
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2019 року м. Київ №826/15664/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У червні 2018р. позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача сформувати та подати до Головного управління ДКСУ у м. Києві подання про повернення помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 10570 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 06.03.2018 №ПН 2488.
Позов обґрунтовано тим, що позивача звільнено від сплати збору згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", як особу, яка придбала житло вперше, тому помилково сплачений збір підлягає поверненню.
Від ГУ ПФУ в м. Києві до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмо-вити в задоволенні позову з тих підстав, що органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією відносно прав власності на нерухоме майно.
Дослідивши докази у справі, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.
02 липня 2018р. позивач звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 10570 грн., копія якої наявна у справі, посилаючись на те, що звільнена від його сплати у зв'язку з придбанням житла вперше.
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 11.07.2018 №37234/05, копія якого наявна у справі, відповідач повідомив позивачу про відсутність офіційного джерела інформації, яке б підтверджувало, що житло придбавалося особою вперше.
Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються правомірності відмови відповідача у поверненні позивачу сплаченого ним збору.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання визначено положеннями Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 9 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізич-ні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсій-не страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).
Згідно з п. 151 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, орга-нізаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як вбачається з наявних у справі копій договору купівлі-продажу квартири від 06.03.2018, посвідченого і зареєстрованого в реєстрі за №119 приватним нотаріусом Київсь-кого міського нотаріального округу Пинзеник О.М., витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 06.03.2018 №116354173, позива-чем придбано квартиру АДРЕСА_2.
Факт сплати позивачем збору обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 10570 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується сторонами і підтверджується квитанцією від 06.03.2018 №ПН2488, копія якої наявна у справі.
Згідно з наявною у справі Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 05.09.2018 №136642514 відсутні інші відомості про придбання позивачем житла, що дає суду підстави для висновку про придбання вищевказаної квартири вперше.
Також у цій довідці містяться записи про право власності позивача на 1/4 іншої квартири згідно із свідоцтвом про право на спадщину №1959 від 10.11.2017 та на житловий будинок згідно із договором дарування №523 від 06.05.2012, однак вказані відомості сто-суються набуття позивачем у власність об'єктів нерухомого майна у порядку спадкування і дарування, що не спростовує придбання вищевказаної квартири вперше.
Відповідач не надав заперечень і доказів, які б спростували надані позивачем докази. Посилання відповідача у відзиві на те, що органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією про придбання житла вперше, суд вважає формальними і такими, що не спростовують можливість встановлення відповідачем відповідних фактів.
Беручи до уваги твердження позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбала житло, тому на підставі п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" і п. 151 Порядку №1740 була звільненою від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності докумен-тального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з опера-цій купівлі-продажу нерухомого майна.
На час придбавання позивачем житла і звернення до відповідача із заявою чинне на-ціональне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав, свобод чи інте-ресів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухо-мого майна" покладений на Пенсійний фонд України.
Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).
Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).
Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.
Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.
Водночас, враховуючи, що позивач була звільненою від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатила цей збір у розмірі 10570 грн., суд, погоджуючись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена нею помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу за поданням відповідача.
За цих обставин суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної без-діяльності, що полягає у не складенні подання про повернення позивачу помилково сплаче-ного збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 10570 грн., у зв'язку з чим та згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд виходить за межі позовних вимог у цій частині.
З метою поновлення порушеного права позивача на повернення їй помилково спла-чених коштів суд вважає частково обґрунтованою і такою, що підлягає частковому задово-ленню вимогу про зобов'язання відповідача сформувати подання до ГУ ДКС у м. Києві про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 10570 грн.
Водночас дана вимога у частині зобов'язання відповідача подати вказане подання до ГУ ДКС у м. Києві не підлягає задоволенню, оскільки згідно з приписами Порядку №787 подання подається особою разом із заявою, тобто ці дії вчиняються позивачем самостійно.
З огляду на часткове задоволення позову та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 704,80 грн., сплачений позивачем згідно з платіжним дорученням від 11.09.2018 №352, слід стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у сумі 234,93 грн. пропорційно розміру задоволеної позовної вимоги.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не складення подання до Головного Управління Державної казначейської служби у м. Києві про повернення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 10570 грн. (десять тисяч п'ятсот сімдесят гривень).
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві сформувати подання до Головного Управління Державної казначейської служби у м. Києві про повер-нення ОСОБА_1 збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 10570 грн. (десять тисяч п'ятсот сімдесят гривень).
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову в іншій частині.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судовий збір у сумі 234,93 грн. (двісті тридцять чотири гривні 93 коп.) на користь ОСОБА_1.
Позивач: ОСОБА_1;
АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-298 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Костенко