Постанова № 79420191, 24.01.2019, Шевченківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
24.01.2019
Номер справи
637/31/19
Номер документу
79420191
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

24.01.2019

№ 637/31/19

№ 3/637/17/19

П О С Т А Н О В А

Іменем України

24 січня 2019 року с.м.т. Шевченкове

Суддя Шевченківського районного суду Харківської області Островська Н.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.м.т. Куп’янськ-Вузловий Куп’янського району Харківської області, громадянина України, одруженого, ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого на посаді голови Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області (місцезнаходження: 63601, Харківська область, Шевченківський район, с.м.т. Шевченкове, вул. Лермонтова, 2, код ЄДРПОУ: 24283422), ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, с.м.т. Шевченкове, вул. Безмєнова, буд. 18,

за ч. 1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

роз’яснені права, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

в с т а н о в и в :

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 20/15/9001/2019/пр від 02.01.2019 року при проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області за період з 01.01.2017 року по 30.09.2018 року встановлено порушення головою Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_1 (виконує повноваження з 16.05.2017 року по теперішній час) порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства, а саме не оприлюднені додатки про зміни до річного плану закупівель на 2017 рік, що є порушенням ч. 1 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922-VІІІ (із змінами), якою визначено, що річний план та зміни до нього безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель. Порушення виявлено під час ревізії, яка проводилася у період з 05.11.2018 року по 22.12.2018 року та відображене в акті ревізії № 015/11/06 від 29.12.2018 року.

Відповідно до витягу з акту ревізії № 015/11/06 від 29.12.2018 року встановлено, що в порушення вимог ч. 1 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922-VІІІ (із змінами) головою райдержадміністрації ОСОБА_1 не видавалося розпорядження про визначення відповідальної особи для організації і проведення процедури закупівель. Відповідне призвело до не оприлюднення річного плану закупівель на 2017 рік та змін до нього в електронній системі закупівель ProZorro на суму 121 500,00 грн., а саме: закупівлю палатки армійської УСТ 56 з пічкою армійською чавунною ПОВ 57 на суму 32 510,00 грн., комплекту аварійно-рятувального обладнання на суму 13 990,00 грн. та талони на пальне на суму 75 000,00 грн., чим порушено ч. 1 ст. 4 Закону України № 922-VІІІ (із змінами). Зазначена закупівля Шевченківською райдержадміністрацією була оприлюднена на веб-порталі публічних закупівель в додатках до річного плану закупівель на 2018 рік (де визначено процедуру закупівлі орієнтовно травень 2018 року), в той час як договори закупівлі були укладені в 2017 році, а саме: договір про закупівлю палатки армійської УСТ 56 з пічкою армійською ПОВ 57 (код ДК 021:2015:39522530 Намети) Шевченківською райдержадміністрацією укладено з ФОП ОСОБА_2 від 11.03.2017 року № 1 на суму 32 510,00 грн.; договір на закупівлю комплекту аварійно-рятувального обладнання (код ДК 021:2015:35110000-8 Протипожежне, рятувальне та захисне обладнання) Шевченківською райдержадміністрацією укладено з ФОП ОСОБА_3 від 03.11.2017 року № 5/4 на суму 13 990,00 грн.; договір на закупівлю бензину А-95 (код ДК 021:2015:09000006-3 Нафтопродукти, паливо, електроенергія та інші джерела енергії) в кількості 1000 л. та дизельного палива (код ДК 021:2015:09000006-3 Нафтопродукти, паливо, електроенергія та інші джерела енергії) в кількості 2155 л. Шевченківською райдержадміністрацією укладено з ФОП ОСОБА_4 від 14.12.2017 року б/н на суму 75 000,00 грн..

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, посилаючись на безпідставність складення відносно нього адміністративного протоколу, просив закрити провадження у справі в зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні докази, суд дійшов наступного.

Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Статтями 10, 11 КУпАП визначено, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків , а вчиненим з необережності - коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоча повинна була і могла їх передбачити.

Положеннями ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частина 1 ст. 163-1 КУпАП передбачає відповідальність за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерної пропозиції; укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.

В розділі 2.12 акту ревізії зазначено, що ревізія застосування процедур при закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти проведена суцільним шляхом за період з 01.01.2017 по 30.09.2018 року.

Ревізією застосування процедур при закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти встановлено, що за період 2017 року та 9 місяців 2018 року процедури закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти Шевченківської районної державної адміністрації не здійснювалися, так як заплановані в кошторисі та проведені видатки щодо придбання товарів, робіт і послуг за ревізований період не перевищували суми, на які розповсюджується дія Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VІІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» цей Закон застосовується: до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує суму 200 тис. гривень, а робіт – 1,5 мільйона гривень; до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт – 5 мільйонів гривень.

Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

Частина 1 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» визначає, що закупівля здійснюється відповідно до річного плану. Річний план, додаток до річного плану та зміни до них безоплатно оприлюднюються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель протягом п’яти днів з дня їх затвердження.

Отже, замовники закупівель здійснюють закупівлі відповідно до річного плану.

Основними показниками для планування закупівель є потреба у придбанні певних товарів, робіт і послуг на календарний рік і розмір асигнувань, затверджених на їх придбання.

Виходячи із розрахункової потреби та на підставі Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку та торгівлі України № 454 від 17.03.2016 року, замовники визначають предмети закупівель товарів і послуг за показником четвертої цифри ДК 021:2015 (Національного класифікатору України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник», затверджений наказом МЕРТУ № 1749 від 23.12.2015 року).

Заплановані на наступний рік закупівлі відображають: у річному плані закупівель (форма якого затверджена Наказом МЕРТУ «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель» № 490 від 22.03.2016 року), в який вносять закупівлі, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень для товарів і послуг та 1,5 млн. гривень для робіт; у додатку до річного плану (складають за формою річного плану закупівель), в який вносять суми закупівель вартістю, що не перевищує вищевказані межі.

Ці документи потрібно оприлюднити на веб-порталі «Рrоzоrrо» протягом п’яти календарних днів з дня їх затвердження.

Установи-замовники застосовують положення Закону № 922 (в тому числі й щодо складання річного плану закупівлі) за умови, що вартість предметів закупівлі перевищує граничні суми.

Законом не встановлено вимогу складати окремо додаток до річного плану, якщо замовник не планує проводити протягом року закупівлі вартістю вище граничної.

Сама форма додатку не передбачає, що він доповнює основний документ – річний план закупівель та не є самостійною одиницею документообігу у сфері публічних закупівель.

Відповідно, немає потреби та не передбачено чинним законодавством, в тому числі і Законом України «Про публічні закупівлі», оприлюднювати додаток до річного плану на веб-порталі без складання річного плану закупівель.

У разі збільшення кошторисних призначень та потреби у проведенні закупівель замовники розглядають додатково виділені асигнування як окремий предмет закупівлі. Якщо вони перевищують граничні норми суми (200 тис. грн.., 1,5 млн. грн..), то замовники відображають такі закупівлі у річному плані, який потрібно оприлюднити на веб-порталі протягом п’яти календарних днів з дня затвердження. Якщо вказані суми не перевищено, замовники можуть використовувати веб-портал лише на суму 50 тис. грн.. та нижче за граничну.

Встановлено, що у 2017 році Шевченківською районною державною адміністрацією Харківської області проводилися закупівлі палатки армійської на суму 32 510,00 грн., комплекту аварійно-рятувального обладнання на суму 13 990,00 грн. та талони на пальне на суму 54 327,00 грн., що відображено в акті ревізії від 29.12.2018 року.

Проет, на вищезазначені закупівлі не поширюється дія Закону України «Про публічні закупівлі» та його вимоги щодо вчинення певних дій, в тому числі і щодо складання річного плану закупівель та додатків до нього, а також їх оприлюднення, у випадку відсутності здійснення закупівель та не проведення вказаних процедур закупівель в зв’язку з тим, що суми придбання за ревізований період, в тому числі і 2017 рік, не перевищували суми, на які розповсюджується дія Закону України «Про публічні закупівлі».

З огляду на викладене, головою Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_1 за період, що перевірявся, не вбачається порушень вимог ч. 1 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі», вини у формі умислу чи необережності в діях останнього, а отже, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Норма ст. 62 Конституції України, закріплююча принцип презумпції невинуватості відносно тлумачення всіх сумнівів щодо доведеності вини особи на її користь, підлягає застосуванню до ОСОБА_1 та при вирішенні справи, як норма прямої дії, відповідно до ст. 8 Конституції України.

У відповідності до ст. 248 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу та інших обставин.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення відсутність складу адміністративного правопорушення є обставиною, що виключає провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33 – 35, 164-14, 247, 252, 280, 283 – 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-

п о с т а н о в и в :

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення – закрити в зв’язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Шевченківський районний суд Харківської області.

Суддя

ОСОБА_5