
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
30 січня 2019 року Справа № 280/5331/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сацького Р.В.,
за участю секретаря Серебрянникової О.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження
за позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25, ЄДРПОУ 39833546)
до Комунальної установи Бердянської міської ради «Бердянське територіальне медичне об'єднання» (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Праці, 6, ЄДРОПУ 39029713)
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпраці у Запорізькій області (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Комунальної установи Бердянської міської ради «Бердянське територіальне медичне об'єднання» (далі - відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме:
- заборонити виконання робіт працівникам, які не пройшли навчання з питань охорони праці; роботу пральної машини КП-129; експлуатацію посудини, що працює під тиском - стерилізатор паровий ВК-75 (інв. №101471534); експлуатацію манометрів посудин, що працюють під тиском (стерилізаторів парових); експлуатацію ліфтів реєстр. №67245, 58124, 57903, 57904, 53326, 65038, 71739 - до усунення порушень;
- звернути постанову суду до негайного виконання.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що контролюючим органом в строк з 14 листопада 2018 р. по 23 листопада 2018 р., відповідно до наказу Головного управління від 19 жовтня 2018 р. № 1747, було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб'єкта господарювання Комунальної установи Бердянської міської ради «Бердянське територіальне медичне об'єднання». За результатами даної перевірки виявлені порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, у зв'язку з чим позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування згідно ч. 5 ст. 4, ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Ухвалою суду від 19.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження, розгляд справи призначено на 14.01.2019 о/об 11 год. 00 хв.
Представник відповідача через канцелярію суду (вх. №1554) надав суду заяву, в якій проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі з підстав усунення порушень.
Представник відповідача через канцелярію суду (вх. №1555) надав суду клопотання про долучення до матеріалів справи доказів.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, через канцелярію суду (вх. №1557) надав суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні, проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі.
За приписами частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Згідно з Планом проведення перевірок суб'єктів господарювання на IV квартал 2018 року відповідно до наказу від 19 жовтня 2018 р. № 1747 «Про проведення планової перевірки» та на підставі направлення на проведення перевірки від 19.10.2018 № 321 у період з 14 по 23 листопада 2018 року фахівцями ГУ Держпраці у Запорізькій області проведено перевірку суб'єкта господарювання КУ БМР «Бердянське ТМО».
В ході перевірки встановлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих:
- призначений наказом КУ БМР «Бердянське ТМО» № 16-аг від 02.01.2018 обслуговувальний персонал обладнання, що працює під тиском (ОСОБА_1, ОСОБА_2., ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5) не пройшли навчання з питань охорони праці, що є порушенням п. 4.1. р. 4 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 р. № 15 (далі - НПАОП 0.00-4.12-05);
- пасова передача привода пральної машини КП-129 неогороджена, що є порушенням п. 1.8.р. 5 НПАОП 0.00-7.11-12 Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників, затвердженого наказом МНС України від 25.01.2012 № 67 (далі - НПАОП 0.00-7.11-12);
- експлуатується посудина, що працює під тиском - стерилізатор паровий ВК-75 (інв. № 101471535) з несправним запобіжним клапаном, що є порушенням п. 7.3.1. р. 7 НПАОП 0.00-1.59-87, затверджених Держгіртехнаглядом СРСР від 27.11.1987 (далі - НПАОП 0.00-1.59-87), п.п. 3, п. 4, р. 7 НПАОП 0.00-1.81-18, Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Міністерства соціальної політики від 05.03.2018 № 333 (далі - НПАОП 0.00-1.81-18);
- пройшов термін перевірки манометрів посудин, що працюють під тиском (стерилізаторів парових), що є порушенням п.п. 2, п. 5.3.10. глави 5.3. розділ 5 НПАОП 0.00-1.59-87;
- після закінчення граничного строку експлуатації не проведено експертне обстеження (технічне діагностування) ліфтів реєстр. № 57903 та № 57904, що є порушенням п. 9.6.1. глави 9.6, розділу 9 НПАОП 0.00-1.02-08 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з питань промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190 (далі - НПАОП 0.00-1.02-087);
- не проведено позачерговий технічний огляд ліфтів (№ 71739, № 67245, № 58124, № 53326, № 65038, після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням п. 9.5.1. глави 9.6, розділу 9 НПАОП 0.00-1.02-087.
За результатами перевірки складений відповідний акт від 23.11.2018 № 321. Акт уповноваженим представником відповідача підписано, вказано щодо відсутності зауважень до акту, копію акту вручено відповідачу під підпис - 23.11.2018.
За результатами перевірки виявлені порушення, про усунення яких позивачем видано Припис № 321 від 26.11.2018 про усунення порушень вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, який вручено представнику відповідача під підпис 24.11.2018.
Зазначені порушення стали підставою для звернення позивача до суду із позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до КУ БМР «Бердянське ТМО» (ЄДРПОУ 39029713).
Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраця є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраця може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 № 84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області, згідно п. 1 якого, ГУ Держпраці у Запорізькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Згідно підпункту 5 пункту 4 Положення про ГУ Держпраці у Запорізькій області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
- здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю;
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові, організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України від 05.04.2007 № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон № 877-V).
Згідно з цим Законом орган державного нагляду має право здійснювати планові, позапланові заходи здійснення державного нагляду.
Підстави, порядок їх здійснення та необхідні розпорядчі документи органу державного нагляду, визначені статтями 5, 7 цього Закону № 877-V.
Так, у відповідності до частини першої статті 5 Закону № 877-V планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу (частина 4 статті 5 Закону № 877-V).
Згідно з частинами першою, другою, п'ятою статті 7 Закону № 877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
Частинами сьомою-восьмою статті 7 Закону № 877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
При цьому, відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Листом від 14.01.2019 позивача було повідомлено про виконання відповідачем Припису № 321 від 26.11.2018 та висловлено прохання направити інспектора для проведення перевірки, а саме.
Відповідно до Протоколу № 20 від 13.12.2018 обслуговувальний персонал обладнання, що працює під тиском (ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5) пройшли навчання з питань охорони праці, з дотриманням вимог пп. 3.3., 3.7. - 3.11., 3.13., 3.14. р. 3 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 р. № 15 (далі - НПАОП 0.00-4.12-05).
Відповідно до п. 43. Міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, затверджених Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, манометри та інші засоби для вимірювання тиску і вакууму повіряються раз на рік.
Відповідно до НПАОП 0.00-1.02-087 Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів, затверджених наказом Державного комітету України з питань промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, ліфти реєстр. № 57903 та № 57904 були зупинені для проведення капітальних ремонтів, з дотриманням положень п. 7.2.6. модернізація ліфтів здійснюється згідно з ГСТУ 36.1-002-97. Після проведення повної модернізації, яка здійснена не поетапно, складається новий паспорт. В інших випадках відомості про заміну устаткування, яка була проведена, заносяться в старий паспорт організацією, яка її провела; та 9.5.1. Позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації;
Суд звертає увагу, що відповідачем здійснено всі необхідні дії щодо усунення виявлених порушень, зокрема, до Графіку проведення періодичної повірки засобів вимірювальної техніки на 2019 р. було включено манометри у І кварталі, а також ініційовано підготовку проектно-кошторисної документації на проведення капітального ремонту ліфтів (№ 71739, № 67245, № 58124, № 53326, № 65038) з подачею документації на чергову сесію міської ради з виділенням коштів на ремонт та проведення позачергового технічного огляду ліфтів, а також одночасним переведенням ліфтів у режим найменшого навантаження при експлуатації.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що на момент розгляду адміністративної справи відповідачем було зроблено все для того, щоб усунути порушення, зазначені в акті перевірки від 23.11.2018 № 321, що підтверджено матеріалами справи, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
Як встановлено частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, оскільки порушення виявлені під час перевірки та відображені в акті від 23.11.2018 № 321 та приписі № 321 від 26.11.2018 відповідачем повністю усунуто, про що, суд вважає недоцільним застосування до відповідача заходів реагування у вигляді заборони виконання робіт працівникам, які не пройшли навчання з питань охорони праці; роботу пральної машини КП-129; експлуатацію посудини, що працює під тиском - стерилізатор паровий ВК-75 (інв. №101471534); експлуатацію манометрів посудин, що працюють під тиском (стерилізаторів парових); експлуатацію ліфтів реєстр. № 67245, 58124, 57903, 57904, 53326, 65038, 71739.
Тому, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись статтями 77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25, ЄДРПОУ 39833546) до Комунальної установи Бердянської міської ради «Бердянське територіальне медичне об'єднання» (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, пр. Праці, 6, ЄДРОПУ 39029713) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення в повному обсязі складено та підписане суддею 30.01.2019.
Суддя Р.В. Сацький