Рішення № 79432474, 28.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2019
Номер справи
420/6058/18
Номер документу
79432474
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6058/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2019 року о 11 год. 57 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання - Закуріної А.М.,

за участю

від позивача - Єрмакова О.В. - за довіреністю

від відповідача - Лошакова Ю.І. - за ордером

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовною заявою Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633, місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська,6) до товариства з обмеженою відповідальністю «КК «Суворовський» (код ЄДРПОУ 37947742, місцезнаходження: 65069, м. Одеса, вул. Капітана Кузнєцова,108) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

ВСТАНОВИВ:

До суду 21 листопада 2018 року надійшов адміністративний позов Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633, місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська,6) до товариства з обмеженою відповідальністю «КК «Суворовський» (код ЄДРПОУ 37947742, місцезнаходження: 65069, м. Одеса, вул. Капітана Кузнєцова,108) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме: зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю «КК «Суворовський» повністю зупинити роботу та експлуатацію самовільно влаштованих комор на шляхах евакуації між ліфтовими сходами та сходовими клітинами, приміщеннями технічного поверху (горища) житлового будинку за адресою: 65069, Одеська обл., м. Одеса, пр. Добровольського, 94 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей зазначених в акті перевірки №128 від 03.09.2018 року за номерами:1,2,3,4,5,6, 7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час проведення перевірки у житловому будинку за адресою: 65069, Одеська обл., м. Одеса, пр. Добровольського, 94, який знаходиться в управлінні товариства з обмеженою відповідальністю «КК «Суворовський» виявлено порушення приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної та техногенної безпеки, які є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити реальну загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей. Враховуючи виявлені порушення, на думку позивача, подальша робота та експлуатація певними приміщеннями цього житлового будинку створює реальну невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, у разі не усунення відповідачем виявлених в ході проведення перевірки порушень, а тому існують підстави застосування заходів реагування.

Ухвалою суду від 23 листопада 2018 р. відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/6058/17 та відповідачу запропоновано протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

До суду 17 грудня 2018 року (вхід. №39350/18) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що житловий будинок за вказаною адресою та приміщення, що розташовані в ньому, не належать, ані на праві власності, ані на праві користування відповідачу, крім цього, відповідач не є уповноваженою законом чи договором особою, на яку покладаються обов'язки із забезпечення заходів протипожежної безпеки у цих приміщеннях, тому застосування заходів реагування державного нагляду не можуть бути до нього застосовано.

Також, відповідач зазначив, що системи димовидалення та пожежогасіння житлового будинку розукомплектовані і не може експлуатуватися, тобто потребує капітального ремонту.

Стосовно комор, розміщених на шляхах евакуації між ліфтовими холами та сходовими клітинами представник відповідача зазначив, що вони є самовільно влаштованими власниками квартир, а тому позовні вимоги стосовно зобов'язання зупинити роботу та експлуатацію самовільно влаштованих мешканцями будинку комор є абсолютно безпідставними. У свою чергу, відповідач зазначив, що ТОВ «КК Суворовський» повідомило Суворовську районну адміністрацію Одеської міської ради про самовільне влаштування власниками житлового будинку на шляхах евакуації комор.

На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити повністю.

Представник відповідача на відкритому судовому засіданні проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «КК «Суворовський» зареєстровано 17.11.2011 року, номер запису до ЄДР 102 0000 042867 (а.с.36-41).

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом господарської діяльності товариства є код КВЕД 43.91. - комплексне обслуговування об'єктів.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до розпорядження Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради «Про призначення управителя багатоквартирних будинків у Суворовському районі м. Одеси» від 16.05.2017 року № 302р (а.с. 43-44), між ТОВ «Житлово-експлуатаційне підприємство «Суворовський» та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, буд. 94 укладено договір №87 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 червня 2017 року.

Відповідно до ч.ч.1-2 п. 8 цього Договору, управитель зобов'язаний надавати послуги своєчасно і належної якості з дотриманням вимог правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил та інших нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг та вимог цього Договору (а.с.45-50). Додатком 2 до цього договору передбачена ціна на послугу та перелік складових послуги, пунктом 10 якого передбачено: технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності) (а.с. 55).

Суд встановив, що на підставі наказу №362 від 17.08.2018 року «Про проведення позапланової перевірки» (а.с.12-14), згідно з посвідченням на проведення перевірки №152 від 29.08.2018 року (а.с.15), у період з 31.08.2018 року по 03.09.2018 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, провідним інспектором Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Єрмаковою О.В., в присутності майстра з поточного ремонту дільниці №3 ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_3, майстра дільниці №3 ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_4 майстра дільниці №3 ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_5 здійснено позапланову перевірку ТОВ «КК «Суворовський» за адресою: 65059, Одеська обл., м. Одеса, пр. Добровольського, 94, під час якої перевірено: житловий будинок ТОВ «КК «Суворовський» щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, та за результатами якої складено акт №128 від 03.09.2018 року (а.с. 16-20).

Відповідно до висновків акту перевірки №128 від 03.09.2018 року встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України №252/26697 від 05.03.2015 року та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки.

Позивачем зазначено, що порушення, визначені в пунктах 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14, 15,16,17,18,19,20 опису виявлених порушень у цьому акту є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Також суд встановив, що за наслідками перевірки, директору ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_6 вручено припис про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №116 від 07.09.2018 року (а.с. 21-24), відповідно до якого вимагається усунути виявлені під час проведення перевірки порушення додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, та відповідно до ст. 188-8 КУпАП, 25.09.2018 року складений протокол про адміністративне правопорушення №007447, та за постановою про накладення адміністративного стягнення №007447 (а.с.24-25), директора притягнуто до адміністративної відповідальності.

Суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що постанова про накладення адміністративного стягнення отримана та виконана посадовою особою 02.10.2018 року (а.с.25).

Також суд встановив, що відповідач частково усунув порушення акту перевірки № 128, на підтвердження чого надав відповідні докази, а саме: технічний звіт з випробувань та вимірювань електрообладнання від 27.12.2017 року та сертифікат визнання вимірювальних можливостей №ПТ-305/17 від 27.12.2017 року, протокол №295 вимірювань опору розтікання струму на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і обладнання №295 від 05,09.2018 року, протокол перевірки ізоляцій №296 від 05.09.2018 року, протокол №297 перевірки повного опору петлі «Фаза-нуль» від 05.09.2018 року та фотофіксація від 27.12.2018 року.

Також, судом встановлено, що відповідач звернувся з листом від 12.12.2018 року вих. №1821 до ГУДСНС в Одеській області, яким повідомило, що об'єм усунених порушень можна перевірити шляхом проведення візуального огляду житлового будинку №94 по проспекту Добровольського у м. Одесі (а.с.62).

Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, надані учасниками справи пояснення, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» № 877-V " від 05.04.2007 року (надалі Закон № 877-V).

Частиною четвертою статті 4 Закону України № 877-V передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону України № 877-V, у сфері господарської діяльності, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Частиною сьомою статті 7 цього Закону України передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України №20/2013 від 16 січня 2013 року «Про деякі питання Державної служби з надзвичайних ситуацій», Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр). ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з п. п. 57 п. 4 цього Положення ДСНС України, відповідно до покладених до неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення i територій вiд надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.

Наказом Державної служби з надзвичайних ситуацій затверджено Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області № 507 21.09.2017р., відповідно до якого управління здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.

Частина перша статті 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої та другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно з частинами першою та другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Статтею 1 Закону України № 877-V дано визначення поняття державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 цього Закону, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Суд встановив, що на підставі наказу №362 від 17.08.2018 року та згідно з посвідчення на проведення перевірки №152 від 29.08.2018 року, у період з 31.08.2018 року по 03.09.2018 року, провідним інспектором Суворовського районного відділу у м. Одесі ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Єрмаковою О.В., в присутності майстра з поточного ремонту дільниці №3 ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_3, майстра дільниці №3 ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_4 майстра дільниці №3 ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_5 здійснено позапланову перевірку ТОВ «КК «Суворовський» за адресою: 65059, Одеська обл., м. Одеса, пр. Добровольського, 94, під час якої перевірено: житловий будинок ТОВ «КК «Суворовський» щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №128 від 03.09.2018 року, у пунктах якого з 1 по 20 визначені порушення, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Суд встановив, що підтверджено матеріалами справи, що жодних зауважень щодо встановлених порушень в акті перевірки відповідачем не зазначено.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 Кодексу цивільного захисту України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у межах своїх повноважень видають відповідно приписи, розпорядження чи постанови.

Так, суд встановив, що за наслідками перевірки директору ТОВ «КК «Суворовський» ОСОБА_6 вручено припис про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №116 від 07.09.2018 року, відповідно до якого вимагається усунути виявлені під час проведення перевірки порушення додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідач частково усунув порушення, викладені в акті перевірки № 128, на підтвердження чого надав відповідні докази, а саме: технічний звіт з випробувань та вимірювань електрообладнання від 27.12.2017 року та сертифікат визнання вимірювальних можливостей №ПТ-305/17 від 27.12.2017 року, протокол №295 вимірювань опору розтікання струму на основних заземлювачах і заземленнях магістралей і обладнання №295 від 05,09.2018 року, протокол перевірки ізоляцій №296 від 05.09.2018 року, протокол №297 перевірки повного опору петлі «Фаза-нуль» від 05.09.2018 року та фотофіксація від 27.12.2018 року.

Також, суд встановив, що відповідач звернувся з листом від 12.12.2018 року вих. №1821 до ГУДСНС в Одеській області, яким повідомило, що об'єм усунених порушень можна перевірити шляхом проведення візуального огляду житлового будинку №94 по проспекту Добровольського у м. Одесі (а.с.62).

Однак, суд звертає увагу, що дію другого речення абзацу п'ятого частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» призупинено на час дії мораторію на здійснення заходів державного нагляду (контролю) суб'єктів господарювання згідно із Законом № 1728-VIII від 03.11.2016 року, якою передбачено, що підставою для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Враховуючи зазначене, у позивача відсутня можливість проведення перевірки виконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).

Матеріалами справи підтверджено, що позивач не проводив позапланову перевірку з питання виконання припису відповідачем, оскільки відповідач не подавав відповідну заяву на проведення такої перевірки, в порядку ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Однак, оцінюючи надані відповідачем докази щодо виконання допущених порушень, суд доходить висновку, що можна визнати виконаним та самостійно усуненими тільки порушення, викладені у пп. 1,2,3,4,5,6 акту перевірки № 128, тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача зупинити роботу та експлуатацію самовільно влаштованих комор до усунення порушень в пунктах 1,2,3,4,5,6 акту перевірки № 128 від 03.09.2018 року не належать задоволенню.

Але, суду не надані докази щодо усунення порушень, зазначених в решті пунктах цього акту, а тому, в іншій частині позовні вимоги належать задоволенню.

Стосовно тверджень представника відповідача щодо зупинення експлуатації самовільно влаштованих комор на шляхах евакуації між ліфтовими холами та сходовими клітинами, які були влаштовані мешканцями будинку та відповідно належать власникам квартир житлового будинку №93 по пр. Добровольського у м. Одесі, а тому відповідач не є належним відповідачем та не може виконати такі вимоги, суд зазначає таке.

Матеріалами справи підтверджено, що між ТОВ «Житлово-експлуатаційне підприємство «Суворовський» та співвласниками багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, проспект Добровольського, буд. 94 укладено договір №87 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 червня 2017 року, та ч.ч.1-2 п. 8 цього Договору передбачено, що управитель зобов'язаний надавати послуги своєчасно і належної якості з дотриманням вимог правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил та інших нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг та вимог цього Договору.

Також Додатком 2 до цього договору передбачена ціна на послугу та перелік складових послуги, пунктом 10 якого передбачено: технічне обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення, а також інших внутрішньобудинкових інженерних систем (у разі їх наявності) (а.с. 55).

Тому, виходячи із умов цього договору, суд доходить висновку, що саме відповідач як управитель цього багатоквартирного будинку взяв на себе обов'язки щодо технічного обслуговування мереж електропостачання та електрообладнання, систем протипожежної автоматики та димовидалення та несе певну відповідальність за порушення протипожежних правил.

Щодо влаштування комор на шляхах евакуації між ліфтовими холами та сходовими клітинами мешканцями будинку, суд зазначає, що відповідно до пп. 2,3,5 п. 7 договору №87 про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 01 червня 2017 року, Управитель має право вимагати від Співвласників дотримання вимог правил експлуатації жилих приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил, інших нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг; доступу до приміщень у будинку та належних до нього будівель і споруд для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів засобів обліку в порядку, визначеному законом і цим Договором; та інші права, що передбачені законом або прямо випливають з цього Договору.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач зобов'язаний здійснювати всі заходи щодо дотриманням вимог правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій, санітарно-гігієнічних і протипожежних правил та інших нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг та вимог цього Договору, а тому не усунення порушень, викладених пунктах п.7-20 акту перевірки є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.

Вжиття відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду є законним, має легітимну мету в загальних інтересах суспільства, та вжиті заходи є пропорційні, зокрема з дотриманням необхідного балансу між несприятливими наслідками, які можуть настати для прав, свобод та інтересів людей, на досягнення яких вони спрямовані.

Частиною 1 статті 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 3 зазначеної статті Кодексу, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, виходячи з того, що обставини, які стали підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування не перестали існувати та не усунуті в повному обсязі, суд вважає, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню частково шляхом застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення робіт з експлуатації влаштованих комор на сходових клітинах парадних (шляхах евакуації) житлового будинку за адресою: 65069, Одеська обл., м. Одеса, пр. Добровольського, 94 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей зазначених в акті перевірки №128 від 03.09.2018 року за номерами: 7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З огляду на те, що відсутні судові витрати позивача, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертизи, жодні судові витрати не стягуються з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,293,295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРП1 ОУ 38643633, місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська,6) до товариства з обмеженою відповідальністю «КК «Суворовський» (код ЄДРПОУ 37947742, місцезнаходження: 65069, м. Одеса, вул. Капітана Кузнєцова,108) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - задовольнити частково.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю «КК «Суворовський» (код ЄДРПОУ 37947742, місцезнаходження: 65069, м. Одеса, вул. Капітана Кузнєцова,108) у вигляді повного зупинення робіт з експлуатації влаштованих комор на сходових клітинах парадних (шляхах евакуації) житлового будинку за адресою: 65069, Одеська обл., м. Одеса, пр. Добровольського, 94 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей зазначених в акті перевірки №128 від 03.09.2018 року за номерами: 7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 293,295,297, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 28» січня 2019 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.