
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2019 р. № 400/2548/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс", вул. Промислова, 8, корп. А, с. Костянтинівка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55340
до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001
про:скасування податкових повідомлень - рішень від 19.07.2018 р № 00058061205, № 00058051205,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами скасувати податкові повідомлення - рішення від 19.07.2018 року № 00058061205 про застосування штрафної санкції в сумі 40095,33 грн. та від 19.07.2018 року № 00058051205 про застосування штрафної санкції в сумі 22685,67 грн.
Ухвалою суду від 09.11.2018р. провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Позивач в обгрунтування позовних вимог зазначив, що оскаржувані податкові повідомення-рішення не відповідають нормам ст.ст.86, 200-1, 203 Податкового кодексу України (далі - ПК України), порушень податкового законодавства з боку ТОВ "Альянс" не допускались, а тому податкові повідомлення - рішення підлягають скасуванню.
Відповідач не погоджуючись з позовними вимогами надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем несвоєчасно були сплачені суми грошових зобов'язань, визначених в поданих позивачем податкових деклараціях за 2015 рік. Тому відповідно до вимог ст.126 ПК України, відповідачем було винесено податкові повідомлення-рішення про сплату штрафних санкцій як спосіб понесення відповідальності за несвоєчасну сплату узгодженої суми грошового зобов'язання.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив матеріали справи та докази, що містяться в ній, суд дійшов висновку про наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс" є субєктом підприємницької діяльності з 09.02.2004 року (код ЄДРПОУ 32741433) та перебуває на податковому обліку в Арбузинському відділенні Южноукраїнської ОДПІ з 13.02.2004 року та відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 16.02.2004 року № 20132878 має індивідуальний податковий номер 327414314104.
Керівником ТОВ «Альянс», 05.07.2018 року отримано акт від 26.06.2018 року №5465/14-29-12-05-06/32741433 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати та подання платіжних доручень до установ банків на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Завідувачем сектору адміністрування ПДВ та камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Южноукраїнської ОДШ управління податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС України у Миколаївській області Ярошенко Г.В. складений акт, у якому визначено, що платник сплатив узгоджене податкове зобов'язання, визначене податковою декларацією за періоди: липень 2015 року, з порушенням строку сплати на 25, 54, 85, 87 днів; серпень 2015 року, з порушенням строку сплати на 56 днів -вересень 2015 року, з порушенням строку сплати на 26 днів -жовтень 2015 року, з порушенням строку сплати на 25 днів -листопад 2015 року, з порушенням строку сплати на 27 днів.
24.07.2018 року позивач отримав поштою оскаржувані податкові повідомлення - рішення.
ТОВ «Альянс» вважає податкові повідомлення-рішення необгрунтованим та незаконним, тому й звернувся до суду з відповідним позовом.
Виходячи з матеріалів справи, Акт перевірки позивач отримав 05.07.2018 року, позивач в позові вказує, що відповідний строк слід рахувати слід з 06.07.2018 року, робочі дні 06,09,10,11,12 липня 2018 року.
TOB «Альянс» 12.07.2018р. подано зареречення на Акт перевірки, що підтверджується поштовими відмітками на рекомендованому повідомленні.
20.07.2018 року ГУ ДФС у Миколаївській області заперечення позивача залишило без розгляду та вказало в листі "Про розгляд заперечень на акт про результати камеральної перевірки", що товариством заперечення подані з порушенням строку визначених пунктом 86.7 ст.86 ПК України.
На підставі пункту 86.7 статті 86 Податкового кодексу України разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Позивач зауважує в позовній заяві про те, що податкові повідомлення - рішення прийняті незважаючи на наявність заперечень платника, та ще до початку їх розгляду, вивчення та аналізування, а отже, податковий орган, в порушення норм податкового законодавства спочатку прийняв оскаржувані податкові повідомлення - рішення, а вже на наступний день розглянув подані заперечення до акту перевірки, що є порушенням норм чинного законодавства України.
Відповідно до статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
За статею 200-1 ПКУ система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно вимогами п'ункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу.
Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
На рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти:
а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 цього Кодексу;
б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку;
в) з рахунків платників, відкритих у відповідних органах казначейства для проведення розрахунків з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, а рахунок субвенції з державного юджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів : оповідно до Закону України про Державний бюджет України;
г) з бюджету в сумах надміру сплачених грошових зобов'язань з "одатку на додану вартість, повернутих платнику податків у порядку, становленому пунктом 43.41 статті 43 цього Кодексу.
З рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з додатку.
Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 2001.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, шо здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на пахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня.
На запит платника податку йому шляхом надсилання електронного повідомлення надається інформація про рух коштів на його рахунках у в истемі електронного адміністрування податку.
Кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 2001.5 статті 2001 цього Кодексу, та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Відповідно пункту 20 Постанови КМУ від 16.10.2014 року № 569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" для перерахування до бюджету сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданої податкової декларації з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний (податковий) період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету.
На підставі такого реєстру Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Кодексом для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету з електронних рахунків платника податку.
Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 13.11.2015 року №1009 «Про затвердження Порядку формування та надсилання реєстру платників податків для перерахування коштів до бюджету в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість в умовах дії системи електронного адміністрування податку на додану вартість» підставою для формування Реєстру є наявність:
рішення суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг;
суми податкового боргу з податку на додану вартість у платника податку, щодо якого прийняте вищезазначене рішення про стягнення коштів, станом на дату формування Реєстру.
Реєстр формується на підставі надходження до органу ДФС рішень суду про стягнення коштів.
Реєстр надсилається ДФС до Казначейства в електронному вигляді з дотриманням вимог законодавства щодо захисту інформації не пізніше наступного робочого дня, що настає за днем його формування.
Списання коштів з електронного рахунку платника податку, відкритого у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відповідно до Реєстру здійснюється Казначейством у межах залишку коштів, що обліковуються на такому рахунку.
Таким чином, ТОВ «Альянс», подано податкову декларацію за звітні періоди липень, серпень, вересень, жовтень, листопад 2015 року.
Станом на дату граничного терміну сплати податкових зобов'язань на електроному рахунку платника податків залишок коштів становив достатню суму для сплати податку, що підтверджується копіями платіжних доручень про зарахування сум на електронний рахунок ПДВ, що містяться в матеріалах справи.
Таким чином, приходить до висновку, що Списання коштів з рахунку в цілях сплати податкового зобов'язання з ПДВ відбувалося у встановлені законом строки.
В матеріалах справи відносно ТОВ «Альянс» відсутні будь-які рішення судів про стягнення податкового боргу з ПДВ.
Посилання відповідача в акті перевірки на податкове повідомлення - рішення від 12.11.2014 року № 0000622201 та ухвалу суду по справі № 814/3687/14 є безпідставним, оскільки зазначене повідомлення - рішення прийняте Южноукраїнською ОДПІ на підставі акту перевірки від 03.06.2014 року № 20/14-09-22- 01/32741433 та оскаржене позивачем у судовому порядку.
Миколаївським окружним адміністративним судом прийнято постанову по справі 814/3687/14 за позовом ТОВ «Альянс» до Южноукраїнської ОДПІ про скасування податкового повідомлення - рішення від 12.11.2014 року № 0000622201 про визначення суми податкового зобов'язання з ПДВ в розмірі 69612,00 грн. та застосування штрафної санкції в розмірі 34806,00 грн. всього на загальну суму 104418,00 грн., якою в задоволенні позову відмовлено. Судом апеляційної інстанції постанову залишено без змін.
Отже, за позивачем, станом на 21.08.2015 року рахується заборгованість з ПДВ за актом перевіркита визначеним податковим повідомленням-рішенням, але ніяк не за рішенням суду про стягнення податкового боргу.
Податковий борг в сумі податкового зобов'язання з ПДВ в розмірі 69612,00 грн. та застосування штрафної санкції в розмірі 34806,00 грн. всього на загальну суму 104418,00 грн. сплачений самостійно платником податків у лютому 2016 року з відповідними нарахованими сумами пені та штрафів.
Податковий орган не звертався до суду з вимогами про стягнення з ТОВ «Альянс» сум податкового боргу з ПДВ.
Таким чином, платник вплинути на перерахування сум податку до бюджету не мав можливості, тому як перерахування здійснюється органами державного казначейства, за відповідними реєстрами податкового органу.
Отже, підсумовуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що в діях позивача порушень, визначених актом перевірки не має. Тому, суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 19.07.2018р. є такими, що не ґрунтується на нормах Податкового кодексу України та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб'єкт владних повноважень, не довів перед судом правомірність своїх дій щодо прийнятого ним наказу та не надав суду жодного доказу підтвердження правомірності своїх дій.
Отже, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 2, 11, 71, 94, 158- 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс" (вул. Промислова, 8, корп. А, с. Костянтинівка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55340, код ЄДРПОУ 32741433) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) задовольнити.
2. Скасувати податкове повідомлення - рішення від 19.07.2018 року № 00058061205 про застосування штрафної санкції в сумі 40095,33 грн. та податкове повідомлення - рішення від 19.07.2018 року № 00058051205 про застосування штрафної санкції в сумі 22685,67 грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 39394277) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс" (вул. Промислова, 8, корп. А, с. Костянтинівка, Арбузинський район, Миколаївська область, 55340, код ЄДРПОУ 32741433) судовий збір в розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.), сплачений платіжним дорученням № 2102 від 03.10.2018 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя І. А. Устинов