
Справа № 420/5515/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.,
при секретарі: Казарян С.Б.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (представник за довіреністю)
відповідач: Щербань Л.А. (представник за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі в режимі відеоконференції справу за позовом ОСОБА_3 до Національного агентства з питань запобігання корупції про визнання протиправним та скасування рішення № 815 від 27.04.2018 р., -
На підставі ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 січня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Одеського окружного адміністративниого суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до Національного агентства з питань запобігання корупції, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 815 від 27.04.2018 р. «Про проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік», поданої ОСОБА_3, заступником голови Чорноморської міської ради Одеської області, на підставі інформації, отриманої від суб'єкта звернення».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 815 від 27.04.2018 р. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем не дотримано визначених Порядком проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 56 від 10.02.2017р., строків призначення перевірки декларації. Згідно п. 4 розділу ІІІ вказаного Порядку, у разі отримання Національним агентством відповідно до підпункту 4 пункту 3 цього розділу інформації про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей Національне агентство упродовж 15 робочих днів з дня отримання такої інформації вирішує питання щодо проведення повної перевірки декларації, однак відповідачем зазначеного строку не дотримано, що, на думку позивача, свідчить про незаконність оскаржуваного рішення та наявність підстав для скасування останнього.
Відповідач в обґрунтування позову зазначив, що оскаржуване рішення прийнято відповідно до ч. 1 ст. 8, абз. 2, 5 ч.1 ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції», пп. 4 п. 3 розділу ІІІ Порядку проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 56 від 10.02.2017р. Враховуючи, що посаду, яку обіймає позивач віднесено до Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 17.06.2016р., з урахуванням приписів ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції» проведення повної перевірки декларації позивача є обов'язковим, незалежно від надходження звернення № ЗП -1103/18 від 04.04.2018р, яке у даному випадку є додатковим підтвердженням необхідності проведення такої перевірки.
Ухвалою суду від 25.10.2018 р. відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження (з викликом сторін); встановлено відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву; встановлено позивачу п'ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення; встановлено учасникам справи п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання заяв з процесуальних питань; зобов'язано відповідача надати до суду письмові докази по справі; призначено судове засідання по справі на 19.11.2018 р. о 12 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 19.11.2018 р., яка занесена до протоколу засідання, в судовому засіданні оголошено перерву до 06.12.2018 р. 16 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 06.12.2018 р. призначено проведення розгляду справи в порядку загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання та, зокрема, призначено підготовче засідання по справі на 08.01.2019 р. о 16 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 08.01.2019 р. відкладено підготовче засідання по справі на 16.01.2019р. о 15 год. 30 хв.
Ухвалою суду від 16.01.2019р. підготовче провадження у справі закрито; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 23.01.2019 р. о 15 год. 00 хв.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 815 від 27.04.2018 р. «Про проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік, поданої ОСОБА_3, заступником голови Чорноморської міської ради Одеської області, на підставі інформації, отриманої від суб'єкта звернення» призначено проведення повної перевірки декларації, поданої ОСОБА_3, заступником голови Чорноморської міської ради Одеської області, за 2016 рік (а.с. 14-15).
Згідно п.1 вказаного рішення, інформація, отримана від суб'єкта звернення (вх. №ЗП-1103/18 від 04.04.2018р.) стосовно відображення можливих недостовірних відомостей при отриманні суб'єктом декларування та членом його сім'ї доходи у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за 2016 рік, поданій ОСОБА_3, заступником голови Чорноморської міської ради Одеської області, містить фактичні дані, що можуть бути перевірені (щодо можливого відображення у декларації недостовірних відомостей); стосується конкретного суб'єкта господарювання; у передбаченому Законом України «Про запобігання корупції» порядку відповідність дійсності відомостей, щодо недостовірності яких одержано інформацію, не встановлено раніше.
Позивач вважає протиправним зазначене рішення та таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства, в зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень визначає Закон України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі - Закон № 1700-VII).
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону № 1700-VII Національне агентство з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону № 1700-VII основною формою роботи Національного агентства є засідання, що проводяться не рідше одного разу на тиждень. Порядок денний засідань затверджується Національним агентством. Рішення Національного агентства приймаються більшістю голосів від його загального складу.
Згідно п. 8 ч.1 ст. 11 Закону № 1700-VII до повноважень Національного агентства належать здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Положеннями ч.1 ст.50 Закону № 1700-VII визначено, що повна перевірка декларації полягає у з'ясуванні достовірності задекларованих відомостей, точності оцінки задекларованих активів, перевірці на наявність конфлікту інтересів та ознак незаконного збагачення і може здійснюватися у період здійснення суб'єктом декларування діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а також протягом трьох років після припинення такої діяльності.
Обов'язковій повній перевірці підлягають декларації службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, суб'єктів декларування, які займають посади, пов'язані з високим рівнем корупційних ризиків, перелік яких затверджується Національним агентством.
Обов'язковій повній перевірці також підлягають декларації, подані іншими суб'єктами декларування, у разі виявлення у них невідповідностей за результатами логічного та арифметичного контролю.
Національне агентство проводить повну перевірку декларації, а також самостійно проводить повну перевірку інформації, яка підлягає відображенню в декларації, щодо членів сім'ї суб'єкта декларування у випадках, передбачених частиною сьомою статті 46 цього Закону.
Національне агентство проводить перевірку декларації на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, із засобів масової інформації та інших джерел, про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей.
Перелік посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків затверджений рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 17.06.2016 р. (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 липня 2016 р. за № 987/29117), відповідно до п. 6 якого віднесено, зокрема такі посади в органах місцевого самоврядування: перших заступників, заступників міських (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим, районного значення) голів, заступників сільських, селищних голів.
З урахуванням наведеного, у відповідача був імперативний обов'язок щодо повної перевірки декларації позивача, враховуючи приписи ч.1 ст. 50 Закону № 1700-VII, а також те, що останній обіймає посаду, віднесену до Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків.
Порядком проведення контролю та повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 56 від 10.02.2017р. (далі - Порядок № 56), визначено механізм проведення Національним агентством з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) контролю та повної перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), відповідно до статей 48 та 50 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон).
Згідно п. 2 розділу ІІІ Порядку № 56 повна перевірка проводиться на підставах, визначених Законом, у разі, якщо:
1) декларацію подано службовою особою, яка займає відповідальне або особливо відповідальне становище, суб'єктом декларування, який займає посаду, пов'язану з високим рівнем корупційних ризиків;
2) у поданій декларації виявлено невідповідності за результатами логічного та арифметичного контролю;
3) подана суб'єктом декларування декларація містить поле (поля), у якому (яких) суб'єкт декларування обрав позначку "Член сім'ї не надав інформацію" (у випадку, передбаченому частиною сьомою статті 46 Закону);
4) Національне агентство отримало від фізичних чи юридичних осіб, із засобів масової інформації та інших джерел інформацію про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей. Така інформація має стосуватися конкретного суб'єкта декларування та містити фактичні дані, що можуть бути перевірені;
5) Національне агентство встановило невідповідність рівня життя суб'єкта декларування задекларованим ним майну і доходам за результатами моніторингу способу життя такого суб'єкта декларування.
Повна перевірка декларацій (декларації) проводиться за рішенням Національного агентства, в якому надається доручення його члену провести повну перевірку декларацій (декларації) (далі - Рішення про проведення перевірки) через працівників Підрозділів.
Рішення про проведення перевірки має містити інформацію, яка дає змогу ідентифікувати декларацію (декларації), щодо якої (яких) проводиться повна перевірка, суб'єкта (суб'єктів) декларування, який (які) подав (подали) таку (такі) декларацію (декларації), та визначену Законом підставу для повної перевірки, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Рішення про проведення перевірки може бути оскаржене в судовому порядку. Оскарження Рішення про проведення перевірки не зупиняє проведення повної перевірки декларації.
Рішення про проведення перевірки з підстав, визначених підпунктами 1-4 цього пункту, приймається з урахуванням значення суми вагових коефіцієнтів, починаючи з декларацій, які отримали найбільше значення, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим пункту 7 розділу ІІ цього Порядку.
З аналізу вищенаведеної норми вбачається, що подання декларації службовою особою, яка займає відповідальне або особливо відповідальне становище, суб'єктом декларування, який займає посаду, пов'язану з високим рівнем корупційних ризиків є самостійною підставою для проведення її повної перевірки.
Крім того, відповідно до абз. 5 ч.1 ст. 50 Закону № 1700-VII Національне агентство проводить перевірку декларації на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, із засобів масової інформації та інших джерел, про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей.
Згідно з пп. 4 п. 3 розд. ІІІ Порядку №56, рішення про проведення перевірки приймається на визначених Законом підставах у випадку, якщо Національне агентство отримало від фізичних чи юридичних осіб, із засобів масової інформації та інших джерел інформацію про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей. Така інформація повинна стосуватися конкретного субєкта декларування та містити фактичні дані, що можуть бути перевірені.
Положеннями п. 4 розділу ІІІ Порядку №56 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі отримання Національним агентством відповідно до підпункту 4 пункту 3 цього розділу інформації про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей Національне агентство упродовж 15 робочих днів з дня отримання такої інформації вирішує питання щодо проведення повної перевірки декларації.
У разі прийняття на підставі підпункту 4 пункту 3 розділу ІІІ Порядку №56 рішення про проведення перевірки декларації таке рішення повинно містити обґрунтування того, що:
1) отримана інформація стосується конкретного суб'єкта декларування та містить фактичні дані, що можуть бути перевірені;
2) необхідно провести повну перевірку конкретної декларації суб'єкта декларування;
3) відповідність дійсності відомостей, щодо недостовірності яких одержано інформацію, не встановлено раніше у передбаченому Законом порядку.
Окрім того, суд враховує, що згідно приписів ч.1 ст. 5 Закону № 1700-VII Національне агентство з питань запобігання корупції є колегіальним органом, до складу якого входить п'ять членів.
Згідно ч.1 ст. 8 Закону № 1700-VII одного разу на тиждень. Порядок денний засідань затверджується Національним агентством. Рішення Національного агентства приймаються більшістю голосів від його загального складу. Регламент Національного агентства, а також розподіл функціональних обов'язків між заступником Голови та членами Національного агентства за відповідними напрямами щодо виконання покладених на нього функцій затверджуються рішенням Національного агентства.
Відповідно до п.2.1 розділу ІІ Регламенту Національного агентства з питань запобігання корупції, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 1 від 12.04.2016р., Національне агентство є колегіальним органом, до складу якого входить п'ять членів. Національне агентство є правомочним з моменту призначення більше половини його загального кількісного складу. Принцип колегіальності у роботі Національного агентства полягає у спільному (колективному) обговоренні та прийнятті рішення з питання, яке винесено у встановленому порядку на засідання Національного агентства.
За змістом п. 7.1 Регламенту основною формою роботи Національного агентства як колегіального органу є засідання, які проводяться щоп'ятниці (чергові засідання).
Таким чином, проаналізувавши інформацію, викладену у зверненні від 04.04.2018р. (вх. №ЗП-1103/18), відповідач на черговому засіданні вирішив питання щодо проведення повної перевірки декларації.
Згідно матеріалів справи, відповідачем 04.04.2018р. (вх. №ЗП-1103/18) отримана інформація від суб'єкта звернення стосовно відображення можливих недостовірних відомостей при отриманні суб'єктом декларування та членом його сім'ї доходи у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за 2016 рік, поданій ОСОБА_3, заступником голови Чорноморської міської ради Одеської області, однак рішення про проведення повної перевірки декларації прийнято 27.04.2018 р., тобто поза межами визначеного п. 4 розділу ІІІ Порядку №56 строку (упродовж 15 робочих днів з дня отримання такої інформації).
Разом з тим, само по собі недодержання строків вирішення питання щодо проведення повної перевірки декларації не може бути підставою для скасування рішення про призначення такої перевірки, враховуючи наявність визначених Законом № 1700-VII підстав для її проведення, в тому числі й того, що посаду, яку обіймає позивач віднесено до Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 17.06.2016р., відтак з урахуванням приписів ст. 50 Закону України «Про запобігання корупції» проведення повної перевірки декларації позивача є обов'язковим.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, суд погоджується із доводами відповідача та зазначає, що у нього були наявні передбачені чинним законодавством підстави для прийняття рішення № 815 від 27.04.2018 р.
Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства та матеріали справи, суд дійшов до переконання, що приймаючи рішення Національного агентства з питань запобігання корупції № 815 від 27.04.2018 р. «Про проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2016 рік», поданої ОСОБА_3, заступником голови Чорноморської міської ради Одеської області, на підставі інформації, отриманої від суб'єкта звернення», відповідач мав достатній обсяг визначених законодавством підстав для його прийняття, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законом № 1700-VII, відтак відсутні підстави для скасування останнього.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Національного агентства з питань запобігання корупції (01103, м. Київ, бульвар Дружби Народів, будинок 28; код ЄДРПОУ 40381452) про визнання протиправним та скасування рішення № 815 від 27.04.2018 р.,- відмовити.
Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 30.01.2019 р.
Суддя Г.П. Самойлюк
.