
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 січня 2019 року Справа № 280/4479/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., при секретарі судового засідання Гопки Л.І.
за участю:
представника позивача - Безрукова С.О.
представника відповідача - Вірченко Р.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Запоріжбіосинтез" в особі ліквідатора (69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, б. 17, код ЄДРПОУ 05379553)
до Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр.Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Запоріжбіосинтез" в особі ліквідатора (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0011211403 від 19.07.2018, яким застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 510 грн.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем 19.07.2018 складено податкове повідомлення-рішення № 0011211403 на підставі Акту перевірки № 908/08-01-14-03/05379553 від 13.07.2018, яким встановлено порушення п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України та накладено штрафні санкції у розмірі 510 грн. Позивач не згодний із винесеним податковим повідомленням-рішенням із наступних підстав.
28.04.2017 акціонерами ПрАТ «Запоріжбіосинтез» було прийнято рішення про ліквідацію. З дати внесення до Єдиного державного реєстру відомостей про те, що позивач перебуває у процесі припинення та поданих до Вознесенівського управління у м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області відповідних документів пройшло більше року, однак позивач не отримував жодних документів про призначення позапланової перевірки, жодних документів відповідачем не запитувалось та не направлявся відповідний запит. Вважає, що ПрАТ «Запоріжбіосинтез» не відмовляв у наданні документів, оскільки такі не витребовувались. Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 29.10.2018 було відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 26.11.2018.
12.11.2018 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву відповідача, в якому він вказує, що з позовними вимогами не згодний та просить у їх задоволенні відмовити. Суду повідомив, що у зв'язку з отриманням відомостей з Єдиного державного реєстру від 28.04.2017 № 110311000230111449 про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи ПрАТ «Запоріжбіосинтез», відповідно до п.п. 20.1.4п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та згідно наказу ГУ ДФС у Запорізькій області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» від 11.07.2018 № 2282 з 11.07.2018 було розпочато документальну позапланову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 05.07.2018 та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 11.07.2018. Головним державним ревізором-інспектором було здійснено вихід на податкову адресу підприємства з метою вручення посадовим особам наказу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки від 11.07.2018 № 2282 та направлення на перевірку від 11.07.2018 № 1523. Було встановлено, що за вказаною юридичною адресою не встановлено знаходження офісного приміщення позивача, що унеможливило вручення копії наказу на направлення. 11.07.2018 було складено Акт № 893/08-01-14-03/05379553 про відсутність посадових осіб підприємства за податковою адресою та Акт від 11.07.2018 № 894/08-01-14-03/05379553 про неможливість вручення наказу від 11.07.2018 № 2282 на направлення на перевірку від 11.07.2018 № 1523.
Крім того, у відповідь на запит щодо встановлення місцезнаходження платника податків від 11.07.2018№ 322/08-01-14-03 від оперативного управління Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області отримано відповідь про те, що підприємство за адресою: 69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський р-н, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 17 не знаходиться.
У зв'язку з ненаданням ліквідатором ПрАТ «Запоріжбіосинтез» первинних документів, які необхідні для проведення перевірки у зв'язку із припиненням підприємства, було складено Акт про ненадання документів, необхідних для проведення документальної позапланової перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 11.07.2018, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 11.07.2018 № 908/08-01-14-01/05379553 від 13.07.2018. Вважає накладення штрафу на позивача правомірним та просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні 26.11.2018 було оголошено перерву до 10.12.2018.
Ухвалою ід 10.12.2018 підготовче судове засідання було відкладено до 27.12.2018.
27.12.2018 судом в судовому засіданні було постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду на 21.01.2019.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру позивач з 28.04.2017 перебуває в стані припинення.
Судом встановлено, що 11 липня 2018 року відповідачем був прийнятий наказ № 2282 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Запоріжбіосинтез», в якому зазначено провести документальну позапланову виїзну перевірку ПрАТ «Запоріжбіосинтез» з 11.07.2018 року. Перевірку провести за період діяльності з 01.01.2015 по 11.07.2018 з метою перевірки питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства та за період діяльності з 01.01.2011 по 11.07.2018 правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
На виконання прийнятого наказу від 11.07.2018 року № 2282 відповідачем було видано направлення на перевірку від 11.07.2018 № 1523 на проведення документальної позапланової виїзної перевірки позивача тривалістю 5 робочих днів з 11 липня 2018 року.
11.07.2018 головним державним ревізором-інспектором відділу перевірок інших галузей економіки управління аудиту Головного управління ДФС у Запорізькій області Астрейко А.А. була здійснена перевірка наявності місцезнаходження за податковою адресою підприємства: м. Запоріжжя, Дніпровський р-н, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 17 та встановлено відсутність посадових осіб позивача за вказаною податковою адресою, про що складений Акт «Перевірки наявності підприємства (посадових осіб підприємства) за податковою адресою» № 893/08-01-14-03/05379553.
Крім того, 11.07.2018 посадовою особою відповідача було складено також акт «Про неможливість вручення документів платнику податків ПрАТ «Запоріжбіосинтез» № 894/08-01-14-03/05379553.
13.07.2018 було складено Акт «Про не надання документів, необхідних для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПрАТ «Запоріжбіосинтез» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 05.07.2018, та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по 11.07.2018» № 908/08-01-14-03. У вищезгаданому Акті зазначено, що під час виходу було встановлено відсутність посадових осіб позивача за адресою: 69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 17 на час прибуття, розпочати та провести перевірку у терміни, визначені в направленні на її проведення не є можливим.
На підставі Акту № 908/08-01-14-03 від 13.07.2018 встановлено порушення п. 85.2 ст. 85 ПК України, на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і п. 121.1 ст. 121 ПК України відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 19.07.2018 № 0011211403 та застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 510 грн.
Згідно з пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.
Вимогами пункту 73.3 статті 73 Кодексу встановлено, що Контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки" під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків: податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування; акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.171 пункту 14.1 статті 14 цього кодексу визначено, що термін податкова інформація вживається у значенні, визначеному Законом України «Про інформацію».
Згідно зі ст. 16 Закону України «Про інформацію» податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
До суб'єктів інформаційних відносин відповідно до ст. 4 Закону України «Про інформацію» відносяться фізичні особи; юридичні особи; об'єднання громадян; суб'єкти владних повноважень.
Крім того, відповідно до Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" від 27.12.2010 N 1245, податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі діяльності і необхідні для реалізації покладених на органи державної податкової служби завдань і функцій.
Податкова інформація надається органам державної податкової служби періодично або за окремим письмовим запитом таких органів у безоплатному порядку.
Учасниками інформаційних відносин є громадяни, юридичні особи або держава, які набувають передбачених законом прав і обов'язків у процесі інформаційної діяльності.
Так, відповідно до пунктів 9, 10 Порядку органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.
Запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу.
У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Отже, отримавши такий запит, платник податків зобов'язаний подати органу державної податкової служби інформацію, визначену у запиті, та її документальне підтвердження.
Лист суб'єкта інформаційних відносин, що надсилається на запит органу державної податкової служби, повинен містити (п. 15 Порядку № 1245): номер та дату запиту органу державної податкової служби, на який надається відповідь; інформацію, що запитується органом ДПС.
Судом встановлено, що уповноваженою особою відповідачка було здійснено вихід за юридичною адресою позивача та складено Акт «Перевірки наявності підприємства (посадових осіб підприємства) за податковою адресою» № 893/08-01-14-03/05379553 та акт «Про неможливість вручення документів платнику податків ПрАТ «Запоріжбіосинтез» № 894/08-01-14-03/05379553. Зазначене в судовому засіданні підтвердив допитаний в судовому засіданні свідок Астрейко А.А., яка безпосередньо здійснювала вихід на підприємство та складала вищевказані Акти.
Однак, як встановлено судовому засіданні та не спростовано документально відповідачем запити контролюючого органу про надання позивачем інформації та документального підтвердження не направлялися, у зв'язку з чим у позивача відсутній обов'язок з її надання.
Як вказувалось раніше, у зв'язку із отриманням повідомлення з Єдиного державного реєстру від 28.04.2017 № 11031100023011449 про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи ПрАТ «Запоріжбіосинтез», відповідачем прийнято наказ на проведення позапланової виїзної перевірки відповідно до вимог пп. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.
Стаття 78 Податкового кодексу України визначає обставини для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, зокрема відповідно до підпункт 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу визначає такою підставою наступне: розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків.
Відповідно до п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки
За приписами п. 78.7 ст. 78 Податкового кодексу України перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної позапланової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.
З обставин справи вбачається, що подією, яка потягла за собою накладення штрафу за неподання документів контролюючому органу, відповідач вважає відсутність позивача за адресою: 69069, Запорізька область, м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Дніпропетровське шосе, буд. 17 та не наданням ліквідатором ПрАТ «Запоріжбіосинтез» первинних документів, які необхідні для проведення перевірки у звязку із припиненням підприємства.
Згідно з п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Як встановлено п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України, незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень.
Оскільки як до так і після початку перевірки контролюючим органом не вимагалось надання документів від позивача, відсутній склад правопорушення, передбаченого п. 121.1 ст. 121 Податкового кодексу України, відповідно, відповідачем необґрунтовано застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 510 грн. податковим повідомленням-рішенням № 0011211403 від 19.07.2018.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0011211403 від 19.07.2018 року, винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Запорізькій області.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Запоріжбіосинтез" в особі ліквідатора (69069, м. Запоріжжя, вул. Дніпровське шосе, б. 17, код ЄДРПОУ 05379553) сплачену суму судового збору в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166, код ЄДРПОУ 39396146).
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Повний текст рішення виготовлено 28.01.2019.
Суддя А.В. Сіпака