Рішення № 79402102, 17.01.2019, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2019
Номер справи
500/2103/18
Номер документу
79402102
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2103/18

17 січня 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А. В. за участю: секретаря судового засідання Гавіловської Х.М., представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача 1 Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області - ОСОБА_2, представника відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в тернопільській області - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Бережанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (далі - позивач) 12 жовтня 2018 року звернулась до суду з позовом до Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (далі - відповідач 1 або Бережанське ОУ ПФУ) в якому просила зарахувати стаж роботи дояркою в колгоспі "Дружба" з 01.01.1980 по 28.02.1990 та в колгоспі "Правда України" з 01.03.1990 по 04.02.2000 та зобов'язати Бережанське ОУ ПФУ призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах як доярці.

Ухвалою суду від 29 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження.

Бережанським ОУПФУ 14.11.2018 надано відзив на позовну заяву (аркуш справи 51-54), відповідно до змісту якого проти задоволення адміністративного позову заперечує. У відзиві, зокрема, зазначено, що за періоди роботи з 01.01.1980 по 28.02.1990 в колгоспі «Дружба» та селянській спілці «Відродження», позивачкою не подано уточнюючої довідки про підтвердження пільгового характеру роботи на посаді доярки, хоча ТзОВ "Відродження", яке є правонаступником колгоспу "Дружба" та селянської спілки "Відродження", не ліквідовано.

Крім того, відповідач 1 зазначає, що рішенням Комісії Гловного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 № 7 ОСОБА_4 зараховано до пільгового стажу роботи періоди роботи з 03.03.1990 по 31.12.1991 та з 01.01.1993 по 17.11.1997, що складає 6 років 8 місяців та 16 днів. Вищевказане рішення Позивачкою до Пенсійного фонду та у судовому порядку не оскаржувалося.

Таким чином, загальний трудовий стаж ОСОБА_4 становить 29 років років 4 місяці 03 дні, а пільговий стаж на посаді доярки - 6 років 8 місяців та 16 Днів.

Враховуючи вищезазначене, Бережанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Тернопільської області Позивачці відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як доярці відповідно пп. 5) п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Після ознайомлення з відзивом, позивач подав 06.12.2018 заяву про збільшення позовних вимог (аркуш справи 68-73).

В заяві про збільшення позовних вимог позивач просить:

1) Поновити пропущений строк на оскарження рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 № 7;

2) Скасувати рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 № 7 як незаконне;

3) Зобов'язати Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати періоди роботи на посаді доярки ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) з 01.01.1980 по 28.02.1990 в колгоспі «Дружба», Селянській спілці «Відродження» та з 01.03.1990 по 04.02.2000 в колгоспі «Правда України», Селянській спілці «Літятинська», з 05.02.2000 по 01.01.2002 в ПАП «Промінь» до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та призначити ОСОБА_4 пенсію відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 15.06.2018, визнавши дії щодо відмови у призначенні пенсії незаконними;

4) Рішення суду у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання;

Ухвалою суду залучено до участі у справі як другого відповідача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.

ОСОБА_5 управління ПФУ в Тернопільській області 17 грудня 2018 року подало відзив на позов (аркуш справи 84-87).

Відповідач 2 у своєму відзивів зазначив, що рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 № 7 прийняте з врахуванням всіх обставин у справі, а тому відсутні підстави для його скасування, а відтак для задоволення адміністративного позову вцілому.

В судовому засіданні 11.01.2019 суд ухвалив закінчити підготовче засідання та призначити справу до судового розгляду.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та заяві про збільшення позовних вимог, просили позов задовольнити.

Представник відповідача 1 та представник відповідача 2 Т проти задоволення позову заперечили з підстав, наведених у відзивах на позов, просили відмовити у задоволені позовних вимог. Крім того, представник Головного управління ПФУ в Тернопільській області просила суд врахувати ту обставину, що позивачем пропущено строк звернення до суду в частині оскарження рішення Комісії ГУ ПФУ №7 від 08.09.2016, а тому просила позов в цій частині залишити без розгляду.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представника позивача, позивача та представників відповідачів, пояснення свідків, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 15.06.2018 Позивачка звернулася до Бережанського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах, як доярці із стажем роботи не менше 20 років після досягнення нею 50 років.

Листом відповідача від 27 червня 2018 року №18/В-11, ОСОБА_6 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з підстав не зарахування стажу роботи доярки у колгоспі «Дружба» Бережанського району, та часткового зарахування у трудовий стаж роботи дояркою у колгоспі «Правда України» (КСГС «Літятинська»). Крім того, зазначено, що підставою для не призначення пенсії на пільгових умовах є Рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 № 7, яким до пільгового стажу зараховано періоди з 03.03.1990 по 31.12.1991 та з 01.01.1993 по 17.11.1997. Таким чином, Позивачці зараховано стаж на посаді доярки - 6 років 8 місяців 16 днів (аркуш справи 28).

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду в частині оскарження Рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 №7 , суд визнає причини пропуску поважними виходячи з наступного.

Як видно із заяви про поновлення пропущеного строку, позивач дізналася про зміст рішення з відзиву на позов Бережанського ОУПФУ, яке і було долучено до відзиву. Зі змісту протоколу засідання комісії встановлено, що ОСОБА_4 не була присутньою під час засідання комісії. Позивач та її представник заперечили ту обставину, що отримали рішення комісії після його винесення.

Судом не приймається до уваги твердження представника ГУ ПФУ з приводу того, що позивачу було відомо про зміст рішення, оскільки таке рішення направлялося на адресу позивача, оскільки долучений до матеріалів справи фіскальний чек (а.с.80) свідчить лише про надіслання рішення на адресу позивача, а не про отримання такого ОСОБА_4

З врахуванням наведених обставин, суд прийшов до висновку, що відсутні підстави для залишення позовної без розгляду з підстав, визначених ч.3 ст.123 КАС України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Підпунктами 4, 23 частини 1 Європейської соціальної хартії від 03 травня 1996 року, ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої) № 137-V 14 вересня 2006 року визначено, що всі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до пункту «д» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно пункту 20 вказаного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

При цьому, у абзаці п'ятому пункту 20 Порядку зазначено, що додатково в довідці наводяться відомості стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах), про виконання встановлених норм обслуговування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Виходячи з положень зазначених норм, питання встановлення та виконання норм обслуговування відноситься до компетенції адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства, де виконується робота, які своїми довідками підтверджують факт виконання норм обслуговування, що дає право на пенсію, а у випадку відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном. Пенсії на пільгових умовах призначаються жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства (далі - господарства) за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, який вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах.

Згідно записів в трудовій книжці, позивачка з 1 січня 1980 року була прийнята у колгосп «Дружба» Бережанського району дояркою, в якому вона працювала до 28 лютого 1990 року. В період з 1 березня 1990 року до 4 лютого 2000 року позивачка працювала дояркою у колгоспі «Правда України» (пізніше - колективна сільськогосподарська спілка «Літятинська»), а з 05.02.2000 по 01.01.2002 працювала в ПАП "Промінь" телятницею (аркуш справи 8-9.

Відповідно до рішення Комісії від 08.09.2016 № 7, позивачці зараховано до пільгового стажу роботи відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» періоди її трудової діяльності на посаді доярки з 03.03.1990 по 31.12.1991, з 01.01.1993 по 17.11.1997, що складає 6 років 8 місяців та 16 днів (аркуш справи 58-59).

Як видно з оскаржуваного рішення, до пільгового стажу роботи ОСОБА_4 не зараховано період перебування у соціальній відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3-х років, а саме з 01.01.1992 по 31.12.1992.

Судом встановлено, що дана обставина підтверджується свідоцтвом про народження доньки ОСОБА_7, серії ІІІ-ИД № 261363, та витягом із книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника колгоспу «Дружба», колгоспу «Правда України», ПАП «Промінь», де у особовому рахунку за № 58 зазначено - « 1992 - дикретна відпустка».

Відповідно до ч. 2 ст. 181 Кодексу Законів про працю України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати ... зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що органом ПФУ безпідставно не зараховано період перебування ОСОБА_4 у соціальній відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3-х років, а саме з 01.01.1992 по 31.12.1992 до пільгового стажу.

Крім того, згідно з рішенням Комісії від 08.09.2016 № 7 ОСОБА_4 не зараховано до пільгового стажу періоди її роботи з 01.01.1997 по 16.11.1997, що складає 10 місяців та 16 днів; та з 12.01.1998 по 31.12.1998, що складає 11 місяців та 11 днів (разом - 1 рік 9 місяців та 27 днів).

Такий висновок ГУ ПФУ та відповідно і Бережанське ОУПФУ зробило на підставі протоколу від 17.11.1997 № 14, згідно якого ОСОБА_4 переведена з доярки в рільничу бригаду, на підставі протоколу від 27.07.1998 № 8, згідно якого ОСОБА_4 направлялася для роботи на тоці.

В судовому засіданні ОСОБА_4 пояснила, що 17.11.1997 тимчасово була направлена в рільничу бригаду і 12.01.1998 знову була переведена дояркою. Проте, з листопада 1997 по січень 1998 року воно була дояркою. Переведення в рільничу бригаду було зумовлено виробничою необхідністю (збільшення об'єму сільськогосподарських робіт та нестача робочої сили).

Дану обставину підтвердив допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8

Крім цього, суд вважає, що пільгового стажу як «доярки» за період з 01.01.1997 по 16.11.1997 та з 12.01.1998 по 31.12.1998, підтверджується записами трудової книжки та тим самими протоколами №14 від 17.11.1997 та від 27.07.1998 № 8 . Так, закріплення за ОСОБА_4, групи корів, навпаки свідчить про те, що вона дійсно працювала дояркою. Той факт, що з 27.07.1998 (протокол № 8) вона направлялася на роботи на тоці, не може слугувати підставою для відмови у зарахуванні 1998 року до пільгового стажу роботи, оскільки такі роботи на тоці члени колгоспу виконували після зміни (що підтвердив свідок ОСОБА_8 - був керівником сільськогосподарських підприємств на яких працювала позивач в спірний період), а відповідно до п. 2 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731, під повним робочим днем слід уважати виконання робіт... не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Періоди трудової діяльності ОСОБА_4 з 01.01.1999 по 04.02.2000 дояркою в С/с «Літятинська» та з 05.02.2000 по 01.01.2002, телятницею (дояркою) в ПАП «Промінь», що становить 3 роки та 1 день, згідно рішення комісії взагалі не враховано до пільгового стажу, оскільки у книгах по нарахуванню заробітної плати за 1999-2001 над списком працівників зазначено «рільнича», а мою посаду не зазначено.

З такою позицією органів ПФУ суд також не погоджується, виходячи з наступних доводів:

Той факт, що у вищезазначені періоди, ОСОБА_4, працювала дояркою частково підтверджується записами моєї трудової книжки, витягом із книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника колгоспу «Дружба», колгоспу «Правда України», ПАП «Промінь», де у особовому рахунку за № 58 у 1999, 2000, 2001 роках зазначено вироблені трудодні та нарахована заробітна плата, свідченнями свідків ОСОБА_9,

Більше того, роблячи висновок про незарахування цих періодів роботи до пільгового стажу органи ПФУ користувалися припущенням, оскільки відповідно до довідок Літятинської сільської ради від 22.11.2018 № 42, 43 (на збережені якої перебувають документи) протоколи (накази) про прийняття на роботу, про надання відпусток, протоколи (накази) про звільнення з роботи по колгоспу «Правда України», ПАП «Промінь» не передавалися на збереження в сільську раду.

Також слід зазначити, що у Класифікаторі професій (ДК 003-95), затвердженого наказом Держстандарту України від 27.07.1995 № 257 і який діяв до 26.12.2005, зазначено під Кодом КП 6121, Кодом ОКПДТР 11895 посада «Дояр», посада «Телятниця» чи «Теляник» відсутні взагалі.

Звідси можна зробити висновок про те, що за своє суттю записана в трудовій книжці позивачки посада "телятниця" за своє суттю і є "дояркою".

Таким чином, судом встановлено, що пільговий стаж роботи ОСОБА_4 на посаді доярки у колгоспі «Правда України», С/с «Літятинська» та ПАП «Промінь» відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» становив 11 років 6 місяців та 14 днів , а не 6 років 8 місяців та 16 днів, як зараховано рішенням Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 № 7.

Відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правом пільгового пенсійного забезпечення користуються жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, який описаний вище.

До досягнення віку 55 років право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які народилися по 31 березня 1965 року включно після досягнення 50 років.

В судовому засіданні також встановлено, що згідно ОСОБА_4 (дошлюбне - Стефанюк), працювала дояркою з 01.01.1980 в колгоспі «Дружба», який 16.03.1993 реорганізовано у Селянську спілку «Відродження» (правонаступник - ТзОВ «Відродження» з 10.03.2000) та звільнена з вказаної посади 28.02.1990, проте, Бережанським ОУПФУ ці періоди роботи також не повністю зараховано до пільгового стажу. підставою для цього слугувало те, що позивачкою не подано уточнюючу довідку, передбачену п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Встановлено, що вказану довідку позивач не маю можливості подати до Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області у зв'язку із тим, що хоча ТзОВ «Відродження» не ліквідовано, всі наявні документи колгоспу «Дружба» та селянській спілці «Відродження» відповідно до довідки Потуторської сільської ради від 08.06.2016 № 207 (книги обліку трудового стажу і заробітної плати та обліку праці і розрахунків) здані на архівне зберігання у вказану сільську раду (аркуш справи 20).

Потуторська сільська рада не має повноважень щодо видачі вказаної уточнюючої довідки, оскільки відповідно до п. 20 вищезгаданого Порядку, вказану довідку може видати лише підприємство, установа, організація, в якій особа працювала, або їх правонаступник.

Разом з тим, суд вважає, що та обставина, що ОСОБА_4, працювала дояркою з 01.01.1980 по 28.02.1990 підтверджується записами її трудової книжки, де на с. 19 виписані всі вироблені трудодні, зазначено час перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, нарахована заробітна плата за вказаний період; довідкою про членство в колгоспі «Дружба» від 25.07.2016 № 312; довідкою про заробітну плату від 29.06.2016 № 273 за 1980-1990 роки; архівною довідкою Архівного відділу Бережанської районної державної адміністрації від 13.03.2018 № 86.

Крім того, допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_10, яка з 1978 по 1984 роки також працювала в колгоспі дружба на посаді обліковця ферми та мала відношення до кадрової роботи, також підтвердила той факт, що в період з 1980 по час її звільнення з роботи ОСОБА_4 працювала в колгоспі "Дружба" саме на посаді доярки та повний робочий день.

Підсумовуючи викладені обставини, судом встановлено, що пільговий стаж роботи ОСОБА_4 на посаді «доярки» становить 20 років 8 місяців та 19 днів, що дає їй право на призначення пенсії відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що відповідачі як суб'єкти владних повноважень не довели правомірність оскаржуваного рішення щодо не зарахування пільгового стажу роботи ОСОБА_4, а тому позовні вимоги про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії щодо зарахування певних періодів роботи до пільгового стажу є обґрунтованими.

При цьому обираючи спосіб захисту порушеного права позивачки, керуючись повноваженнями, якими наділений суд при вирішенні справи відповідно до ст.245 КАС України, суд вважає за необхідне обрати наступний спосіб захисту порушених прав позивача:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 №7 щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_4 до пільгового стажу періодів роботи на посаді доярки з 01.01.1980 по 28.02.1990 в колгоспі "Дружба" та Селянській спілці "Відродження", з 01.03.1990 по 04.02.2000 в колгоспі "Правда України" та селянській спілці "Літятинська" та з 05.02.2000 по 01.01.2002 в Приватному агропромисловому підприємстві "Промінь".

- зобов'язати Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_4 періоди роботи на посаді доярки до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до п.п.5 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: з 01.01.1980 по 28.02.1990 - в колгоспі "Дружба" та Селянській спілці "Відродження", з 01.03.1990 по 04.02.2000 в колгоспі "Правда України" та селянській спілці "Літятинська", з 05.02.2000 по 01.01.2002 в Приватному агропромисловому підприємстві "Промінь";

- зобов'язати Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_4 пенсію відповідно до п.п.5 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 15.06.2018.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років від 08.09.2016 №7 щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_4 до пільгового стажу періодів роботи на посаді доярки з 01.01.1980 по 28.02.1990 в колгоспі "Дружба" та Селянській спілці "Відродження", з 01.03.1990 по 04.02.2000 в колгоспі "Правда України" та селянській спілці "Літятинська" та з 05.02.2000 по 01.01.2002 в Приватному агропромисловому підприємстві "Промінь".

3. Зобов'язати Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області зарахувати ОСОБА_4 періоди роботи на посаді доярки до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії відповідно до п.п.5 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме:

- з 01.01.1980 по 28.02.1990 - в колгоспі "Дружба" та Селянській спілці "Відродження";

- з 01.03.1990 по 04.02.2000 в колгоспі "Правда України" та селянській спілці "Літятинська";

- з 05.02.2000 по 01.01.2002 в Приватному агропромисловому підприємстві "Промінь".

4. Зобов'язати Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_4 пенсію відповідно до п.п.5 п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 15.06.2018.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бережанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 1 057 (одна тисяча п'ятдесят сім) грн 20 (двадцять) коп.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільської області в користь ОСОБА_4 судовий збір в сумі 1 057 (одна тисяча п'ятдесят сім) грн 20 (двадцять) коп.

Реквізити сторін:

позивач - ОСОБА_4: 47530, Тернопільська область, Бережанський район, с.Літятин, РНОКПП НОМЕР_1;

відповідач 1 - Бережанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області: 47501, Тернопільська область, м.Бережани, вул.Шевченка, 13а, код ЄДРПОУ 40377362;

відповідач 2 - ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області: 46001, м.Тернопіль, майдан ОСОБА_1, 3, код ЄДРПОУ 14035769.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 січня 2019 року.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.