
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2018 року
м. Черкаси справа № 925/869/18
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого – судді Довганя К.І., із секретарем Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - не з’явився, відповідача – не з’явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Срібний вік" до товариства з обмеженою відповідальністю "Східне партнерство" про визнання незаконним та самочинним будівництво, заборону будівництва,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про визнання незаконним та самочинним будівництво об’єкта нерухомості розташованого за адресою: м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 8/5, земельна ділянка кадастровий номер 7110136700:05:014:0026 та заборону будівництва.
Позов вмотивовано тим, що відповідач здійснює будівництво торгівельного комплексу без зміни її цільового призначення для такого будівництва.
Представники сторін в судове засідання не з’явилися, про причини неявки суд не повідомили. Відповідач відзиву на позов суду не подавав.
Суд вважає можливим здійснювати розгляд справи в порядку ст.. 202 ГПК України.
Суд, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
ТОВ "СРІБНИЙ ВІК" являється співвласником торгово-розважального та офісного центру з підвалом літ. А-4, пд загальною площею 8418,3 кв.м, розташованого в м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, буд. 8/5 (надалі по тексту - ТРЦ), який знаходиться на земельній ділянці кадастровий номер 7110136700:056014:0030. Ця земельна ділянка має спільну межу з земельною ділянкою кадастровий номер 7110136700:05:014:0026.
Земельна ділянка (кадастровий номер 7110136700:05:014:0026) знаходиться у комунальній власності та передана в оренду ТОВ "СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО" згідно договору оренди з Черкаською міською радою.
В травні 2017 року ТОВ "СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО" розпочало будівництво торговельного комплексу на орендованій земельній ділянці (кадастровий номер 7110136700:05:014:0026 яка знаходиться м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 8/5.).
Відповідно Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку кадастровий номер 7110136700:05:014:0026, -цільове призначення цієї земельної ділянки 11.02 "Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості".
ТОВ "СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО" Департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради надано містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки по вул. Сумгаїтській, 8/5 для будівництва торговельного комплексу.
В п. 2.1. наказу Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради вказується на те, що для будівництва торговельного комплексу на земельній ділянці кадастровий номер 7110136700:05:014:0026 потрібно внести зміни в правоустановчі документи на земельну ділянку, щодо її цільового призначення.
В п. 7 (розділ ОСОБА_1 частина. Загальні дані) містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по вул. Сумгаїтська, 8/5, вказується що ТОВ "СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО" повинно внести зміни в правоустановчі документи в порядку, передбаченому чинним законодавством, щодо цільового призначення земельної ділянки.
Відповідно до п. 2 ст. 26 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.
Відповідно до п. 4 статті 26 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог необхідної містобудівної документації, ТОВ "СРІБНИЙ ВІК" стверджує, що на час звернення до суду ТОВ "СХІДНЕ ПАРТНЕРСТВО" не змінило цільове призначення вищевказаної земельної ділянки на землі житлової та громадської забудови.
Відповідно до п. 3 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 року № 747) (далі по тексту - Порядок № 466), надання (отримання), відмова у видачі чи анулювання, скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю, визначеними ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Відповідно до п. 8 Порядку № 466, контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п. 9 Порядку № 466, дані щодо надання (отримання), відмови у видачі чи анулювання (скасування), внесення змін до документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, вносяться Держархбудінспекцією до реєстру на підставі інформації, поданої відповідними органами державного архітектурно - будівельного контролю, протягом одного робочого дня з дня її надходження.
Відповідно до абзацу 6 п.15 Порядку № 466, у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до абзацу 10 п. 15 Порядку № 466, встановлення під час проведення перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю - право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, також може бути скасовано відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.
Самочинним також вважається будівництво хоча і на підставі проекту, але за наявності істотних порушень зазначених норм та правил як у самому проекті, так і при будівництві, за наявності рішень спеціально уповноважених органів про усунення порушень.
Відповідно до ч. 5 ст. 34 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до п. З ч. 7 ст. 36 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути скасовано відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта, вимогам будівельних норм, стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до статей 18-20 Земельного кодексу України, кожна земельна ділянка, незалежно від форми власності чи використання, має конкретне цільове призначення. Під цільовим призначенням земельної ділянки слід розуміти встановлені законодавством та конкретизовані відповідними органами влади допустимі межі використання земельної ділянки громадянами та юридичними особами. Іншими словами, цільове призначення земельної ділянки визначає той спосіб її використання, який встановлено для цієї ділян ки.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень.
Черкаська міська рада рішенням від 22.03.2018 року № 2-3234 надавала дозвіл на розробку документації із землеустрою по вул. Сумгаїтській, 8/5 з метою зміни її цільового призначення з земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення на землі житлової та громадської забудови.
Загальні засади здійснення будівництва об'єктів нерухомості визначені у статті 375 Цивільного кодексу України, за приписами якої власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, І також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам. Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням. Отже, право на забудову земельної ділянки, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою в порядку, передбаченому законом та отримання дозволу на виконання будівельних робіт відповідно до статті 22 Закону України "Про основи містобудування". При цьому під правом на забудову (будівництво) розуміється можливість користувача земельної ділянки здійснювати на ній будівництво у порядку, встановленому законом. Недотримання особами, що здійснюють будівництво, вимог, передбачених статтею 375 Цивільного кодексу України, є підставою для визнання такого будівництва самочинним.
Поняття самочинного будівництва, а також правові підстави та умови визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно визначені в статті 376 Цивільного Кодексу України, яка є спеціальною в регулюванні спірних правовідносин, оскільки унормовує відносини, що виникають у тих випадках, коли вимоги закону та інших правових актів при створенні нової речі - самочинному будівництві були порушені. Відповідно до вказаної статті житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Статтею 4 ГПК України визначено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Виходячи з приписів наведеного вище законодавства та фактичних обставин справи, суд приходить до наступних висновків.
Позивач є юридичною особою – суб’єктом підприємництва приватної форми власності.
Предметом спору за заявленим позовом є правомірність використання відповідачем орендованої земельної ділянки комунальної власності, що перебуває у його користуванні на умовах оренди та будівництво на цій ділянці нерухомого майна.
За приписами названого законодавства контроль за використанням земельних ділянок та будівництвом нерухомого майна покладено на спеціально визначені державні органи. Позивач до таких органів не відноситься.
Крім того, звертаючись до суду із даним позовом, позивач не вказав яким чином будівництво позивачем нерухомого майна на цій земельній ділянці порушує його права.
За таких обставин, суд при ходить до висновку про відмову у позові.
На підставі викладеного, керуючись ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
У позові відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст складено і підписано 14.01.2019 року.
СУДДЯ К.І.Довгань