
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Вінниця
26 грудня 2018 р. Справа № 0240/2838/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Вінниці за правилами загального позовного провадження матеріали справи за позовом:
ОСОБА_1
до державного реєстратора реєстраційної служби Чечельницького РУЮ Вінницької області, державного реєстратора Чечельницької селищної ради Вінницької області - Фаренюка Сергія Анатолійовича
про визнання дій протиправними, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до державного реєстратора реєстраційної служби Чечельницького РУЮ Вінницької області, державного реєстратора Чечельницької селищної ради Вінницької області - Фаренюка Сергія Анатолійовича про визнання дій протиправними, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Ухвалою суду від 29.08.2018 позовну заяву залишено без руху та зазначено наступне.
Предметом розгляду є вимога про визнання протиправним та скасування рішення Державного реєстратора реєстраційної служби Чечельницького РУЮ Вінницької області Фаренюка Сергія Анатолійовича: дата, час державної реєстрації - 25.03.2013, на підставі свідоцтва про право на спадщину, серія та номер 3622, виданого 29.11.2012 Чечельницькою державною нотаріальною конторою Вінницької області, рішення про державну реєстрацію прав та їх обмежень, індексний номер 1123386 від 25.03.2018 щодо державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2. Таким чином, державна реєстрація була здійснена відповідачем у березні 2013 року, а позивач звернулась до суду 22.08.2018.
26.09.2018 позивач через відділ прийому суду подав клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду. В заяві зазначено, що ОСОБА_1 набула право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6800 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 яка розташована на території Білокамінської сільської ради Чечельницького району Вінницької області на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, серія та номер 3622 від 09 листопада 2012 року. Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 1123386 від 25 березня 2013 року щодо державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 площею 1,6815 було вчинено Державним реєстратором реєстраційної служби Чечельницького РУЮ Вінницької області - Фаренюком Сергієм Анатолійовичем. Про те, що державним реєстратором здійснено технічну помилку у кадастровому номері не відповідають три останні цифри ОСОБА_1 не знала, та не могла знати. Про порушення своїх прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 стало відомо тільки влітку 2018 року, коли вона вирішила укласти договір оренди на вказану земельну ділянку.
Звернувшись до державного реєстратора Фаренюка Є.А., останній визнав, що допустив помилку та її було роз'яснено, що в даний час державний реєстратор позбавлений права виправлення технічних помилок шляхом внесення змін до записів у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно що передбачалось наказом № 3502/5 від 12.12.2011 року, який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції №3276/5 від 21.11.2016 року, тому ОСОБА_1 рекомендували звернутись до суду.
Як наслідок, ухвалою суду від 02.10.2018 відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд якої вирішено проводити у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 06.11.2018 відкладено розгляд справи.
Ухвалою суду від 26.11.2018 витребувано у Чечельницької районної державної адміністрації Вінницької області належним чином завірені копії матеріалів реєстраційних справ НОМЕР_2 та НОМЕР_3. Відкладено підготовче судове засідання на 26 грудня 2018 р. о 12:30 год. в залі судового засідання №1 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Від представника позивача через відділ прийому суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника позивача. В заяві зазначено, що у зв'язку з визнанням позову відповідачем просить прийняти рішення у справі на підставі ч. 3 ст. 183 КАС України.
Суд зазначає, що дійсно відповідно до заяви державного реєстратора Чечельницької селищної ради Вінницької області - Фаренюка Сергія Анатолійовича від 19.10.2018 зазначено, що відповідач просить суд розгляд справи здійснювати за його відсутності, додатково зазначено, що відповідач повністю визнає позовні вимоги, оскільки скоєна неумисна помилка.
Відповідно до вимог ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Досліджуючи матеріали справи судом встановлено.
ОСОБА_1 є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6800 га, кадастровий номер:НОМЕР_3,яка розташована на території Білокамінської сільської ради Чечельницького району Вінницької області, що підтверджується Свідоцтвом про право на спадщину за законом і від 09 листопада 2012 року.
Влітку 2018 року ОСОБА_1 вирішила укласти договір оренди землі.
При зверненні до Державного реєстратора, ОСОБА_1 надали витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з чого їй стало відомо, що земельна ділянка, яку вона успадкувала помилково внесена до Державного реєстру під іншим кадастровим номером НОМЕР_2.
Отримавши 23.06.2018 року витяг з Державного кадастру про земельну ділянку, ОСОБА_1 впевнилась, що її матері належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер НОМЕР_3.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" регулюють відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Так, згідно п. 1 ч.1 ст. 2 Закону державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Заявник це власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав. (п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону)
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
Відповідно до ст.7 Постанови КМ України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» ( далі - Постанова ), для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, та документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
Відповідно ст.10 вище вказаної Постанови, під час формування та реєстрації заяви державний реєстратор, уповноважена особа з оригіналів документів чи відповідно оформлених копій необхідних для державної реєстрації прав документів у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 7 цього Порядку, обов'язково виготовляє електронні копії шляхом сканування таких документів, які додаються до заяви.
Відповідно ст.10-1 Постанови, під час формування та реєстрації заяви щодо державної реєстрації прав на земельну ділянку автоматично за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав у режимі реального часу отримуються відомості Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку, у тому числі з метою перевірки її кадастрового номера щодо його наявності та автентичності, а також з метою встановлення наявності відомостей про власників, користувачів такої земельної ділянки, перенесених з державного реєстру земель, що містяться в Державному земельному кадастрі, та відповідності таким відомостям про власників, користувачів відомостей, зазначених заявником у заяві.
Вище викладене свідчить про неналежне виконання своїх обов'язків державним реєстратором Фаренюком Сергієм Анатолійовичем так як ніяких документів ОСОБА_1 йому не надавала, ніяких договорів не укладала.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Як з'ясовано судом в даний час державний реєстратор позбавлений права виправлення технічних помилок шляхом внесення змін до записів у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно що передбачалось наказом №3502/5 від 12.12.2011, оскільки втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції України №3276/5 від 21.11.2016.
Частиною 3 статті 183 КАС України, закріплено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
З огляду на викладені обставини, з урахуванням того, що відповідачем визнано позов суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 слід задовольнити.
Питання про розподіл судових витрат буде вирішено судом в порядку статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державного реєстратора реєстраційної служби Чечельницького РУЮ Вінницької області Фаренюка Сергія Анатолійовича : дата, час державної реєстрації - 25.03.2013 року на підставі свідоцтва про право на спадщину, серія та номер 3622, виданого 29.11.2012 року Чечельницькою державною нотаріальною конторою Вінницької області, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 1123386 від 25.03.2013 року щодо державної реєстрації права власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 площею 1,6815.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 704,80 грн. ( сімсот чотири гривні, 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Чечельницької селищної ради Вінницької області (вул. Паркова, 4, Чечельник, Вінницька область, 24800, код ЄДРПОУ 04326247 ).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя /підпис/ Крапівницька Н. Л.
Згідно з оригіналом Суддя
Помічник судді