
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2019 року справа № 2340/4608/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1І.) подав позов до управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (далі – відповідач, управління), в якому просить:
- визнати протиправними дії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області щодо видачі та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідки від 27.08.2018 № НОМЕР_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції);
- зобов’язати управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області здійснити заміну довідки від 27.08.2018 № НОМЕР_1 шляхом виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії, станом на 01.01.2016, без обмеження граничного розміру, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2900,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковника міліції (45.00%) – 2200,00 грн, надбавка за службу в умовах режиму обмежень (15.11%) – 435,00 грн, премія (78.7500%) – 6166,13 грн, що з урахуванням усіх, наведених вище складових у грошовому виразі становить 13996,13 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 14.06.1993 по 08.08.2003 проходив службу на різних посадах, які входять до структури УМВС України в Черкаській області, а з 08.08.2003 і до звільнення з органів внутрішніх справ – на посадах відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки) МВС України, які до структури УМВС України в Черкаській області не входять.
Після звільнення із органів внутрішніх справ позивачеві була призначена пенсія відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
06 вересня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області за № НОМЕР_1 від 27.08.2018.
Позивач наголошує, що при оформленні довідки № НОМЕР_1 від 27.08.2018 та прирівнюючи останню займану посаду в структурі МВС України до посади “старший оперуповноважений в ОВС ГУНП”, що входить до складу управління, відповідач діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства, без врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення, такі дії не відповідають частині 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв’язку з чим наявні всі підстави про визнання таких дій УМВС України в Черкаській області протиправними.
Позивач зазначає, що управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області зобов’язано здійснити заміну довідки від 27.08.2018 № НОМЕР_1 шляхом виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), для проведення перерахунку пенсії, станом на 01.01.2016 без обмеження граничного розміру, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 2900,00 грн, оклад за спеціальним званням підполковника міліції (45.00%) – 2200,00 грн, надбавка за службу в умовах режиму обмежень (15.11%) – 435,00 грн, премія (78.7500%) – 6166,13 грн, що з урахуванням усіх, наведених вище складових у грошовому виразі становить 13996,13 грн.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 26.11.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справі (у письмову провадженні).
13 грудня 2018 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що відповідно до вказівки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України № 22/6-4142 щодо перерахунку пенсії співробітникам внутрішньої безпеки в областях, які були підпорядковані Департаменту внутрішньої безпеки ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області виготовила нову довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 27.08.2018 № НОМЕР_1 з урахуванням Закону України “Про Національну поліцію”, наказу МВС України від 17.02.2017 № 138, прирівнявши посаду старшого уповноваженого в особливо важливих справах відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області до посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах ГУНП в Черкаській області.
Розгляд справи по суті відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Черкаській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 71% грошового забезпечення.
У вересні 2018 року Головним управління Пенсійного фонду України в Черкаській області проведено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області за № НОМЕР_1 від 27.08.2018, відповідно до якої посадовий оклад позивача складає 2700 грн, оклад за спеціальним званням підполковник міліції – 2200 грн, надбавка за стаж служби (45.00%) – 2205 грн надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15.00%) – 405 грн, премія (4%) – 300,40 грн.
19 жовтня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій, зокрема, просив пояснити зміну його пенсійного забезпечення у жовтні 2018 року.
Листом № В-257 від 12 жовтня 2018 року ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області повідомила ОСОБА_1, що на виконання вказівки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 16.08.2018 № 22/6-4142 для перерахунку пенсії до ГУПФУ в Черкаській області була направлена нова довідка про розмір грошового забезпечення за посадою старшого оперуповноваженого в О.ОСОБА_2.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2 та ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи лише на підставі закону, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (в подальшому - Закон № 2262-XII), (в редакції Закону від 07.11.2015), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” № 900-VІІІ від 23.12.2015 р., статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських” (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб’єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (в подальшому - постанова КМУ № 988 від 11.11.2015) затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, розміри надбавки за стаж служби в поліції згідно з додатком 11. Ця постанова набрала чинності з 02.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”, тобто, з 07.11.2015.
Таким чином, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, з 01.01.2016 набув право на перерахунок розміру призначеної йому пенсії на підставі ст. 63 Закону №2262-XII та норм Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, в редакції з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 (далі по тексту - Порядок № 45).
Нормами Порядку чітко регламентований алгоритм дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.
Пунктом 3 Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Суд встановив, що позивач звільнений з органів внутрішніх справ у відставку з посади старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області на підставі наказу МВС України № 616о/с від 15.04.2014.
На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, та Порядку № 45, відповідачем на адресу ГУ ПФУ в Черкаській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 13.03.2018 № НОМЕР_1, в якій за нормами чинними станом на січень 2016 року останню займану позивачем посаду прирівняно до посади оперуповноваженого в особливо важливих справах департаменту Національної поліції України.
У серпні 2018 року відповідач направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку № НОМЕР_1 від 27.08.2018, відповідно до якої посада позивача на день звільнення зі служби прирівняна до посади оперуповноваженого в особливо важливих справах департаменту ГУНП в Черкаській області.
При вирішенні спору суд бере до уваги, що пунктом 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 480 від 07.09.1994 установлено, що підрозділи внутрішньої безпеки входять до складу Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України та виконують спеціальні функції.
Згідно з наказами МВС України від 04.05.1998 № 019, від 31.07.2007 № 313 дск, від 03.06.2011 № 298 дск з організаційно-штатних питань, у штаті апарату УМВС України в Черкаській області у період з 04.05.1998 по 06.11.2015 підрозділ внутрішньої безпеки не значився. Нарахування та виплата грошового забезпечення починаючи з 13.10.1997 по 31.01.2005 проводилась в УМВС України в Черкаській області.
Відповідно до листа Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від 16.08.2018 № 22/6-4142 повідомлено ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області, що управління (відділи) внутрішньої безпеки в областях функціонували в структурі підрозділів, підпорядкованих МВС, а не в структурі апарату МВС. Також у вказаному листі зазначено, що посадові оклади працівникам зазначеного підрозділу були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ для апарату ГУМВС (УМВС) України в областях, які згідно з діючою на той час структурою також підпорядковувались Міністерству внутрішніх справ України.
Тобто, при прирівнюванні посад в управліннях (відділах) внутрішньої безпеки в ГУМВС (УМВС) України в областях до посад поліцейських – ліквідаційні комісії мають керуватися розділами ІІ та IV Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що прирівнюються посадам поліцейських відповідно до Закону України “Про Національну поліцію” та наказу МВС України від 17.02.2017 № 138.
З огляду на наведене відповідачем відповідно до Закону України “Про Національну поліцію” та наказу МВС України від 17.02.2017 року № 138 “Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсії на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що прирівнюються посадам поліцейських”, посада начальника відділу внутрішньої безпеки в Черкаській області Служби внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України, яку обіймав позивач на час звільнення з ОВС була прирівняна до посади начальника відділу, що не входить до складу управління ГУНП в Черкаській області.
У зв’язку з чим, в довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії позивача № НОМЕР_1 від 27.08.2018 було правомірно враховано: посадовий оклад - 2700,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник міліції - 2200,00 грн., надбавку за стаж служби 45,00% - 2205,00 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405,00 грн., премію 4,00% - 300,40 грн., усього на суму 7810,40 грн.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов’язані із прибуттям до суду; пов’язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов’язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов’язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 5 статті 139 вказаного Кодексу у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України “Про судовий збір”, а відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач – ОСОБА_1 (18000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2);
2) відповідач – управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 57, ідентифікаційний код 08592537).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 25.01.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк