Рішення № 79493146, 21.01.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2019
Номер справи
440/3862/18
Номер документу
79493146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/3862/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання - Панькіної А.С.,

представників позивача - Олефіра Б.М., Акатової А.Г.,

представника відповідачів - Ричинди В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, встановлення відсутності компетенції (повноважень) у суб'єкта владних повноважень,

В С Т А Н О В И В:

02 листопада 2018 року виконавчий комітет Шевченківської районної у місті Полтаві ради (надалі по тексту - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області (надалі по тексту - відповідач, Департамент ДАБІ у Полтавській області), у якій просив:

- встановити відсутність компетенції (повноважень) у суб'єкта владних повноважень - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Полтавській області щодо застосування заходів контролю, а саме: проводити планову, позапланову та інші види перевірок, відносно виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради та її структурного підрозділу - відділу містобудування та архітектури, в частині здійснення ними своїх власних (самоврядних) повноважень в сфері містобудівної діяльності - виготовлення та надання містобудівних умов та обмежень, будівельних паспортів;

- визнати протиправними дії Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області з надання направлень вимог, приписів, складання актів про порушення, складання протоколів та постанов про адміністративне правопорушення, при застосуванні заходів контролю (проведення планових, позапланових та інших видів перевірок) відносно виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради та її структурного підрозділу - відділу містобудування та архітектури, в частині здійснення ними своїх власних (самоврядних) повноважень в сфері містобудівної діяльності та зобов'язати утриматись від таких дій.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про помилковість трактування відповідачем поняття "архітектурно будівельний нагляд", зміст якого визначений ст. 41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", як право посадових осіб ДБІ втручатися в законну діяльність органу місцевого самоврядування, а саме виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради, в частині здійснення ним своїх власних (самоврядних) повноважень у сфері містобудівної діяльності. Вважає, що вищезазначена законодавча норма або будь яка інша, департаменту ДАБІ у Полтавській області такого права не надає. Шевченківська районна у місті Полтаві рада, її виконавчий комітет та структурні підрозділи, в т.ч. відділ містобудування та архітектури, надаючи умови та обмеження на забудову земельних ділянок та будівельні паспорти забудови земельних ділянок, здійснюють виключно власні повноваження органів місцевого самоврядування, і в частині здійснення ними власних (самоврядних) повноважень, не є підконтрольними органами державної влади, а саме Державній архітектурно-будівельній інспекції України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, прийнято рішення розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 12 грудня 2018 року.

28.11.2018 представник Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області подав відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на не порушення прав позивача, оскільки виконавчий комітет Шевченківської районної у місті Полтаві ради є уповноваженим органом місцевого самоврядування, який у межах делегованих Полтавською міською радою повноважень здійснює управління у сфері містобудівної діяльності шляхом видачі будівельних паспортів на території Шевченківського району м. Полтави і у розумінні Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 698, є уповноваженим органом містобудування та архітектури, та є об'єктом нагляду. А тому у відповідності до ст. 41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у відповідача, як територіального органу та структурного підрозділу апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України є законодавчо встановлені повноваження щодо здійснення заходів державного архітектурно-будівельного нагляду, спрямованих на дотримання уповноваженим органом містобудування та архітектури вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівельної діяльності.

Ухвалою суду від 12 грудня 2018 року залучено до участі у справі № 440/3862/18 у якості співвідповідача - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (надалі по тексту - відповідач, ДАБІ України).

Ухвалою від 21 січня 2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.01.2019.

03.01.2019 представник Державної архітектурно-будівельної інспекції України надав відзив на адміністративний позов за змістом аналогічний відзиву на позовну заяву, поданого представником Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області.

12.12.2018 та 11.01.2019 позивач надав до суду відповіді на відзиви на адміністративний позов відповідачів, в яких вказав, що висновок про наявність у Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області відповідних повноважень відповідач робить, виключно лише на підставі положень частини 1 статті 41-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", згідно якої державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності. Наведена законодавча норма є виключно рамковою, що лише вводить до Закону поняття "Державний архітектурно-будівельний нагляд", не деталізуючи та не визначаючи ні орган, який буде здійснювати цей "нагляд", ні "сукупність заходів" нагляду, ні уповноважені органи містобудування та архітектури", ні склад та зміст "містобудівної діяльності". Подальші роз'яснення та часткова деталізація приведена в частині 2 статті 41- 1 цього Закону. З аналізу норм статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність", пункту 3 підпункту 1 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду виконавчий комітет Шевченківської районної у місті Полтаві ради, в тому числі його структурний підрозділ - відділ містобудування та архітектури є уповноваженим органом містобудування та архітектури.

Зазначав, що змістом абзаців 7 та 8 статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" визначено чітке та однозначне розмежування повноважень в сфері містобудівної діяльності, а також надано вичерпний перелік повноважень, при виконанні яких органи місцевого самоврядування підконтрольні органам виконавчої влади, а саме :"Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні. З питань делегованих повноважень, передбачених підпунктом "б" частини 1 статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи сільських, селищних, міських рад підконтрольні відповідним органам виконавчої влади".

Жодних інших повноважень у сфері містобудування та архітектури, крім вищевикладених, органи виконавчої влади, в тому числі Державна архітектурно-будівельна інспекція України, стосовно здійснення ними заходів моніторингу, контролю, нагляду) відносно органів місцевого самоврядування, в тому числі виконавчих комітетів, не мають. Тобто, на думку позивача, Шевченківський райвиконком є "об'єктом контролю (нагляду)" в сфері містобудування виключно, лише і тільки в частині здійснення ним повноважень, передбачених підпунктом "б" частини 1 статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

11.01.2019 представник відповідачів подав заперечення на відповідь на відзив, в якому вказав, що Полтавська міська рада рішенням від 25.02.2016 "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві раді" вирішила, що зокрема відповідно до статті 40 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" районні у м. Полтава ради та їх виконавчі органи здійснюють виготовлення, реєстрацію та видачу будівельних паспортів на забудову земельних ділянок в межах повноважень, визначених окремим рішенням міської ради щодо обсягу повноважень із земельних відносин районних у місті Полтаві рад.

Згідно з пунктом 3 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 № 698 (надалі - Порядок № 698), основними завданнями нагляду є: 1) виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність", органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності; 2) скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів; 3) притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності відповідно до закону. Відділ архітектури та містобудування виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради як структурний підрозділ Шевченківської районної у м. Полтаві ради є об'єктом державного архітектурно-будівельного нагляду.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали вимоги позовної заяви та просили її задовольнити.

Представник відповідачів в судовому засіданні заперечувала проти позову, просила відмовити у його задоволенні, посилаючись на висновки, вкладені у відзивах на позовну заяву та запереченні на відзив на позовну заяву.

Заслухавши представників позивача та відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що на адресу виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради від Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Полтавській області надійшли листи про проведення перевірок відділу містобудування та архітектури виконкому, зокрема:

- лист від 06.11.2018 №1016-1.19/2212 про проведення перевірки на 09.11.2018;

- направлення на проведення позапланової перевірки № 54 від 08.10.2018;

- акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 23.10.2018;

- припис № 30 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

- протокол № 9-18-П про адміністративне правопорушення від 23.10.2018 стосовно завідувача відділом містобудування та архітектури виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради Олефіра Бориса Миколайовича.

Як вбачається з тексту позовної заяви, позивач вважає наявним порушення відповідачами його прав як органа місцевого самоврядування та втручання відповідачів у його діяльність, як уповноваженого органу містобудування та архітектури, у зв'язку з вчиненням відповідачами протиправних дій та прийняття неправомірних рішень, оскільки позивач здійснює виключно власні повноваження органу місцевого самоврядування, і в частині здійснення власних (самоврядних) повноважень не є підконтрольним органами державної влади, а саме Державній архітектурно-будівельній інспекції України.

Предмет спору по даній справі стосується правомірності дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області та наявності/відсутності у відповідача компетенції щодо можливості перевірки виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради та її структурного підрозділу - відділу містобудування та архітектури в частині здійснення ними повноважень в сфері містобудівної діяльності.

Пунктом 5 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.

Компетенція - це сукупність повноважень, прав та обов'язків державного органу, установи або посадової особи, які вони зобов'язані використовувати для виконання своїх функціональних завдань.

Під компетенційними спорами розуміються спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління (публічної адміністрації), у тому числі делегованих повноважень.

Компетенцію державного органу чи посадової особи становлять їхні повноваження, визначені законом. Внаслідок різного тлумачення законодавства компетенція суб'єктів владних повноважень може перетинатися, внаслідок чого виникає компетенційний спір.

Завдання суду у компетенційних спорах, з урахуванням загального завдання адміністративного судочинства, розв'язати законодавчі колізії, а також, усунути наслідки дублювання повноважень.

При цьому, позивачем у компетенційних спорах є суб'єкт владних повноважень, якщо він вважає, що інший суб'єкт владних повноважень, відповідач, своїм рішенням або діями втрутився у його компетенцію або у випадку, коли прийняття такого рішення чи вчинення дій є його прерогативою.

Таким чином, спори, визначені пунктом 5 частини першої статті 5 КАС України, можуть виникати внаслідок різного тлумачення суб'єктами владних повноважень законодавства щодо їхньої компетенції на вирішення певних питань у сфері управління. Також спори з приводу компетенції виникають у разі виявлення привласнення повноважень іншого суб'єкта владних повноважень або перевищення власних повноважень.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина перша статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Органам місцевого самоврядування законом можуть надаватися окремі повноваження органів виконавчої влади, у здійсненні яких вони є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (частина друга статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

При цьому згідно з положеннями пункту 1 частини другої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях міських рад (міст з районним поділом), крім питань, зазначених у частині першій цієї статті, вирішуються такі питання визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у містах (у разі їх створення) ради та їх виконавчі органи в інтересах територіальних громад районів у містах.

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням від 25.02.2016 "Про визначення обсягу і меж повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві раді" Полтавська міська рада вирішила, зокрема, що відповідно до статті 40 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" районні у м. Полтава ради та їх виконавчі органи здійснюють виготовлення, реєстрацію та видачу будівельних паспортів на забудову земельних ділянок в межах повноважень, визначених окремим рішенням міської ради щодо обсягу повноважень із земельних відносин районних у місті Полтаві рад.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про основи містобудування" до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері містобудування належать, зокрема: надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 за №3038-VI (далі - Закон №3038).

Водночас відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

Згідно з частиною третьою статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" до органів державного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Положеннями статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" визначено, що до уповноважених органів містобудування та архітектури належать, зокрема виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.

Відповідно до абзаців дев'ятого та десятого частини першої статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність" органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

З питань делегованих повноважень, передбачених підпунктом "б" частини першої статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчі органи сільських, селищних, міських рад підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.

Відповідно до підпункту 9 пункту "а" частини першої статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок.

Згідно з підпунктом "б" частини першої статті 31 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження:

1) надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності";

2) організація роботи, пов'язаної зі створенням і веденням містобудівного кадастру населених пунктів;

3) здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу;

4) здійснення контролю за забезпеченням надійності та безпечності будинків і споруд незалежно від форм власності в районах, що зазнають впливу небезпечних природних і техногенних явищ та процесів;

5) організація охорони, реставрації та використання пам'яток історії і культури, архітектури та містобудування, палацово-паркових, паркових і садибних комплексів, природних заповідників;

6) вирішення відповідно до законодавства спорів з питань містобудування;

7) здійснення державного контролю за дотриманням договірних зобов'язань забудовниками, діяльність яких пов'язана із залученням коштів фізичних осіб у будівництво багатоквартирних житлових будинків.

Згідно із Положенням про відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві, затвердженим рішенням дев'ятої сесії Шевченківської районної у м. Полтаві, основними завданнями відділу є, зокрема забезпечення дотримання вимог законодавчих актів в галузях будівництва та регулювання земельних відносин, у відповідності до повноважень, які здійснюють районні у місті Полтаві ради.

Крім того, згідно з п.3.8 відділ здійснює виготовлення, реєстрацію та видачу будівельних паспортів на забудову земельних ділянок, в межах наданих повноважень та згідно з п. 3.9 надає містобудівні умови та обмеження забудови земельних ділянок для розміщення і будівництва індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею понад 300 кв.м. для індивідуального гаражного будівництва, будівництва та обслуговування окремих господарських будівель і споруд, для здійснення реконструкції, капітального ремонту та перепланування квартир.

Таким чином, відділ архітектури та містобудування виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради як структурний підрозділ Шевченківської районної у м. Полтаві ради є уповноваженим органом містобудування та архітектури і є об'єктом державного архітектурно-будівельного нагляду.

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (абзац другий частини третьої статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 408), Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, затвердженого наказом ДАБІ України від 12.06.2017№ 931, Департамент є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утвореним як структурний підрозділ апарату ДАБІ України.

Статтею 41 Закону № 3038 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частинами 1, 2 статті 41-1 Закону №3038 встановлено, що державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 (далі - Порядок №698).

Відповідно до п. 2 вказаного Порядку, нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 698, основними завданнями нагляду є:

1) виявлення, припинення та запобігання порушенню уповноваженими органами містобудування та архітектури, визначеними відповідно до статті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність", органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними відповідно до статті 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності;

2) скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих з порушенням вимог містобудівного законодавства об'єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів;

3) притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності відповідно до закону.

Частиною 3 ст.41-1 Закону №3038 передбачено, що з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду:

1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду;

2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади;

3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду;

4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;

5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.

Аналогічні положення щодо повноважень головних інспекторів будівельного нагляду при здійснені ними державного архітектурно-будівельного нагляду закріплені в п.4 Порядку №698.

У відповідності до п.8 Порядку № 698 об'єкт нагляду зобов'язаний:

1) допускати головних інспекторів будівельного нагляду до проведення їх перевірки;

2) виконувати вимоги головних інспекторів будівельного нагляду щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;

3) на вимогу головних інспекторів будівельного нагляду подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення нагляду;

4) звітувати про виконання покладених на об'єкт нагляду завдань, планів перевірок за формою та у строки, визначені Держархбудінспекцією, та повідомляти головному інспектору будівельного нагляду про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення нагляду, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях.

Аналіз вказаних вище правових норм дозволяє прийти до висновку, що головні інспектори будівельного нагляду наділені повноваженнями перевіряти законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених Законом №3038 повноважень, шляхом проведення перевірок та з цією метою мають право витребовувати від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду; надсилати об'єктам нагляду вимоги, приписи, складати акти про порушення, складати протоколи та постанови про адміністративне правопорушення при застосуванні заходів контролю.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд прийшов до висновку, що представник відповідачів належними та допустимими доказами повністю довів наявність у Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її структурних підрозділах повноважень щодо застосування заходів нагляду, а саме: проводити планову, позапланову та інші види перевірок, відносно виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради та її структурного підрозділу - відділу містобудування та архітектури, в частині здійснення ними своїх повноважень в сфері містобудівної діяльності - виготовлення та надання містобудівних умов та обмежень, будівельних паспортів; наявність повноважень з надіслання вимог, приписів, складання актів про порушення, складання протоколів та постанов про адміністративне правопорушення, при застосуванні заходів контролю (проведення планових, позапланових та інших видів перевірок) об'єкту нагляду - виконавчому комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради та її структурному підрозділу - відділу містобудування та архітектури, в той час як позивач не довів обґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому в задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні виконавчого комітету Шевченківської районної у місті Полтаві ради (вул. Івана Мазепи, 30, м. Полтава, Полтавська область, 36040, код ЄДРПОУ 05384695) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (бульвар Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 37471912), Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області (вул. Гоголя, 25, к. 62, м. Полтава, Полтавська область, 36011, код ЄДРПОУ 38019510) про визнання дій протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, встановлення відсутності компетенції (повноважень) у суб'єкта владних повноважень відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 30 січня 2019 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва