
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повне)
23 січня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3870/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Якуш І.В.,
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
та представника відповідача Юрченка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Чернігівське ОУПФУ, відповідач) про визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку пенсії за віком позивачу з 01.06.2018 та виплати її у меншому розмірі, ніж було встановлено раніше (з 01.10.2017) та зобов'язання відповідача здійснювати виплату пенсії за віком позивачу у розмірі, що був встановлений з 01.10.2017 - 2749,45 грн і здійснити доплату невиплаченої різниці.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що в червні 2018 року останній звернувся до Чернігівського ОУПФУ з заявою про перерахунок неврахованого стажу СПД, однак в порушення вимог чинного законодавства відповідачем при проведенні перерахунку зменшено розмір пенсії позивача починаючи з 01.06.2018.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Ухвалою суду відповідачу надано термін для подачі відзиву на позовну заяву.
Представником відповідача 21.12.2018, в межах встановленого строку, подано відзив, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні в повному обсязі, оскільки управління діяло відповідно до норм чинного законодавства, а саме відповідно до Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким чітко передбачено, що пенсії перераховуються із зазначення величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, а тому дії відповідача є правомірними. З розрахунків прослідковується збільшення коефіцієнту страхового стажу проте зменшується індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, у зв'язку з чим основний та загальний розмір пенсії позивача зменшився.
26.12.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
28.12.2018 позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній вказує про обставини, викладені в позові.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, посилаючись на обставини, викладені у відзиві.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Чернігівському ОУПФУ та з 18.08.2012 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вбачається з матеріалів справи позивач 15.06.2018 звернувся до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії (перерахувати неврахований стаж СПД) (а.с.22).
Згідно довідки Чернігівського ОУПФУ № 490 від 24.09.2018 розмір пенсії позивача в строк до червня 2018 року складав 2749,45 грн., з липня 2018 року розмір пенсії складає 2379,29 грн (а.с.24).
Позивач не погоджуючись зі зменшенням розміру пенсії після здійснення перерахунку звернувся до Чернігівського ОУПФУ з заявою, на яку листом від 03.08.2018 № 806/06/С-7 відповідач повідомив, що відповідно до Закону України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 позивачу проведено перерахунок пенсії (страховий стаж 37 років 9 місяців 2 дні, зарахований по 31.08.2012), загальний розмір якої складає 2749,45 грн. Відповідно до поданої позивачем заяви від 15.06.2018 Чернігівським ОУПФУ проведено перерахунок пенсії позивача з 01.06.2018, розмір якої складає 2379,29 грн. Після проведеного перерахунку страховий стаж позивача складає 37 років 11 місяців 13 днів (зарахований по 31.08.2012). Коефіцієнт страхового стажу, який застосовувався для обчислення розміру пенсії визначається за встановленою формулою відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,37917. За документами пенсійної справи пенсія позивачу призначена та виплачується згідно з чинним законодавством.
Позивач 23.08.2018 звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо перерахунку його пенсії (а.с.26).
04.10.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області позивачу надано відповідь, згідно якої останньому правомірно у відповідності до вимог чинного законодавства здійснено перерахунок пенсії. Також вказано, що за документами пенсійної справи пенсія позивачу призначена та виплачується згідно з чинним законодавством (а.с.27-28).
В подальшому, 22.10.2018 до Чернігівського ОУПФУ направлено адвокатський запит № 02-10/18 щодо підстав зменшення позивачу розміру пенсії за віком та надання відповідного рішення в разі його прийняття (а.с.29).
30.10.2018 Чернігівським ОУПФУ надана аналогічна відповідь з приводу перерахунку пенсії позивачу (а.с.30-31).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 9 Закону України № 1058-ІV від 09.03.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (стаття 1 Закону № 1058-ІV).
Згідно частини 1 статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Суд враховує, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Крім того, згідно п. 4 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Судом встановлено, що розмір пенсії позивача з 01.10.2017 становить 2749,45 грн., а після перерахунку з 01.06.2018 позивачу встановлено пенсію в розмірі 2379,29 грн. (а.с.24) тобто розмір пенсії після перерахунку зменшився, що є неприпустимим.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню шляхом визнання протиправними дій Чернігівського ОУПФУ щодо перерахунку пенсії за віком позивачу з 01.06.2018 та виплати її у меншому розмірі, ніж було встановлено раніше (з 01.10.2017) та зобов'язання Чернігівського ОУПФУ здійснити нарахування та виплату пенсії за віком позивачу з 01.06.2018 у розмірі, що був встановлений станом на 01.10.2017 (2749,45 грн) та здійснити виплату різниці між фактично отриманим розміром пенсії та належним до виплати розміром пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись статтями 139, 168, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.06.2018 та виплати її у меншому розмірі, ніж було встановлено раніше (з 01.10.2017).
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.06.2018 у розмірі, що був встановлений станом на 01.10.2017 (2749,45 грн) та здійснити виплату різниці між фактично отриманим розміром пенсії та належним до виплати розміром пенсії.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);
Відповідач: Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (прос. Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209).
Повне судове рішення складено 28.01.2019.
Суддя О.М. Тихоненко