Рішення № 79403916, 25.01.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
620/3865/18
Номер документу
79403916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2019 року Чернігів Справа № 620/3865/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Зайця О.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 54,смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область,16100) про визнання дію протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернулась до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною відмови відповідача у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків фактично одержуваної пенсії чоловіка та зобов'язання Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України призначити пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків фактично одержуваної пенсії чоловіком, тобто 7175 гривень, починаючи з дня звернення за такою пенсією.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що позивач як дружина померлого ОСОБА_2, 11.10.2018 звернулася до відповідача із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника, Однак у виплаті позивачу пенсії по втраті годувальника в розмірі 50% пенсії (7175,00 грн.), яку отримував на час настання смерті померлий годувальник (14350,00 грн.), їй відмовлено. Вказану відмову позивач вважає протиправною та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по втраті годувальника в розмірі 50% пенсії (7175,00 грн.), яку отримував на час настання смерті померлий годувальник з дня звернення (14350,00 грн.).

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Зазначив, що розмір пенсії позивача за віком, яка була призначена 08.12.2009 складає 4395,45 грн. Пенсія у зв'язку з втратою годувальника за померлого чоловіка по попередньому підрахунку складає 2260,35 грн., тому переводитись на інший вид пенсій позивачу недоцільно.

Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Сосницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Короп Чернігівської області помер ОСОБА_2 - чоловік позивача.

На день смерті він одержував пенсію за віком їв розмірі 14350, грн., призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.

24.10.2018 позивач звернулась до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків пенсії мого покійного чоловіка, а саме в розмірі 7175грн. (а.с.12).

Листом від 29.10.2018 Сосницьке об'єднане управлінні Пенсійного фонду України повідомлено позивача, що в разі переходу на пенсію у зв'язку з втратою годувальника розмір такої пенсії становитиме 2260,35грн., оскільки пенсія її чоловіка за віком відповідно до

Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становила б 4217,41грн.

Вважає відмову відповідача у призначенні їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 % фактично одержуваної її чоловіком пенсії, протиправною, в зв'язку з чим позивач звернулась до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-VI (надалі - Закон № 1058-VI) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону № 1058-VI в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 10 Закону №1058-VI особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно частини 1 статті 36 Закону №1058-VI пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму ОСОБА_3 (ОСОБА_3), - незалежно від тривалості страхового стажу.

У відповідності до пункту 1 частини 2 статті 36 Закону №1058-VI непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Частиною 1 статті 37 Закону №1058-VI пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Відповідно до частини 1 статті 38 Закону №1058-VI пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.

За змістом частини 3 статті 45 Закону №1058-VI та абзацу 5 пункту 2.3. Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у випадку переведення пенсії позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника заробіток для розрахунку пенсії визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника.

Враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається із заробітку годувальника чи пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті.

Таким чином отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника безпосередньо залежить від виду та розміру пенсійного забезпечення, що було призначене померлому годувальнику.

Судом встановлено, що позивач є непрацездатним членом сім'ї померлого годувальника ОСОБА_2.

На момент смерті годувальника - ОСОБА_2, йому була призначена та виплачувалась пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 14350,00 грн, що не заперечується відповідачем.

Так зі змісту вищенаведених норм слідує, що виплата пенсії повинна проводитись у відповідному відсотковому співвідношенні до пенсії, яку отримував померлий годувальник саме на час настання його смерті.

Отже, оскільки пенсія на момент смерті годувальнику ОСОБА_2 була призначена та виплачувалась на підставі поданих ним документів в розмірі 14350,00 грн., то пенсію позивача у зв'язку з втратою годувальника слід призначити в розмірі 50% пенсії, яку отримував померлий годувальник на час настання смерті.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Щодо вимоги позивача про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків фактично одержуваної пенсії чоловіком, тобто 7175,00 грн., то що остання не підлягає задоволенню, з огляду на наступне

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, дискреційним повноваженнями є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію суб'єкта владних повноважень в межах такої перевірки.

При цьому, з огляду на положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесенні до компетенції цього органу державної влади.

При вказаних обставинах, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи із системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 704,80 грн.

Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 54, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область, 16100, код ЄДРПОУ 40377912) про визнання дію протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 54, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область,16100, код ЄДРПОУ 40377912) у призначенні ОСОБА_1 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсії у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків фактично одержуваної пенсії чоловіка, станом на день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобов'язати Сосницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 54, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область,16100, код ЄДРПОУ 40377912) призначити ОСОБА_1 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) пенсію у зв'язку з втратою годувальника в розмірі 50 відсотків фактично одержуваної пенсії чоловіком, станом на день смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з дня звернення за такою пенсією.

В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сосницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України (вул. Чернігівська, 54, смт. Сосниця, Сосницький район, Чернігівська область, 16100, код ЄДРПОУ 40377912) на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 25 січня 2019 року.

Суддя О.В. Заяць