Рішення № 79431129, 28.01.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2019
Номер справи
0940/1918/18
Номер документу
79431129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" січня 2019 р. справа № 0940/1918/18

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державна установа "Коломийська виправна колонія" №41 до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ІФ1641/346/АВ/П/МГ-2ФС від 27.09.2018, -

ВСТАНОВИВ:

17.10.2018 Державна установа "Коломийська виправна колонія (№41)" звернулася до суду із позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими особами № ІФ1641/346/АВ/П/МГ-2ФС від 27.09.2018 у розмірі 74460,00 грн та припису № ІФ 1641/346/АВ/П від 14.09.2018.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами проведення перевірки було складено Акт від 06.09.2018 № ІФ1641/346/АВ інспекційного відвідування позивача, припис про усунення виявлених порушень № ІФ1641/346/АВ/П від 14.09.2018 та постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ІФ1641/346/АВ/П/МГ-2ФС від 27.09.2018 з якими позивач не погоджується та вважає, що вказані документи були складені із суттєвими порушеннями вимог законодавства. Просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.10.2018 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 вжито заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення виконання постанови Управління Держпраці в Івано-Франківській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ІФ1641/346/АВ/П/МГ-2ФС від 27.09.2018 - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №0940/1918/18.

31.12.2018 відповідач подав суду пояснення по справі в порядку статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України, в яких управління Держпраці не погоджується із позовом та зазначає, що під час проведення інспекційного відвідування виявлені порушення вимог законодавства про працю, а саме порушення вимог частини 3 статті 24 КЗпП, порушення ч.1 ст. 50 КЗпП України, порушення ст. 70 КЗпП України, порушення ч. 1 ст. 106 КЗпП України. Управління Держпраці вважає, що оскаржувана постанова про накладення штрафу винесена обґрунтовано та правомірно, на підставі наявних матеріалів, що підтверджують порушення. Просить відмовити у задоволенні позову.

24.01.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив в якій не погоджується із відзивом на позов та просить задовольнити позов у повному обсязі.

Розглянувши адміністративний позов в порядку визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, пояснення на позов, суд зазначає наступне.

31.08.2018 Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області видано наказ № 1286-Д та направлення на проведення інспекційного відвідування ДУ "Коломийська ВК №41" № 04-13/15-10/5983. Направлення вручено керівнику позивача особисто 04.09.2018, про що на звороті документу міститься інформація про дату підписання.

За результатами здійснення інспекційного відвідування у позивача, відповідачем складено Акт інспекційного відвідування від 06.09.2018 № ІФ 1641346/АВ. Згідно розділу III Акту виявлено порушення, а саме:

1) порушення вимог частини 3 статті 24 КЗпП України та Порядку повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 413.

Відповідно до вимог чинного законодавства працівники допускаються до роботи після укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення Державної фіскальної служби про прийняття працівника на роботу.

Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичної особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх платника єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування за встановленою формою до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором. Щодо окремих працівників відсутні повідомлення до органу Державної фіскальної служби про прийняття на роботу та не подано письмового підтвердження про подання повідомлення до органу Державної фіскальної служби про прийняття на роботу, щодо: ОСОБА_2 на посаду оператора очисного устаткування з 29.09.2016; ОСОБА_3 на посаду електрогазозварника 4-го розряду, з 11.10.2016; ОСОБА_4 на посаду робітника житлової зони з 15.08.2016; ОСОБА_1 на посаду робітника ДП " Підприємство ДКВСУ (№41)" з 12.05.2017; ОСОБА_5 на посаду робітника ДП " Підприємство ДКВСУ (№41)" з 12.05.2017; ОСОБА_6 на посаду робітника ДП " Підприємство ДКВСУ (№41)" з 12.05.2017.

2) порушення частини 1 статті 50 КЗпП України, відповідно до вимог якої нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Тривалість робочого часу окремих працівників ДУ "Коломийська ВК № 41" перевищує 40 годин на тиждень. З наданого при інспекційному відвідуванні табеля обліку використання робочого часу відповідачем встановлено, що за липень 2018 року, в період із 15.07.2018 по 22.07.2018 засуджені до позбавлення волі ОСОБА_7 ОСОБА_8 ОСОБА_9 ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 на контрагентському об"єкті "Агропромислова фірма "Злак" відпрацювали 48 годин на тиждень, чим порушено вимоги статті 50 КЗпП України. Аналогічні порушення були допущені в інших місяцях 2018 року.

3) порушення статті 70 КЗпП України, відповідно до вимог якої тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок дві години. Тривалість щотижневого безперервного відпочинку засуджених до позбавлення волі: ОСОБА_7 ОСОБА_8 ОСОБА_9 ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 які працювали на контрагентському об"єкті "Агропромислова фірма "Злак" складала менше 42 години.

4) порушення частини 1 статті 106 КЗпП України відповідно до вимог якої за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки ОСОБА_15, який працював пекарем в їдальні для засуджених, за відпрацьовані в травні 2018 року 166 год. (з них 7 год. понаднормові) відпрацьовано більше норми робочого часу, нараховано 3723 грн. заробітної плати. Працівнику доплату за понаднормові години працівнику не проведено. Аналогічне порушення допущено також при нарахуванні заробітної плати за травень 2018 працівнику інжерено-екплуатаційного відділу ОСОБА_16

Акт інспекційного відвідування підписано керівником ДУ "Коломийська ВК №41" з відміткою про наявність заперечень до нього.

Листом № 4/1-2262 від 11.09.2018 позивач надав заперечення до акту інспекційного відвідування, в якому викладено позицію незгоди з виявленими порушеннями.

14.09.2018 відповідачем керівнику позивача винесено припис про усунення виявлених порушень № ІФ 1641/346/18/АВ/П, яким зобов"язано усунути вказані порушення законодавства про працю у строк до 01.10.2018.

На вказаний припис позивачем надано відповідь від 27.09.2018 № 4-1-2354, в якій зазначено про усунення порушеннь законодавства про працю.

Листом № 04-13/15-10/6332 від 17.09.2018 Управління Держпраці надіслало позивачу повідомлення про виклик на розгляд справи про накладення штрафу.

На підставі Акта інспекційного відвідування та доданих до нього матеріалів інспекційного відвідування, відповідно до п. 2 Порядку № 509, начальником Управління Держпраці винесено постанову від 27.09.2018 року № ІФ 1641/346/АВ/П/ІП-1ФС про накладення на ДУ «Коломийська ВК № 41» штрафу в розмірі 3 723 (три тисячі сімсот двадцять три) гривні, за порушення законодавства про працю, а саме за порушення вимог ч. 1 ст. 50 КЗпП України, ст. 70 КЗпП України, відповідальність за які передбачено абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП України.

На підставі Акта інспекційного відвідування та доданих до нього матеріалів інспекційного відвідування, відповідно до п. 2 Порядку № 509, начальником Управління Держпраці винесено постанову від 27.09.2018 року № ІФ 1641/346/АВ/П/МГ-2ФС про накладення на ДУ «Коломийська ВК № 41» штрафу в розмірі 74 460 (сімдесят чотири тисячі чотириста шістдесят) гривень, за порушення законодавства про працю, а саме за порушення вимог ч. 1 ст. 106 КЗпП України, відповідальність за які передбачено абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України.

Штраф за порушення законодавства про працю в розмірі 3 723 грн. згідно постанови від 27.09.2018 року № ІФ 1641/346/АВ/П/ІП-1ФС сплачено ДУ «Коломийська ВК № 41», що підтверджується копією платіжного доручення від 19.10.2018 року № 509.

Не погоджуючись із такими рішеннями відповідача та вважаючи те, що оскаржувані документи були складені із суттєвими порушеннями вимог законодавства, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Вирішуючи спірні правовідносини, що склалися між сторонами, суд вказує на наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до статті 1 вказаного Закону державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Частиною 4 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що заходи контролю здійснюються зокрема органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Згідно частини 1 статті 259 Кодексу законів про працю України державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" визначено підстави для здійснення позапланових заходів.

Разом з цим, частиною 4 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що заходи контролю здійснюються органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.

Крім того, у частині 5 статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" наведено вичерпний перелік норм даного Закону, дотримання яких зобов'язані забезпечити Держпраці та його територіальні органи при здійсненні державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, серед яких відсутня частина 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно Положення про Управління Держпраці в Івано-Франківській області одним з основних завдань Управління Держпраці є здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань регламентується Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 року № 295 (далі - Порядок № 295).

Відповідно до п. 2 Порядку № 295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці Держпраці та її територіальних органів.

Підпунктом 4 п. 5 Порядку № 295 визначено, що інспекційні відвідування проводяться за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів про порушення законодавства про працю.

Судом встановлено, що на підставі пп. 4 п. 5 Порядку № 295, листа Прокуратури Івано-Франківської області від 28.08.2018 року № 16-260 вих-18, Управлінням Держпраці видано наказ від 31.08.2018 року № 1286-Д та направлення на проведення інспекційного відвідування ДУ «Коломийська ВК № 41» від 31.08.2018 року № 04-13/15-10/5983.

Відповідно до п. 19 Порядку № 295 за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.

За результатами здійснення інспекційного відвідування у позивача складено акт інспекційного відвідування від 06.09.2018 року № ІФ 1641/346/АВ.

14.09.2018 управлінням Держпраці винесено припис про усунення виявлених порушень № ІФ 1641/346/18/АВ/П, яким зобов"язано Державну установу "Коломийську виправну колонію №41" усунути вказані порушення законодавства про працю у строк до 01.10.2018.

Позивачем листом від 27.09.2018 № 4-1-2354 надіслано відповідачу відповідь, в якій зазначено про усунення порушення законодавства про працю.

Відповідно до частини четвертої статті 265 Кодексу законів про працю України та частини дев'ятої статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" постановою Кабінету Міністрів України за № 509 від 17.07.2013 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, який визначає механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України та частинами другою - сьомою статті 53 Закону України "Про зайнятість населення" (далі - штрафи).

Відповідно до пункту 6 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.

Листом № 04-13/15-10/6332 від 17.09.2018 Управління Держпраці надіслало позивачу повідомлення про виклик на розгляд справи про накладення штрафу.

На підставі Акта інспекційного відвідування та доданих до нього матеріалів інспекційного відвідування, відповідно до п. 2 Порядку № 509, начальником Управління Держпраці винесено постанову від 27.09.2018 року № ІФ 1641/346/АВ/П/МГ-2ФС про накладення на ДУ "Коломийська ВК № 41" штрафу в розмірі 74 460 (сімдесят чотири тисячі чотириста шістдесят) гривень, за порушення законодавства про працю, а саме за порушення вимог ч. 1 ст. 106 КЗпП України, відповідальність за які передбачено абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП України.

Відповідно до Наказу Міністерства статистики України від 09.10.95 р. N 253 "Про затвердження типових форм первинного обліку" табель обліку використання робочого часу та розрахунку заробітної плати застосовується для обліку використання робочого часу всіх категорій працюючих, для контролю за дотриманням працюючими встановленого режиму робочого часу, для отримання даних про відпрацьований час, розрахунку заробітної плати, а також для складання статистичної звітності з праці.

Суд зазначає, що табель обліку використання робочого часу працівників є основним документом на підприємстві, в установах та організаціях, оскільки відповідно до його відомостей здійснюється контроль за дотриманням працівниками режиму робочого часу, нарахування заробітної плати працівникам та інше.

Судом встановлено, що пекар їдальні для засуджених ОСОБА_15 та працівник інженерно-експлуатаційного відділу ОСОБА_16 при нормі тривалості робочого часу в травні 2018 року 159 годин пропрацювали 166 год. з яких 7 годин надурочно.

Згідно відомостей за травень 2018 року вказаним працівникам нарахована заробітна плата в розмірі 3723 грн.

Суд зазначає, що в матеріалах справи не міститься документів (відомостей), які б свідчили про нарахування коштів працівникам ОСОБА_15 та ОСОБА_16 за роботу у надурочний час.

Аналізуючи викладене, суд не вбачає порушень щодо винесення Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області акта перевірки від 06.09.2018 № ІФ1641/346/АВ, припису про усунення виявлених порушень № ІФ 1641/346/АВ/П від 14.09.2018 та постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № ІФ 1641/346/АВ/П/МГ-2ФС від 27.09.2018.

Як наслідок, суд робить висновок про те, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Судових витрат, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у справі не має.

Враховуючи висновки суду про відмову в задоволенні позовних вимог, є недоцільним, з набранням законної сили рішенням суду в даній адміністративній справі, збереження заходів забезпечення позову, вжитих в адміністративній справі, а тому у відповідності до пункту 7 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою суду від 12.12.2018 підлягають скасуванню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Заходи забезпечення адміністративного позову вжиті ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.12.2018 - скасувати.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.

Рішення постановлене 28 січня 2019 р. у зв"язку із перебуванням судді у відпустці з 21.01.2019 по 25.01.2019.