
м. Лиман Справа № 236/4559/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2019 року суддя Краснолиманського міського суду Донецької області, ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління Держпраці у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в м. Красний Лиман Донецької області, українця, громадянина України, який обіймає посаду виконуючого обов’язки директора Комунального підприємства «Лиманська служба єдиного замовника», зареєстрований та фактично мешкає за адресою: вул. Різдвяна, буд. 3, м. Лиман, Донецька область, РНОКПП – НОМЕР_1,
за ч. 2 ст. 41 КУпАП, розглянуто у присутності порушника ОСОБА_2, якому роз’яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268, 272 КУпАП, клопотань не заявлено,
В С Т А Н О В И Л А:
При проведенні інспекторами праці Головного управління Держпраці у Донецькій області в період з 07.12.2018 по 17.12.2018 інспекційного відвідування суб’єкта господарювання - Комунального підприємства «Краснолиманська служба єдиного замовника» в частині заборгованості заробітної плати встановлено, що управління зазначеним підприємством здійснює директор, права та обов’язки якого визначені в Статуті КП «Краснолиманська СЄЗ». Директор несе персональну відповідальність за виконання покладених на підприємство завдань, визначених статутом, в тому числі за своєчасну виплату заробітної плати працівникам підприємства. Розпорядженням міського голови Лиманської міської ради № 62-о від 02.04.2018 виконання обов’язків директора КП «Краснолиманська СЄЗ» було покладено на ОСОБА_2 з 02.04.2018.
ОСОБА_2, повторно протягом року було порушено норми законодавства про працю України, так як постановою судді Краснолиманського міського суду Донецької області від 03.08.2018 останнього було визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.
Так, в порушення вимог ч.І та 2 ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» щодо виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, шо не перевищує 16 календарних днів, у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата, виплата заробітної плати працівникам КП «Лиманська СЄЗ» здійснювалася несвоєчасно, частинами, з порушенням встановлених строків виплати.
За даними бухгалтерського обліку заборгованість із заробітної плати складала: на 01.07.2018 - 851 тис. грн.; на 01.08.2018 - 983 тис. грн.; на 01.09.2018 - 459 тис. грн.; на 01.10.2018 - 731 тис. грн.; на 01.11.2018 - 710 тис.грн. На 01.12.2018 заборгованість із заробітної плати складає 329,03 тис. грн., з яких 143,3 тис. грн. за жовтень 2018 року перед 100 працюючими працівниками КП «Лиманська СЄЗ».
Соціально-економічні та трудові відносини на підприємстві регламентувались колективним договором на 2018 - 2020 pp., прийнятим 14.04.2018 на загальних зборах трудового колективу та зареєстрованим в Лиманській міській раді 04.05.2018 року № 11. Колективним договором передбачений термін виплати заробітної плати два рази на місяць - 25 числа за першу половину місяця, але не пізніше семи днів після закінчення періоду в розмірі виплати за фактично відпрацьований час виходячи із тарифної ставки (окладу); 10 числа місяця за другу половину кожного місяця, але не пізніше семи днів після закінчення періоду.
Таким чином, на КП «Лиманська СЄЗ» має місце порушення вимог ст.115 КЗпП України, ст.24 Закону України «Про оплату праці» та Колективного договору щодо регулярної виплати заробітної плати не менше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів у строки, встановлені колективним договором, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
В порушення вимог ч.З ст. 115 КЗпП України, ч.З ст.24 Закону України «Про оплату праці» розмір заробітної плати за першу половину місяця на КП «Лиманська СЄЗ» не становить оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, заробітна плата за першу половину місяця не нараховується у терміни, встановлені законодавством та колективним договором.
Виплата заробітної плати працівникам КП «Лиманська СЄЗ» проводиться несвоєчасно, частинами та по теперішній час в повному обсязі не погашена. Виплата заробітної плати за жовтень 2018 року строк виплати якої 10.11.2018 року не проведена, заборгованість на дату інспекційного відвідування складає 143,3 тис.грн. Виплата заробітної плати за листопад 2018 року строк виплати якої 10.12.2018 року не проведена, заборгованість на дату інспекційного відвідування складає 185.73 тис.грн.
В порушення ч.4 ст. 115 КЗпП України, ст.21 Закону України «Про відпустки» виплата заробітної плати за час щорічної відпустки працівникам КП «Лиманська СЄЗ» проводиться пізніш ніж за три дні до її початку. Наприклад, ОСОБА_3, водій автобуса, щорічна відпустка на 24 кал. дня з 02.07.2018 по 25.07.2018 (період 27.11.2017-26.11.2018), дата фактичної виплати - 23.08.2018; ОСОБА_4, двірник, щорічна відпустка на 24 кал.дня з 02.07.2018р по 25.07.2018р. (період 02.06.2017-01.06.2018), дата фактичної виплати - 23.08.2018; ОСОБА_5, двірник щорічна відпустка на 10 кал.дня з 09.07.2018р по 18.07.2018р. (період 31.03.17-30.03.18), дата фактичної виплати-23.08.2018.
В порушенні статті 34 Закону України «Про оплату праці» компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку з затримкою термінів її виплати на КП «Лиманська СЄЗ» не провадиться.
На підприємстві заробітна плата за наступні місяці виплачувалася з порушенням строків
їх виплати із затримкою на один і більше календарних місяців:
червень 2018 - 09.07.2018, 01.08.2018, 08.08.2018, 16.08.2018, 07.09.2018, 30.07.2018, 12.07.2018. 18.07.2018, липень 2018 - 07.09. 2018, 23.08.2018, серпень 2018 - 13.09.2018, 14.09.2018. 17.09.2018, 27.09.2018, 26.10.2018., вересень 2018 - 12.10.2018, 18.10.2018, 19.10.2018. 26.10.2018, жовтень 2018-13.11.2018, 14.11.2018, 21.11.2018, 26.11.2018, 07.12.2018.
В ході інспекційного відвідування встановлено, що на погашену заборгованість із заробітної плати у випадках, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищував 100%, не проведено нарахування та виплату компенсації у зв'язку з порушенням термінів виплати заробітної плати, що свідчить про порушення вимог ст. 2, 4 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати" від 19.10.00р. № 2050-3 щодо проведення виплати сум компенсації в тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
В порушення вимог ст.97 КЗпП України, ч.З ст.15 Закону України «Про оплату праці» виплата заробітної плати працівникам КП «Лиманська СЄЗ» не проводилась в першочерговому порядку так. наприклад:
-у червні 2018 року на поточні рахунки та в касу КП «Лиманська СЄЗ» надійшли кошти в сумі 749 тис.грн.. на виплату заробітної плати витрачено -816 тис.грн., на сплату податків та інших обов'язкових платежів витрачено - 338 тис. грн., на інші видатки (витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності) — 82 тис.грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.06.2018 р. складала 903 тис. грн.
-у липні 2018 року на поточні рахунки та в касу КП «Лиманська СЄЗ» надійшли кошти в сумі 811 тис.грн.. на виплату заробітної плати витрачено - 515 тис.грн., на сплату податків та інших обов'язкових платежів витрачено - 183 тис. грн., на інші видатки (витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності) —184 тис.грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.07.2018 р. складала 851 тис. грн.
-у серпні 2018 року на поточні рахунки та в касу КП «Лиманська СЄЗ» надійшли кошти в сумі 774 тис.грн., на виплату заробітної плати витрачено - 1061 тис. грн., на сплату податків та інших обов'язкових платежів витрачено - 356 тис. грн., на інші видатки (витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності) — 269 тис.грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.08.2018 р. складала 983 тис. грн.
-у вересні 2018 року на поточні рахунки та в касу КП «Лиманська СЄЗ» надійшли кошти в сумі 1066 тис.грн., на виплату заробітної плати витрачено - 390 тис. грн., на сплату податків та інших обов'язкових платежів витрачено - 220 тис. грн., на інші видатки (витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності) — 344 тис.грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.09.2018 р. складала 459 тис. грн.
-у жовтні 2018 року на поточні рахунки та в касу КП «Лиманська СЄЗ» надійшли кошти в сумі 1210 тис.грн., на виплату заробітної плати витрачено - 774 тис. грн., на сплату податків та інших обов'язкових платежів витрачено - 275 тис. грн., на інші видатки (витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності) — 368 тис.грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.10.2018 р. складала 73-1 тис. грн.
-у листопаді 2018 року на поточні рахунки та в касу КП «Лиманська СЄЗ» надійшли кошти в сумі 1243 тис.грн., на виплату заробітної плати витрачено - 536 тис. грн., на сплату податків та інших обов'язкових платежів витрачено - 247 тис. грн., на інші видатки (витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності) — 368 тис.грн., тоді як заборгованість із заробітної плати станом на 01.11.2018 р. складала 710 тис. грн.
Викладене свідчить про те, що на підприємстві при невиконанні зобов'язань щодо оплати праці здійснюються платежі по сплаті податків та інші платежі, тобто своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам підприємства поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості, чим порушено вимоги ч.5 ст.24 Закону України «Про оплату праці».
Виплата заробітної плати за період з червня 2018 по листопад 2018 року в першочерговому порядку працівникам КП «Лиманська СЄЗ» не проводилась, що свідчить про не виконання законодавства України про оплату праці.
Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_2 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 41КУпАП.
Адміністративним правопорушенням відповідно до ч. 2 ст. 41 КУпАП визнається повторне протягом року порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Джерелом коштів на оплату праці працівників госпрозрахункових підприємств є частина доходу та інші кошти, одержані внаслідок їх господарської діяльності. Працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору (ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 21 Закону).
Частиною 1 статті 24 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР а також частинами 1 та 2 статті 115 КЗпП України визначено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Частиною 5 статті 97 КЗпП України передбачено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Згідно ч. 4 ст. 115 КЗпП України заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Статтею 34 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року
№ 108/95-ВР компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв'язку із порушенням строків її виплати провадиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги у порядку, встановленому чинним законодавством.
При розгляді адміністративної справи ОСОБА_2 винним себе визнав, суду показав, що КП «Краснолиманська СЄЗ» є юридичною особою, яка самостійно відповідає за своїми грошовими зобов’язаннями. Заробітна плата робітникам виплачується з коштів, які надходять на рахунок підприємства від мешканців міста, які оплачують послуги надані КП «Краснолиманська СЄЗ», крім того, з цих коштів підприємство несе додаткові витрати: сплачує податки, оплачує послуги з електропостачання, та інше. З цих коштів першочергово виплачується заробітна плата, залишок іде на додаткові витрати. Враховуючи невідповідність тарифів з реальними витратами підприємства, грошових коштів, які отримує підприємство, не вистачає для своєчасної виплати заробітної плати працівникам, а тому мається певна заборгованість по заробітній платі перед працівниками. Просить суд суворо його не карати.
Вислухавши правопорушника, проаналізувавши обставини справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_2 складу інкримінованого йому у вину правопорушення з наступних підстав.
Винність ОСОБА_2 підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення № ДЦ 2149/1186/АВ/П/ПТ від 17.12.2018, складеного правомочною посадовою особою у встановленому законом порядку; актом інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю № 2149/1186/АВ від 17.12.2018, складеного правомочною посадовою особою у встановленому законом порядку; поясненнями правопорушника ОСОБА_2, викладеними у протоколі, та наданими в суді; постановою Краснолиманського міського суду Донецької області від 03.08.2018.
За встановлених фактичних обставин справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_2 вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 41 КУпАП, оскільки вищезазначені факти його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час судового засідання.
Згідно положень ст. 23 КУпАП, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На виконання вимог ст. 33 КУпАП, при накладенні адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
За таких обставин, дотримуючись принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення та заходом державного примусу, вважаю за необхідне та достатнє застосувати до порушника адміністративне стягнення, в межах санкції статті, у виді штрафу, оскільки саме такий вид і розмір стягнення, враховуючи вищевикладені обставини, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Крім того, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави стягується судовий збір.
На підставі викладеного з ОСОБА_2 в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 384,20 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 40-1, ч. 2 ст. 41, ст. 283-284 КУпАП України,
П О С Т А Н О В И Л А:
Визнати винним ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 41 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 (одна тисяча сімсот грн. 00 коп.) гривень (Код платежу: 21081100, рахунок: 31119106005564, одержувач: Краснолим. УК м. Лиман/21081100, ЄДРПОУ: 37894853, МФО: 899998, банк одержувача: Казначейство України).
Встановити ОСОБА_2 строк для добровільної сплати визначеної суми штрафу 15 днів з дня вручення йому копії цієї постанови.
У разі не сплати штрафу в добровільному порядку, штраф підлягає стягненню в примусовому порядку в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП – НОМЕР_1, в дохід держави (рахунок одержувача:31213206005564, ЄДРПОУ:37894853, МФО:899998, одержувач: УК м.Лиман/отгм.Лиман/22030101, Банк одержувача: Казначейство України(ЕАП)) судовий збір в розмірі 384,20 (триста вісімдесят чотири грн. 20 коп.) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Краснолиманський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення.
Суддя -