Рішення № 79433921, 28.01.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2019
Номер справи
639/5059/18
Номер документу
79433921
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 січня 2019 р. № 639/5059/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та повідомлення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1,м. Харків,61052) (далі по тексту - відповідач, УПСЗН), в якому просить суд:

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради щодо відмови у призначенні житлової субсидії - незаконними;

- скасувати рішення та повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради до особової справи №2606 ОСОБА_1 від 08.08.2018 року, якими не призначено житлову субсидію ОСОБА_1.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона мешкає у будинку АДРЕСА_1 на підставі договору позички житлового будинку від 28.04.2015 р. реєстр. №951. згідно якого та договору про внесення змін №1 від 28.04.2015 року, вона користується 1/2 частини житлового буднику та відповідною частиною надвірних будівель, вказаного в п.1.2. Договору. Житлова площа будинку - 94.4 кв.м., загальна площа - 306.0 кв.м. та надвірні будівлі при ньому: літня кухня - літ. «Б», огорожі №.№1. вигрібна яма №2. вимощення №1.

21.05.2018 р. за №П-291 вона отримала лист від Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради, в якому повідомили про необхідність подачі нової заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Вона подала відповідні заяву та декларацію, однак їй усно повідомили, що не має права на отримання субсидії, оскільки загальна площа будинку складає більше 200 кв.м.

Позивач подала заяву від 17.05.2018 р. з проханням призначити субсидію або письмово відмовили у її призначенні.

У серпні 2018 р. вона особисто отримала від відповідача повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи №2606 від 08.08.2018 р., згідно із яким повідомляється що опалювальна площа 306,00 кв.м., площа, на яку призначається субсидія: 48,87 кв.м., не призначено житлову субсидію з 01 травня 2018 р. з таких підстав: площа будинку більше 200 кв.м.

Вважає, що таке рішення відповідача підлягає скасуванню з тих підстав, що позаяк у відповідності до Додатку Б (обов'язковий) «Визначення термінів і понять» до ДБН В.2.2-15-2005. «ЖИТЛОВІ БУДИНКИ. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ», житлове приміщення - опалюване приміщення, розташоване у надземному поверсі, призначене для цілорічного проживання і яке відповідає санітарно-епідеміологічним вимогам щодо мікроклімату і повітряного середовища, природного освітлення, допустимих рівнів нормованих параметрів відносно шуму, вібрації, ультразвуку та інфразвуку, електричних та електромагнітних полів та іонізуючого випромінювання, а тому субсидія не призначається у випадку, якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 200 кв. метрів для індивідуального будинку, однак житлова площа будинку в якому вона мешкає становить 94.4 кв.м., в той час, коли вона користується лише 1/2 частиною житлового будинку, що становить від загальної площі - 153 кв.м., а житлової - 47,2 кв.м. На вказану частину вона має окремий рахунок.

Вважає дії та рішення відповідача протиправними, у зв'язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі надсилалась на адресу відповідача та отримано повноважним представником.

Відповідач, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що за приписами абз. 2 п. 6 Положення, в якому підставою для відмови у призначенні субсидії (станом на дату розгляду звернення позивача) визначена загальна площа житлового приміщення, що перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).

Посилання позивача на державні будівельні норми України «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005» є безпідставним оскільки абз. 1 вказаних норм передбачає, що ці норми поширюються на проектування нових і реконструкцію житлових будинків з позначкою рівня підлоги верхнього поверху до 73,5 м (як правило, до 25 поверхів включно при висоті поверху 2,8 м): одноквартирні та багатоквартирні, у тому числі спеціалізовані квартирні житлові будинки для осіб похилого вік і сімей з інвалідами та гуртожитки. Таким чином ці норми спрямовані на врегулювання іншого кола правовідносин.

Управління також вказує, що посилання на житлову площу або її частку, якою володіє (користується) особа відсутнє в абз. 1 п. 6 Положення. Загальна площа житлового приміщення, а саме кількість метрів, з якою вона складається, є виключним критерієм, який враховується при прийнятті рішення про відмову у призначенні субсидії на підставі абз. 1 п. 6 Положення, через що позивач помилково дійшла висновку, що термін «загальна площа житлового приміщення» для індивідуального будинку у розумінні абз. 1 п. 6 Положення, дорівнюється його житловій площі. А тому, позаяк будинок в якому мешкає позивач, має загальну площу понад 200 кв.м., Управління не має правових підстав задля призначення субсидії, а тому позовні вимоги є необгрунтованими. Просить суд відмовити повністю у задоволенні позову.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, а тому суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо стягнення суми заборгованості.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 28.04.2015 року було укладено договір позички житлового будинку, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Підлісною І.В., зареєстровано в реєстрі за № 951.

30.06.2015 року між сторонами вказаного договору було укладено договір про внесення змін № 1, посвідчений приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Підлісною І.В., зареєстровано в реєстрі за № 1670 до договору позички житлового будинку від 28.04.2015 року.

Згідно пункту 1.1. договору позички житлового будинку та договору про внесення змін №1 Позичкодавець зобов'язується передати, а Користувач зобов'язується прийняти у тимчасове безоплатне користування 1/2 частину житлового буднику відповідною частиною надвірних будівель, вказаного в п.1.2. Договору, на строк та на умовах, передбачених цим Договором.

Згідно п. 1.2. Договору, характеристика житлового будинку з надвірними будівлями. 1/2 частина якого є предметом цього Договору.

На земельній ділянці прощею 0,1000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, розташований житловий будинок з прибудовами - літ. «А-2», матеріал стін будівель і споруд цегла шл.бл., житловою площею 94.4 кв.м., загальною площею 306.0 кв.м. та надвірні будівлі при ньому: літня кухня - літ. «Б», огорожі №.№1. вигрібна яма №2. вимощення №1.

Житловий будинок повинен бути переданий позичкодавцем та прийнятий Користувачем протягом одного дня з моменту укладання договору шляхом передачі ключів від нього.

Згідно п. 3.2. Договору житловий будинок вважається фактично переданим в позичку з моменту передачі ключів від нього.

17.05.2018 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН із заявою про призначення житлової субсидії на ? частину житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1.

Листом від 21.05.2018 р. за №П-291 Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради повідомило позивача про розгляд звернення позивача щодо призначення житлової субсидії, яким її повідомили про необхідність подачі нової заяви про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Повідомленням про призначення субсидії на ЖКП до особової справи №2606 від 08.08.2018 р., позивача повідомлено, що опалювальна площа 306,00 кв.м., площа, на яку призначається субсидія: 48,87 кв.м., не призначено житлову субсидію з 01 травня 2018 р. з таких підстав: площа будинку більше 200 кв.м.

Суд відзначає, що умови призначення субсидії визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі по тексту - Положення).

Абзацом 10 п. 1 вказаного Положення передбачено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно п. 2 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу.

За приписами п. 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

У територіальних громадах (в тому числі об'єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Підпунктом 1 п. 6 Положення визначено таку підставу для відмови у призначенні субсидії як перевищення загальної площі житлового приміщення - 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).

Вказана норма не містить виключень ані щодо співвласників, співкористувачів, орендарів тощо таких житлових приміщень.

Загальна площа житлового приміщення, а саме кількість метрів, з якою вона складається, є виключним критерієм, який враховується при прийнятті рішення про відмову у призначенні субсидії на підставі пп. 1 п. 6 Положення.

За наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення (п. 7 Положення).

Посилання позивача на державні будівельні норми України «Будинки і споруди. Житлові будинки. Основні положення ДБН В.2.2-15-2005», затверджених наказом Держбуду України від 18 травня 2005 р. N 80 суд не приймає до уваги позаяк ці норми поширюються на проектування нових і реконструкцію житлових будинків з позначкою рівня підлоги верхнього поверху до 73,5 м (як правило, до 25 поверхів включно при висоті поверху 2,8 м): одноквартирні та багатоквартирні, у тому числі спеціалізовані квартирні житлові будинки для осіб похилого вік і сімей з інвалідами та гуртожитки, що не відносить до предмету розгляду цієї справи.

Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, вимоги позивача є необґрунтованими, а отже, такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про визнання дій протиправними, скасування рішення та повідомлення - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 28 січня 2019 року.

Суддя Бадюков Ю.В.