
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 січня 2019 р. № 520/11573/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі відокремленого підрозділу – Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту – позивач, ОСОБА_1А.) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради (далі по тексту – відповідач1, УПСЗН), ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (далі по тексту – відповідач2, УПФУ), ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі відокремленого підрозділу – Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (далі по тексту – відповідач3, ХМВ УВД ФССУ в Харківській області), в якому просить суд:
- скасувати рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, оформлене протоколом №79 від 18.04.2018 року про припинення виплати всіх видів соціальних допомог та про призупинення дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1;
- зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (ЄДРПОУ: 22682655) відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) з 01.05.2018 року та здійснити відповідні виплати;
- скасувати постанову начальника Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 18.04.2018 року №2052/23532/662/23 про припинення страхових виплат ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) та зобов’язати відновити нарахування та виплату страхових виплат з 01.05.2018 року;
- допустити негайне виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у зв’язку із настанням страхового випадку. Через проведення бойових дій та антитерористичної операції і переїхати до Московського району м. Харкова, де став на облік та отримав довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. На даний час позивач перебуває на обліку у ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова як отримувач пенсійних виплат, однак з 01.05.2018 року управлінням припинено виплату пенсії згідно підпунктів 4 і 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 року №365, з підстав, визначених ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», та у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби, та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. Також, як вказано позивачем, він перебуває на обліку в ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду як отримувач соціальних виплат, проте з 01.05.2018 року управлінням припинено вказані виплати на підставі протоколу комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова №79 від 18.04.2018 року у зв'язку із непідтвердженням місця проживання.
Як стало відомо позивачу з відповіді ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради наказом від 19.09.2018 року Комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам на своєму засіданні 18.04.2018 року (протокол №79) на підставі акту обстеження було прийнято рішення про припинення виплати всіх видів соціальних допомог позивачу. При цьому, з 18.04.2018 року дію довідки ВПО позивача призупинено за ознакою «Не підтверджено місце фактичного проживання». Вважає дії відповідачів протиправним, у зв’язку з чим просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою суду від 21.12.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради у наданому до суду відзиві на позов, проти заявленого позову заперечував та зазначив, що 03.04.2018 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради надійшов лист від Фонду соціального страхування України ОСОБА_2 виконавчої дирекції фонду в Харківській області Харківське міське відділення від 02.04.2018 № 11.06-19/2222 зі списком осіб на отримання інформації для контролю за проведенням страхових виплат внутрішньої переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання.
06.04.2018 державним соціальним інспектором управління було проведено перевірку фактичного місця проживання ОСОБА_1, згідно акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї на момент перевірки був відсутній за місцем проживання, а саме за адресою м. Харків, вул. Р.Плоходька, б. 5-А, кв. 56.
Відповідно до пункту 6 Порядку за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім’ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з’явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
ОСОБА_1 було залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з’явитися до управління для проходження фізичної ідентифікації, але на це повідомлення заявник не відреагував.
Протоколом № 79 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова від 18.04.2018 було ухвалено, припинити виплати всіх видів соціальних допомог внутрішньо переміщеним особам у зв’язку з встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї з п. 2 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365.
17.04.2018 ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради було зроблено запит № 03-5293 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про надання інформації щодо виїзду внутрішньо переміщених осіб.
14.05.2018 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради надійшов від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України витяг з наявною інформацією щодо перетинання державного кордону України у період з 17.01.2018 по07.05.2018 року згідно якої ОСОБА_1 у вказаний період не виявлено.
У зв’язку з чим, для поновлення соціальних виплат ОСОБА_1 необхідно звернутися до Фонду соціального страхування України ОСОБА_2 виконавчої дирекції фонду в Харківській області Харківське міське відділення та до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова у наданому до суду відзиві на позов, проти заявленого позову заперечував та зазначив, що з 01.05.2018 ОСОБА_2 призупинено нарахування та виплату пенсії Позивачу згідно п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365 (далі – Порядок № 365), внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», та у разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекцїї, Держаудитслужби та інших органів виконавчої служби та органів місцевого самоврядування, а саме: на підставі Інтегрованої міжвідомчої інформаційно - телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» та понад 60 днів перебувають на непідконтрольній території України.
Протоколом № 79 засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова від 18.04.2018, ОСОБА_1 внесли до переліку внутрішньо переміщених осіб, які не підтвердили місце фактичного проживання.
Поновлення виплати пенсій здійснюється у Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та у Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінету Міністрів України.
Зазначає, що ОСОБА_2 діяло лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Представник відповідача ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області у наданому до суду відзиві на позов, проти заявленого позову заперечував та зазначив, що Відділення Фонду у своїй роботі керується Законом України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» від 23.09.2001 №1105-ХІV (далі - Закон №1105). Виплати Позивачу проводились як ВПО. Із дати призупинення довідки ВПО право на отримання виплат від робочого органу Фонду за місцем реєстрації ВПО втрачає. Згідно п.6 ч.1 ст. 46 Закону №1105« 7. Страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 6) в інших випадках, передбачених законодавством...». Оскільки виплати проводились за місцем фактичного проживання, а Позивач не підтвердив даний факт про що свідчить Протокол від 11.07.2018 №87 припинення страхових виплат проведено з чітким дотриманням Закону №1105. Рішення відділення Фонду оформлено Постановою (ч.2 ст.44 Закону №1105).
На законодавчому рівні визначено, що фінансування видатків з бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на тимчасово неконтрольованих українською владою територіях здійснюватиметься тільки після повернення цих територій під контроль органів державної влади України. Такий самий правовий висновок зробив Верховний Суд України у постанові від 12 квітня 2017 року № 6-51 цс 17. Верховним Судом не встановлено підстав відступити від зазначеного висновку щодо застосування норми права у подібних відносинах. Такий самий правовий висновок зробив Верховний Суд України у постанові від 14 лютого 2018 року у справі № 243/10884/15.
Отже, за час перебування на непідконтрольній владі України території громадяни не мають статус ВПО і соціальні виплати не проводяться.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Так, з огляду на те, що згідно положень ст. 258 КАС України передбачено, що даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії МН №563726 виданим 05 листопада 2002 року (а.с.11). Є пенсіонером, який та здобув право на отримання пенсії за віком, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією пенсійного посвідчення серія АБ №603386 (а.с. 12).
Також зі змісту позову вбачається, що позивач має зареєстрований страховий випадок профзахворювання та отримує страхові виплати згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії довідки МСЕК від 05.11.2005 позивачу встановлено ступінь втрати професійної працездатності 25% безстроково.
Представником позивача у адміністративному позові вказано, що у зв'язку з проведенням бойових дій та антитерористичної операції у м. Ровеньки Луганської області, позивач був вимушений покинути своє постійне місце проживання та переїхати до Московського району м. Харкова, де і став на облік, як внутрішньо переміщена особа, про що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №0000323361 від 08.09.2017 р.
Як встановлено судом, позивач перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію за віком відповідно до умов Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
При цьому, як вказано позивачем, з 01.05.2018 р. відповідачем було призупинено виплату пенсії згідно підпунктів 4 і 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 р. №365, у зв'язку із не підтвердженням фактичного місця проживання з підстав, визначених ст. 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Листом від 23.04.2018 №03-5466 Державною прикордонною службою України повідомлено, що відсутня інформація щодо перетинання державного контролю позивачем за період з 17.01.2018 по 07.05.2018 року (а.с. 32).
Як встановлено судом, позивач також перебуває на обліку в ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області як внутрішньо переміщена особа з 01.12.2014 по 31.07.2017 та у подальшому з 01.08.2017 року по 30.04.2018 року.
При цьому, як вказано позивачем та підтверджено відповідачем 3, з 01.05.2018 р. страхові виплати позивачу були припинені на підставі постанови відділення Фонду від 18.04.2018 року №2052/23532/662/23 у зв'язку із непідтвердженням місця проживання на підставі протоколу адміністрації Московського району Харківської міської ради №79 від 18.04.2018 року.
Отже, як встановлено судовим розглядом справи, відповідачем1 прийнято рішення про припинення ОСОБА_1 виплати всіх видів соціальних допомог позивачу. При цьому з 18.04.2018 року дію довідки ВПО позивача призупинено за ознакою «Не підтверджено місце фактичного проживання» на підставі протоколу №79 від 18.04.2018 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам (а.с.28-31).
При цьому, як вбачається із наданого представником відповідача управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради відзиву на позов та доданих до нього документів підставою для призупинення довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 08.09.2017 року №0000323361, виданої на ім’я ОСОБА_1, послугували обставини встановлення факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Наведене визначення поняття внутрішньо переміщеної особи має описовий характер та охоплює три види конституційно-правового статусу людини (громадянин України, іноземець та особа без громадянства). З огляду на визначення, внутрішньо переміщена особа - це особа, яка: перебуває на території України на законних підставах; має право на постійне проживання в Україні; була змушена залишити або покинути своє місце проживання в результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до положень ст. 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” №1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими об’єднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону.
Як передбачено положеннями п.3 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення та/або робочі групи, що утворюються з представників територіальних підрозділів МВС, ДМС, СБУ, Національної поліції, Держфінінспекції, Держаудитслужби та Пенсійного фонду України за рішенням районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - робоча група) також можуть проводити додаткові перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо перемішеної особи із складенням акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.
Відповідно положень п.6 Порядку №365, за відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім'ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Як передбачено п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою КМУ № 365, соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
При цьому, суд зазначає, що положеннями ст. 14 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” №1706-VII встановлено, що внутрішньо перемішені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо перемішеними особами.
Відповідно до приписів ст.2 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” від 11.12.2003 року №1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Як встановлено судом під час розгляду справи, позивачу припинено виплату всіх видів соціальних допомог внутрішньо переміщеним особам у зв’язку із встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. Крім того відповідачем 1 зазначено про призупинення дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Проте жодних наказів (розпоряджень) щодо цього відповідачем 1 до матеріалів справи не надано.
Крім того, суд зазначає, що до суду не надано доказів подання позивачем завідомо недостовірних відомостей, а надана до суду представником відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради копія листа Головного центру спеціальної обробки Державної прикордонної служби України від 23.04.2018 року №03-5466, відповідно до якого підтверджено відсутність інформації щодо перетинання кордону ОСОБА_1, може вважатися судом належною інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа не повернулася до покинутого місця постійного проживання.
З врахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що оскаржуване у даній справі позивачем рішення оформлене протоколом №79 від 18.04.2018 року про припинення виплати всіх видів соціальних допомог та про призупинення дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 є необґрунтованим та порушує права позивача, а, відтак, підлягає скасуванню.
Стосовно частини позовних вимог позивача про зобов’язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (ЄДРПОУ: 22682655) відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) з 01.05.2018 року та здійснити відповідні виплати суд зазначає наступне.
Як встановлено судовим розглядом справи зі змісту відзиву на позов, поданого до суду представником ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, відповідачем було призупинено нарахування та виплату пенсії позивачу, як внутрішньо переміщеній особі згідно підпунктів 4 і 5 пункту 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 р. №365, у зв'язку із призупиненням дії довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених ст. 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Отже вказаною нормою визначено перелік підстав припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду.
При цьому, суд зазначає, що перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону № 1058-IV, є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, передбачених законом.
Матеріали справи свідчать, що відповідачем виплату пенсії позивачу було призупинено з 01.05.2018 року у зв'язку із встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування з підстав, визначених ст. 12 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.
Однак, суд зазначає, що положеннями Закону № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення або призупинення виплати пенсії, як встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування.
При цьому, суд зазначає, що до суду не надано жодних доказів, на які послався представник відповідача. Вказаного висновку слід дійти з огляду на обставини того, що представником відповідача2 не надано до суду даних щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон, та понад 60 днів перебувають на непідконтрольній території України, які безпосередньо послугували підставою для припинення нарахування та виплати позивачу пенсії.
В той же час, доводи представника відповідача2 стосовно припинення нарахування та виплати пенсії позивачу у зв'язку із встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування не може вважатися судом належним доказами правомірності дій відповідача2.
Крім того, суд зазначає, що пенсія не є соціальною допомогою, повноваження щодо призначення та припинення якої здійснюються органами управління праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Преамбулою вказаного закону визначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Сама суть пенсійних виплат відрізняється від інших соціальних допомог, які здійснюються поза межами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зокрема з огляду на різницю в джерелах формування, умов отримання таких виплат (за умови участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування), складі суб’єктів -повноважних органів державної влади, на яких законом покладено повноваження щодо здійснення пенсійного забезпечення.
Відтак, рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району м. Харкова не може бути підставою для припинення виплати пенсії, з огляду на відсутність причинно-наслідкового зв'язку між подією прийняття такого рішення та припиненням пенсійних виплат.
Таке рішення не породжує обов'язку органів Пенсійного фонду України припиняти пенсійні виплати.
Відтак між діями відповідача та управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району м. Харкова відсутній причинно- наслідковий зв'язок.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не дотримано вимоги ст.19 Конституції України та ч.1 ст.49 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки з серпня 2018 року позивачу припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення та за відсутності законодавчо встановлених підстав. Аналогічна правової позиції висловлена Верховним Судом в постановах від 22.03.2018 у справі №243/6391/17, від 17 липня 2018 року у справі № 415/2945/17.
Суд також звертає увагу на те, що у відзиві на адміністративний позов відповідач, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, повідомив, що пенсію позивачу не припинено, а призупинено.
З огляду на це суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено повноважень органів Пенсійного фонду України або інших органів, що здійснюють соціальний захист населення щодо призупинення виплати пенсій.
Такий спосіб дій відповідних органів не передбачений законом.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відтак призупинення виплати пенсій є порушенням вимог ст. 19 Конституції України.
Призупиняючи нарахування та виплату позивачеві пенсії за відсутності передбачених законами України підстав та повноважень, було порушено право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Водночас, суд зазначає, що не підтвердження фактичного місця проживання не є передбаченою законом підставою для припинення виплати пенсії, а Постанова КМУ № 365 є підзаконним нормативно-правовим актом, який обмежує встановлене законодавством право на отримання пенсії позивачем.
Також суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Конституційним Судом України у рішенні від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 зауважено, що виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.
Також у рішенні у справі “Пічкур проти України”, яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, Європейським судом з прав людини вказано, що право на отримання пенсії, яке стало залежним від місця проживання заявника, свідчить про різницю у поводженні, яка порушувала ст. 14 Конвенції у поєднанні зі ст. 1 Першого протоколу.
При цьому, суд наголошує, що з аналізу положень Закону № 1058-IV припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення з підстав, визначених ст. 49 цього Закону.
Як передбачено положеннями п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Як передбачено ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеного у рішенні у справі “Суханов та Ільченко проти України” Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.
Отже, відповідач, припиняючи нарахування та виплату позивачу пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому, право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що припинення виплати пенсії позивачу з 01.05.2018 року було здійснено не у спосіб, передбачений Законом № 1058-IV, що фактично призвело до втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.
Отже, суд зазначає, що з огляду на обставини справи наявні підстави для зобов’язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (ЄДРПОУ: 22682655) відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) з 01.05.2018 року та здійснити відповідні виплати.
Стосовно позовних вимог позивача про скасування постанови начальника Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 18.04.2018 року №2052/23532/662/23 про припинення страхових виплат ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) та зобов’язати відновити нарахування та виплату страхових виплат з 01.05.2018 року суд зазначає наступне.
Відповідно положень ст.46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 року №1105-XIV страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого; 3) якщо з'ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку; 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми; 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов'язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.
Як передбачено положеннями п.3 розділу VII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 року №1105-XIV особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції затверджено постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 року №20 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2015 року за №6/26451 (далі Порядок №20).
Відповідно до п.1 Розділу 3 Порядку №20 особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви, до якої додаються копії довідки про взяття на облік, паспорта або документа, що посвідчує особу, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи і мають відмітку у паспорті). Копії засвідчуються працівником відділення при пред'явленні оригіналів.
Під час судового розгляду справи встановлено, що страхові виплати позивачу припинено у зв'язку із встановленням факту відсутності особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Однак, суд зазначає, що положеннями ч. 1 ст. 46 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 року №1105-XIV такої підстави для припинення страхових виплат не встановлено.
Відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 року №1105-XIV якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо припинення страхових виплат є протиправними, суперечать чинному національному законодавству, а тому адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню в частині скасування оскаржуваної постанови та як наслідок поновлення страхових виплат.
Отже, суд зазначає, що з огляду на обставини справи наявні підстави для скасування постанови начальника Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 18.04.2018 року №2052/23532/662/23 про припинення щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1) та зобов’язати відновити нарахування та виплату страхових виплат з 01.05.2018 року.
Стосовно заявленого позивачем клопотання про допущення негайного виконання постанови суду в частині присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць суд зазначає наступне.
Відповідно до положень ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов'язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства; 4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.
Таким чином, з огляду на обставини того, що присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Ухвалою від 21 грудня 2018 року ОСОБА_1 звільнено від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі відокремленого підрозділу – Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Скасувати рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які здійснили реєстрацію місця проживання на території Московського району м. Харкова Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Московського району Харківської міської ради, оформлене протоколом №79 від 18.04.2018 року про припинення виплати всіх видів соціальних допомог та про призупинення дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, 61112, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1).
Зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (ЄДРПОУ: 22682655) відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, 61112, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) з 01.05.2018 року та здійснити відповідні виплати.
Скасувати постанову начальника Харківського міського відділення ОСОБА_2 виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області від 18.04.2018 року №2052/23532/662/23 про припинення страхових виплат ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, 61112, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) та зобов’язати відновити нарахування та виплату страхових виплат з 01.05.2018 року.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії та страхових виплат ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1, 61112, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) у межах суми стягнення за один місяць.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 30 січня 2019 року.
Суддя Бадюков Ю.В.