Рішення № 79402123, 23.01.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2019
Номер справи
480/4563/18
Номер документу
79402123
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2019 р. Справа № 480/4563/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Іуткіної І.С.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 просить суд:

- визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо проведення перерахунку пенсії із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % за результатами якого розмір пенсії визначений в сумі 10 740 грн.

- зобов’язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням пенсії за віком при її призначенні в розмірі 12894,31 грн. з 01.01.2018.

Також просить суд зобов’язати відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, всупереч вимогам пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII, відмовив їй у виплаті пенсії з 01.01.2018 в раніше встановленому розмірі, продовжуючи застосовувати обмеження максимального розміру, передбаченого пунктом 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003№1058-IV, відповідно до якого максимальний розмір пенсії за віком (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На переконання позивачки, таке обмеження максимального розміру пенсії правомірно застосовувалося відповідачем з моменту призначення та після перерахунку пенсії з 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII до 31.12.2017, однак з 01.01.2018 не підлягало застосуванню, оскільки законодавець встановив дію відповідного обмеження до 31.12.2017. З огляду на зазначене вище, позивачка вважає дії відповідача протиправними, такими, що суперечать нормам чинного законодавства і порушують її право на пенсійне забезпечення в належному розмірі.

Представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, зазначив, що позивачці з 10.09.2017 призначена та виплачується пенсія за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсії позивачці фактично фактично весь час виплачувалася у розмірі 10 740 грн. З 01.10.2017 ОСОБА_3 проведено перерахунок пенсії, розмір якої на той час складав 10 740 грн. Після проведення осучаснення пенсії позивачки, а саме застосування відносно неї середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, її пенсія фактично зменшилася і склала 9 558,05 грн. Відповідно до частини 2 п. 2 розділу II "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII розмір пенсії після перерахунку не може бути меншим, тому з 01.10.2017 пенсія позивачки залишилася у попередньому розмірі , а саме 10 740 грн. Враховуючи наведене, відповідач стверджує, що діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності відповідно до ст. 90 КАС України, суд визнає, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 10.09.2017 призначена та виплачується пенсія за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при страховому стажі 38 роки 08 місяців 27 днів (коефіцієнт стажу із врахуванням кратності 1,35 становив 0,52088) та середньомісячному заробітку за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 (а.с. 23).

Розмір пенсії позивачки з 10.09.2017 становив 12 894,31 грн. З урахуванням вимог пункту 3 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон №1058), відповідно до якого максимальний розмір пенсії за віком (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, ОСОБА_3 виплачувалась пенсія в розмірі 10 740 грн.

З 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі Закон № 2148) Сумським ОУПФУ Сумської області здійснено перерахунок пенсії позивачки, за наслідками якого загальний розмір пенсії становив 9 558,05грн.

Враховуючи, що після проведеного перерахунку пенсії з 01.10.2017 розмір пенсії зменшився до 9 558,05 грн., позивачці встановлена доплата до попереднього розміру пенсії 1181,95 грн. і з 01.10.2017 становить 10 740 грн.

26.06.2018 позивачка звернулася до відповідача із заявою про надання інформації про проведений перерахунок.

Листом відповідача від 13.07.2018 за № 464/В позивачці надано відповідь на звернення, яким повідомлено, що на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" ним було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017 із застосуванням єдиної формули для обчислення всіх пенсій. Так, за наслідками проведення перерахунку розмір пенсії позивача з 01.10.2017 становить 9558,05 грн., в тому числі 8220,08 грн. основний розмір пенсії, 104,96 грн. доплата за понаднормативний стаж роботи 8 років, 1233,01 грн. підвищення за 36 місяців відстрочки виходу на пенсію, 1 181,95 грн. доплата до попереднього розміру пенсії станом на 30.09.2017. Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148-VIII, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, а тому з 01.10.2017 позивачу також встановлено доплату до попереднього розміру пенсії в розмірі 1 181,95 грн. Таким чином, загальний розмір пенсії позивача з 01.10.2017 становить 10 740 грн. і підстав для виплати в більшому розмірі немає (а.с.10).

На переконання позивачки, з 01.01.2018 їй повинна виплачуватись пенсія в розмірі 12894,31 грн., оскільки до 01.10.2017 розмір її пенсії становив 12894,31 грн.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

За змістом статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон №1058).

Відповідно до частини 1статті 27 Закону № 1058, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 24.12.2015 № 911-VIII (далі Закон № 911) частину третю статті 27 Закону № 1058 доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740 гривень".

Окрім цього, вищезазначеним Законом № 911 доповнено частину третю статті 58 Закону № 1788 реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Законом № 911 частину першу статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI (далі Закон № 3668) доповнено реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень".

Так, з 10.09.2017 позивачу призначена пенсія за віком згідно Закону № 1058 при страховому стажі 38 років 08 місяців 27 дні (коефіцієнт стажу із врахуванням кратності 1,35 становив 0,52088) та середньомісячному заробітку за період з 01.07.2000 по 31.12.2016. Розмір його пенсії становив 12894,31 грн. З урахуванням зазначених вище обмежень щодо максимального розміру пенсії, ОСОБА_3 виплачувалась пенсія в розмірі 10 740 грн.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон № 1774), який набрав чинності 01.01.2017, строк тимчасової дії положення про обмеження розміру пенсії продовжено до 31.12.2017.

З аналізу зазначених вище положень законодавства випливає, що відповідачем правомірно здійснювало виплату позивачці з моменту призначення до 31.12.2017 з обмеженням її максимального розміру до 10740 грн.

11.10.2017 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VIII(далі Закон № 2148), яким розділ XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 доповнено пунктом 4-3 наступного змісту: "Пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.10.2017, за наслідками якого загальний розмір пенсії позивача становив 9558,05 грн., в тому числі 8220,08 грн. основний розмір пенсії, 104,96 грн. доплата за понаднормативний стаж роботи 8 років, 1233,01 грн. підвищення за 36 місяців відстрочки виходу на пенсію.

Відповідно до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148 -VII, у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Крім того, аналогічні положення містяться в пункті 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058.

Тому, в разі якщо після перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058 її розмір зменшився, то відповідач був зобов'язаний виплачувати позивачці пенсію в розмірі, що був встановлений до 01.10.2017.

Так, відповідач, посилаючись на пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148 -VII, обґрунтовує доплату до розміру пенсії позивача до 01.10.2017 в сумі 1181,95 грн. тим, що до здійснення перерахунку пенсія виплачувалася позивачу в розмірі 10740 грн.

В даному випадку суд звертає увагу, що до здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.10.2017 її розмір становив 12894,31 грн., а не 10740 грн.

При цьому, суд зазначає, що розмір фактичної пенсійної виплати позивачки, визначений з урахуванням обмеження її максимального розміру відповідно до частини 3 статті 27 Закону № 1058, не є тотожним загальному розміру пенсії позивача, розрахованому згідно з формулою, наведеною у частині 1ст. 27 Закону № 1058.

Таким чином, після здійснення перерахунку пенсії позивачки з 01.10.2017 відповідач був зобов'язаний встановити йому доплату до старого розміру пенсії в сумі та виплачувати позивачці пенсію з обмеженням її максимального розміру до 10740 грн. по 31.12.2017 включно.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 № 2246-VIII, з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлено в розмірі 1 373 грн.

Окрім цього, суд наголошує, що законодавець встановив часові межі дії обмеження максимального розміру пенсії розміром 10 740 грн., а саме до 31 грудня 2017 року. Так, відповідно до частини 3 статті 27 Закону № 1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Таким чином, з 01.01.2018 дана норма щодо обмеження розміру пенсії 10740 грн. не підлягає застосуванню.

Тобто, з 01.01.2018 пенсія в розмірі 12894,31 грн. мала виплачуватися позивачці в повному обсязі.

Таким чином, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2148-VII відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачці пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_3 є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Стосовно клопотання позивачки про зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, за приписами вказаної норми покладення таких зобов'язань на суб'єкта владних повноважень є правом, а не обов'язком суду.

Суд не вбачає підстав для застосування зазначеної форми контролю за виконанням судового рішення, оскільки не вважає, що відповідачем після набрання рішенням суду законної сили не будуть добровільно вживатися заходи з метою виконання даного судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в розмірі 1409,60 грн., згідно з квитанцією № СВ00903695/1 від 07.12.2018 (а.с. 3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо проведення перерахунку пенсії на користь ОСОБА_3 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, за результатами якого розмір пенсії виплачується в сумі 10740 грн.

Зобов’язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням пенсії за віком при її призначенні в розмірі 12894,31 грн. з 01.01.2018.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (40000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, код ЄДРПОУ40383837) суму судового збору в розмірі 1409,60 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 25 січня 2019 року.

Суддя М.М. Шаповал