
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2019 року справа № 2340/2675/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря - Сачинської В.С.,
позивача - ОСОБА_1, представника ОСОБА_2 (за ордером),
представника відповідача Державної фіскальної служби України - Кондакова Є.О. (за довіреністю),
представника відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області - Кондакова Є.О. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та Державної фіскальної служби України про визнання протиправною відмови у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням 2 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, зобов'язання Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, зобов'язання Державної фіскальної служби України розглянути та прийняти рішення про призначення одноразової грошової допомоги, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області та Державної фіскальної служби України, в якій з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 01.10.2018 просить:
- визнати протиправною відмову Державної фіскальної служби України та Головного управління ДФС у Черкаській області, викладену в листах ДФС України від 14.06.2018 №17816/7/99-99-04-04-02-17, від 18.06.2018 №8717/Гр99-99-04-04-02-14 та Головного управління ДФС у Черкаській області від 04.07.2018 №282370/23-00-04-216, у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ;
- зобов'язати Головне управління ДФС у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі, встановленому статтею 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України розглянути та прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі встановленому статтею 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 07.12.2017 був звільнений з органів податкової міліції за пунктом 64 підпункту «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України. Після звільнення йому встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в податковій міліції, у зв'язку з чим позивач набув право на одноразову грошову допомогу, передбачену Законом України «Про міліцію». Позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності, однак листом Державної фіскальної служби України №8717/Гр/99-99-04-04-02-14 від 18.06.2018 та листом Головного управління ДФС у Черкаській області №28237/23-00-04-216 від 04.07.2018 йому відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що 07.11.2015 Закон України «Про міліцію» втратив чинність і проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано. Положення постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 не поширюються на працівників податкової міліції, тому для проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції згідно вказаної постанови підстави відсутні. Матеріали про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності та втратою працездатності повернуто до Головного управління ДФС у Черкаській області без виконання відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 07.05.2007.
Позивач вважає відмову у виплаті одноразової грошової допомоги протиправною та такою, що порушує його законні права та інтереси, і зазначає, що розмір одноразової грошової допомоги має бути призначений відповідно до норм Порядку №850 , який діяв на час виникнення у нього права на виплату одноразової грошової допомоги у грудні 2017 року.
Відповідачі Головне управління ДФС у Черкаській області та Державна фіскальна служба України проти позову заперечили. 17.08.2018 надали відзив на позовну заяву, в якому зазначили, що Закон України «Про міліцію» 07.11.2015 втратив чинність. Збереження права на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», передбачено пунктом 15 розділу ХІ цього Закону відповідно до змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей» №900-VІІІ від 23.12.2015. При цьому працівники податкової міліції проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належить до органів внутрішніх справ. Проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано, тому підстави для проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності та втратою працездатності колишнім працівникам податкової міліції, інвалідність яким встановлено після втрати чинності Законом України «Про міліцію», відсутні.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги вказали, що на час встановлення позивачу інвалідності, пов'язаної з проходженням служби в органах внутрішніх справ, чинними були Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції №707 від 12.05.2007 та Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції №850 від 21.10.2015. Вказані порядки регулюють однопредметні правовідносини щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги. Порядок №707 від 12.05.2007 є спеціальним відносно Порядку №850 від 21.10.2015, оскільки визначає умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності саме працівника податкової міліції. Методичні рекомендації щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850 від 21.10.2015 Державною фіскальною службою України не затверджувалися, тому правові підстави для складання висновку про призначення одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до Порядку №850 від 21.10.2015 відсутні. Зазначили, що позивач до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку №850 від 21.10.2015 не звертався. Натомість, позивачем були подані заяви (рапорти) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Порядку №707 (додаток 1 до Методичних рекомендацій).
З вказаних підстав просили у задоволенні позову відмовити.
27.08.2018 позивач надав відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначив, що заявою від 15.01.2018 просив провести виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з тим, що позивачу встановлена ІІ група інвалідності, пов'язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ, без будь-якого посилання на постанову Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007.
20.09.2018 відповідачі Головне управління ДФС у Черкаській області та Державна фіскальна служба України надали заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначили про відсутність інформації щодо проходження медичних оглядів позивачем під час проходження служби в Головному управлінні ДФС у Черкаській області; перелік хвороб позивача, зазначений у пункті 11 свідоцтва про хворобу №402, виданого 24.11.2017 військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Черкаській області», наведений без вказівки на причинно-наслідковий зв'язок із проходженням позивачем служби в СУ ФГРУ ДФС у Черкаській області.
26.10.2018 відповідачі надали додаткові пояснення, в яких зазначили, що в Головному управлінні ДФС у Черкаській області створені безпечні і нешкідливі умови праці, створені санітарно-гігієнічні умови, що запобігають виникненню професійних захворювань працівників. Виробничий травматизм в установі відсутній. Під час виконання службових обов'язків співробітники податкової міліції в межах адмінбудівлі Головного управління ДФС у Черкаській області, розташованої за адресою м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235 не підпадали під вплив факторів, які б негативно позначилися на стані здоров'я, за умови дотримання вимог правил з охорони праці. Під час проходження служби в органах податкової міліції Головного управління ДФС у Черкаській області акти про нещасний випадок виробничого чи невиробничого характеру відносно позивача не складались. Також зазначили, що позивач в період з 01.01.2015 по дату звільнення на лікарняному не перебував.
30.10.2018 позивач подав заперечення на додаткові пояснення, в яких зазначив, що з 01.08.1997 по 07.12.2017 проходив службу в податковій міліції (оперативний підрозділ) ДФС у Черкаській області безперервно. З вересня 2009 року по жовтень 2017 року проходив службу в оперативно-технічному відділі на посадах старшого оперуповноваженого з ОВС (переважно) та заступника начальника відділу. Під час виконання службових обов'язків мав, як правило, ненормований робочий день і робота проходила не лише в межах адмінбудівлі Головного управління ДФС у Черкаській області, але і за її межами (проведення оперативно-технічних заходів згідно посадової інструкції, отриманих завдань та вказівок керівництва відділу та оперативного управління). Тому захворювання (які виникли та розвивались роками, а також описані у свідоцтві про хворобу №402 від 24.11.2017, видану медичною (військово-лікарською) комісією ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області») спричинила праця саме в цьому державному органі та обіймання посад, які мають значне нервово-психічне навантаження.
Ухвалою суду (суддя Кульчицький С.О.) відкрито загальне позовне провадження у справі.
Ухвалою суду від 30.10.2018 (суддя Кульчицький С.О.) справу передано для визначення іншого складу суду автоматизованою системою документообігу Черкаського окружного адміністративного суду у зв'язку з відсутністю доступу до інформації, пов'язаної з державною таємницею, у судді Кульчицького С.О.
Ухвалою судді Руденко А.В. від 05.11.2018 справу прийнято до провадження.
Ухвалою суду (суддя Руденко А.В.) від 28.11.2018 зупинено провадження у справі, заяву про відвід судді передано для визначення судді, який буде здійснювати її вирішення.
Ухвалою суду (суддя Гаращенко В.В.) від 03.12.2018 відмовлено у задоволенні заяви про відвід судді Руденко А.В.
Ухвалою суду (суддя Руденко А.В.) від 04.12.2018 поновлено провадження у справі та призначено підготовче засідання на 11 год. 30 хв. 17.12.2018.
Усною ухвалою суду від 17.12.2018, занесеною до протоколу підготовчого засідання, підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду на 14 год. 26.12.2018.
У судовому засіданні 26.12.2018 оголошено перерву до 14 год. 10.01.2019.
В судовому засіданні позивач та його представник заявлені позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.
Представник відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області просив відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача Державної фіскальної служби України проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши вступне слово представників сторін, розглянувши доводи, викладені в позовній заяві, відзиві на позовну заяву, дослідивши наявні матеріали справи, встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 з 01.08.1997 по 07.12.2017 проходив службу в податковій міліції Державної фіскальної служби України безперервно протягом 20 років 4 місяців 6 днів, що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_2. (а.с. 17).
Згідно свідоцтва про хворобу №402 від 24.11.2017 позивач визнаний непридатним до військової служби, обмежено придатним у воєнний час внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби. (а.с. 13).
Наказом Головного управління ДФС у Черкаській області №79/о-пм від 07.12.2017 (а.с. 12) позивача звільнено 07.12.2017 з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік за п. 64 п.п. «Б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №876373 позивачу 21.12.2017 встановлено ІІ групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах податкової міліції. (а.с. 15).
15.01.2018 позивач звернувся до начальника Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах податкової ДФС. (а.с. 71).
15.01.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області затверджено висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України від 20.12.1990 №565-ХІІ «Про міліцію». Згідно вказаного висновку позивачу призначено одноразову грошову допомогу відповідно до пункту 1.2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 у сумі 78 472 грн. 80 коп. (а.с. 73)
Листом Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області направлено №1947/23-00-04-215 від 15.01.2018 до Державної фіскальної служби України матеріали щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу інвалідності, а саме: заява (рапорт); довідка про грошове забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги; висновок про призначення одноразової грошової допомоги; довідка про результати визначення ступеня втрати працездатності у відсотках застрахованого; довідка з СК «Брокбізнес»; довідка з НАСК «Оранта». (а.с. 74).
Листом Державної фіскальної служби України №3443/7/99-99-04-04-02-17 від 06.02.2018 до Головного управління ДФС у Черкаській області повернуто матеріали про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності та втратою працездатності на доопрацювання відповідно до наказу Державної фіскальної служби №973 від 09.12.2015 з урахуванням зауважень Регуляторно-правового Департаменту. (а.с. 75).
На виконання вимог щодо доопрацювання позивач повторно 12.03.2018 подав на ім'я начальника Головного управління ДФС у Черкаській області заяву (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах податкової ДФС. (а.с. 76).
16.03.2018 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Черкаській області затверджено висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України. Згідно вказаного висновку позивачу призначено одноразову грошову допомогу відповідно до підпункту 2 пункту 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 у сумі 78 472 грн. 80 коп. (а.с. 78).
Листом Головного управління ДФС у Черкаській області №11611/23-00-04-215 від 16.03.2018 до Державної фіскальної служби направлено матеріали щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням позивачу інвалідності, а саме: заява (рапорт); довідка про грошове забезпечення для виплати одноразової грошової допомоги; висновок про призначення одноразової грошової допомоги; довідка про результати визначення ступеня втрати працездатності у відсотках застрахованого; довідка з СК «Брокбізнес»; довідка з НАСК «Оранта». (а.с. 79).
Листом Державної фіскальної служби України №17816/7/99-99-04-04-02-17 від 14.06.2018 матеріали про призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності повернуто до Головного управління ДФС у Черкаській області з тієї підстави, що відповідно до пункту 15 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» мають колишні працівники органів внутрішніх справ. Вказані нормативно-правові акти не поширюються на працівників податкової міліції, тому для проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції згідно вказаної постанови підстави відсутні. (а.с. 80).
Листом №8717/Гр-99-99-04-04-02-14 від 18.06.2018 Державна фіскальна служба України повідомила позивача про повернення матеріалів про виплату одноразової грошової допомоги до Головного управління ДФС у Черкаській області. (а.с. 22).
Листом №28237/23-00-04-216 від 04.07.2018 Головне управління ДФС у Черкаській області повідомило позивача, що Державною фіскальною службою України матеріали щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності повернуто (а.с. 81).
Вважаючи протиправними дії відповідачів, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади діяльності податкової міліції визначені Податковим кодексом України.
Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно частини 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 (в редакції Закону України від 13.02.2015 №208-V111) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Закон України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 втратив чинність 07.11.2015 в зв'язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015.
При цьому відповідно до абзацу 3 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що за позивачем, якому під час перебування на службі в органі податкової міліції встановлено інвалідність у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням служби, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію".
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постановах від 07 березня 2018 року у справі № 464/5571/16-а, від 21 червня 2018 року у справі № 822/31/18 та від 28 серпня 2018 року № 804/6297/17.
Частиною 6 статті 23 "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 визначено, що одноразова грошова допомога у зв'язку із встановленням інвалідності призначається та виплачується в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі - Порядок №707).
Згідно пункту 2 Порядку №707 одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися: під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі: п'ятирічного грошового забезпечення - інвалідам I групи; чотирирічного грошового забезпечення - інвалідам II групи; трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи; у період проходження служби, - у відсотках відповідного розміру грошового забезпечення згідно із ступенем втрати працездатності, який визначається медико-соціальною експертною комісією.
Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" частина 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 викладена в наступній редакції: у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання положень Закону України №208-VІІІ від 13.02.2015 "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" Кабінет Міністрів України постановою від 21.10.2015 №850 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції (далі Порядок №850).
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 визначено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13.02.2015 №208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Таким чином, призначення та виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990, здійснюється відповідно до Порядку, під час дії якого встановлена втрата працездатності.
Судом встановлено, що ІІ група інвалідності була встановлена позивачу протягом трьох місяців після його звільнення, що підтверджується копією наказу №79/о-пм від 07.12.2017 та копією довідки акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА №876373 від 21.12.2017, а зв'язок встановлення позивачу інвалідності підтверджується копією свідоцтва про хворобу №402 від 24.11.2017, відтак позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції Закону №208) та Порядку №850.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку № 850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Оскільки позивач проходив службу в Головному управлінні ДФС в Черкаській області, тому документи щодо призначення позивачу одноразової грошової мають бути направлені до Державної фіскальної служби України.
Таким чином, обов'язок подання висновку до ДФС України щодо виплати грошової допомоги Порядком № 850 покладено на керівника Головного управління ДФС у Черкаській області.
Судом встановлено, що отримавши відповідну заяву (рапорт) позивача та додані документи, керуючись Порядком №707, Головне управління ДФС в Черкаській області направило висновок та інші документи, перелік яких визначений Порядком №707, до Державної фіскальної служби України для прийняття рішення.
Відповідно до пункту 9 Порядку №850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, після надходження передбачених Порядком документів Державна фіскальна служба України зобов'язана була прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Проте, Державна фіскальна служба України листом №8717/Гр-99-99-04-04-02-14 від 18.06.2018 повернула матеріали про виплату одноразової грошової допомоги позивачу до Головного управління ДФС у Черкаській області.
Відтак, Державна фіскальна служба України діяла у спосіб, не передбачений Порядком №850, тому така діяльність є протиправною.
Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №822/1579/17.
Не є законними і підстави повернення заяви позивача про призначення одноразової грошової допомоги, оскільки вищезазначеним підтверджується, що позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку №850, чим порушено право позивача на призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що позивач заявляє позовну вимогу про визнання відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги протиправною. Разом з цим, така вимога задоволенню не підлягає, оскільки відповідач ДФС України у призначенні одноразової грошової допомоги не відмовляв.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п. 4 ч. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання прийняти рішення.
Розглянувши справу, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача Державної фіскальної служби України розглянути заяви позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку №850 та прийняти рішення відповідно до законодавства з врахуванням висновків суду.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління ДФС у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності в розмірі, встановленому ст. 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції Закону №208-V111 від 13.02.2015) та підпункту 2 пункту 3 Порядку №850 виходячи з 200 кратного розміру прожиткового мінімуму доходів громадян суд зазначає, що висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги складений відповідно до Порядку №707, в той час як позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку 850.
Разом з цим, прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги згідно пункту 9 Порядку №850 відноситься до компетенції Державної фіскальної служби України. Оскільки Державна фіскальна служба України таке рішення не прийняла, вказана позовна вимога є передчасною.
Також є передчасною позовна вимога щодо зобов'язання Державної фіскальної служби України прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі встановленому статтею 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, виходячи із 200-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, оскільки прийняття такого рішення відноситься до дискреційних повноважень відповідача.
Посилання відповідачів на ту обставину, що позивач у заяві про призначення одноразової грошової допомоги послався на Порядок №707, є необгрунтованим, оскільки зі змісту заяв вбачається, що позивач не зазначав, відповідно до якого Порядку - №707 чи №850, просив призначити одноразову грошову допомогу. Заяви написані на бланках, наданих відповідачем, у тексті яких зазначено Порядок №707, а, як зазначили відповідачі, бланки заяв на виконання Порядку №707 не розроблялись. Також Порядком №850 обов'язок щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги покладено на відповідачів.
Щодо посилання відповідачів на невідповідність причини інвалідності та безпечні умови праці позивача суд зазначає, що вказані обставини не були підставою для повернення заяв позивача, тому судом не розглядаються.
Враховуючи, що відповідачем Державною фіскальною службою України допущено протиправну бездіяльність щодо прийняття рішення по заявах позивача щодо нарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах податкової міліції, позов підлягає задоволенню в цій частині.
Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) щодо неприйняття рішення по заявах ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) від 15.01.2018 та від 12.03.2018 щодо нарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах податкової міліції Державної фіскальної служби України.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) повторно розглянути та прийняти рішення відповідно до законодавства по заявах ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) від 15.01.2018 та від 12.03.2018 щодо нарахування одноразової грошової допомоги у зв'язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах податкової міліції Державної фіскальної служби України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 21 січня 2019 року.
Суддя А.В. Руденко