
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2019 р. Справа№200/9830/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши за правилами загального позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) про визнання протиправним та скасування рішення №17 від 13.08.2018 року про відмову в переведенні з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до Закону України №889-VІІІ від 10.12.2015 року "Про державну службу"; зобов'язати призначити пенсію за віком відповідно до Закону України №889-VІІІ від 10.12.2015 року "Про державну службу" з 28 березня 2018 року,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.
Ухвалою суду від 08 жовтня 2018 року відкрито провадження по справі; вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01 листопада 2018 року об 11:00год.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01 листопада 2018 року відкладено підготовче засідання по справі до 09 год. 30 хв. 04 грудня 2018 року.
Розпорядженням від 04 грудня 2018 року № 455 призначено повторний автоматизований розподіл справи № 200/9830/18-а, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Галатіної О.О. Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддям від 04 грудня 2018 року здійснено розподіл справи №200/9830/18-а, справу передано до провадження судді Аканову О.О.
Ухвалою суду від 07 грудня 2018 року прийнято до провадження справу №0540/9830/18-а, продовжено строк підготовчого засідання на тридцять днів; призначено підготовче судове засідання на 03 січня 2019 року об 11:00год.
Ухвалою суду від 03 січня 2019 року закрито підготовче провадження по справі; призначено судовий розгляд на 28 січня 2019 року о 12:00год.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області. 26 березня 2018 року звернулась до відповідача з заявою про переведення її з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу». За результатами розгляду заяви позивач отримала рішення №17 від 13.08.2018 року «Про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший», оскільки періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні або спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Позивач вважає таку відмову незаконною з тих підстав, що період проходження нею служби в податкових органах у спеціальному званні інспектора податкової служби 2 рангу має зараховуватись до стажу державної служби, що дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 р. Позивач просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
У строк встановлений судом відповідач надав на адресу суду відзив. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивачу призначено пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На призначення пенсії за Законом №889 мають право особи, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш 20 років стажу на посадах, віднесених до відпоідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів. Періоди роботи посадових осбі в органаж державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Представник відповідача просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Враховуючи положення ч.3 ст.194, ч.9 ст.205 та ч.4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 01.06.1992 року по 03.09.2014 року безперервно працювала на посаді державного інспектора, старшого державного інспектора в органах державної податкової служби: у Державній податковій інспекції по м.Слов'янську, Слов'янській державній податковій адміністрації, Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції, Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Донецької області ДПС, Слов'янській об'єднаній податковій інспекції ГУ Міндоходів. Присягу державного службовця прийняла 01.03.1994 року. За період роботи в органах податкової служби позивачу 23.11.1993 року присвоєно персональне звання інспектор податкової служби ІІІ рангу, 12.09.1997 року спеціальне звання інспектор податкової та митної справи ІІ рангу. Позивач звільнена з посади у зв'язку з виходом на пенсію, на підставі ст.38 КЗпП України 03.09.2014 року. Відомості встановлені судом із записів трудової книжки позивача серії АТ-І №3976752 від 09.08.1976 та не спростовуються відповідачем.
Відповідач не заперечує, що позивачу призначено пенсію за віком.
В подальшому позивач звернувся до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із письмовою заявою від 26.03.2018 про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Рішенням Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 13 сераня 2018 р. № 17 позивачу відмовлено у переведенні на пенсію за віком, оскільки періоди роботи посадових осіб в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєнні персональні чи спеціальні звання не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 р.
Не погодившись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі Закон України №889-VIII) визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців. Цей закон набув чинності 01.05.2016 р.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 (далі Закон України №3723-XII), крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. п. 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII.
Зокрема, п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно з ч. 18 ст. 37 Закону України №3723-XII період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та /або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
У ст. 25 Закону України №3723-XII установлено категорії посад державних службовців.
Як вбачається з вищенаведеної правової норми, посади, на яких працював позивач і час роботи на яких просить зарахувати йому до стажу державної служби, у переліку посад, визначеному ст. 25 Закону України №3723-XII відсутні.
Разом з тим, стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначається не лише ст. 25 Закону України "Про державну службу", але й актами Кабінету Міністрів України.
Так, відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VIII, стаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, встановлених на той час законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 р. затверджено Порядок обчислення стажу державної служби (діяв до набрання законної сили Законом України №889-VIII), яким визначено посади і ранги, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до абз. 3 п. 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується, зокрема, робота керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби.
Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності у період роботи позивача на відповідних посадах, був Закон України від 04.12.1990 №509-XII "Про державну податкову службу в Україні" (далі - Закон України №509-XII), а з 12.08.2012 Податковий кодекс України.
Згідно з ч.1 ст. 4 Закону України №509-XII державна податкова служба, якій за змістом частини другої цієї статті підпорядковані державні податкові інспекції в областях, районах, містах і районах у міста, є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Посадовою особою органу державної податкової служби може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Міністерством фінансів України. Посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації, після якої таким особам присвоюються спеціальні звання (ч.1, 4 ст. 15 Закону №509-XII).
Цією ж нормою установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондують вимогам ст. 5, 12 Закону №3723-ХІІ щодо обмежень пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.
Статтею 6 Закону №509-XII було встановлено, що видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема, у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - перебувають на державній службі та є державними службовцями.
Нормами абз. 1, 2 п. 344.1 статті 344 Податкового кодексу України передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєнні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним законом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10.05.2018 у справі К/9901/5405/17 (№351/1792/17). Колегія суддів дійшла висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в переведенні з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за відком відповідно до Закону України №889-VІІІ від 10.12.2015 року "Про державну службу", оскільки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, у сукупності стаж державної служби позивача становить 22 роки 03 місяці 03 дні, тобто позивач має необхідний 20 - річний стаж для переведення його на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України №3723-XII.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч цим вимогам відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності оскаржуваного рішення.
Щодо позовних вимог про призначення пенсії позивачу, суд зазначає, що ці повноваження виключно відповідача. А тому, суд не вбачає підстав для перебирання повноваження відповідача.
Обираючи спосіб захисту, суд, зважаючи на його ефективність з точки зору статті 13 "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод", ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року та керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України приходить до висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача слід прийняти рішення про визнання протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший позивача відповідно до Закону України "Про державну службу"; зобов'язання відповідача зарахувати позивачу період роботи з 01.06.1992 року по 03.09.2014 року до стажу державної служби відповідно до статті 37 Закону України "Про держану службу" та повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 26.03.2018 року №6195 з урахуванням висновків суду.
Аналізуючи наведені обставини та досліджені докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд дійшов висновку про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судового збору у розмірі 704,80 грн. сплачений згідно квитанції № 6 від 02.10.2018 року на користь позивача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) про визнання протиправним та скасування рішення №17 від 13.08.2018 року про відмову в переведенні з пенсії за віком на загальних підставах на пенсію за віком відповідно до Закону України №889-VІІІ від 10.12.2015 року "Про державну службу"; зобов'язати призначити пенсію за віком відповідно до Закону України №889-VІІІ від 10.12.2015 року "Про державну службу" з 28 березня 2018 року - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) зарахувати ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) період роботи з 01.06.1992 року по 03.09.2014 року до стажу державної служби відповідно до статті 37 Закону України "Про держану службу" та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 26.03.2018 року №6195 з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позову - відмовити.
Стягнути з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (84122, Донецька область, м.Слов'янськ, пл..Соборна, 3, код ЄДРПОУ 37803258) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Аканов О.О.