
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
29 січня 2019 р. № 520/493/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді - Кухар М.Д.
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
представника позивача- Острицького А.О.,
представника відповідача -ОСОБА_1,
представник третьої особи - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 код НОМЕР_1) до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Москалівська, буд. 58,м. Харків,61000, код ЄДРПОУ41430678) , третя особа: Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 16,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ34859512) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з заявою в порядку ст. 287 КАС України, в якій просить суд визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття повідомлення державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах міста Харків Головного територіального Управління юстиції у Харківській області про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 14.01.2019 р. № 2594, та протиправним повернення виконавчого листа без виконання виконавчого листа виданого 22.03.2018 р. Харківським окружним адміністративним судом по справі № 820/5322/17.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 14.01.2019 р. № 2594.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач правом подання відзиву не скористався. В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, про час дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, до суду надала клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
07.12.2017 р. Харківський окружний адміністративний суд розглянувши матеріали адміністративної справи № 820/5322/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Харківського обласного військового комісаріату про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії прийняв постанову якою позовні вимоги задоволено частково, зокрема, зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат здійснити перерахунок розміру одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_2 в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, індексації, які ОСОБА_2 отримував під час проходження військової служби, здійснити виплату суми перерахунку.
Зазначена постанова набрала законної сили 23.02.2018 року.
Для виконання зазначеної постанови 22.03.2018 р. Харківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист.
Для виконання зазначеної постанови Харківським окружним адміністративним судом 22.03.2018 р. видано виконавчий лист. Зазначений виконавчий лист звернуто до виконання до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах міста Харків Головного територіального Управління юстиції у Харківській області.
14.01.2019 головним держаним виконавцем Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах м. Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області ОСОБА_1 було прийнято Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувану без прийняття до виконання №2594 з підстав того, що виконавчий документ пред'явлено не за місцем або не за підвідомчістю.
Вказаним повідомленням відповідач зазначив, що вказаний виконавчий лист належить до виконання відділом примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Харківській області оскільки Харківській обласний військовий комісаріат є територіальним органом центрального органу виконавчої влади.
Надаючи правову оцінку доводам позивача, викладеним в позовній заяві, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 10 закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року № 1932-ХП встановлює, що Міністерство оборони України як центральний орган виконавчої влади забезпечує проведення в життя державної політики у сфері оборони, функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність і підготовку Збройних Сил України до здійснення покладених на них функцій і завдань.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Пунктом 1 Положення про військові комісаріати затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2013 р. № 389 визначено, що військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Військові комісаріати утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві, інших містах, районах, районах у містах.
Військові комісаріати утворюються, реорганізуються та ліквідуються Міноборони за поданням начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил.
Пункт 3 Положення про військові комісаріати встановлює, що військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей та м. Києва підпорядковуються оперативному командуванню, в зоні відповідальності якого вони перебувають згідно з військово-адміністративним поділом території України. Районні, обєднані, міські, обєднані міські, військові комісаріати підпорядковуються відповідному обласному військовому комісаріату, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України. Безпосереднє керівництво військовими комісаріатами і контроль за їх діяльністю здійснюють відповідні оперативні командування, а загальне - командування Сухопутних військ Збройних Сил, яке узгоджує основні питання діяльності військових комісаріатів з відповідними структурними підрозділами Генерального штабу та Міноборони.
Відповідно до п. 16 вказаного Положення особовий склад військових комісаріатів, а також транспорт і матеріально-технічні засоби зазначених комісаріатів утримуються за рахунок кошторису Міноборони.
З аналізу вказаних норм вбачається, що Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади та військового управління.
Обласні військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що утворюються, фінансуються та підпорядковуються Міністерству оборони України.
Відтак, Харківський обласний військовий комісаріат є територіальним підрозділом Міністерства оборони України.
Відповідно до абзацу 4.5. ч 4. Розділу І Інструкції з організації примусового виконання рішень затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 відділу примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підвідомчі рішення, за якими: боржниками є територіальні органи центральних органів виконавчої влади та їх структурні підрозділи, місцеві суди, міські районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, місцеві прокуратури, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.
Відповідно до п. 10 ч. 4 ст. 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо виконавчий документ пред'явлено не за місцем виконання або не за підвідомчістю.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 268-272, 287, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах м. Харкова Головного територіального управління юстиції у Харківській області, третя особа Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275-277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286-288 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.