
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2019 р. Справа № 480/4663/18
Сумський окружний адміністративний суд в особі судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 просить суд:
- зобов'язати ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Сумській області видати довідку на позивача з наступними складовими: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 40 % - 2080 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань - 50 % , надбавка за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно - аналітичне забезпечення - 41 %, надбавка за службу в спец підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 46 %, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 % та премія 66,300 % ;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.01.2016 без обмежень граничним розміром на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області.
Свої вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". З метою перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідач склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 21.03.2018 № 11/203-985 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 Проте, відповідач не включив у вказану довідку надбавку за виконання особливо важких завдань - 50 % , надбавку за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення - 41 %, надбавку за службу в спец підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 46 % та зменшив у відсотковому розмірі премію (з 66,300 % до 6,24%), чим створив передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії позивача, тим самим порушив його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Сумській області 14.01.2019 надано до суду відзив на позов, у якому заперечує проти позову з тих підстав, що управління вчинило всі необхідні дії для перерахунку пенсії позивача відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ та із дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 на підставі та в розмірах, що зазначені в довідці ліквідаційної комісії про перерахунок пенсії, у березні 2018 року ОСОБА_1 з 01.01.2016 проведено перерахунок розміру пенсії відповідно до довідки від 21.03.2018 № 11/203-985 ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області з урахуванням грошового забезпечення у розмірі 8 212,35 грн.
Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Сумській області відзиву на позовну заяву до суду надано не було.
Ухвалою суду від 26.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Вивчивши письмові матеріали справи та оцінивши наявні докази в їх сукупності відповідно до вимог ст. 90 КАС України, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії УМВС України в Сумській області від 11.06.2012 № 11/653-156 (4613) станом на 01.04.2012 розмір грошового забезпечення позивача складався з наступних основних та додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1120 грн., оклад за військове звання -130 грн., надбавка за вислугу років - 35 % - 437,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 843,75 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 41% - 459,20 грн., надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 46% - 515,20 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15% - 168 грн., премія - 66,300 % - 2435,63 грн., а всього 6109,28 грн. (а.с. 8).
У подальшому, 07.11.2015 набрав законної сили Закон України "Про Національну Поліцію" № 580-VІІІ від 02.07.2015, а Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено та підвищено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але більшим за розміром.
29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, яким внесено зміни до Закону № 2262-ХІІ, відповідно до яких, з 01.01.2016 пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок та отримання пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, у якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Таким чином, з 29.12.2015, пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
На виконання норм цього Закону Головою Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Сумській області виготовлено та направлено до Головного Управління Пенсійного Фонду України Сумській області за вих. № 11/203-985 від 21.03.2018 (а.с. 7) довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за спеціальним званням підполковник - 2200 грн., надбавка за стаж служби 40% - 2080 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 15% - 450 грн., премія - 6,24% - 482,35 грн., а всього: 8212,35 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Згідно із частиною 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Як вбачається із матеріалів справи, головою ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку від 21.03.2018 № 11/203-985 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1
Із вказаної довідки вбачається, що позивачу при визначенні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за стаж служби, премія.
Разом з тим, у позовній заяві позивач просив суд зобов`язати ліквідаційну комісію ГУ МВС України в Сумській області видати довідку на позивача з наступними складовими: посадовий оклад - 3000 грн., оклад за військовим (спеціальним званням) - 2200 грн., надбавка за вислугу років - 40 % - 2080 грн., надбавка за виконання особливо важких завдань - 50 %, надбавка за оперативно-розшукову діяльність, інформаційно-аналітичне забезпечення - 41 %, надбавка за службу в спец підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю - 46 %, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15 % та премія 66,3 %.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Згідно з п.2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.
Матеріали справи свідчать, що у березні 2018 року Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку № 11/203-985 від 21.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".
Отже, Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.
Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, ліквідаційної комісії ГУМВС України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал