Рішення № 79402230, 25.01.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2019
Номер справи
420/5778/18
Номер документу
79402230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5778/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2019 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 Сергіїни, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ОСОБА_2, який звернувся в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_3 Сергіїни, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 звернулись до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації про визнання протиправної бездіяльності ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації щодо невидачі довідок внутрішньо переміщеної особи та призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та зобов'язання ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації видати довідки внутрішньо переміщеної особи та призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2018 року ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Ухвалою суду від 30.11.2018р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивачі у позовній заяві зазначили, що сім'я ОСОБА_5 до окупації АР Крим проживали у м. Керч Крим, де ОСОБА_2 проходив військову службу та після окупації військова частина, де служив ОСОБА_2 і служить досі, була переведена до м. Маріуполь на підконтрольну територію України. Позивачі зазначили, що на сьогодні вони проживають в Одеській області, ОСОБА_7 районі, с.Цебрикове, вул. Огородня буд. 4,у тому числі і ОСОБА_2, коли не знаходиться на службі у м. Маріуполь. Позивачі зазначили що вони неодноразово звертались до відповідача із клопотанням про призначення адресної допомоги, однак відповідачем було відмовлено у її наданні. Позивачі, посилаючись на те, що, на їх думку, вони є внутрішньо переміщеними особами, підпадають під визначення ст. 1 ЗУ «Про захист прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», мають усі підтверджуючі про це документи та право на отримання адресної допомоги, просять суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації повідомлявся про розгляд справи, однак відзив на позовну заяву у строки встановлені ухвалою суду від 30.11.2018р. управлінням не надано.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно довідки військової частини 1472 Державної прикордонної служби України №344 від 06.09.2018р. ОСОБА_2 проходив військову службу в Керченському загоні морської охорони з 12 липня 2007 року по 30 квітня 2014 року(а.с.24).

Як вбачається з довідки військової частини 1472 Державної прикордонної служби України ОСОБА_2 проходить військову службу за контрактом у військовій частині 1472 (Маріупольський загін морської охорони) Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України та що згідно облікових документів до складу сім'ї ОСОБА_2 входять: дружина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1; донька ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2; донька ОСОБА_3 2015р.н.; син ОСОБА_5, 2018 р.н.(а.с.25).

ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації із заявою без дати та номеру про надання ОСОБА_2 та членам його сім'ї довідок внутрішньо переміщених осіб (а.с.18).

ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації Одеської області від 13.06.2018р. №01-38/952-а повідомлено ОСОБА_2 про те, що згідно отриманої інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру власності на нерухоме майно №105395829 від 19.02.2018р. встановлено факт володіння житловим приміщенням, розташованим у регіонах на не окупованих територій України та районів проведення антитерористичної операції за адресою: Автономна АДРЕСА_1. Водночас, у вказаному листі від 13.06.2018р. №01-38/952-а зазначено, що ОСОБА_6 направлено запит до Департаменту соціального захисту населення щодо перевірки даних про власність та володіння житлових приміщень та після надходження відповіді та підтвердження факту про відсутність прав на нерухоме майно з Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації буде повідомлено заявника про подальший розгляд заяви (а.с.20).

Також, у матеріалах справи наявна заява ОСОБА_2 без номеру та дати адресована ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації Одеської області, у якій ОСОБА_2 просить видати йому та членам його сім'ї довідки внутрішньо переміщених осіб та призначити адресну допомогу з моменту звернення, а саме з лютого 2018 року (а.с.21).

ОСОБА_7 районної державної адміністрації Одеської області від 23.08.2018р. №Л-136у/и адресованого ОСОБА_2 на звернення до урядової гарячої лінії за №ЛИ-8297101 від 09.07.2018р. та № ЛИ-8410473 від 14.08.2018р. повідомлено, що для отримання адресної державної допомоги переміщеним особам на проживання необхідна довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також, повідомлено про необхідність надати до управління соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації Одеської області довідки, яка підтверджувала проходження військової служби на тимчасово окупованій території, в якій повинно було вказано ст. 1 Закону, на дату їх виникнення (а.с.23).

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року N 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи оформлення і видачі довідки визначений Порядком про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509, згідно п.1 якого довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 2 Порядку №509 визначено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. На отримання довідки мають право військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу), які проходили військову службу та мали зареєстроване місце проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону, на дату їх виникнення.

Відповідно до п. 3 Порядку №509 заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника: прізвище, ім'я та по батькові; громадянство; дата та місце народження; стать; відомості про малолітніх, неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (у разі необхідності); відомості про законних представників, які супроводжують малолітню дитину, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, та осіб, зазначених в абзаці п'ятому пункту 2 цього Порядку; відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання; адреса, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону; обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; повідомлення особи про її непричетність до скоєння злочинів або співучасті у злочинах; відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби; відомості про наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації; відомості про місце навчання/виховання дитини (найменування закладу); відомості про працевлаштування, освіту, спеціалізацію за професійною освітою, посаду, професію. Заява про взяття на облік підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах третьому - шостому пункту 2 цього Порядку, які дають згоду на обробку, використання, зберігання та надання Адміністрації Держприкордонслужби, Мінфіну для верифікації персональних даних заявника та особи, від імені якої подається заява, відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".

Згідно з п. 4 Порядку №509 під час подання заяви про взяття на облік заявник пред'являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини. У разі подання заяви про взяття на облік законним представником особи, від імені якої подається заява, додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника. У разі подання заяви про взяття на облік малолітньої дитини особою, зазначеною в абзацах третьому - шостому пункту 2 цього Порядку, додатково подаються: документ, що посвідчує особу заявника; документи, що підтверджують родинні стосунки між дитиною та заявником; документ, що підтверджує повноваження представника органу опіки та піклування або керівника дитячого закладу, закладу охорони здоров'я або закладу соціального захисту дітей, в якому дитина перебуває на повному державному забезпеченні, та документ, що підтверджує факт зарахування дитини до такого закладу.

Відповідно до п.8 Порядку №509 заявнику може бути відмовлено у видачі довідки у разі, коли: 1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, зазначені у статті 1 Закону;2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки; 3) заявник втратив документи, що посвідчують особу (до їх відновлення);4) у документі заявника, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені абзацом другим пункту 4 цього Порядку; 5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, зазначеними у статті 1 Закону, не підтверджують такого факту. Рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, - не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання.

Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначений Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N505, згідно з п.2 якого грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації, та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Таким чином, щомісячна адресна допомога надається внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

При цьому, суд наголошує, що довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є тим документом що підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

У позовній заяві позивачі зазначали, що у лютому 2018 року вони звернулись до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації для отримання довідок внутрішньо переміщеної особи. При цьому, докази такого звернення до суду надано не було.

Разом з тим, до позовної заяви надана заява ОСОБА_2 без номеру та дати (а.с.18) адресована ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації Одеської області та докази отримання поштового відправлення №8751002117236 адресатом від 11.06.2018р. (з якого не вбачається яким адресатом та яке відправлення було направлено), у якій заявник просить видати ОСОБА_2 та членам його сім'ї довідки внутрішньо переміщених осіб.

Однак, судом встановлено, що у вказаній заяві, всупереч вимогам Порядку №509 не зазначено громадянство заявника; його дата та місце народження; стать; відомості про малолітніх, внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (враховуючи те, що позивач просить видати довідки як собі так і членам його сім'ї); відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання; адреса, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону; повідомлення особи про її непричетність до скоєння злочинів або співучасті у злочинах; відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби; відомості про місце навчання/виховання дитини (найменування закладу).

Разом з тим, друга заява ОСОБА_2 без номеру та дати, також не містить вищезазначених та обов’язкових до зазначення згідно Порядку №509, відомостей.

Крім того, суд враховує що вказані заяви не містять прізвища, імена по батькові членів його сім'ї: дружини ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, малолітніх ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_4 09.08.2015р. народження та ОСОБА_5 07.02.2018р. народження, щодо яких заявник просить видати відповідні довідки внутрішньо переміщених осіб.

При цьому, суд враховує, що заява для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи). Однак, відповідні докази неможливості звернення чи докази представництва інтересів ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 її чоловіком ОСОБА_2, до суду не надано.

Разом з тим, суд наголошує, що наказом Міністерства соціальної політики України від 27.12.2016р. №1610 відповідно до пункту 2 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року N 509, та Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року N 646, затверджено форму Заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, форма якого при звернені не була дотримана заявником.

Таким чином, докази звернення ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах своїх неповнолітніх дітей до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації із заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженою Наказом Міністерства соціальної політики України 27 грудня 2016 року N 1610 із зазначенням обов’язкових відомостей, передбачених Порядком №509, до суду надано не було, зокрема не надано і докази звернення позивачів до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації у лютому місяці 2018 року.

Враховуючи викладене та те, що ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_1 та малолітніх ОСОБА_3 Сергіїни, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 без дотримання Порядку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. №509 та що щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг виплачується на підставі відповідної довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання протиправною бездіяльності ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації щодо невидачі довідок внутрішньо переміщеної особи та призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.

Поряд з цим, не підлягає задоволенню вимога ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_3 Сергіїни, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про зобов'язання ОСОБА_6 соціального захисту населення ОСОБА_7 районної державної адміністрації видати довідки внутрішньо переміщеної особи та призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з лютого 2018 року ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, оскільки дана вимога є похідною від заявлених позивачем позовних вимог про визнання бездіяльності протиправною, у задоволенні якої судом відмовлено з вищенаведених підстав.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_3 Сергіїни, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах ОСОБА_3 Сергіїни, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.