
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2019 р. Справа№200/12747/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84122, АДРЕСА_1), звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3). Позовні вимоги вмотивовані тим, що у грудні 2017 року на виконання постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області № 243/8100/17 відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017. Відмова відповідача у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів, донарахованих і виплачених йому на підставі рішення суду, у зв'язку з порушенням строків їх виплати є протиправною, оскільки таке право передбачено Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати". Просив визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення нарахування та виплати компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії з 01.01.2016 по 31.12.2017; зобов'язати здійснити нарахування та виплату компенсації втрати частини грошових доходів, у зв'язку із порушенням строків виплати пенсії згідно постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 3 жовтня 2017 року за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, відповідно до вимог Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001р. №159.
17 грудня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 263 КАС України.
14 січня 2018 року ухвалою суду призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Відповідачем надано відзив в якому викладено заперечення проти задоволення позовних вимог, вмотивоване тим, що на виконання рішення суду у справі №243/8100/17, яке набрало законної сили 15.11.2017 перераховано розмір пенсії та здійснено виплату за період з 01.01.2016 по 31.11.2017 у розмірі 61941,54 грн. шляхом перерахування грошових коштів на рахунок позивача. Вважає, що нарахована за рішенням суду доплата виплачена своєчасна. Крім того, при здійснені виплати суми доплату 27.12.2018 відсутня затримка на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів за період виплати з 01.11.2017 по 31.12.2017, у зв’язку чим вимога про компенсацію є необґрунтованою.
22 січня 2019 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в той самий день.
Представники сторін до суду з’явилися, надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 84122, АДРЕСА_1) є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якому була призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
3 жовтня 2017 року постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області у справі №243/8100/17, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2017 року (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/70339671) скасовано рішення № 52 від 15 вересня 2017 року Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області «Про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1М.»; зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чинного станом на 01 жовтня 2013 року, Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268», починаючи з 01 січня 2016 року.
Згідно наданого розрахунку доплат проведена за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, загальний розмір склав – 61941,54 грн. Виплата здійснена – 27.12.2017.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (надалі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (надалі - Порядок №159).
Згідно із ст. 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Зі змісту вказаних норм слідує, що їх дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Пунктом 2 Порядку №159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
У п. 4 Порядку закріплено, що сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першочерговості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.
Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Використане у ст. 3 Закону № 2050-ІІІ та п. 4 Порядку формулювання, що компенсація обчислюється як добуток «нарахованого, але не виплаченого грошового доходу» за відповідний місяць, означає, що має існувати обов'язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.
Отже, основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). Водночас компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1-3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але невиплачені.
Аналогічний підхід до застосування вказаних норм права Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 (справа №336/4675/17), від 21.06.2018 (№523/1124/17), від 03.07.2018 (справа № 521/940/17), від 18.07.2018 (справи №№ 185/515/16-а(2-а/185/5/17), 490/6755/15-а) від 15.08.2018 (справа № 653/3356/17) та від 05.10.2018 (справа № 162/787/16-а).
Первинною умовою нарахування компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати є наявність вини відповідача.
У цій справі позивач просить нарахувати компенсацію на суму донарахованої пенсії, яка виплачена йому на підставі судового рішення – постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 3 жовтня 2017 року №243/8100/17, що набрало законної сили 15.11.2017.
Несвоєчасне нарахування сум відбулось з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
З урахуванням викладеного вище, беручи до уваги те, що суму донарахованої пенсії позивачу вчасно не виплачено з вини відповідача, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на одержання компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії на один і більше календарних місяців за період з 01.01.2016 по 31.10.2017.
В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки термін порушення виплати не перевищує один календарний місяць.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії за період з 01.01.2016 по 31.10.2017.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, здійсненої на виконання постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 3 жовтня 2017 року №243/8100/17, за період з 01.01.2016 по 31.10.2017.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.