Рішення № 79431142, 15.01.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2019
Номер справи
240/4867/18
Номер документу
79431142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2019 року м. Житомир справа № 240/4867/18

категорія 6.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

з участю секретаря судового засідання Магдич В.М.,

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Петренко О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про скасування державної реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2,

встановив:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить скасувати державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі за кадастровим номером НОМЕР_2.

В обґрунтування позову зазначає, що при формуванні та державній реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2, із якої, відповідно до наданого ОСОБА_3 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачено здійснити відведення, допущено ряд порушень (відомості про земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 під час їх внесення до Державного земельного кадастру не відповідають існуючим характеристикам об'єкта в натурі), у зв'язку із чим позивач не може оформити у власність земельну ділянку.

Ухвалою від 17.10.2018 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с.30-42), в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки чітко передбачені в ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" та п. 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМ України від 17.10.2012 № 1051 і чинне законодавство України не встановлює таку підставу зміни записів у кадастрі, як рішення суду.

Позивач подав заперечення на відзив (а.с.48-50), в яких зазначає, що відомості в Державному земельному кадастрі про земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 не відповідають існуючим характеристикам об'єкту у натурі (на місцевості), кадастровим реєстратором порушено вимоги порядку проведення державної реєстрації вказаної земельної ділянки.

Позивач, будучи належним чином повідомлений про час та місце підготовчого засідання (а.с.29, 61), 19 та 27 листопада 2018 року в засідання не прибув, ніяких клопотань, заяв не подавав, і справу була призначена до судового розгляду по суті.

Після закінчення підготовчого засідання позивачем була подана до суду заява про збільшення позовних вимог (а.с.137-140), яку суд, відповідно до ст. 47 КАС України, повернув заявнику у зв'язку із пропуском строку її подання.

В судовому засіданні:

- представник позивача позов підтримав та просив задовольнити;

- представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову.

Проаналізувавши досліджені по справі докази, суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

13.11.2013 Управлінням Дерземагенства у Житомирському районі Житомирської області на підставі Технічної документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 123,1286 га, розташованих на території Озерянківської сільської ради Житомирського району, розробленої ДП "Поліськгеодезкартографія" (а.с.64-136) була проведена державна реєстрація земельної ділянки площею 30.7358 га з присвоєнням кадастрового номеру НОМЕР_2 (а.с.34-35).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 12.05.2016 № 6-1740/14-16-СГ (а.с.10) ОСОБА_3 був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2.0 га для ведення особистого селянського господарства, яка входить до складу земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2.

Позивач, вважаючи, що земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_2, яка зареєстрована на підставі технічної документації, розробленої з порушеннями вимог законодавства, внаслідок чого в Державному земельному кадастрі не відображено на ділянці проходження підземного газопроводу (охоронна зона об'єкта транспорту), особливо цінні землі, не включені в її межі смужки землі понад канавою, польовою дорогою та межами села Озерянка (неправильно сформовані межі ділянки), просить скасувати її реєстрацію, оскільки така реєстрація перешкоджає оформити у власність земельну ділянку, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої у власність їй наданий.

Відповідно до ст.1 Закону України від 7 липня 2011 року N 3613-VI "Про Державний земельний кадастр" (далі - Закон N 3613-VI) державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Частиною 10 ст. 24 Закону N 3613-VI встановлено:

"Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:

поділу чи об'єднання земельних ділянок;

якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника."

Тобто, законодавцем визначено вичерпний перелік підстав для скасування державної реєстрації земельної ділянки.

В судовому засіданні не встановлено передбачених ч.10 ст.24 Закону обставин для скасування оскаржуваної державної реєстрації.

Щодо твердження позивача, що оскаржувана реєстрація порушує її право оформити у власність земельну ділянку, дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення якої у власність їй наданий, то суд вважає його надуманим.

Так, приписами ст. 116, 118 Земельного кодексу України встановлений порядок надання земельної ділянки у власність, який, крім отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою, передбачає розроблення такого проекту, його погодження, прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Доказів того, що позивачу було відмовлено в наданні земельної ділянки у власність через наявність реєстрації земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2 не надано.

Щодо твердження представника позивач про неможливість розробити на замовлення позивача проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, дозвіл на розроблення якого наданий відповідачем, у зв'язку із тим, що відомості внесені на підставі Технічної документація із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок до Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 не відповідають існуючим характеристикам об'єкта в натурі, то вони є необґрунтованими.

Так, суд звертає увагу, що згідно п. "е" ч. 1 ст. 28 Закону України "Про землеустрій" розробники документації із землеустрою мають право вносити пропозиції щодо оновлення застарілої або розробки нової документації із землеустрою.

Крім того, частинами 1, 4 ст. 37 Закону N 3613-VI передбачено, у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей; виправлення інших помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою, оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.

Тобто законодавством передбачена заходи для виправлення застарілих, невірних відомостей в Державному земельному кадастрі щодо певної земельної ділянки без скасування її реєстрації.

При цьому суд зауважує, що у разі отримання у власність позивачем земельної ділянки, буде здійснено поділ земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2, що тягне за собою, відповідно до п. 136 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою КМ України від 17.10.2012 № 1051, скасування державної реєстрації останньої та здійснення державної реєстрації земельної ділянки, яка утворилася в результаті поділу.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, номер НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул. Довженка, 45, м. Житомир, 10002, код 39765513).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк

Повне судове рішення складене 25 січня 2019 року