
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17 січня 2019 року 14:12 № 826/12297/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Багрій М.В., за участі представника позивача - Нестерової І.В., представника відповідача - Поліщука О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу:
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська енерго компанія"доДержавної фіскальної служби України Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києвіпро визнання протиправними та скасування рішень від 25.04.2018, зобов'язання вчинити дії, -
На підставі ч. 1 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17 січня 2019 року проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог ч. 3 ст. 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська енерго компанія" (далі - позивач) до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1), Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач 2) про:
- визнання протиправним та скасування наступних Рішень комісії Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, що приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- Рішення від 25.04.2018 № 665617/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 208 від 13.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665618/3703140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 235 від 16.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665619/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 236 від 16.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665620/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 424 від 20.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665621/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 433 від 20.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665622/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 181 від 21.03.2018.
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати наступні податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська енерго компанія":
- № 208 від 13.03.2018;
- № 235 від 16.03.2018;
- № 236 від 16.03.2018;
- № 424 від 20.03.2018;
- № 433 від 20.03.2018;
- № 181 від 21.03.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що комісією Головного управління Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, яке, на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній
Отже, позивач зазначаючи, що сукупність наявних первинних документів у повній мірі підтверджує реальність операцій, їх фактичне виконання, в той час, коли з документів відповідачів взагалі не вбачається у чому саме полягають порушення, рішення про відмову в реєстрації накладних є протиправними і підлягають скасуванню з відновленням їх прав.
У встановлений судом строк від відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, в якому представники відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечували, вказавши, що фіскальна служба діяла у відповідності до норм чинного законодавства, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню. Так, на виконання положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (ПК України) позивачу надіслано квитанцію №1 щодо зупинення реєстрації розрахунку коригування з підстав, визначених пунктом 201.16 статті 201 ПК України. Податкова накладна/розрахунок коригування відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 серпня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено по справі підготовче судове засідання.
В судовому засіданні 17 січня 2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити.
У судовому засіданні 17.01.2019 на підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВСЕУКРАЇНСЬКА ЕНЕРГО КОМПАНІЯ» є зареєстрованою юридичною особою та здійснює господарську діяльність з оптової торгівлі хімічними продуктами; неспеціалізованої оптової торгівлі; торгівлі газом через місцеві (локальні) трубопроводи; торгівлі електроенергією; посередництва за договорами по цінних паперах або товарах; іншої допоміжної діяльності у сфері фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення; консультування з питань комерційної діяльності й керування; передачі електроенергії. Позивач є платником податку на додану вартість з 01.06.2013 за індивідуальним податковим номером 374031426557.
В рамках здійснення позивачем своєї господарської діяльності, між ТОВ «ВСЕУКРАЇНСЬКА ЕНЕРГО КОМПАНІЯ» (продавець) та ТОВ «СБПМ» (покупець) було укладено Договір поставки № 12-03/18/1 від 12.03.2018, відповідно до умов якого продавець зобов'язується передати у власність покупця карбамід (далі по тексту - продукція), а покупець зобов'язується оплатити і прийняти продукцію на умовах FСА (в редакції ІНКОТЕРМС 2010).
За результатами фінансово-господарських операцій за вищевказаним Договором поставки, позивачем було складено та подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні: № 208 від 13.03.2018, №№ 235, 236 від 16.03.2018, №№ 424, 433 від 20.03.2018, № 181 від 21.03.2018.
Відповідно до квитанції № 1 від 25.04.2018 за результатом обробки вищевказаних накладних відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) реєстрацію зупинено, оскільки податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризику визначеному п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017, а саме: виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товару та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.
Після отримання Квитанцій №1 позивач до контролюючого органу подав письмові пояснення та копії документів в електронній формі засобами електронного зв'язку, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами: по всім податковим накладним, реєстрацію яких було зупинено, позивачем були подані пояснення та документи, які засвідчують факти та обставини виготовлення і поставки карбаміду марки «Б» (Договір поставки, Договір на переробку, Агентський договір, Договори купівлі-продажу природного газу, видаткові накладні, акти приймання-передачі, розрахунки, аналітичний звіт якості, виданий ПАТ «ОПЗ» тощо).
25 квітня 2018 року Комісією прийнято наступні рішення:
- Рішення від 25.04.2018 № 665617/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 208 від 13.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665618/3703140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 235 від 16.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665619/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 236 від 16.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665620/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 424 від 20.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665621/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 433 від 20.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665622/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 181 від 21.03.2018.
Оскаржувані рішення вмотивовані неподанням позивачем копій документів: договори, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності повних типових форм та галузевої специфіки, накладні та розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до пп. 16.1.2, 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 187.1 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абз. 1 п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абз. 1 п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
З 01.01.2017 набули чинності зміни до Податкового кодексу України, якими запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю (Закон № 1797-VIII від 21.12.2016р.).
Відповідно до п. 20.2 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації) у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
У разі якщо реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена в порядку, визначеному в пункті 201.16 цієї статті, реєстрація таких податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у підпункті 201.16.4 пункту 201.16 цієї статті.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
З аналізу даних норм законодавства вбачається, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
Як зазначено вище, реєстрація податкової накладної від 21.06.2017 №64 зупинена оскільки ПН/РК відповідає вимогам п. 6 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.
Відповідно до п. 6 Критеріїв ризиковості платника податку достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567 (в редакції, що діяла на момент зупинення реєстрації) моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 рази більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної/ розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Таким чином, відповідач не надав чіткої підстави для Позивача як платника податку щодо зупинення реєстрації податкової накладної, чим порушив права Позивача, оскільки визначення одного із двох можливих критеріїв вказаних у п.6 Критеріїв ризиковості платника податку достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі № 567 "Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (посилання на який відповідач вказує у квитанції №1).
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21 лютого 2018 року № 117 установити, що платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 7 грудня 2017 року № 2245-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році", та які станом на 1 грудня 2017 року не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних/розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Порядок подачі пояснень врегульований Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 № 117.
Відповідно до п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 № 117 (далі - Порядок № 117) перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
1) договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
2) договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
3) первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
4) розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
5) документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Відповідно до п. 15 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
Відповідно до п. 16 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.п. 18, 19 Порядку № 117 Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
Відповідно до п. 2 Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації затвердженого Наказом МФУ від 13.06.2017 № 566 комісія є постійним діючим колегіальним органом ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації"
Відповідно до п.п. 21, 22 Порядку № 117 Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
Аналізуючи наведені вище норми, законом визначено вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації податкової накладної; відмова з інших підстав є необґрунтованою та незаконною. Рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як зазначено вище, оскаржуване рішення вмотивовано неподанням позивачем копій документів: договори; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності повних типових форм та галузевої специфіки, накладні та розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Проте, як вбачається з матеріалів справи позивач в електронному вигляді засобами електронного зв'язку з метою розблокування податкових накладних: № 208 від 13.03.2018, №№ 235, 236 від 16.03.2018, №№ 424, 433 від 20.03.2018, № 181 від 21.03.2018 та їх реєстрації в ЄРПН направив відповідачу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинено.
Натомість, як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, поставлену позивачем ТОВ "СБПМ" продукцію, а саме карбамід марки "Б", було отримано позивачем від ПАТ «Одеський припортовий завод» в якості готової продукції, виробленої з давальницької сировини в рамках укладеного позивачем та ПАТ "Одеський припортовий завод" Договору на переробку давальницької сировини № 20/СН-244 від 21.12.2017. Строк дії Договору про переробку - до 31 липня 2018 року.
Згідно з умовами Договору про переробку, позивач доручив, а ПАТ " Одеський припортовий завод" зобов'язався виконати роботи з переробки давальницької сировини на готову продукцію і відвантаження готової продукції на автомобільний, залізничний або морський транспорт позивача, а позивач зобов'язується прийняти готову продукцію й оплатити роботи з переробки давальницької сировини.
Місце здійснення переробки - виробничі потужності ПАТ "Одеський припортовий завод", що знаходяться за адресою Одеська обл., м. Южне, вул. Заводська, 3 (п. 1.15 Договору про переробку).
В рамках Договору на переробку під терміном "давальницька сировина" розуміється природний газ, що поставляється позивачем і який приймається ПАТ "Одеський припортовий завод "; під терміном "готова продукція" - рідкий аміак і карбамід (CO (NH2)2 (сечовина) або амід карбамінової кислоти. Кристалічна речовина без запаху, білого або злегка жовтуватого кольору ДСТУ 7312:2013 марка "Б" вищий сорт, навалом.
Технологічна схема переробки давальницької сировини (природного газу) в готову продукцію рідкий аміак/карбамід - на AT "Одеський припортовий завод" узгоджена позивачем та ПАТ "Одеський припортовий завод" у Додатку № 3 до Договору про переробку.
Виготовлена ПАТ "Одеський припортовий завод" готова продукція зберігається на складі ПАТ "Одеський припортовий завод" та відвантажується позивачу згідно умов, викладених в Додатках № 2, № 6 до цього Договору (п. 4.5 Договору на переробку).
За домовленістю Сторін готова продукція позивача може бути відвантажена як на експорт, так і на внутрішній ринок України.
Відвантаження виготовленої ПАТ "Одеський припортовий завод" готової продукції із давальницької сировини позивача здійснюється на складі ПАТ "Одеський припортовий завод" протягом місяця як правила ритмічно на підставі ресурсної довідки ПАТ "Одеський припортовий завод" про наявність готової продукції на його складах (п. 1.4 Додатку № 2 до Договору про переробку).
Детальні умови відвантаження карбаміду автомобільним, залізничним та морським транспортом визначені ПАТ "Одеський припортовий завод" та позивачем у Додатку № 6 до Договору про переробку.
В період дії Договору на переробку, а саме протягом лютого, березня 2018 pоку, позивач передав ПАТ "Одеський припортовий завод" у пункті поставки (ГРС ОПЗ (с. Визирка) або віртуальна точка виходу ПАТ "Одесагаз") як давальницьку сировину природний газ в обсязі 110 460,987 тис.м., що підтверджується Актами приймання-передачі природного газу від 28.02.2018, від 31.03.2018.
Транспортування та розподіл зазначеного природного газу здійснювалося відповідно ПАТ "Укртрансгаз" та ПАТ "Одесагаз" за рахунок ПАТ "Одеський припортовий завод" та з подальшою компенсацією понесених ПАТ "Одеський припортовий завод" витрат позивачем, що підтверджується Додатковими угодами № 2 від 18.01.2018 та № 5 від 16.02.2018 до Договору на переробку, Розрахунком компенсації витрат понесених AT "Одеський припортовий завод" у лютому 2018 року на виконання умов Договору 20/СН-244 від 21.12.2017, Розрахунком компенсації витрат понесених AT "Одеський припортовий завод" у березні 2018 року на виконання умов Договору 20/СН-244 від 21.12.2017, копії яких додаються до цієї позовної заяви.
Природний газ, переданий ПАТ "Одеський припортовий завод" в якості давальницької сировини, в свою чергу, був отриманий позивачем від:
- ТОВ "СИНЕРГІЯ ГАЗ ЕНЕРДЖИ" на підставі Договору купівлі-продажу природного газу № 31/01-СГ від 31.01.2018 (Акти прийому-передачі вартісних показників природного газу за лютий 2018 року № 0000000023 від 28.02.2018, №0000000024 від 28.02.2018, № 0000000025 від 28.02.2018, № 0000000026 від 28.02.2018, № 0000000027 від 28.02.2018; Акти прийому-передачі вартісних показників природного газу за березень 2018 року № 0000000068 від 31.03.2018, №0000000080 від 31.03.2018, № 0000000081 від 31.03.2018;
- ТОВ "ЛІБЕРТІ ГАЗ" на підставі Договору купівлі-продажу природного газу № ЛГ-06/18 від 06.03.2018 (Акт передачі-прийому природного газу від 31.03.2018), -
а також поставлений ПАТ "Одеський припортовий завод" безпосередньо ТОВ "ГАЗОТОРГОВА КОМПАНІЯ" за рахунок позивача на виконання умов Агентського договору № 2-18ГК/003 від 14.02.2018 (Акти прийому-передачі вартісних показників природного газу за лютий 2018 № 0000000069 від 28.02.2018, № 0000000081 від 28.02.2018, № 0000000077 від 28.02.2018, № 0000000080 від 28.02.2018; Акти прийому-передачі вартісних показників природного газу за березень 2018 року № 0000000126 від 31.03.2018, № 0000000127 від 31.03.2018.
В результаті переробки ПАТ "Одеський припортовий завод" природного газу, переданого в якості давальницької сировини, протягом лютого - березня 2018 pоку, ПАТ "Одеський припортовий завод" на власних виробничих потужностях виготовив готову продукцію, що є власністю позивача, а саме карбамід марки "Б" в кількості 135 670,00 тон (лютий 2018 року - 66 357,000 тон; березень 2018 року - 69 313,00 тон), що підтверджується Актами виконаних робіт і наданих послуг з переробки давальницької сировини від 28.02.2018 та від 31.03.2018 по Договору № 20/СН-244 від 21.12.2017.
Таким чином, загальний обсяг готової продукції, а саме карбаміду марки "Б", переданої позивачу за Договором на переробку за період лютий - березень 2018 року становить 101 073,11 тон.
Судом встановлено, що позивачем було надано достатні всі необхідні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних № 208 від 13.03.2018, №№ 235, 236 від 16.03.2018, №№ 424, 433 від 20.03.2018, № 181 від 21.03.2018 в ЄРПН.
Оскаржуване рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не містить чіткого визначення підстав для відмови. Оскаржуване рішення не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Оцінюючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що оскаржувані рішення комісії про відмову у реєстрації податкових накладних є такими, що винесено без належних для цього правових підстав, а тому підлягає скасуванню як протиправне.
Відповідно до п. 110 Рішення ЄСПЛ по справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» (заява №36985/97) адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Відповідно до п. 27 Порядку № 117 рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку..
Відповідно до п. 28 Порядку № 117 податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, в тому числі набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до п.п. 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2010 № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 № 341) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, в тому числі набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Протиправність оскаржуваних рішень Комісії про відмову у реєстрації податкових накладних свідчить про наявність підстав для зобов'язання відповідача 2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 208 від 13.03.2018, №№ 235, 236 від 16.03.2018, №№ 424, 433 від 20.03.2018, № 181 від 21.03.2018.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України суд,
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська енерго компанія" (01133, м. Київ, вул. Мечникова, буд. 2, код ЄДРПОУ 37403140) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати наступні Рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, що приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
- Рішення від 25.04.2018 № 665617/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 208 від 13.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665618/3703140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 235 від 16.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665619/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 236 від 16.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665620/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 424 від 20.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665621/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 433 від 20.03.2018;
- Рішення від 25.04.2018 № 665622/37403140 про відмову у реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 181 від 21.03.2018.
3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати наступні податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська енерго компанія": № 208 від 13.03.2018; № 235 від 16.03.2018; № 236 від 16.03.2018; № 424 від 20.03.2018; № 433 від 20.03.2018; № 181 від 21.03.2018.
4. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська енерго компанія" (01133, м. Київ, вул. Мечникова, буд. 2, код ЄДРПОУ 37403140) судові витрати у розмірі 5 286,00 грн. (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).
5. Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Всеукраїнська енерго компанія" (01133, м. Київ, вул. Мечникова, буд. 2, код ЄДРПОУ 37403140) судові витрати у розмірі 5 286,00 грн. (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, код ЄДРПОУ 39292197).
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).
Повний текст рішення виготовлено та підписано 30 січня 2019 року.
Суддя Н.Г. Вєкуа