Рішення № 79493015, 28.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2019
Номер справи
200/13925/18-а
Номер документу
79493015
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2019 р. Справа№200/13925/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., при секретарі Карпенко А.В., за участю представника Позивача Малиновського П.А., представника Відповідача Мізерної О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» до Головного управління Держпраці в Донецькій області про визнання незаконною та скасування вимоги про надання/поновлення документів № ДЦ864/1291/ПД від 17.08.2018 року,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» в особі регіональної філії «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - Позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління Держпраці в Донецькій області (далі - Відповідач) про визнання незаконною та скасування вимоги про надання/поновлення документів № ДЦ864/1291/ПД від 17.08.2018 року.

В обґрунтування заявлених вимог Позивач зазначив наступне.

ГУ Держпраці у Донецькій області 19.11.2018 року складено акт про неможливість проведення інспекційного відвідування регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалзниця». Обставини, викладені в Акті про неможливість проведення інспекційного відвідування, щодо створення перешкод у діяльності інспектора праці, не відповідає дійсності.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

16 січня 2019 року Відповідачем надано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що твердження Позивача щодо невідповідності дійсності висновків посадових осіб Відповідача щодо створення перешкод у діяльності інспекторів праці є безпідставними та необгрунтованими, оскільки посадові особи Відповідача при здійсненні інспекційного відвідування діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством України.

Представник Позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник Відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на адміністративний позов.

Ухвалою суду 28 січня 2019 року, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, залишено без задоволення клопотання представника Відповідача про призначення розгляду справи за правилами загального позовного провадження, про об'єднання в одне провадження позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є юридичною особою, в стані припинення не перебуває. Зареєстроване за адресою: м. Київ, вул. Тверська, б. 5.

Посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області на підставі наказу Головного управління Держпраці у Донецькій області від 13.08.2018 № 965 з 16.08.2018 року було розпочато інспекційне відвідування регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Українська залізниця» з питань дотримання законодавства про працю в частині додержання строків виплати заробітної плати та строків розрахунку при звільненні, виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з народженням дитини згідно умов колективного договору та з питань дотримання законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування при виплаті допомоги по вагітності та пологам та допомоги по тимчасовій непрацездатності.

16 серпня 2018 року посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області було надано вимогу про надання документів № ДЦ 864/1291/ПД, якою зобов'язано посадову особу Позивача в строк до 11 год. 00 хв. 17.08.2018 року надати документи необхідні для інспекційного відвідування, а саме:

- відомості про нарахування та виплату заробітної плати (2016-2017 роки), табелі обліку використання робочого часу (2016-2017 роки), відомості по нарахуванню та виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності (за листками непрацездатності) за 2016-2017 роки, накази на звільнення працівників (2016-2017 роки),

- відомості про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги згідно умов колективного договору (2016-2017 роки),

- колективний договір.

Згідно пояснення в. о. начальника Донецької дирекції залізничних перевезень Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» - Подлузського В.О., у Регіональної філії «Донецька залізниця» у м. Лиман відсутня будь-яка первинна документація для нарахування заробітної плати за період з 16 березня 2017 року по теперішній час. У зв'язку з цим відсутня можливість надання або підтвердження будь-якої інформації щодо документів, необхідних для інспекційного відвідування.

17 серпня 2018 року у зв'язку з ненаданням документів, посадовими особами Головного управління Держпраці у Донецькій області був складений акт про неможливість проведення інспекційного відвідування № ДЦ 864/1291/НД/АВ, який був підписаний та вручений в. о. начальника Донецької дирекції залізничних перевезень Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» - Подлузському В. О., що підтверджується особистим підписом в акті, здійсненим 17.08.2018 року та Вимога про поновлення документів № ДЦ 864/1291/ПД, якою зупинено строк проведення інспекційного відвідування до 19.11.2018 року до 11. год. 00 хв. Вказана вимога була підписана та вручена в. о. начальника Донецької дирекції залізничних перевезень Регіональної філії «Донецька залізниця» Публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця» - Подлузському В. О., що підтверджується особистим підписом у Вимозі, здійсненим 17.08.2018 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 38 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 року № 2694-XII, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Відповідно до вимог частини першої статті 259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України), державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 "Положення про Державну службу України з питань праці", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до абзацу першого пункту 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з абзацами 1 та 3 пункту 1 "Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області", затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8, Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Підпунктом 15 пункту 4 вказаного Положення та підпунктом 15 пункту 4 "Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області", затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 27.03.2015 року № 340, передбачено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) зокрема за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю затверджений постановою Кабінету Міністрів України №295 від 26.04.2017 (далі- Порядок №295).

Пунктом 2 Порядку №295 встановлено, що державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці: Держпраці та її територіальних органів; виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин).

Згідно з пунктом 11 Порядку №295, інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право:

1) під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об'єкта відвідування, в яких використовується наймана праця;

2) ознайомлюватися з будь-якими книгами, реєстрами та документами, ведення яких передбачено законодавством про працю, що містять інформацію/відомості з питань, які є предметом інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, з метою перевірки їх відповідності нормам законодавства та отримувати завірені об'єктом відвідування їх копії або витяги;

3) наодинці або у присутності свідків ставити керівнику та/або працівникам об'єкта відвідування запитання, що стосуються законодавства про працю, отримувати із зазначених питань усні та/або письмові пояснення;

4) за наявності ознак кримінального правопорушення та/або створення загрози безпеці інспектора праці залучати працівників правоохоронних органів;

5) на надання робочого місця з можливістю ведення конфіденційної розмови з працівниками щодо предмета інспекційного відвідування;

6) фіксувати проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;

7) отримувати від державних органів інформацію, необхідну для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування.

Пунктами 19, 20 Порядку №295 передбачено, що за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю припис про їх усунення. Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником обєкта відвідування або його уповноваженим представником.

Відповідно до пунктів 23, 24 Порядку №295, припис є обов'язковою для виконання у визначені строки письмовою вимогою інспектора праці про усунення об'єктом відвідування порушень законодавства про працю, виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування. Припис вноситься об'єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень наступного дня після їх розгляду. У приписі зазначається строк для усунення виявлених порушень. У разі встановлення строку виконання припису більше ніж три місяці у приписі визначається графік та заплановані заходи усунення виявлених порушень з відповідним інформуванням інспектора праці згідно з визначеною у приписі періодичністю.

За визначенням, викладеним в п.19 ч.1 ст.4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Припис є документом, в якому за наслідками проведеного заходу контролю відображено вимогу інспектора праці про усунення об'єктом відвідування порушень законодавства про працю. При цьому, безпосередньо припис не створює, не змінює та не припиняє прав або інтересів суб'єкта господарювання, який перевірявся, як і не має наслідком настання юридичної відповідальності особи. Відтак, припис не є індивідуальним актом.

Таким чином, суд вважає, що припис про усунення порушень законодавства про працю не порушує права, свободи, інтереси Позивача, а тому в задоволенні позовної заяви слід відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат, у відповідності до вимог ст. 139 КАС України, - відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (03680, Донецька обл., м. Київ, вул. Тверська, 5, код в ЄДРПОУ 40075815) в особі регіональної філії «Донецька залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (84404, Донецька обл., м. Лиман, вул. Привокзальна, 22) до Головного управління Держпраці в Донецькій області (85302, Донецька обл., м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82, код в ЄДРПОУ 39790445) про визнання незаконною та скасування вимоги про надання/поновлення документів № ДЦ864/1291/ПД від 17.08.2018 року - відмовити.

Рішення прийняте у нарадчій кімнаті і складене в повному обсязі 28 січня 2019 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.