
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
24 січня 2019 року м. Київ № 640/21560/18
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Патратій О.В., ознайомившись з матеріалами позовної заяви
ОСОБА_1
до 1. Київської обласної державної адміністрації
2. Департаменту типовий центр фінансово-економічного управління Київської обласної державної адміністрації
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 грудня 2018 року позовну заяву залишено без руху у зв'язку з пропуском строку звернення до суду та неповажністю причин для його поновлення.
16.01.2019р. на виконання вимог вказаної узвали позивачем подано заяву про продовження строку давності понад 6 місяців.
В обгрунтування поважності причин пропуску строку звернення до суду позивач посилається на ст.ст. 338, 390 Цивільного кодексу України, а також на те, що згідно з п.15 ст. 1148 Цивільного кодексу України право на подання позову про відшкодування ядерної шкоди завданої життю і здоров'ю особи не обмежується строком давності.
Проте суд вважає наведені позивачем у вказаній заяві підстави неповажними, враховуючи наступне.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Проте суд зазначає, що позивачем заявлено вимоги про перерахунок та нарахувати йому щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2016-2018 роки відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не про відшкодування ядерної шкоди завданої життю і здоров'ю.
Також позивачем не зазначеного, коли саме його права були порушені рішеннями, діями або бездіяльністю відповідачів, та коли позивачу про це стало відомо (зокрема, докази звернення до відповідачів з заявами про виплату допомоги до 5 травня та докази отримання відповіді).
Згідно статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбаченихм Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Додатково суд враховує, що Європейський суд з прав людини акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст якихне допустити судовий процес у безладний рух. У зв'язку з наведеним, залишення позову без розгляду з підстав, передбачених законом (пропуск строку звернення до адміністративного суду) не є порушенням права на справедливий судовий захист.
Відповідно до частин першої та другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Таким чином, враховуючи те, що позивачем не наведено причин поважності пропуску строку звернення до суду та не надано доказів поважності причин пропуску даного строку, суд приходить до висновку про повернення позовної заяви відповідно до вимог частини 2 статті 123 КАС України.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 122, 123, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, суд-
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву повернути позивачу.
2. Копію ухвали разом з позовною заявою і доданими до неї документами надіслати особі, яка подала позовну заяв.
Ухвала суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Патратій