Рішення № 79461140, 28.01.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2019
Номер справи
200/13881/18-а
Номер документу
79461140
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2019 р. Справа№200/13881/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Христофоров А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Ювілейна, б. 10, м. Краматорськ, Донецька область, рнокпп: НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (вул. Героїв Небесної сотні, 23, м. Краматорськ, Донецька область, код ЄДРПОУ: 25953617) про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

19 грудня 2018 року на адресу суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 з позовними вимогами до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про:

- визнання протиправною та скасування відмови від 29 листопада 2018 року Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради “Про відмову у взятті на облік як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції ОСОБА_1”;

- зобов’язання Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради вчинити дії щодо взяття ОСОБА_1 на облік як особу, що переміщується з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції, з метою захисту житлових прав ОСОБА_1, як особи з числа дітей –сиріт.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач згідно відомостей з обліково-статистичної картки з 2004 року перебувала на навчанні в Сніжнянській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті № 5 Донецької обласної ради. З 04.04.2014 року відповідно до довідки Департаменту освіти та науки була переведена на навчання в Миколаївську спеціальну загальноосвітню школу-інтернат № 7 Донецької обласної ради (м. Миколаївка, вул. Синецького,15), яку закінчила в 2018 року. Зареєстрована позивач в гуртожитку училища за адресою вул. Ювілейна, 10.

29.11.2018 року позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради та отримала відмову про взяття на облік її як внутрішньо-переміщеної особи на підставі відсутності факту переміщення з району проведення антитерористичної операції.

Вважає дії відповідача з відмови у видачі довідки внутрішньо переміщеної особи такими, що порушують її права, та звернулась до суду за захистом своїх прав.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що позивач 29 жовтня 2018 року звернулась до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині 1 цієї статті. Відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року, довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Згідно з п. 8 Порядку заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абз. 2 п.4 Порядку № 509,- не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання. Управління відмовило ОСОБА_1 у взятті на облік як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, тому, що місце проживання ОСОБА_1ІНФОРМАЦІЯ_1, не відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року.

Просить відмовити у задоволені позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, (РНОКПП НОМЕР_1), згідно ст. 43 КАС України здатна здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 25953617), згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.

Згідно з копією паспорту громадянина України серії ВТ 175834, ОСОБА_1 є уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_3. Мала з 11 жовтня 2014 року зареєстроване місце проживання Слов’янським МВ ГУДМС України в Донецькій області за адресою м. Миколаївка вул. Синецького, буд. 15., Управлінням реєстраційних повноважень ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради 03 жовтня 2018 року зареєстровано місце проживання фізичної особи – м. Краматорськ, вул. Ювілейна, буд. 10.

Відповідно до свідоцтва про народження серії I-НО № 043257, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Торезького міського управління юстиції Донецької області 17 грудня 2005 року, ОСОБА_1 народилась 28 жовтня 1999 року, місце народження – м. Торез Донецької області, у графі мати зазначено ОСОБА_2, батько - ОСОБА_3.

Довідкою, виданою відділом реєстрації актів цивільного стану Торезького міського управління юстиції від 17 грудня 2005 року № 155-07-23 підтверджено, що відомості про батька записані за заявою матері згідно з ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії I-НО № 52854 від 18 травня 2011 року, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Торезького міського управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_2 померла 03 липня 2007 року.

Рішенням Виконавчого комітету Торезької міської ради від 16.02.2011 року № 74 влаштовано малолітню ОСОБА_1 до державного закладу на повне державне утримання, рухомого та нерухомого майна, яке підлягає закріпленню за малолітньою ОСОБА_1, немає. Вказано, що по досягненню повноліття ОСОБА_1 буде забезпечена житлом згідно з чинним законодавством.

Рішенням Виконавчого комітету Торезької міської ради від 15.06.2011 року № 279 надано малолітній ОСОБА_1 статус дитини-сироти.

Згідно обліково-статистичної карти дитини № 0039288, ОСОБА_1 15 березня 2000 року проживала в Торезькому будинку для дітей дошкільного та шкільного віку у м. Торез, Донецька область, вул. Курська, 39; з 19.02.2004 року в Сніжнянській загальноосвітній школі-інтернат для дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, із затримкою психічного розвитку, ОСОБА_4 за адресою м. Сніжне, Донецька область, вул. Ціолковського, 1.

Довідкою Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації вказано, що з 04.04.2014 року по 30.08.2018 року ОСОБА_1 навчалась у Миколаївській спеціальній загальноосвітній школі - інтернаті № 7 Донецької обласної ради, до якого її було переведено зі Сніжнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату I-II ступенів № 5 Донецької обласної ради з 04.04.2014 року та перебувала на повному державному забезпечені.

29 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщену особу.

Управлянням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради 29 листопада 2018 року відмовлено у взятті на облік ОСОБА_1 як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідно до пп. 1 п. 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підстава: місце реєстрації Вашого проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, б. 15 не відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р.

Позивач не погоджується з даним висновком відповідача за наслідком чого звернувся до суду.

Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 1 Конституції України Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. (ст. 3 Конституції України)

Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Частиною 3 ст. 52 Конституції України закріплено, що утримання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, покладається на державу. Держава заохочує і підтримує благодійницьку діяльність щодо дітей.

Згідно ст. 25 Закону України “Про охорону дитинства” діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які до передачі під опіку чи піклування, влаштування в дитячі будинки сімейного типу, прийомні сім’ї, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не мали впорядкованого житла або вселення яких у приміщення, що зберігалося за ними, неможливе внаслідок його знищення чи пошкодження або з інших поважних причин, що унеможливлюють проживання там цих дітей, забезпечуються позачергово впорядкованим житлом за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім’ї громадян, відповідні заклади або за місцем обліку внутрішньо переміщених осіб, якщо вони зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1, як дитина-сирота, після закінчення навчання має бути забезпечена соціальним житлом або гуртожитком за місцем походження або попереднім місцем проживання до влаштування її до навчального закладу.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Частиною 2 статті 4 Закону в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” від 24.12.2015 року, що набрав чинності з 13.01.2016 року, встановлено, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

В розумінні цього Закону адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій статті 1 Закону.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік такої особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ст. 4 Закону № 1706).

Пунктом 1 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, визначено, що цей порядок регулює механізм видачі довідки про взяття на облік особи внутрішньо переміщеної особи.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” для отримання довідки переміщена особа звертається особисто із заявою за формою про взяття на облік до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення за фактичним місцем проживання.

Разом із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщена особа пред'являє: документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України; за наявності - документ, що підтверджує факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними в статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” (документ, що підтверджує громадянство України, посвідчує особу чи її спеціальний статус, із відміткою про реєстрацію місця проживання, військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на нерухоме майно); у разі необхідності - свідоцтво про народження дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. (п. 4 Порядку, в редакції на момент видачі довідки).

У день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу ( п. 6 Порядку).

Відповідно до абз. 3 ч. 7 ст. 4 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” у разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документу, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).

При цьому, підставами для відмови у видачі довідки (в редакції на момент видачі довідки) є: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, визначені у статті 1 цього Закону; 2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення; 4) у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені частиною сьомою цієї статті; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.

У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови.

Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ОСОБА_1Ю була переведена до Миколаївської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 7 Донецької обласної ради зі Сніжнянської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату I-II ступенів № 5 Донецької обласної ради 04.04.2014 року.

Місто Сніжне є тимчасово окупованою територією. Тобто ОСОБА_1 на дату - 04.04.2014 року мала право стати на облік як внутрішньо-переміщена особа.

З 11.10.1014 року була зареєстрована Слов’янським МВ ГУДМС України в Донецькій області за адресою м. Миколаївка вул. Синецького, буд. 15.

Управлінням реєстраційних повноважень ведення реєстру територіальної громади Краматорської міської ради 03 жовтня 2018 року зареєстровано місце проживання фізичної особи ОСОБА_5, – м. Краматорськ, вул. Ювіленйна, буд. 10, про що в її паспорті серії ВТ № 175834 є відповідна відмітка.

Управлянням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради 29 листопада 2018 року відмовлено у взятті на облік ОСОБА_1 як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції відповідно до пп. 1 п. 8 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підстава: місце реєстрації Вашого проживання: ІНФОРМАЦІЯ_4, б. 15 не відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 1085-р.

Таким чином, судом встановлено, що на момент подання заяви про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи, ОСОБА_1Ю мала реєстрацію на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження.

Відповідно до абз. 6 ч. 10 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо - переміщених осіб» особа має право звернутися із заявою повторно, якщо у неї з’явилися підстави, визначені у статті 1 цього Закону, або усунуті підстави для відмови у видачі довідки, передбачені цією статтею, чи оскаржити рішення про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до суду.

Тобто, суд звертає увагу позивача на те, що вона має право звернутися із заявою про надання довідки про взяття на облік її як внутрішньо-переміщену особу після зняття її з місця реєстрації на підконтрольній Україні території.

Проте суд наголошує, що на момент звернення з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи 29 листопада 2018 року підстави для взяття на облік ОСОБА_1Ю відсутні, оскільки остання має зареєстроване місце проживання на території м. Краматорськ.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1Ю є такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26 грудня 2018 року позивачу відстрочено сплату судового збору за подання позову до адміністративного суду.

Судовий збір в порядку статті 139, ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Ювілейна, б. 10, м. Краматорськ, Донецька область, рнокпп: НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (вул. Героїв Небесної сотні, 23, м. Краматорськ, Донецька область, код ЄДРПОУ: 25953617) про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути за рахунок ОСОБА_1 (місце реєстрації: вул. Ювілейна, б. 10, м. Краматорськ, Донецька область, рнокпп: НОМЕР_1) на користь Державної судової адміністрації України (01021, м. Київ, вул. Липська, буд. 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір у сумі 704,80 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено 28.01.2019 року.

Суддя Христофоров А.Б.