
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/5068/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2019 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Львівській області
про зобов’язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок призначеної пенсії з 01.05.2016 року ОСОБА_3, згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ виходячи з розрахунку 90% від сум заробітної плати, включивши в суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії, суми індексації, а також інші виплати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки № 742 від 27.07.2016 року ТУ ДСА України у Львівській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її право на пенсію виникло 28.06.2013 року (її вік становив 55 років), у неї був необхідний стаж роботи, у тому числі державної служби, з заявою на призначення пенсії позивач звернулась 27.04.2016 року і тому, з даного періоду відповідач зобов’язаний був призначити та виплачувати пенсію. Стверджує, що відповідач протиправно покликається на Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року, оскільки п.2 Прикінцевих та перехідних положень встановлено, що Закон України «Про державну службу» 1993 року втрачає чинність, крім ст. 37 закону. Позивач покликається на постанову Сокальського районного суду Львівської області від 27.02.2017 року у справі № 454/3122/16-а та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2018 року, зазначає, що апеляційним судом підтверджено його право на призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ухвали від 01.11.2018 року відкрито строщене позовне провадження у адміністративній справі.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов від 16.11.2018 року № 4496/08.04-11, у якому він зазначає, що ОСОБА_3 набула право на пенсію за віком державного службовця після досягнення 57 років, як це передбачено нормами ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_3 звернулась із заявою про призначення пенсії за віком державного службовця 27.04.2016 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» . З 01.05.2016 року набрав чинності новий Закон України від 10.12.2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу». З заявою про призначення пенсії за віком державного службовця згідно Закону № 889-VІІІ ОСОБА_3 не зверталась. У зв’язку з набранням законної сили постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2018 року № 876/310/18 відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області ОСОБА_3 призначено з 01.05.2016 року пенсію згідно норм ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Розмір пенсії визначено згідно Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622.
Позивач у відповіді на відзив (вх. № 38-412 від 30.11.18) вказує, що пенсія їй призначена згідно рішення суду по віку відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Позивач покликається на правову позицію Верховного ОСОБА_2 України, визначену у постанові від 01.07.2014 року у справі № 21-244а14, у якій вказано, що правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не у момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення, та правову позицію Верховного ОСОБА_2 України, викладену у постанові від 03.06.2014 року (справа 21-134а14) та у постанові від 12.06.2018 року у справі № 234/3477/17, у яких йдеться про те, що суми виплат, з якї були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
03.12.2018 року прийнято ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням. Підготовче засідання призначено на 26.12.2018 р.
Відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив від 11.12.2018 року № 5112/08.04-11.
26.12.2018 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 22.01.2019.
22.01.2019 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Під час судового розгляду представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, вказаних у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
27.04.2016 року ОСОБА_3 звернулася в управління ПФУ з заявою та доданим пакетом документів про призначення пенсії за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.
Рішенням органу пенсійного фонду від 05.08.2016 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ з посиланням на положення пункту 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі - Закон № 213-VIII), оскільки скасовано право на призначення пенсій певним категоріям громадян, у тому числі державним службовцям, за спеціальними законами. Вказано, що загальний страховий стаж ОСОБА_3 станом на день звернення до ОУПФУ становить 39 років 00 місяців 28 днів, стаж державної служби - 37 років 05 місяців 07 днів.
Не погодившись з вказаним рішенням ОСОБА_3 звернулась до суду.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2018 року № 876/310/18 постанову Сокальського районного суду Львівської області від 27 лютого 2017 року у справі № 454/3122/16-а скасовано та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Сокальського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області від 05.08.2016 року про відмову у призначенні пенсії за віком державного службовця ОСОБА_3 Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити ОСОБА_3 пенсію по віку згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723- ХІІ з 01 травня 2016 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У зв’язку з набранням законної сили постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.03.2018 року № 876/310/18 відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 5 управління застосування пенсійного законодавства ГУ ПФУ у Львівській області ОСОБА_3 призначено з 01.05.2016 року пенсію згідно норм ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.
Розмір пенсії визначено згідно Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622. Пенсія обчислена в розмірі 60% заробітної плати державного службовця, а саме: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, за даними довідки про складові заробітної плати, поданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Львівській області 27.07.2016 року № 741.
На звернення позивача від 10.07.2018 року (вх. № 74/С-20 від 10.07.2018) щодо проведення перерахунку пенсії у розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідно до посади та рангу з включенням всіх виплат, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, сум індексації та інших виплат, Червоноградським відділом обслуговування громадян ОСОБА_5 обслуговування громадян ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України у Львівській області надано лист від 24.07.2018 року № 80/74/с-20/07.05-06, яким ОСОБА_3 повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку.
Відповідно до частини 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення права у позивача на призначення пенсії та на момент звернення із заявою про призначення пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 року № 1058 - IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній з 01.10.2011 року до 01.10.2017 року) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VІІІ), на підставі норм якого позивач має право на пенсію за віком державного службовця.
Так, відповідно до пунктів 10, 12 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України,, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Позивач – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, набула право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 57 років (тобто 28.06.2015), з заявою про призначення пенсії звернулась 27.04.2016 року.
Львівським апеляційним адміністративним судом у постанові від 22.03.2018 року встановлено право позивача на призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ з 01.05.2016 року на підставі заяви від 27.04.2016 року. Рішення суду набрало законної сили.
При визначенні позивачу розміру пенсії за віком державного службовця орган пенсійного фонду керувався Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб затвердженого постановою КМУ України, від 14.09.2016, № 622, яка застосовується з 01.05.2016 року (надалі Порядок № 622).
Відповідно до п.4 Порядку пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, згідно зазначеного Порядку 622, а також ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у відповідача немає підстав не включати до заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_3 всі види оплати праці, з яких сплачено єдиний внесок (збір) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які зазначені у довідці ТУ ДСА України у Львівській області № 742 від 22.07.2016 року, у тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії та суми індексації.
Суд звертає увагу, що інші виплати, з яких обчислювалась пенсія згідно рішення апеляційного адміністративного суду позивачу визначались саме на підставі вказаної довідки, а не з виплат після 01.05.2016 року, що підтверджує відповідач у відповіді на звернення позивача від 24.07.2018 року № 80/74/6-20/07.05-06.
Крім того, позивач звернувся за призначенням пенсії 27.04.2016 року, тобто до набрання чинності Порядком 622. І незважаючи на те, що пенсія призначена з 01.05.2016 року, визначення розміру виплат для обчислення пенсії для позивача слід проводити на найбільш вигідних для пенсіонера умовах за наявності нечіткості та можливості неоднозначного тлумачення законодавства.
Що стосується покликання позивача на те, що пенсію слід виплачувати виходячи із розрахунку 90% від сум заробітної плати, то зазначені доводи є помилковими, оскільки на момент набуття позивачем права на пенсію (57 років), а також на момент звернення за призначенням пенсії норма статті 37 Закону № 3723-ХІІ передбачала призначення пенсії в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позов слід задоволити частково. Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_3 перерахунок призначеної пенсії з 01.05.2016 року згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, виходячи із розрахунку 60% від сум заробітної плати, включивши у суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця всі виплати, з яких сплачено збір (єдиний внесок) на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Судові витрати покласти на кожну з сторін у рівних розмірах.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов задоволити частково.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_3 перерахунок призначеної пенсії з 01.05.2016 року згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, виходячи із розрахунку 60% від сум заробітної плати, включивши у суму заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця всі виплати, з яких сплачено збір (єдиний внесок) на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Стягнути з ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань 352,40 грн. сплаченого судового збору на користь ОСОБА_3 (80100, АДРЕСА_1).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі 25.01.2019.
Суддя Крутько О.В.