з жовтня 2014 року по липень 2016 року була виплачена грошова допомога переміщеним особам на проживання в сумі 23530,73 грн. (а.с.22).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014. При цьому, частина 1 цієї статті передбачає, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. 14 квітня 2014 року відповідно до указу в.о. Президента України, Голови Верховної Ради України від 14 квітня 2014 року N 405/2014 "Про рішення Ради національної безпеки та оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" на території України розпочато проведення антитерористичної операції.
Згідно з наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а, Донецька і Луганська області визначені районами проведення антитерористичної операцiї з 07 квітня 2014 року.
Відповідно до п. 5 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», Кабінету Міністрів України доручено затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року N 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
30 жовтня 2014 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого, м. Дружківка Донецької області включено до вказаного переліку.
02 грудня 2015 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р знову затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, відповідно до якого м. Дружківка також включено до вказаного переліку. Відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №505 , грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Пунктом 6 Порядку, редакція якого змінювалася за період виникнення спірних правовідносин - визначалися випадки, коли грошова допомога не призначається, зокрема у разі: коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (редакція від 23.10.2014 р.); у разі коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 23.04.2015 р.);
будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення (редакція від 15.05.2015 р.).
Нову редакцію пункту 6 Порядку , про те, що грошова дорога не призначається, якщо будь-хто із членів сім"ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану, було викладеного тільки після внесення змін відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2017 р. №370.
З матеріалів справи вбачається, що допомога відповідачу виплачувалася до 31.07.2016 р., тобто до внесення змін у вказану постанову в частині щодо обмежень виплат у разі розташування належного житла на території населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки райони проведення антитерористичної операції чітко визначені діючими на час виникнення спірних правовідносин розпорядженнями КМУ від 30 жовтня 2014 року №1053-р та від 02 грудня 2015 року №1275-р, і відповідач ОСОБА_4 зазначила в своїх заявах про відсутність у будь-якого з членів її сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції, то наведене не свідчить про приховування нею будь-якої інформації, яку належало повідомити позивачу і яка могла вплинути на призначення грошової допомоги.
Отже, за таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови в задоволенні позову.
З огляду на те, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позову, відсутні підстави для стягнення судових витрат з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області, яке знаходиться за адресою: Донецька область, м.Дружківка, вул. Машинобудівників, 64, до ОСОБА_4, яка проживає за адресою: АДРЕСА_3, про стягнення надмірно виплачених коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 21.10.2014 року по 31.07.2016 року в сумі 23530 грн. 73 коп. - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного суду шляхом подання в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 28 січня 2019 року.
Суддя: В. О. Лебеженко