
Справа № 420/5519/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В. за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., представника позивача - адвоката Березанського К.І. (за ордером), представника відповідача - Бутрик А.О. (за довіреністю), представник третьої особи - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Саніба" до Державної фіскальної служби України, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю "Алкомікс", про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Саніба" звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Товариство з обмеженою відповідальністю "Алкомікс", в якому просить:
- визнати протиправними дії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації щодо зупинення реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року ТОВ "Алкомікс";
- зобов'язати ДФС України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року ТОВ "Алкомікс" датою їх фактичного отримання ДФС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 01.11.2017 року між TOB «Алкомікс» (Постачальник) та TOB «Саніба» (Покупець) укладено договір поставки №17/11-АС, згідно п.1.1. якого Постачальник зобов'язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити Товар на умовах, визначених цим Договором. На виконання умов вказаного договору TOB «Алкомікс» було складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних 492 податкові накладні в електронній формі з дотриманням умови щодо їх реєстрації у визначеному законодавством порядку, дотриманням електронного підпису уповноваженої платником особи в порядку ст.201 ПК України на загальну суму 133102 982,10 грн., з яких 250 податкових накладних на суму 69219711,90 грн. були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак, направлені 242 податкові накладні у період з 10.11.2017 року по 30.11.2017 року на загальну суму 63883270,20 грн. (в тому числі ПДВ 10647211,70 грн.) - були зупинені.
Позивач вказав, що ТОВ «Алкомікс», маючи господарські відносини із контрагентом TOB «Саніба», складено податкову накладну №241 від 10.11.2017 року в електронній формі з дотриманням умови щодо її реєстрації у визначеному законодавством порядку, дотриманням електронного підпису уповноваженої платником особи в порядку ст.201 ПК України. ТОВ «Алкомікс» здійснено спробу зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Однак, у відповідь на податкову накладну №241 від 10.11.2017 року TOB «Алкомікс» на суму ПДВ 40378,00 грн. прийшла Квитанції №1, в якій зазначається: "Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 2204".
Позивач зазначив, що TOB «Саніба» на виконання своїх зобов'язань по вищезазначеному договору сплатило на р/р TOB «Алкомікс» усю суму грошових коштів, в том числі за товар згідно податкових накладних які зупинені, та отримало ТМЦ у повному обсязі, однак в результаті відсутності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних підприємство не взмозі сформувати податковий кредит, та позбавляється права на подальше використання цього податкового кредиту.
Зважаючи на вищевикладене, TOB «Саніба» звернулось з листом-зверненням до TOB «Алкомікс» з проханням вжити всі необхідні заходи щодо реєстрації податкових накладних, зокрема, при зупиненні останніх підготувати та надати всі необхідні первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, пояснення. В разі відмови, звернутися зі скаргою до комісії центрального рівня ДФС, до суду, але у відповідь було повідомлено, що підприємство TOB «Алкомікс» свої зобов'язання виконано, та не бажає здійснювати жодних дій, направлених на поновлення реєстрації зупинених податкових накладних.
Позивач зазначив, що TOB «Саніба» сумлінно виконує свої зобов'язання перед TOB «Алкомікс» відповідно до Договору поставки №17/011-АС від 01.11.2017 року. Згідно видатковій накладній №660 від 10.11.2017 року TOB «Саніба» було прийнято товар, який постачався TOB «Алкомікс». Приймання-передача придбаного товару здійснювалась на складі за адресою: Одеська обл., м. Подільськ, вул. Соборна, 220. Після придбання такий товар був переданий на зберігання TOB «Котовський винзавод» на підставі договору складського зберігання №01/11-СЗ. За період з листопада 2017 року по серпень 2018 року TOB «Саніба» оплатило всю суму за поставлений товар TOB «Алкомікс» на загальну суму 133102982,10 грн., що підтверджується відповідними квитанціями.
Позивач вважає, що зупинення податкових накладних TOB «Алкомікс» контролюючим органом унеможливлює включення податку, сплаченого TOB «Саніба» у зв'язку із придбанням товарів, до податкового кредиту, чим прямо порушує права TOB «Саніба».
Ухвалою від 05.11.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 26 листопада 2018 року о 10:00 год.
У підготовчому засіданні 26.11.2018 року, враховуючи, що строк на подання відповідачем відзиву ще не сплинув, суд оголосив перерву до 12.12.2018 року до 11:00 год., та встановив позивачу 5-денний строк на подання відповіді на відзив з дня отримання відзиву, відповідачу - 5-денний строк на подання заперечень на відповідь на відзив з дня отримання відповіді, третій особі 5-денний строк на подання пояснень щодо позову або відзиву з дня отримання відзиву.
Ухвалою від 12.12.2018 року суд продовжив строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою від 12.12.2018 року суд закрив підготовче провадження і призначив справу до судового розгляду по суті на 17 січня 2019 року о 10.00 год.
У судове засідання, призначене на 17.01.2019 року на 10:00 год., з'явилися представник позивача та представник відповідача.
Третя особа - Tовариство з обмеженою відповідальністю «Алкомікс» в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомила. Пояснень щодо позовної заяви чи відзиву не надала.
Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вважав позов необгрунтованим. 11.12.2018 року представник відповідача надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що TOB «Алкомікс» направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №241 від 10.11.2017 року, однак реєстрація даної накладної була зупинена згідно направленої платнику Квитанції №1 від 22.11.2017 року. Згідно єдиного вікна приймання звітності ДФС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідних податкових накладних зупинена, оскільки вони відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2204.
Представник відповідача зазначив, що згідно виписаної податкової накладної №241 TOB «Алкомікс» постачає на адресу TOB «Саніба» товар - "Вино десертне солодке біле "Сонце в бокалі" 10 л "Bag in Box" за кодом УКТЗЕД 2204299700 у кількості 1300 шт. на загальну суму обсягу постачання 201890 грн., в т.ч. ПДВ 40378 грн. Однак, у відповідності до даних Єдиного реєстру податкових накладних TOB «Алкомікс» з 01.01.2017 року до 22.11.2017 року (дати направлення на реєстрацію податкової накладної №241 від 10.11.2017 року) придбано у підприємств-постачальників відповідний товар за кодом УКТЗЕД 2204299700 «Вино десертне солодке біле "Сонце в бокалі" 10 л» у загальній кількості 1052 шт. згідно 9 податкових накладних. В свою чергу, TOB «Алкомікс» направлено на реєстрацію до ЄРПН 12 податкових накладних із відображенням реалізації відповідного товару за кодом УКТЗЕД 2204299700 «Вино десертне солодке біле "Сонце в бокалі" 10 л» на загальну кількість - 1327 шт., в тому числі - 1300 шт. за податковою накладною №241 від 10.11.2017 року.
З огляду на відповідні обставини, у зв'язку з відповідністю податкової накладної №241 від 10.11.2017 року вимогам пп. 1 п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567, її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена.
Представник відповідача вважав, що зупинення реєстрації податкової накладної TOB «Алкомікс» №241 від 10.11.2017 року є повністю правомірним.
Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ "Саніба" (код ЄДРПОУ 41610922) зареєстроване 25.09.2017 року за № 1 556 102 0000 063818 (а.с. 18-19).
Основним видом економічної діяльності ТОВ "Саніба" є: "Оптова торгівля напоями" (КВЕД 46.34).
Згідно з Витягом з реєстру платників податку на додану вартість №1715534500783 від 11.10.2017 року, ТОВ "Саніба" зареєстроване у якості платника податку на додану вартість 05.10.2017 року (а.с. 40).
Судом встановлено, що 01.11.2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Алкомікс" (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Саніба" (Покупець) укладено договір поставки №17/11-АС, згідно з яким Постачальник зобов'язується поставити, а Покупець прийняти та оплатити Товар на умовах, визначених цим договором (а.с. 42-43).
Згідно видаткової накладної №660 від 10.11.2017 року TOB «Алкомікс» постачає на адресу TOB «Саніба» товар - "Вино десертне солодке біле "Сонце в бокалі" 10 л "Bag in Box" UA1.033.X000433-17 від 03.03.2017 року" у кількості 1300 шт. на загальну суму 242268 грн., у т.ч. ПДВ - 40378 грн. (а.с. 44).
10.11.2017 року ТОВ "Алкомікс" склало податкову накладну №241 про поставку на адресу ТОВ "Саніба" вина десертного солодкого білого "Сонце в бокалі" 10 л "Bag in Box" за кодом УКТЗЕД 2204299700 у кількості 1300 шт. на загальну суму обсягу постачання 201890 грн., в т.ч. ПДВ 40378 грн. та направило її для реєстрації в ЄРПН (а.с. 14).
22.11.2017 року на адресу ТОВ "Алкомікс" з Автоматизованої системи "Єдине вікно подання електронних документів" ДФС України, версія 2.2.16.2 надійшла Квитанція №1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно з якою, податкова накладна №241 від 10.11.2017 року доставлена до ДФС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена (а.с. 13).
Виявлені помилки: "Відповідно до п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД: 2204".
Судом встановлено, що 03.09.2018 року TOB «Саніба» звернулось з листом-претензією до TOB «Алкомікс», в якому просило останнє перерахувати штраф 10%, передбачений п.6.4 Договору №17-11-АС від 01.11.2017 року, у розмірі 13310298,21 грн. та кошти у розмірі 22183830,35 грн. як відшкодування суми ПДВ за незареєстрованими податковими накладними (а.с. 16-17).
Листом від 06.09.2018 року ТОВ "Алкомікс" повідомило ТОВ "Саніба", що підприємство вживає заходи щодо поновлення реєстрації податкових накладних.
Також судом встановлено, що на підтвердження оплати за поставлений товар від TOB «Алкомікс», TOB «Саніба» надало відповідні платіжні доручення за період з листопада 2017 року по серпень 2018 року (а.с. 45-143).
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень п.185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Приписами п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
За операціями з виконання підрядних будівельних робіт суб'єкти підприємницької діяльності можуть застосовувати касовий метод податкового обліку відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Згідно з положеннями п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Пунктом 201.10. статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Згідно з п.74.2. статті 74 Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент виникнення спірних взаємовідносин між сторонами, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 Податкового кодексу України).
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п.5 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Приписами п.п. 12,13,14,17 Порядку №1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Зазначені норми Порядку № 1246 кореспондують приписам п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п.п. 1, 2, 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , що затверджені Наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 року № 567, оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).
Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія ДФС).
Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Відповідно до п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" від 29 березня 2017 р. №190, комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно виписаної податкової накладної TOB «Алкомікс» постачає на адресу TOB «Саніба» товар - «Вино десертне солодке біле "Сонце в бокалі" 10л "Bag in Box" за кодом УКТЗЕД 2204299700 у кількості 1300 шт. на загальну суму обсягу постачання 201890 грн., в т.ч. ПДВ 40378 грн. (а.с. 14).
Однак, у відповідності до даних Єдиного реєстру податкових накладних, наданих представником відповідача, TOB «Алкомікс» з 01.01.2017 року до 22.11.2017 року (дати направлення на реєстрацію податкової накладної № 241 від 10.11.2017 року) придбано у підприємств-постачальників відповідний товар за кодом УКТЗЕД 2204299700 «Вино десертне солодке біле "Сонце в бокалі" 10 л» у загальній кількості 1052 шт. згідно 9 податкових накладних (а.с. 180).
В свою чергу, TOB «Алкомікс» направлено на реєстрацію до ЄРПН 12 податкових накладних із відображенням реалізації відповідного товару за кодом УКТЗЕД 2204299700 «Вино десертне солодке біле "Сонце в бокалі" 10 л» на загальну кількість - 1327 шт., в тому числі - 1300 шт. за податковою накладною № 241 від 10.11.2017 року (а.с. 181).
З огляду на зазначене, суд бере до уваги доводи відповідача, що у зв'язку з відповідністю податкової накладної №241 від 10.11.2017 року вимогам пп.1 п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом №567, її реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена на законних підставах.
Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно п.п.201.16.2 п.201.16 ст.201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
При цьому, покупець товару жодним чином не бере участь в цьому процесі.
Судом встановлено, що продавець - ТОВ «Алкомікс» протягом 365 календарних днів, встановлених ПК України для надання письмових пояснень та/або копій документів, зазначених у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, для реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року жодних пояснень та/або документів не надавав.
З огляду на зазначене, відповідальність в даному випадку щодо реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року несе продавець - ТОВ «Алкомікс».
Крім того, відповідно до п.6.5 Договору поставки №17/11-АС від 01.11.2017 року, у випадку не реєстрації податкової накладної у встановлені законодавством України строки та відсутності відповідного спору з контролюючим податковим органом, відсутності підстав, передбачених п.6.4 Договору поставки, Постачальник повинен відшкодувати Покупцю збитки у розмірі суми податку на додану вартість за поставлений товар, за яким не було зареєстровано податкову накладну. Якщо у подальшому така накладна була зареєстрована Постачальником (за умови сплати Постачальником відповідних санкцій, передбачених Податковим кодексом України, у разі необхідності), Покупець зобов'язується повернути Постачальнику кошти, сплачені останнім за даним пунктом Договору.
Отже, механізм для захисту майнових прав позивача у випадку не реєстрації податкової накладної у встановлені законодавством України строки закладений в п.6.5 Договору поставки №17/11-АС від 01.11.2017 року.
З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що право на оскарження зупинення реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року ТОВ "Алкомікс" у позивача відсутнє, оскільки відсутні публічно-правові відносини між позивачем та відповідачем щодо реєстрації податкової накладної.
При цьому, суд зазначає, що дії відповідача щодо зупинення реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року є такими, що відповідають критеріям, встановленим ч.2 ст.2 КАС України.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Саніба" є безпідставними та не підлягають задоволенню, а тому в їх задоволенні належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Саніба" (адреса: вул. Фонтанська дорога, 11, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 41610922) до Державної фіскальної служби України (адреса: Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), за участю третьої особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Алкомікс" (адреса: вул. Космонавтів, 32, каб. 1106, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ 40957902), про визнання протиправними дій ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, щодо зупинення реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року ТОВ "Алкомікс"; зобов'язання ДФС України внести до Єдиного реєстру податкових накладних відомості щодо реєстрації податкової накладної №241 від 10.11.2017 року ТОВ "Алкомікс" датою їх фактичного отримання ДФС України - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 28 січня 2019 року.
Суддя В.В. Андрухів
.