
Справа № 638/1522/17
Провадження № 2-а/638/15/19
РІШЕННЯ
іменем України
16.01.2019 Дзержинський районний суд міста Харкова у складі
головуючого судді Штих Т.В.,
при секретарі Тарасовій О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
встановив:
Позивач звернулась до Дзержинського районного суду міста Харкова з позовом до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне, що вона є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово непідконтрольній Українській владі території. У зв'язку зі здійсненням антитерористичної операції на Сході України вона була змушена виїхати із м. Донецьк Донецької області до м. Харків, де мешкає й наразі.
25.08.2016 року вона звернулась до Департаменту реєстрації Харківської міської ради із заявою № 18262522 на отримання Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, а саме будинку АДРЕСА_1, співвласницею якого вона є. Згідно отриманих відомостей від 25.08.2016 року з реєстру прав власності на нерухоме майно 03.08.2008 року ОСОБА_3 на підставі дублікату договору купівлі-продажу, 1-3632, 06.10.1987, посвідченого Шостою донецькою держконторою, зареєстровано 66/100 частки у спільний з позивачкою частковій власності на житловий будинок АДРЕСА_1, загальною площею 111,1 кв.м. позивач вважає, що її права порушені, так, як рішенням Київського районного суду м. Донецька від 06.12.1989 року № 2-1620/89, яке набрало законної сили 17.12.1989 року та не було скасовано, встановлено, що сторони по даній справі, а саме ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є співвласниками домоволодіння АДРЕСА_1. Відповідач згідно договору купівлі-продажу від 06.10.1987 року придбав частину вказаного будинку у долевому співвідношенні 66/100 частин домоволодіння. Позивач же в процесі свого проживання в будинку здійснила самовільні прибудови під літерою А-1, які належним чином прийняті та узаконені. Внаслідок чого за наданим суду експертним висновком БТІ м. Донецька від 17.05.1989 року доля співвласників в домогосподарстві після цього складає: позивача - 70/100, відповідача - 30/100 частин домогосподарства.
На підставі викладеного вище, рішенням Київського районного суду м. Донецька від 06.12.1989 року №2-1620/89, за позивачкою, ОСОБА_1, закріплено право 70/100 частин домогосподарства АДРЕСА_1, а за ОСОБА_3 - право на 30/100 частин цього домоволодіння.
В зв'язку з чим позивачка просить скасувати запис № 22345452 від 03 березня 2008 року про проведення державної реєстрації права власності на 66/100 частки нерухомого майна, а саме житлового будинку з житловою прибудовою та з надвірними побудовами, які знаходять адресою АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_3, на підставі дублікату договору купівлі-продажу, 1- 3632 від 06.10.1987, посвідченого Шостою Донецькою держконторою.
В судовому засіданні позивачка наполягала на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача департаменту реєстрації Харківської міської ради заперечувала проти позову. Надала письмові заперечення, просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про час та дату судового засідання повідомлявся належним чином. Причину неявки суду не повідомив.
Вислухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши надані докази. Суд приходить до наступного.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» внесені зміни до відповідних законодавчих актів, якими розширені повноваження органів місцевого самоврядування, в тому числі в сфері державної реєстрації.
Департамент реєстрації Харківської міської ради є виконавчим органом міської ради, до повноважень якого віднесена, поряд з іншим, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень здійснюється Департаментом реєстрації Харківської міської ради на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 затверджено Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок), який регламентує умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав.
Відповідно до ст. 6 Закону до суб'єктів державної реєстрації прав належать: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти.
До організаційної системи державної реєстрації прав також входять державні реєстратори.
Таким чином, в зв'язку зі змінами в чинному законодавстві, на теперішній час законом визначена множинність суб'єктів, що надають послуги в сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно.
Як вбачається з заявленого позову, оскаржувана державна реєстрація права власності на на 66/100 частин житлового будинку з житловою прибудовою та надвірними побудовами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_3 проведена в 2008 році реєстратором комунального підприємства «Донецьке міське бюро технічної інвентаризації».
Спірні правовідносини виникли до моменту створення Департаменту реєстрації. Права та законні інтереси позивача Департаментом та його посадовими особами не порушувались, відсутні незаконні дії або бездіяльність, які можуть бути оскаржені позивачем до суду.
Станом на сьогодні, законодавчо визначена процедура внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та скасування записів в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Статтею 26 Закону визначено підстави внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, змін до них та їх скасування.
Записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав та скасовується.
Внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора здійснюються у порядку, передбаченому для державної реєстрації прав (крім випадків, коли такі дії здійснюються у порядку, передбаченому статтею 37 цього Закону).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1141 від 26.10.2011 затверджено Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 41 вказаного Порядку передбачено, що державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
У разі скасування на підставі рішення суду державної реєстрації прав, проведеної до 1 січня 2013 р. відповідно до законодавства, що діяло на момент такої реєстрації, записів про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 р., за відсутності державної реєстрації таких прав у Державному реєстрі прав державний реєстратор переносить до Державного реєстру прав записи про державну реєстрацію прав, що містяться в інформаційних системах, та вносить запис про скасування державної реєстрації прав.
Внесення записів про скасування державної реєстрації прав здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Чинним законодавством України визначено процедуру державної реєстрації речових прав на нерухоме майно суб'єктами державної реєстрації прав виключно за заявочним принципом.
Відповідно до ч. 5 ст. З Закону, яка кореспондується з п. 6 Порядку встановлено, що державна реєстрація прав проводиться за заявами у сфері державної реєстрації прав будь- яким державним реєстратором з урахуванням вимог, встановлених абзацами першим - третім цієї частини, крім випадку, передбаченого абзацом п'ятим цієї частини.
Пунктом 26 Порядку визначено, що державна реєстрація прав може проводитися за заявою заявника шляхом звернення до фронт-офісів, що забезпечують прийняття та видачу відповідно до цього Порядку документів під час державної реєстрації прав. У разі подання заяви та документів, необхідних для державної реєстрації прав, до фронт-офісу уповноважена особа такого фронт-офісу вчиняє усі дії щодо прийняття та видачі документів для державної реєстрації прав, передбачені цим Порядком та здійснення яких покладається на уповноважену особу.
Статтею 2 Закону передбачено, що заявник - це, зокрема, власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Частиною 1 статті 5 ЦПК України визначено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Враховуючи все викладене, суд приходить до висноку про необхідність відмови в позовних вимогах.
Керуючись ст.ст. 241-247 КАС України, суд, -
ухвалив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, ОСОБА_3 про визнання недійсним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Судовий збір вважати сплачений позивачкою.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття рішення судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий: Т.В. Штих