
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2019 року м.Житомир справа № 0640/4370/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
секретар судового засідання Рудченко К.В.,
за участю: представника позивача Литвинчук Н.П.,
представника відповідача Кемки І.В,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Валки-Ільменіт" до Житомирської обласної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Дочірнє підприємство "Коростенський ліспгосп АПК "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Валки-Ільменіт" (далі по тексту - позивач, ТОВ «Валки») із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення шістнадцятої сесії Житомирської обласної ради сьомого скликання від 31.05.2018 року №1018 про відмову ТОВ «Валки-Ільменіт» у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, які знаходяться у постійному користуванні ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» орієнтовними площами 2.0, 2.0, 23.5, 52.5 гектарів на території Стремигородської сільської ради та 6.0, 29.0 гектарів на території Меленівської сільської ради за межами населених пунктів Коростенського району Житомирської області для потреб, пов'язаних з користуванням надрами;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути на найближчій до дня набрання рішенням суду у справі законної сили сесії клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Валки-Ільменіт», викладене в листі №212 від 17.04.2018 про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення постійного користування ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» орієнтовними площами 2.0, 2.0, 23.5, 52.5 гектарів на території Стремигородської сільської ради та 6.0, 29.0 гектарів на території Меленівської сільської ради за межами населених пунктів Коростенського району Житомирської області, із зміною їх цільового призначення для потреб, пов'язаних з користуванням надрами;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення.
Свої вимоги товариство мотивувало тим, що 17.04.2018 ТОВ "Валки-Ільменіт" звернулось до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення постійного користування ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» орієнтовними площами 2.0, 2.0, 23.5, 52.5 гектарів на території Стремигородської сільської ради та 6.0, 29.0 гектарів на території Меленівської сільської ради за межами населених пунктів Коростенського району Житомирської області, із зміною їх цільового призначення для потреб, пов'язаних з користуванням надрами. Проте, у наданні такого дозволу позивачу відмовлено без жодного обгрунтування рішенням Житомирської обласної ради сьомого скликання від 31.05.2018 року №1018. Вважає відмову протиправною, оскільки вона не ґрунтується на нормах статті 123 Земельного кодексу України, а дії відповідача такими, що вчинені всупереч ст.19 Конституції України.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25.09.2018 відкрито загальне позовне провадження у справі.
16.10.2018 підготовче засідання відкладено для підготовки позивачем відповіді на відзив.
Ухвалою від 25.10.2018 залучено до розгляду справи третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача Дочірнє підприємство "Коростенський лісгосп АПК "Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" Житомирської обласної ради.
Ухвалою від 29.11.2018 суд, із врахуванням клопотання представника відповідача, продовжив строк підготовчого провадження у справі до 11.12.2018.
11.12.2018 підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду на 15.01.2019.
Під час судового розгляду справи представник позивача підтримав позов з підстав, заявлених у ньому, просив його задовольнити.
Відповідач заперечив проти задоволення позову з мотивів, вказаних у відзиві на позовну заяву від 11.10.2018 (а.с.42-46). В обґрунтування відзиву вказав, що земельні ділянки, які товариство планує одержати у користування перебувають у постійному користуванні ДП «Коростенський лісгосп АПК» ЖОКАП «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради. Відтак позивачем, у відповідності до ст.123 Земельного кодексу України, має бути подана до Житомирської обласної ради письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально. Вказаний документ поданий не був, тому відсутні підстави для надання дозволу на розробку проекту землеустрою на спірні земельні ділянки. Крім того, рішення про відмову прийнято з урахуванням висновку постійної комісії з питань екології, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів від 24.05.2018.
У відповіді на вказаний відзив від 25.10.2018 (а.с.63-69) та поясненнях від 29.11.2018 (а.с.101-108) представник позивача вказав, що відсутність письмової згоди землекористувача, засвідченої нотаріально не є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, перелік яких чітко визначений ст.123 Земельного кодексу України. Більш того, товариство у березні 2016 року зверталось до постійного землекористувача - ДП «Коростенський лісгосп АПК» ЖОКАП «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради із клопотанням про надання письмової згоди на вилучення земельних ділянок. Проте листом № 86 від 14.03.2016 постійний землекористувач повідомив, що саме обласна рада в порядку і межах, визначених чинним законодавством надає згоду на відмову (зменшення розміру) від земельної ділянки, яка перебуває у користуванні об'єктів спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області, за пропозиціями постійної комісії обласної ради з питань бюджету і комунальної власності та (або) обласної адміністрації. За змістом норм Положення про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області № 1434 від 19.03.2015 розпорядником земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні підприємств, установ, організацій Житомирської обласної ради є Житомирська обласна рада. Отже, посилання відповідача на отримання згоди від ДП «Коростенський лісгосп АПК» ЖОКАП «Житомироблагроліс» є безпідставним. Також зазначив, що Житомирською обласною радою порушено строки розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
27.11.2018 до суду надійшли пояснення третьої особи, зі змісту яких вбачається, що підстави для надання добровільної згоди на відмову від ділянок, які перебувають у постійному користуванні ДП «Коростенський лісгосп АПК» ЖОКАП «Житомироблагроліс» відсутні, оскільки знищення лісових насаджень на цих ділянках призведе до погіршення екологічного стану Коростенського району та зміни цільового призначення землі.
У відповіді на пояснення третьої особи від 11.12.2018 (а.с.167-171) представник позивача вказує, що спеціальний дозвіл на користування надрами в межах Стремигородського родовища був погоджений Міністерством екології та природних ресурсів України. Отже, при його наданні враховано ті обставини, що цільове призначення земельної ділянки в межах родовища буде змінюватись та наслідки такої зміни. Враховуючи зазначене, у товариства є гарантоване державою право на отримання у користування земельних ділянок в межах Стремигородського родовища. До того ж, безпосередньо ДП «Коростенський лісгосп АПК» ЖОКАП «Житомироблагроліс» не відмовляло у наданні письмової згоди.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та наявні докази у ній, суд дійшов наступного висновку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Встановлено, що згідно спеціального дозволу на користування надрами № 3590 від 29.12.2004 Товариству з обмеженою відповідальністю "Валки-Ільменіт" надано право на видобування апатит-ільменітових руд для отримання апатитових та ільменітових концентратів для забезпечення сировиною хіміко-металургійної промисловості та супутніх корисних копалин для цементної та будівельної промисловості в межах Стремигородського родовища площею 114 га, яке знаходиться на території Коростенського району Житомирської області (а.с.13-14).
Право на користування надрами засвідчено актом про надання гірничого відводу від 30.12.2013 № 2737 (а.с.181).
17.04.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Валки-Ільменіт" звернулось до Житомирської обласної ради із клопотанням № 212 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок лісогосподарського призначення постійного користування ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» орієнтовними площами 2.0, 2.0, 23.5, 52.5 гектарів на території Стремигородської сільської ради та 6.0, 29.0 гектарів на території Меленівської сільської ради за межами населених пунктів Коростенського району Житомирської області, із зміною їх цільового призначення для потреб, пов'язаних з користуванням надрами (а.с.10).
До клопотання товариством додано наступні документи: копію листа ДП «Коростенський лісгосп АПК» від 14.03.2016 № 86; копію спецдозволу на користування надрами № 3590; копію гірничого відводу № 2737; графічні матеріали.
Рішенням шістнадцятої сесії Житомирської обласної ради сьомого скликання від 31.05.2018 року №1018 товариству відмовлено у наданні такого дозволу на підставі: ст.123 Земельного кодексу України; Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Положення про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області від 21.12.2017 № 900; рекомендацій постійних комісій обласної ради з питань екології, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів від 24.05.2018 та з питань бюджету і комунальної власності від 25.05.2018 (а.с.29).
За змістом листа, підготовленого виконавчим апаратом Житомирської обласної ради для постійної комісії з питань екології, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів щодо розгляду клопотання ТОВ "Валки-Ільменіт" № 212, на час його надходження відсутня нотаріально засвідчена згода землекористувача земельних ділянок, які просить відвести позивач, у відповідності із ст.123 Земельного кодексу України. Запропоновано постійній комісії розглянути клопотання після надходження письмової згоди до обласної ради (а.с.48).
Як вбачається із протоколу № 16 засідання постійної комісії обласної ради з питань екології, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів від 24.05.2018, присутні депутати Житомирської обласної ради ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 розглядали питання надання дозволу за клопотанням товариства від 17.04.2018 та за результатами голосування ("за" -12 чол., не голосували - 1) прийняли рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (а.с.111-124)
Відповідно до витягу із протоколу № 40 засідання постійної комісії обласної ради з питань бюджету і комунальної власності від 25.05.2018, за результатами розгляду клопотання товариства також прийнято рішення про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності для видобування корисних копалин загальнодержавного значення (а.с.50).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Сторонами підтверджено, що бажані земельні ділянки, які товариство просило у своєму клопотанні відвести для потреб, пов'язаних з користуванням надрами (орієнтовними площами 2.0, 2.0, 23.5, 52.5 гектарів на території Стремигородської сільської ради та 6.0, 29.0 гектарів на території Меленівської сільської ради за межами населених пунктів Коростенського району Житомирської області), перебувають у постійному користуванні ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс».
Згідно ст.5 Лісового кодексу України (далі - ЛКУ), до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. До земель лісогосподарського призначення не належать землі, на яких розташовані полезахисні лісові смуги.
Статтею 17 ЛКУ передбачено, що у постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі прийняття рішення про надання лісів у постійне користування обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями таке рішення погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища. Прийняття рішень Кабінетом Міністрів України не потребує погоджень з іншими органами.
Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Статтею 62 ЛКУ передбачено, що використання земельних лісових ділянок для видобування корисних копалин (крім видобування корисних копалин місцевого значення для власних потреб), прокладання кабельних ліній, трубопроводів та інших комунікацій, здійснення бурових, підривних та інших робіт, не пов'язаних із веденням лісового господарства, здійснюється після надання таких ділянок для зазначених цілей у порядку, встановленому Земельним кодексом України
Згідно статті 18 Кодексу України про надра, надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.
Земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.
Відповідно до ст.57 ЛКУ, зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.
З аналізу ст.66 Земельного кодексу України випливає, що земельні ділянки для потреб надрокористування належать до категорії земель промисловості.
Згідно ч.1, ч.2 ст.20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування передбачений ст.123 Земельного кодексу України (далі також - ЗКУ).
Так, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Таким чином, надання позивачу дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок можливе лише із зміною цільового призначення земельних ділянок із земель лісогосподарського призначення на землі промисловості.
У відповідності до ч.2 ст.123 ЗКУ, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, законодавством чітко визначено, що у випадку вилучення земельної ділянки комунальної власності у землекористувача з метою надання її у користування із зміною її цільового призначення іншій особі, до клопотання такої зацікавленої особи додається письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально.
У даних спірних правовідносинах таким землекористувачем є ДП "Коростенський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс", а не Житомирська обласна рада, як на це вказує позивач, оскільки остання як розпорядник комунальної власності у відповідності із ст.17 ЛКУ та норм Земельного кодексу України передає землі лісогосподарського призначення у постійне користування.
Враховуючи те, що передання земельних ділянок лісогосподарського призначення ДП "Коростенський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" у користування ТОВ "Валки-Ільменіт" для потреб надрокористування передбачає їх вилучення із постійного користування лісгоспу, його письмова згода, засвідчена нотаріально є обов'язковою для прийняття Житомирською обласною радою рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок на території Стремигородської та Меленівської сільської ради за межами населених пунктів Коростенського району Житомирської області.
Судом з'ясовано, що така згода ДП "Коростенський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" відсутня і відповідно ТОВ "Валки-Ільменіт" до клопотання № 212 від 17.04.2018 додана не була.
Відтак, Житомирською обласною радою правомірно відмовлено товариству на підставі ст.123 Земельного кодексу України у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок, які знаходяться у постійному користуванні ДП "Коростенський лісгосп АПК" Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства "Житомироблагроліс" орієнтовними площами 2.0, 2.0, 23.5, 52.5 гектарів на території Стремигородської сільської ради та 6.0, 29.0 гектарів на території Меленівської сільської ради за межами населених пунктів Коростенського району Житомирської області для потреб, пов'язаних з користуванням надрами.
З урахуванням викладеного, безпідставним є посилання позивача на необґрунтованість та невмотивованість відмови у наданні дозволу, оскільки відмова відповідача ґрунтується на приписах ст.123 Земельного кодексу України.
Також твердження товариства про невмотивованість оспорюваного рішення спростовується матеріалами справи, з яких, зокрема, вбачається, що рішення обласної ради від 31.05.2018 № 1018 було прийнято з урахуванням рекомендацій постійних комісій, які в свою чергу під час голосування на засіданні керувались, в тому числі, інформацією, наданою виконавчим апаратом ради щодо обов'язковості письмової згоди землекористувача для відведення товариству у користування земельних ділянок лісгоспу (а.с.48).
Вказане узгоджується із приписами ч.1, ч.10 та ч.11 ст.47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон №280/97-ВР), згідно яких за результатами вивчення і розгляду питань, які належать до відання ради, постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивачем не доведено обставин на яких ґрунтуються позовні вимоги, оскільки вони були спростовані у ході судового розгляду наявними у справі доказами, тоді як відповідачем доведено правомірність його оскаржуваного рішення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Валки-Ільменіт" відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст.255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Черноліхов
Повне судове рішення складене 25 січня 2019 року