
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 січня 2019 р. Справа № 480/4423/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4423/18 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Інноваційні технічні рішення" до Сумської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення та картки відмови,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Інноваційні технічні рішення" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Інноваційні технічні рішення") звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської митниці ДФС (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA805180/2018/000152/2 від 06.11.2018 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA805180/2018/00672 від 06.11.2018.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що при митному оформленні товару був наданий повний пакет документів, що підтверджував заявлену митну вартість і обраний метод її визначення, а тому оскаржені рішення та картка відмови є протиправними.
Ухвалою суду від 30.11.2018 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 27.12.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у відзиві (а.с.56-61) та зазначила, що у зв’язку з суттєвими розбіжностями поданих до митного оформлення документів, 06.11.2018 декларантові позивача направлено електронне повідомлення щодо необхідності надання документів згідно ч. 3 ст. 53 МК України. В результаті здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару декларантом не надано: інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи), висновки про якісні характеристики товару від виробника товару, висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями. Так, підставою для коригування митної вартості товару стала цінова інформація щодо імпортних операцій ЄАІС ДФС України: митна декларація № UA805180/2018/17167 від 03.09.2018.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що 01.11.2017 між ТОВ "Інноваційні технічні рішення" та компанією «Qingdao Kievan Rus Treding CO., LTD» було укладено зовнішньоекономічний контракт №1710/01, відповідно до п. 1.1. якого Продавець - «Qingdao Kievan Rus Treding CO., LTD» зобов’язується продати, а Покупець - ТОВ «Інноваційні технічні рішення» прийняти та оплатити теплоізоляційні матеріали, найменування яких зазначається у Специфікаціях (а.с.19-20).
Згідно п. 2.1. поставка товару здійснюється на умовах ФОБ Циндао, Україна відповідно «Інкотермс-2000». Ціна товару зазначається у Специфікаціях на кожну відправлену партію товару, які являються невід’ємною частиною даного контракту, і є фіксованою на цю партію товару (п.2.2. Контракту).
Умови оплати - 100% оплата протягом 60 днів після дати коносаменту (п. 4.1. Контракту).
В Специфікації товару №4 від 06 серпня 2018 року до зовнішньоекономічного контракту №1710/01 від 01.11.2017 зазначена назва товару, його кількість, ціна та умови оплати.
На підставі зазначеного контракту та Специфікації товару ТОВ «Інноваційні технічні рішення» отримало товар, зокрема: мінеральна вата: вироби із теплоізоляційних матеріалів: мат із керамічного волокна СІР - 112 14640x610x12,5мм - 80 шт. рулонів, по ціні 10,61 дол. США/рулон на загальну суму 848,80 дол. США, та 7320x610x12,5мм - 420 шт. рулонів по ціні 10,61 дол. США/рулон на загальну суму 4456,20 дол. США, всього 7144 кг. на загальну суму 5305,0 дол. США (а.с.19-32).
Для здійснення митного оформлення товару поставленого за вказаним контрактом ТОВ «Інноваційні технічні рішення» через представника ТОВ «Реал 73» (а.с.33-36), до митного оформлення митного поста "Центральний" Сумської митниці ДФС 06.11.2018 було подано митну декларацію № UA805180/2018/021683, з метою здійснення митного оформлення товару, зокрема: мінеральна вата: вироби із теплоізоляційних матеріалів: мат із керамічного волокна СІР - 112 14640x610x12,5мм - 80 шт. та 7320x610x12,5мм - 420 шт. Фактична щільність - 129 кг/мЗ. Класифікаційна температура: 1050 град. С. Теплопровідність (при t =500 град. С) - 0,144 Вт/м*К. Хімічний склад: A1203 - 40,2 %; SI02-55,1 %; Fe203 - 1,0% K2O+Na2O-0,5%. Використовується для теплоізоляції печей, обладнання та вузлів агрегатів в різних галузях промисловості (а.с.14-16).
Митна вартість товару заявлена за ціною контракту (основний метод) відповідно до статті 58 Митного кодексу України.
З декларацією позивачем було надано документи (а.с.19-32), а саме:
- зовнішньоекономічний договір (контракт) купівлі - продажу, стороною якого є виробник товарів, що декларується №1710/01 від 01.11.2017;
- специфікація товару №4 від 06.08.2018 до контракту №1710/01 від 01.11.2017;
- пакувальний лист (Packing list) від 07.09.2018 року №QDKR/IPSL/1804;
- рахунок-фактура (інвойс) (Commercial invoice) від 07.09.2018 №QDKR/IPSL/1804;
- коносамент (Bill of lading) від 11.09.2018 №ТАО49850;
- автотранспортна накладна (Road consignment note) від 04.11.2018 року А №422800;
- сертифікат про походження товару (Certificate of origin) від 10.09.2018 18С3702Н5062/00004;
- рахунок-фактура про надання транспортно-експедиційних послуг від виконавця договору (контракту) про транспорно - експедиційні послуги від 02.11.2018 №LS-4157043;
- договір про надання послуг митного брокера від 01.08.2017;
- копію митної декларації країни відправлення від 09.09.2018 №425820180000815999;
- митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів від 06.11.2018 №UA805180/2018/021683.
При перевірці правильності визначення митної вартості товару, від митниці надійшло повідомлення, в якому зазначено, що можливе заниження митної вартості та необхідно надати додаткові документи по митній вартості відповідно до п. 3 ст.53 Митного кодексу України:
- договір (угоду, контракт) з третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
- рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
- рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
- виписку з бухгалтерської документації;
- ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
- каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листа) виробника товару;
- висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Декларант надав до митниці наступні додаткові документи, зокрема проформа-інвойс від 06.08.2018 №QDKR/1804, та прайс-лист на підтвердження визначення митної вартості, де зазначено, що мат із керамічного волокна СІР-112 розміром 14640x610x12.5 мм, вага нетто 14,29 кг/рулон, ціна 10,61 USD/рулон та мат з керамічного волокна СІР-112 розміром 7320x610x25мм, вага нетто 14,29 кг/рулон, ціна 10,61 USD/рулон (а.с.40-41).
06.11.2018 за декларацією №UA805180/2018/021683 Сумською митницею ДФС було винесено:
- Картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA805180/2018/00672, у оформленні товарів за визначеною основним методом та заявленою декларантом митною вартістю (а.с.12);
- Рішення про коригування митної вартості товару UA805180/2018/000152/2 від 06.11.2018, в якому митна вартість товару скоригована до 1,74 USD за одиницю з використанням другорядного методу, підставою для такого визначення стала цінова інформація щодо імпортних операцій ЄАІС ДФС України та зазначено, що основний метод не застосовується тому, що використані декларантом відомості не є об’єктивними та достатньо підтвердженими документально. Для даної партії товару наявні наступні розбіжності, а саме невідповідність ціни товару, а саме одиниць виміру: інвойс №QDKR/IPSL/1804 від 07.09.2018 - ціна вказана за рулон, експортна митна декларація №425820180000815999 від 09.09.2018 - ціна вказана за кг. (а.с.13).
Для недопущення припинення діяльності підприємства, що призвело б до значних збитків, ТОВ "Інноваційні технічні рішення»" було прийняте рішення про здійснення митного оформлення товару відповідно до ціни визначеної відповідачем, з наступним оскарженням рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 Митного кодексу України (далі по тексту - МК України) особи, які переміщують товари, зобов'язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.
Положеннями ч. 1 ст. 336 МК України передбачено, що митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів шляхом, зокрема, перевірки документів та відомостей, які надаються під час переміщення товарів через митний кордон України.
Перевірка документів та відомостей, які подаються органам доходів і зборів під час переміщення товарів через митний кордон України, здійснюється візуально та із застосуванням інформаційних технологій, в тому числі й шляхом контролю із застосуванням системи управління ризиками (ч. 1 ст. 337 МК України).
Нормою ч. 3 ст. 335 МК України передбачено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант надає документи та відомості. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, декларація митної вартості. В митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості, в тому числі й про документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів та обраний метод її визначення відповідно до статті 53 цього Кодексу.
Так, як було зазначено вище, разом із митною декларацією до Сумської митниці ДФС подано такі скан-копії товаросупровідних документів (скріншот з АСМО «Інспектор», а.с.62-63):
1) Пакувального листа № QDKR/IPSL/1804 від 07.09.2018;
2) Інвойсу № QDKR/IPSL/1804 від 07.09.2018;
3) Коносаменту № ТАО49850 від 11.09.2018;
4) Автотранспортної накладної № А № 422800 від 04.11.2018;
5) Сертифікату про походження товарів № 18С3702Н5062/00004 від 10.09.2018;
6) Рахунку про надання транспортно-експедиційних послуг № LS-4157043 від 02.11.2018;
7) Специфікації № 4 від 06.08.2018;
8) Контракту № 1710/01 від 01.11.2018;
9) Митної декларації країни відправлення № 425820180000815999 від 09.09.2018.
Разом з тим, Стандартне правило 6.3 Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур від 18.05.1973 (у редакції протоколу від 26.06.1999, до якого Україна приєдналася Законом України від 05.10.2006 № 227-V) (далі - Конвенція) також визначає, що при застосуванні митного контролю використовується система управління ризиками. Митна служба застосовує метод аналізу ризиків для визначення осіб та товарів, в тому числі транспортних засобів, що підлягають перевірці, та ступеня такої перевірки. Для підтримки системи управління ризиками згідно зі Стандартним правилом 6.5 Конвенції митна служба приймає стратегію, яка базується на системі засобів оцінки імовірності недотримання законодавства.
Так, з метою забезпечення реалізації вказаних стандартних правил Конвенції, а також вибірковості митного контролю шляхом застосування системи управління ризиками, поліпшення ефективності роботи під час митного контролю за рахунок застосування методів управління ризиками, Державною фіскальною службою України наказом від 31.07.2015 № 684 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 21 серпня 2015 року за № 1021/27466) затверджено Порядок здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю (далі - Порядок). Відповідно до пунктів 1 та 10 розділу VII цього Порядку за результатами оцінки ризику у конкретному випадку здійснення митного контролю товарів, у тому числі за результатами контролю із застосуванням системи управління ризиками (далі - СУР), митниці обирають форми та обсяги митного контролю. При застосуванні автоматизованої системи митного оформлення для митного контролю та митного оформлення товарів Перелік митних формальностей за результатами застосування СУР формується за допомогою інформаційних технологій, а також доповнюється/коригується митницею за результатами проведення контролю із застосуванням СУР шляхом оцінки ризику відповідно до орієнтувань, переліків індикаторів ризику тощо, у тому числі за результатами аналізу поданих для митного контролю документів (їх копій), а також на підставі вимог нормативно-правових актів, що регулюють порядок проведення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів. Після виконання митних формальностей з Переліку митних формальностей за результатами застосування СУР відомості про результати їх виконання заносяться до бази даних митниці.
Так, за даною митною декларацією спрацювала АСАУР, що підтверджується скріншотом з АСМО «Інспектор» (а.с.64).
Також повністю кореспондуються із вищевказаними положеннями стандартних правил 6.3 та 6.5 Конвенції і норми пункту 2 розділу 2 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених наказом ДФС від 11 вересня 2015 року № 689 (далі - Методичні рекомендації), адже робота з аналізу, виявлення та оцінки ризиків здійснюється посадовою особою органу доходів і зборів, що провадить контроль за правильністю визначення митної вартості, і здійснюється шляхом, в тому числі:
- перевірки документів, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів, вивчення маршруту транспортування товарів та перевірки достовірності декларування витрат на транспортування;
- порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з наявною в органу доходів і зборів інформацією про рівень цін на такі товари або вартість прямих витрат на їх виробництво, у тому числі сировини, матеріалів та/або комплектувальних виробів, які входять до складу товарів;
- порівняння рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено;
- перевірки та аналізу документів, додатково поданих органу доходів і зборів декларантом.
Відповідно до пункту 7 Методичних рекомендацій при перевірці розрахунку та числового значення заявленої митної вартості товарів здійснюється перевірка наявності у підтверджуючих документах всіх відомостей в кількісному виразі, використаних при обчисленні митної вартості.
Слід зазначити, що відповідно до статті 49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Так, в процесі зазначеної перевірки заявлених декларантом позивача у митній декларації відомостей щодо імпортованого товару встановлено необ’єктивність та недостатність документального підтвердження використаних декларантом даних в наданих до митного оформлення документах, зокрема, в наданих декларантом документах встановлено розбіжності, а саме щодо одиниць виміру: в інвойсі №QDKR/IPSL/1804 від 07.09.2018 - ціна вказана за рулон, а в експортній митній декларації № 425820180000815999 від 09.09.2018 - ціна вказана за кг.
Отже, у зв’язку з суттєвими розбіжностями поданих до митного оформлення документів, 06.11.2018 відповідачем декларантові направлено електронне повідомлення щодо необхідності надання документів згідно ч. 3 ст. 53 МК України (а.с.65).
В цей же день до АСМО «Інспектор» надійшли проформа-інвойс від 06.08.2018 №QDKR/IPSL/1804, прайс-лист та лист про відсутність інших запитуваних додаткових документів (а.с.66).
Таким чином, в результаті здійснення контролю правильності визначення митної вартості товару посадовими особами митного органу зроблено висновок, що декларантом не надано: інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи), висновки про якісні характеристики товару від виробника товару, висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями.
При цьому, МК України для застосування до імпортованих товарів основного методу визначення митної вартості товарів ставить ряд вимог, недотримання яких має наслідком неможливість його використання декларантом. Зокрема, частинами 2, 9 та 21 статті 58 МК України визначено, що метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні. Розрахунки при визначенні митної вартості товарів за основним методом робляться лише на основі об’єктивних даних, що підтверджуються документально та піддаються обчисленню. Використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості повинні бути об’єктивними, піддаватися обчисленню та підтверджуватися документально.
Таким чином, зважаючи на наявність підстав вважати подані декларантом документи необ’єктивними і такими, що обчисленню не піддаються, враховуючи неподання жодних платіжних документів, що підтвердили б сплачену або таку, що підлягає сплаті, ціну за товар, - посадовими особами митного органу зроблено висновок про неможливість використання основного методу визначення митної вартості товару - за ціною договору, та про необхідність коригування відповідачем заявленої митної вартості за другорядним методом згідно з положеннями статті 60 МК України.
Так, підставою для коригування митної вартості стала цінова інформація щодо імпортних операцій ЄАІС ДФС України: митна декларація №UA805180/2018/17167 від 03.09.2018.
Частиною 3 статті 54 МК України визначено, що за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів орган доходів і зборів визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано другорядний метод визначення митної вартості товару у спірних правовідносинах, тому при винесенні рішення про коригування митної вартості товарів №UA805180/2018/000152/2 від 06.11.2018 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA805180/2018/00672 від 06.11.2018 Сумська митниця ДФС діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України з питань державної митної справи, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Інноваційні технічні рішення" до Сумської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів №UA805180/2018/000152/2 від 06.11.2018 та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA805180/2018/00672 від 06.11.2018 – відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25.01.2019 року.
Суддя В.М. Соколов