Рішення № 79402806, 23.01.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
500/2785/18
Номер документу
79402806
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2785/18

23 січня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14 вересня 2018 року позивач повторно подав заяву та необхідні документи для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону №796-ХІI. Але, незважаючи на підтверджений статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС у 1988 році, відповідач наступним рішенням, оформленим протоколом №95 від 25.10.2018 року відмовив позивачу в призначенні спірної пенсії, оскільки подані документи не надають права для призначення пенсії.

Проте, з таким рішенням відповідача позивач не погодився, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 21.12.2018 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

04 січня 2019 року ухвалою суду було призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи на 23 січня 2019 року о 10:45 год.

08 січня 2019 року від представника відповідача поштою надійшов відзив на позовну заяву.

Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити, не заперечили проти розгляду справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подавши через канцелярію суду заяву про розгляд справи без їхньої участі, просили при винесенні рішення керуватися нормами чинного законодавства.

Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно частини 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, з'ясувавши усі обставини справи та перевіривши їх доказами приходить до переконання, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (категорія 3) та такий, що досяг віку необхідного для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку (55 років) звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - Відповідач) для призначенням цієї пенсії, подавши необхідні документи. Таке право позивача випливає із положення ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-ХІI (далі - Закон №796-ХІІ). Зокрема, цією нормою передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме учасники ліквідації наслідківаварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1988 році не менше 30 календарних днів мають право на зменшення пенсійного віку на 5 років. Однак, відповідач своїм рішенням, оформленим спочатку згідно протоколу № 37 від 15.09.2017 року, мотивуючи відмовою Департаменту соціального захисту населення про надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії у 1988 році, з свого боку не знайшов підстав для призначення спірної пенсії.

25 червня 2018 року постановою Львівського апеляційного адміністративного суду у справі №876/3921/18, рішення місцевого суду від 19 квітня 2018 року скасовано та ухвалено нове, яким позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Тернопільську обласну державну адміністрацію видати позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році.

10 серпня 2018 року Тернопільська обласна державна адміністрація видала на ім'я позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 році (категорія 3) серія А № 119718.

14 вересня 2018 року позивач повторно подав заяву та необхідні документи для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону №796-ХІI. Але, незважаючи на підтверджений статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС у 1988 році, відповідач наступним рішенням, оформленим протоколом №95 від 25.10.2018 року відмовив позивачу в призначенні спірної пенсії, оскільки подані документи не надають права для призначення пенсії.

Судом встановлено, що згідно паспорта громадянина України серія МС № 363952, виданим 22.10.1998 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області вбачається належність документа ОСОБА_1. ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджує досягнення віку 55 років на час звернення для призначенням пенсії.

Згідно посвідчення серія А № 119718 (категорія 3), виданим 10.08.2018 року Тернопільською обласною державною адміністрацією стверджується факт надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (п.4 ч. 1 ст.11 Закону №796-ХІІ).

Відповідно до пункту 5 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14. у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році видаються відповідні посвідчення. В пункті 10 Порядку уточняється на підставі яких документів видається посвідчення. Зокрема, встановлено, що посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

На час звернення позивача до суду дане посвідчення ніким не скасовано, не оспорювано чи визнано недійсним, а тому є таким, що підлягає для застосування і надання пільг, встановлених Законом №796-ХІІ. Однією із пільг є зменшенням пенсійного віку для призначення і виплати пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Також відповідно до постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.06.2018 року у справі № 819/2398/17 (провадження апеляційної інстанцї №876/3921/18) встановлено, що наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1988 році серії А №342429 вказує на те, що обставини з якими законодавець пов'язує виникнення (існування) права особи на отримання статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС вже були предметом дослідження та перевірки.

За таких обставин, враховуючи наявність у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1988 році серії А №342429, яке підтверджує статус громадян, як учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також додатково подані позивачем документи, якими підтверджено періоди роботи та населений пункт, де працював позивач при ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що відмова Департаменту у наданні ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з метою видачі відповідного посвідчення, викладена у листі від 04.07.2017, є протиправною.

Разом з тим, цим же судовим рішенням встановлено, «що 16.11.1990 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС в 1988 році серії А №342429 позивачу видане Тернопільським ТПО автотранспорту, згідно з яким ОСОБА_1 має право на пільги і переваги, встановлені законодавством СРСР та союзних республік для осіб, які брали участь в роботах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».

Згідно названої постанови суду апеляційної інстанції Тернопільська обласна державна адміністрація 10.08.2018 року видала позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 році (категорія 3) серія А № 119718, що виступає доказом участі позивача в ліквідації наслідків аварії па ЧАЕС у 1988 році не менше 30 календарних днів.

Як вбачається з довідки ВАТ «Чортківське автотранспортне підприємство 16142» від 01.03.2018 року № 47 позивача було відряджено в м. Чорнобиль для участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та виплачена заробітна плата в 2-х кратному розмірі, в тому числі за серпень місяць 1988 року з розрахунку 7 днів (61 година) в сумі 62,11 крб.. за вересень місяць 1988 року з розрахунку 24 дні (310 годин) в сумі 532,58 крб..

Таким чином, загалом підтверджується необхідна кількість днів перебування позивача в зоні відчуження у 1988 році (не менше 30 днів), що дає право на призначення пенсії за зниженням пенсійного віку на 5 років.

Відповідно до ч.2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України від 09.07.2003 №1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058-1V). тобто особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення, зокрема, чоловіками 60 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Відповідно до частини 1 ст. 55 Закону № 796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 5 років, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії па Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, 1987 році і від 10 до 14 днів, у 1988 -1990 роках не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки не менше 14 календарних днів у 1986 році.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 передбачено, що документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідки військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ).

Із аналізу наведеної правової норми вбачається, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та працювали визначену кількість дні» у зоні відчуження.

Згідно із ч.І ст. 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Відповідно до ч.3 ст.65 Закону №796-ХІІ посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» с документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими ним Законом.

З аналізу наведених норм права слідує те, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого д. одержання державних пенсій, с посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених території тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України викладеної в Довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, і діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи від 20.07.2007, єдиним пільговим документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право і користування пільгами, встановленими чинним законодавством, у тому числі призначені пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостіней переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих в: Чорнобильської катастрофи.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року № 21-1048во06 та від 4 вересня 2015 року № 690/23/15-а.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.І Європейської Соціальної хартії та ч.3 сг.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт.

Зазначені доводи позивача узгоджуються з судовою практикою з даної категорії справ, яка є усталеною, що вбачається з постанов Верховного Суду у справах №588/538/16-а від 22.03.2018 р., № 398/3509/16-а(2-а/398/54/17) від 23.05.20Ъ р., № 338/474/17 від 24.07.2018 р., № 398/438/17(2-а/398/97/17) від 03.10.2018 р..

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області (48500, Тернопільська область, м. Чортків, вул. Шевченка,34, код ЄДРПОУ 41248539), оформлене протоколами № 37 від 15 вересня 2017 року, № 95 від 25.10.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 (с. Біла, Чортківський район Тернопільська область, поштовий індекс 48514, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у призначені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1988 році.

Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільській області (48500, Тернопільська область, м. Чортків. вул. Шевченка,34, код ЄДРПОУ 41248539) призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 (с. Біла, Чортківський район Тернопільська область, поштовий індекс 48514, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС % у 1988 році, починаючи з 06 вересня 2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (с. Біла, Чортківський район, Тернопільська область, поштовий індекс 48514, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області (48500, Тернопільська область, м. Чортків, вул. Шевченка,34, код ЄДРПОУ 41248539), сплачений судовий збір в розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривень 60 копійок, сплачений відповідно до квитанції № 36811037 від 15.11.2018 року .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 24 січня 2019 року.

Головуючий суддя Подлісна І.М.